Jump to content

Sms delivery reports notification/160 greek gingerbread


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το θέμα είναι συνέχεια από αυτό με νέα εφαρμογή κατάλληλη για gingerbread βασισμένη στην cyanogen 2.3.4

 

Η εφαρμογή Mms.apk παρακάτω αντικαθιστά την original Mms.apk από τις 2.3 roms και προσθέτει:

- Υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων 160/sms

- Ειδοποίηση κατά την αναφορά παράδοσης sms και mms με δόνηση και notification στο status bar

- Διορθωμένη ώρα αποστολής στα μηνύματα που λαμβάνονται όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό ώστε να δείχνει την ώρα που στάλθηκε και όχι την ώρα που παραλήφθηκε το μήνυμα.

- Ξεχωριστός ήχος ειδοποίησης στην αναφορά παράδοσης που ρυθμίζεται κεντρικά από τις γενικές ρυθμίσεις του κινητού.

- Ρυθμιση έντασης και διάρκειας της δόνησης.

- Διόρθωση ώστε να μη μετατρέπει το sms σε mms μετά τα 3 συνεχόμενα sms.

 

Mms234_cyanogen2.apk

 

Η παραπάνω έκδοση λειτουργεί σε όλες τις 2.3.* ROMS.

Για την εγκατάσταση:

 

- Απαιτείται κινητό με root πρόσβαση.

- Με χρήση του Root explorer ή του Yaffs Explorer ή του file Expert (τα 2 τελευταία είναι δωρεάν απ το market) διαγράφουμε το υπάρχον Mms.apk από το /system/app/Mms.apk, κάνουμε reboot και μετά εγκαθιστούμε κανονικά το παραπάνω Mms234_cyanogen2.apk. (δε χρειάζεται να το βάλουμε στο /system/app).

 

Ενεργοποιούμε τις ρυθμίσεις ειδοποίησης αναφοράς, δονήσεων κλπ. Σε καποιες ROM απαιτείται μετά τη ρύθμιση ένα Power Off και On από το Power Menu (όχι reboot).

 

Αν σας άρεσε η δουλειά μου υποστηρίξτε την.

DONATE

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εκανα το παραπανω σε gf15 και οταν παταω ρυθμισεις στα μηνυματα μου βγαζει μη ανμενομενη διακοπη της εφαρμογης μηνυματα (διαδικασια com.android.mms)εχω κανει κατι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

εκανα το παραπανω σε gf15 και οταν παταω ρυθμισεις στα μηνυματα μου βγαζει μη ανμενομενη διακοπη της εφαρμογης μηνυματα (διαδικασια com.android.mms)εχω κανει κατι λαθος?

 

Δουλεύει σωστά σε gsf15. Έκανες uninstall την προηγούμενη?

Link to comment
Share on other sites

εσβησα το Mms.apk από το /system/app/Mms.apk εκανα reboot και μετα εγκατεστησα το νεο apk
Link to comment
Share on other sites

εσβησα το Mms.apk από το /system/app/Mms.apk εκανα reboot και μετα εγκατεστησα το νεο apk

 

Σωστό ακούγεται, δοκίμασε να πάς στις ρυθμίσεις στη διαχείριση εφαρμογών, στο Messaging και να κάνεις Clear data. Αν δε δουλέψει δοκίμασε uninstall και ξανά Install.

 

Δεν υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση, το μόνο που μπορείς να κάνεις μετά είναι wipe data/ cache /defaults γιατί έχει να κάνει με αποθηκευμένες ρυθμίσεις από παλιότερα Mms.apk.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα οκ ευχαριστω για τη βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

greeklish

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

Οχι απλα μου τελειωσε η συνδρομη στο rapidshare και πρεπει να πρεπει να βαλω λεφτα στην prepaid card για να την ανανεωσω... Θα το κατεβασω αυριο δεν τρεχει τιποτα... Ευχαριστω! :)

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

εχω παλι προβλημα μετα απo κλεισιμο του τηλεφωνου μου βγαζει παλι error στις ρυθμισεις.δοκιμαζω να κανω παλι τη διαδικασια αλλα δε μου σβηνει το αρχειο Mms.apk μου λεει οτι ειναι system read only file πως το παρακαμπτω αυτο;

ευχσριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω παλι προβλημα μετα απo κλεισιμο του τηλεφωνου μου βγαζει παλι error στις ρυθμισεις.δοκιμαζω να κανω παλι τη διαδικασια αλλα δε μου σβηνει το αρχειο Mms.apk μου λεει οτι ειναι system read only file πως το παρακαμπτω αυτο;

ευχσριστω

 

πρεπει να κανεις mount rw το system με τον yaffs explorer με παταυεταμενο κλικ πανω στο φακελο.

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολύ καλή προσπάθεια!!!
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά εμένα δεν μου κρατάει τα delivery reports ενεργοποιημένα και κάθε τρεις και λίγο πρέπει να τα ξανα-ενεργοποιώ? Κάτι θυμάμαι οτι ήταν bug αλλά πως το διορθώνουμε? Νόμιζα οτι είχε φτιαχτεί σε αυτήν την έκδοση του lousou! Είμαι ο μόνος με το πρόβλημα?

 

Είμαι με Zte Blade με GSF b19.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά εμένα δεν μου κρατάει τα delivery reports ενεργοποιημένα και κάθε τρεις και λίγο πρέπει να τα ξανα-ενεργοποιώ? Κάτι θυμάμαι οτι ήταν bug αλλά πως το διορθώνουμε? Νόμιζα οτι είχε φτιαχτεί σε αυτήν την έκδοση του lousou! Είμαι ο μόνος με το πρόβλημα?

 

Είμαι με Zte Blade με GSF b19.

 

Έπρεπε να τα κρατάει φίλε μου, δεν υπάρχει αυτό το Bug ούτε καν στη ROM που αναφέρεις.

Είπαμε αφού αλλάξεις ρυθμίσεις κλπ ΜΗΝ κάνεις reboot απευθείας απλά κάνε ένα shutdown πρώτα γιατί αλλιώς οι εφαρμογές δε κλείνουν σωστά και δε σώζουν ρυθμίσεις.

Τσεκάρισε μετά αν σου κράτησε τις ρυθμίσεις.

 

Αν πάντως κάνεις uninstall την εφαρμογή και install και τη ρυθμίσεις πρέπει να κρατάει όλες τις ρυθμίσεις σωστά και μετά το reboot.

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε αλλά: αν γράψω μια λέξη την γράφει χ 5 με το τ9 , κάποιες φορές δεν μπορώ να σβήσω λέξεις και δεν μπορώ να γράψω με μικρά ελληνικά. Ευτυχώς είχα μεταφέρει το mms.apk σε μια άλλη θέση πριν το σβήσω και το επανέφερα γιατί αγχώθηκα :rolleyes:

 

Μάλλον έκανα μ@μ@κία. Νόμιζα ότι απλά είναι 'βασισμένη' όπως λέει στο πόστ και όχι ότι ειναι μόνο για τις εκδόσεις αυτής της ρόμ. Εγώ είμαι με την μαμίσια. Οπότε αγνοήστε τα παραπάνω.

Edited by Arxegonos
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε αλλά: αν γράψω μια λέξη την γράφει χ 5 με το τ9 , κάποιες φορές δεν μπορώ να σβήσω λέξεις και δεν μπορώ να γράψω με μικρά ελληνικά. Ευτυχώς είχα μεταφέρει το mms.apk σε μια άλλη θέση πριν το σβήσω και το επανέφερα γιατί αγχώθηκα :rolleyes:

 

Μάλλον έκανα μ@μ@κία. Νόμιζα ότι απλά είναι 'βασισμένη' όπως λέει στο πόστ και όχι ότι ειναι μόνο για τις εκδόσεις αυτής της ρόμ. Εγώ είμαι με την μαμίσια. Οπότε αγνοήστε τα παραπάνω.

 

Είναι ακριβώς όπως λέει το πόστ βασισμένη σ αυτές τις ROM και όχι μόνο για αυτές τις ROM αλλά για όλες τις 2.3.

Όπως αναφέρει και στην περιγραφή χρησιμοποιεί το GSM αλφάβητο γιατί αλλιώς οι 160 χαρακτήρες γίνονται 70.

Αυτό σημαίνει όχι μικρά ή τονισμένα ελληνικά, μόνο κοινούς λατινικούς και κεφαλαίους διαφορετικούς ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Ενδεχομένως να υπάρχει πρόβλημα με το X9 δεν το έχω τσεκάρει/ δεν το συνιστώ για χρήση Χ9/T9 μια και οι συμπληρωμένες λέξεις προέρχονται από λεξικά με μικρά/κεφαλαία - τονισμένα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

δεν το συνιστώ για χρήση Χ9/T9 μια και οι συμπληρωμένες λέξεις προέρχονται από λεξικά με μικρά/κεφαλαία - τονισμένα κλπ.

 

Σωστά , ότι έχω κάνει προσθήκη είναι με μικρά ελληνικά και τονισμό. Γιαυτό δε μου δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Lousou, μήπως έχεις εναλλακτική της έκδοσης αυτής που έφτιαξες, αλλά χωρίς Notification στο Notification bar? (δηλαδή να δίνει delivery report μόνο με το σύντομο pop up Μηνυματάκι στην οθόνη)

 

Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω όταν στέλνω ένα μήνυμα, μετά να έχω pending item στο Notification bar μόνο για την παράδοση... καθώς και ήχο ότι εστάλει (ο οποίος ήχος δεν απενεργοποιείται... αν τον απενεργοποιήσω από τα settings / notifications θα απενεργοποιηθούν όλοι οι αντίστοιχοι ήχοι και από άλλες εφαρμογές / κινητό)

 

Δηλαδή με λίγα λόγια, η εφαρμογή σου λειτουργεί άψογα.... αρκεί (κατά την δική μου προσωπική -υποκειμενική- άποψη) να είχε ως delivery report μόνο εκείνο το short popup του default mms.apk της Beta14

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Lousou, μήπως έχεις εναλλακτική της έκδοσης αυτής που έφτιαξες, αλλά χωρίς Notification στο Notification bar? (δηλαδή να δίνει delivery report μόνο με το σύντομο pop up Μηνυματάκι στην οθόνη)

 

Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω όταν στέλνω ένα μήνυμα, μετά να έχω pending item στο Notification bar μόνο για την παράδοση... καθώς και ήχο ότι εστάλει (ο οποίος ήχος δεν απενεργοποιείται... αν τον απενεργοποιήσω από τα settings / notifications θα απενεργοποιηθούν όλοι οι αντίστοιχοι ήχοι και από άλλες εφαρμογές / κινητό)

 

Δηλαδή με λίγα λόγια, η εφαρμογή σου λειτουργεί άψογα.... αρκεί (κατά την δική μου προσωπική -υποκειμενική- άποψη) να είχε ως delivery report μόνο εκείνο το short popup του default mms.apk της Beta14

 

Κάτσε η διαφορά τότε ποια είναι από το original δηλ? τα ελληνικά 160?

Εγώ πάντα ήθελα να έχω ειδοποίηση παράδοσης. Ανέκαθεν τα κινητά μου είχαν τέτοια ειδοποίηση γ αυτό και την έφτιαξα αυτή την έκδοση. Τα sms μου τα γράφω greeklish οπότε δεν είχα θέμα με τα 160.

 

Το Popup δε το βλέπω ποτέ. Αν δε θέλεις ειδοποίηση μπορείς να ξετσεκάρεις το delivery reports απ τα settings εντελώς. Αν βρώ χρόνο μπορώ να σου φτιάξω μια έκδοση τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε η διαφορά τότε ποια είναι από το original δηλ? τα ελληνικά 160?

Εγώ πάντα ήθελα να έχω ειδοποίηση παράδοσης. Ανέκαθεν τα κινητά μου είχαν τέτοια ειδοποίηση γ αυτό και την έφτιαξα αυτή την έκδοση. Τα sms μου τα γράφω greeklish οπότε δεν είχα θέμα με τα 160.

 

Το Popup δε το βλέπω ποτέ. Αν δε θέλεις ειδοποίηση μπορείς να ξετσεκάρεις το delivery reports απ τα settings εντελώς. Αν βρώ χρόνο μπορώ να σου φτιάξω μια έκδοση τέτοια.

 

αναφορές θέλω, απλά με την default λογική (δηλαδή Pop ups). Σε ευχαριστώ πολύ πολύ έστω και για την πρόθεση να φτιάξεις μια τέτοια έκδοση στο μέλλον

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Περιορισμένος ο χρόνος παιδιά και καμία νεότερη έκδοση από την ήδη υπάρχουσα στην οποία αναφέρω υπάρχει πρόβλημα με τη χρήση T9 στα ελληνικά.

 

Θα ήθελα όμως να αναφέρω ότι το έχω εγκαταστήσει επιτυχώς και σε Sony Xperia Neo V αντικαθιστώντας το Conversations.apk και δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω το Neo v,τι πρεπει να διαγράψω για να περάσω αυτή την έκδοση MMS Mms234_cyanogen2.apk.Τι αλλάζει αν περάσω αυτή την έκδοση?Υπάρχει καμία εύκαιρη φώτο να δω?Συγνώμη για τις ερωτήσεις μου αλλά δεν κατάλαβα και πολλά!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Neo v,τι πρεπει να διαγράψω για να περάσω αυτή την έκδοση MMS Mms234_cyanogen2.apk.Τι αλλάζει αν περάσω αυτή την έκδοση?Υπάρχει καμία εύκαιρη φώτο να δω?Συγνώμη για τις ερωτήσεις μου αλλά δεν κατάλαβα και πολλά!

 

Δεν έχω screenshots φιλε μου να σου δείξω, είναι ουσιαστικά η Messaging εφαρμογή της Cyanogen με υποστήριξη ειδοποίησης στην αναφορά παράδοσης και 160 χαρακτήρες στα ελληνικά μηνύματα.

Γράφω στο πρώτο πόστ τι υποστηρίζει.

 

Πρέπει να είσαι root, να σβήσεις το /system/app/conversations.apk και μετά την επανεκκίνηση να εγκαταστήσεις κανονικά το Mms234_cyanogen.apk (διπλό κλικλ δηλ κ εγκατάσταση από κάποιο file explorer σαν εφαρμογή).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...