Jump to content

Schmidt: Η Google έμεινε πίσω στην κοινωνική δικτύωση


spirospatra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://news.myphone.gr/google.png[/imgalign]Ο πρόεδρος της Google Eric Schmidt επανέλαβε τη λύπη του για το γεγονός ότι ο γίγαντας της αναζήτησης δεν έδωσε έμφαση στην κοινωνική δικτύωση, ενώ περιέγραψε το Google + ως «μια μερική απάντηση» στο Facebook. «Η Google θα έπρεπε να είχε ασχοληθεί με αυτό νωρίτερα» είπε ο Schmidt στο CNN, ενώ συμπλήρωσε ότι «θα έπρεπε ήδη να είχε αναπτύξει τις υπηρεσίες που συμπεριλαμβάνονται σε αυτό». Κάτι τέτοιο θα είχε κάνει μεγάλη διαφορά στο διαδίκτυο συνολικά. Εν τω μεταξύ, το Google + πλησιάζει στο να διπλασιάσει τον ήδη εντυπωσιακό αριθμό χρηστών του μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας.

 

«Βασικά, το Facebook δημιούργησε έναν τρόπο για να καταλάβουμε ποιοι είναι οι άνθρωποι». Κάτι τέτοιο λείπει από το διαδίκτυο και σύμφωνα με τον Schmidt: «είναι η περιοχή όπου θα πρέπει η Google να διαθέσει περισσότερους πόρους και να καταπολεμήσει την ανωνυμία και τα ψευδώνυμα ενώ ήδη απενεργοποιεί τους λογαριασμούς όπου οι χρήστες χρησιμοποιούν πλαστά ονόματα». Ενώ συμπλήρωσε ότι «το δίδαγμα της υψηλής τεχνολογίας είναι ότι θα πρέπει να κινείσαι πολύ γρήγορα και να αντιμετωπίζεις αυτά τα φαινόμενα με σωστές ενέργειες διαφορετικά μένεις πίσω».

 

O Schmidt νωρίτερα φέτος, εξέφρασε για πρώτη φορά τη λύπη του γύρω από το θέμα της κοινωνικής δικτύωσης, ενώ παραδέχθηκε ότι ως πρόεδρος της Google τα «έκανε θάλασσα και επέτρεψε στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν πολύ μπροστά». Είπε επίσης ότι η Google είχε «προσπαθήσει πολύ σκληρά για να συνεργαστεί με το Facebook» και ότι το Facebook έχει «κάνει μια σειρά από πράγματα που θαυμάζω» ωστόσο, η Google και το Facebook έχουν εμπλακεί σε έναν αγώνα διεκδικώντας τους χρήστες που αναζητούν εναλλαγές μεταξύ των νέων υπηρεσιών. Το Facebook πρόσφατα σχεδίασε εργαλεία για την αποτροπή διαρροής χρηστών προς το Google+.

 

Όμως το Google+ δεν φαίνεται να πτοείται από το γεγονός ότι μπήκε αργά στην αγορά. Την περασμένη εβδομάδα, η Google ανακοίνωσε ότι είχε 10 εκατ. χρήστες της υπηρεσίας, ενώ ανεπίσημα στοιχεία δείχνουν ότι μπορεί να έχει ήδη αναρριχηθεί στα 18. Αυτοί οι αριθμοί έχουν αναμφισβήτητα κάποια υπερβολή καθώς την περασμένη εβδομάδα, η ίδια πηγή έλεγε 13εκατ. χρήστες ενώ στην πραγματικότητα ήταν 3εκατ λιγότερο. Η Google τέλος φαίνεται να έχει ένα «σχέδιο για απόκτηση διασημοτήτων» το οποίο αποβλέπει στην ενθάρρυνση υψηλού προφίλ ατόμων να εγγραφούν στο Google+.

 

via

Edited by doganos
Link to comment
Share on other sites

Εγω εστειλα το gmail μου στη google για να με δεχτει στο google+, αλλα μεχρι στιγμης τιποτα.
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω εστειλα το gmail μου στη google για να με δεχτει στο google+, αλλα μεχρι στιγμης τιποτα.

 

εγω κανω google+ profile μεσα απο το gmail. δεν χρειαζομαι προσκληση. για δες μηπως και εσυ μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η google μια χαρά θα τα καταφέρει και δεν είναι ποτέ αργά ...Το facebook είναι αρκετό καιρό πια και αν βγει κάτι άλλο πολλοί θα μπουν στον πειρασμό να το δοκιμάσουν, πόσο μάλλον όταν περιέχει το "google" στο όνομα του.

 

Έτσι όπως αρκετοί έχουν whatsup αλλά και cu σαν δεύτερο για να μιλάνε , gmail αλλά και ένα hotmail , windows live messenger αλλά και skype για καλύτερη ποιότητα .. Θα έχουν και facebook και google+(ως πιο ψαγμένοι αρχικά αλλά και αργότερα ως εναλλακτικό του fb).

 

Το μέλλον θα δείξει ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εστειλα το gmail μου στη google για να με δεχτει στο google+, αλλα μεχρι στιγμης τιποτα.

 

Στείλε το Gmail σου να σου κάνουμε invite ;)

 

edit: like my post count :P 2^10

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το gmail θα είναι βασική δεξαμενή για να αντλήσει η google χρήστες για το google+. Το gmail μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες. Πόσα άτομα να έχουν λογαριασμό gmail άραγε στον κόσμο;
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει ένα circle myphone.gr για να βάζω τα άτομα από εδώ. όποιος ενδιαφέρεται το mail μου είναι ragingdemon@gmail.com Edited by Akuma83

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα αν υπάρχει καποια πρόσκληση για το Google+ και για μένα θα ήμουν ευγνώμων...

Το mail μου είναι atsipapi@gmail.com

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια! Οχι email διευθύνσεις σε κοινή θέα! Υπάρχουν bots που σαρώνουν πολυπληθή φορουμ (οπως το myphone.gr) ακριβώς για αυτου του ειδους τα posts. Με σκοπο να συλλεξουν διευθυνσεις για τον μπαμπά spammer τους παντα. Παντα με pm οι διευθυνσεις.

 

Οσοι δωσατε ηδη διευθυνσεις δεν μπορειτε να κανετε και πολλά τώρα. Καντε ενα edit και αφαιρεστε την διευθυνση αμεσως, ελπιζοντας οτι το bot δεν εχει "περάσει" ακομα αυτην σελιδα. Και οχι αλλες διευθυνσεις σε κοινη θεα.

 

Αυτα για τη δικη σας προστασία.

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω κανω google+ profile μεσα απο το gmail. δεν χρειαζομαι προσκληση. για δες μηπως και εσυ μπορεις

 

Φίλος, σε ποιο ακριβώς σημείο του web interface του gmail πήγες για να κάνεις λογαριασμό στο google plus; Δεν το βλέπω. Σε ποιο σημείο υποτίθεται ότι θα το δω (αν υπάρχει); Ευχαριστώ.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Φίλος, σε ποιο ακριβώς σημείο του web interface του gmail πήγες για να κάνεις λογαριασμό στο google plus; Δεν το βλέπω. Σε ποιο σημείο υποτίθεται ότι θα το δω (αν υπάρχει); Ευχαριστώ.

 

πανω δεξια γωνια στο μενου διπλα στα mail settings

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα υπάρχει μόνο ένα γρανάζι πάνω δεξιά που λέει mail settings. είναι ΠΙΟ δεξιά από αυτό το γρανάζι;

(Μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα σε μένα.... ε; )

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα υπάρχει μόνο ένα γρανάζι πάνω δεξιά που λέει mail settings. είναι ΠΙΟ δεξιά από αυτό το γρανάζι;

(Μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα σε μένα.... ε; )

 

ειναι πριν το γραναζι εκει που γραφει το email σου. πατα πανω στο email σου και τηα δεις την επιλογη create profile

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν μου λέει "create profile". Λέει απλά "profile" και πρόκειται για το google profile που το έχω δημιουργήσει εδώ και καιρό. Δεν λέει κάτι "ιδιαίτερο" σχετικά με google plus :(
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...