Jump to content

Αγορά συσκευής απο Αμερική - Συμβατότητα Δικτύων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Δεν βρήκα ανάλογο θέμα πουθενά, οπότε και αποφάσισα να ανοίξω ένα. :)

Πρόκειται να αγοράσω απο America ένα Sony Ericsson Xperia x10a.

Τονίζω το a καθώς υποδηλώνει οτι το κινητό φτιάχτηκε για χρήση στην Αμερική.

Έχω Cosmote, και είμαι σχετικά ευχαριστημένος. Το θέμα είναι οτι ενώ ξέρω οτι, σε επίπεδο GSM το τηλέφωνο μου θα λειτουργεί,

δεν έχω καμία ιδέα αν θα έχω και 3G, οπότε και υψηλότερες ταχύτητες στο internet. Συγκεκριμένα, παραθέτω το κείμενο, όπως γράφτηκε στο wikipedia:

The Xperia X10i uses GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 and UMTS/HSPA 900/1700/2100. The Xperia X10a uses GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 and UMTS/HSPA 800/850/1900/2100.

 

Υπάρχει περίπτωση να συναντήσω κανένα πρόβλημα με την SIM μου..? Ελπίζω να άνοιξα το θέμα στην σωστή συζήτηση, και αν έκανα λάθος, συγχωράτε με, καινούργιος είμαι... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 11 months later...
Γεια σε ολους,χρειαζομαι την βοηθεια σας.Θελω να αγορασω ενα iphone 4s απο αμερικη μεταχειρισμενο και λεει πως δουλευει σε cdma και gsm μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι και αν 8α δουλευει στην ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλημέρα σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι τους γκουρού. Θα μου στείλουν ένα galaxy s3 απο Αμερική ειναι απο την t mobile μου το έχουν ξεκλειδώσει όμως. Ξέρετε αν θα έχω κάποιο προβλημα η θα δουλεύει κανονικά;
billyz
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κατ' αρχάς οι συσκευές να είναι συμβατές με δίκτυο GSM. Υπάρχει έκδοση του iPhone 4S τόσο για GSM όσο και για CDMA δίκτυα.

Επίσης, οι συκευές να είναι factory unlocked (ειδικά το iPhone). Αν δεν είναι πιθανόν να έχεις προβλήματα κατά την αναβάθμιση.

Από κει και πέρα, πρόσεξει το πωλητή στο eBay (αξιολόγηση κλπ). Επίσης, αν θα φέρεις από χώρα εκτός ΕΕ, καλύτερα να συνενοηθείς με τον πωλητή να στο στείλει σαν δώρο, γιατί μπορεί να πληρώσεις το ΦΠΑ και έξοδο εκτελωνισμού. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα, αλλά στην Κύπρο όσες φορές έφερα IPhone από ΗΠΑ, δε γλύτωσα το ΦΠΑ...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά απο αυτό το site και επίσης μόλις έγινα μέλος και αποφάσισα να δημοσιεύσω μια απορία που δεν μπόρεσα να λύσω απο κανένα άλλο site όσο και αν έψαξα!

Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στην κατάλληλη στήλη κτλ γι'αυτό δείξτε λίγη επιείκεια :D

 

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό απο το ebay ,το LG Optimus G LS970 συγκεκριμένα, το οποίο όμως χαρακτηρίζεται με τον όρο spring όπως και πολλά άλλα που βρήκα σε πολύ οικονομικές τιμές...

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί ακριβώς είναι αυτό το spring και αν θα έχω κάποια προβλήματα στην Ελλάδα με αυτό το τηλέφωνο?

Στην αγγελία έγραφε επίσης : Has a custom recovery installed, all bloat removed along with the Sprint apps and voicemail (I have email transcription). 3G never worked for me while I was on a Sprint MVNO. If you are flashing to another network this may not be an issue, or if you live in an area with solid 4g everywhere you may not care. If you are staying on Sprint or using a sprint carrier I do not think 3G will work without someone who really knows their way around this type of phone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά απο αυτό το site και επίσης μόλις έγινα μέλος και αποφάσισα να δημοσιεύσω μια απορία που δεν μπόρεσα να λύσω απο κανένα άλλο site όσο και αν έψαξα!

Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στην κατάλληλη στήλη κτλ γι'αυτό δείξτε λίγη επιείκεια :D

 

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό απο το ebay ,το LG Optimus G LS970 συγκεκριμένα, το οποίο όμως χαρακτηρίζεται με τον όρο spring όπως και πολλά άλλα που βρήκα σε πολύ οικονομικές τιμές...

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί ακριβώς είναι αυτό το spring και αν θα έχω κάποια προβλήματα στην Ελλάδα με αυτό το τηλέφωνο?

Στην αγγελία έγραφε επίσης : Has a custom recovery installed, all bloat removed along with the Sprint apps and voicemail (I have email transcription). 3G never worked for me while I was on a Sprint MVNO. If you are flashing to another network this may not be an issue, or if you live in an area with solid 4g everywhere you may not care. If you are staying on Sprint or using a sprint carrier I do not think 3G will work without someone who really knows their way around this type of phone.

 

Κατ΄αρχάς καλώς όρισες στο myphone.gr. Εύχομαι καλή παραμονή :)

Η Sprint είναι εταιρεία κινητής τηλεφωνίας. Όπως η Cosmote, η Vodafone, η Wind. H Η διαφορά από τα ελληνικά δίκτυα είναι ότι χρησιμοποιεί διαφορετική τεχνολογία ( CDMA , στην Ευρώπη χρηισμοποιείται όπως είναι γωνστό η τεχνολογία GSM ) με αποτέλεσμα η συσκεκριμενη συσκευή να ΜΗΝ είναι συμβατή με τα ελληνικά δίκτυα. Δουλεύει μόνο στην Αμερική. Οπότε, σου εισηγούμαι, (από την περιγραφή σου και μόνο) να ΜΗΝ προχωρήσεις στην συγκεκριμένη αγορά.

 

Για περαιτέρω πληροφορίες, μπορείς να δεις και αυτό

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αν θες, στείλε μου το link του προϊόντος στο eBay, να του ρίξω μια ματιά

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αν θες, στείλε μου το link του προϊόντος στο eBay, να του ρίξω μια ματιά

 

 

 

http://www.ebay.com/itm/LG-Optimus-G-LS970-/151260432912?pt=Cell_Phones&hash=item2337d30a10

 

Μιας που σε βρήκα.. Βρήκα τώρα το sony xperia M που είναι των ίδιων κυβικών πάνω κάτω στα 120ε απο ελληνικο μαγαζί και είναι t mobile! Αυτό θα δουλεύει κανονικά?:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.ebay.com/itm/LG-Optimus-G-LS970-/151260432912?pt=Cell_Phones&hash=item2337d30a10

 

Μιας που σε βρήκα.. Βρήκα τώρα το sony xperia M που είναι των ίδιων κυβικών πάνω κάτω στα 120ε απο ελληνικο μαγαζί και είναι t mobile! Αυτό θα δουλεύει κανονικά?:p

 

ίδιων κυβικών με το huawei ascend y300 βασικά!* Γιατί είμαι πλέον αναμεσα σε αυτά τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Η T-Mobile είναι GSM δίκτυο. Μπορεί όμως να μη δουλεύει το 3G του (δεδομένα) διότι οι συχνότητες πυ χρησιμοποιούν στις ΗΠΑ είναι διαφορετικές από τις ευρωπαϊκές.

Ρώτα τον πωλητή αν η συσκευή θα δουλεύει στην Ευρώπη. Το ίδιο ισχύει και για το Ascend Y300 :)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μόνο που έχεις να προσέξεις είναι να ταιριάζουν οι μπάντες των δύο εταιριών και να προσέξεις λίγο και το τελωνείο...

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα.Motorola droid mini, θα λειτουργει στην Ελλαδα?Θα λειτουργει και σε 3G, 4G?Η συσκευη θα ειναι ξεκλειδωτη και ειναι αυτη : http://www.gsmarena.com/motorola_droid_mini-5603.php
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά λέω να αγοράσω από μερική το Motorola moto G ή to Motorola G 4G:

http://www.gsmarena.com/motorola_moto_g-5831.php

http://www.gsmarena.com/motorola_moto_g_4g-6355.php

 

Θα έχω πρόβλημα με το 3G/4G; Τι πρέπει να προσέξω;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια χρειαζομαι τις γνωσεις σας. Θελω να παρω ενα iphone απο Αμερικη και δεν ξερω αν θα λειτουργει στην Ελλαδα. Ειναι factory unlocked και

Network Technology: GSM / EDGE / UMTS / HSDPA

Band: GSM / EDGE 850/900/1800/1900 UMTS / HSDPA 850/1900/2100. Λοιπον τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι τις γνωσεις σας. Θελω να παρω ενα iphone απο Αμερικη και δεν ξερω αν θα λειτουργει στην Ελλαδα. Ειναι factory unlocked και

Network Technology: GSM / EDGE / UMTS / HSDPA

Band: GSM / EDGE 850/900/1800/1900 UMTS / HSDPA 850/1900/2100. Λοιπον τι λετε?

Θα έχει κανονικά 2G αλλά λειψό 3G.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει κανονικά 2G αλλά λειψό 3G.

 

Δηλαδη? Αν μπορουσες να γινεις περισσοτερο σαφης, γιατι εχω μεινει λιγακι πισω στην τεχνολογια http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/redface.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη? Αν μπορουσες να γινεις περισσοτερο σαφης, γιατι εχω μεινει λιγακι πισω στην τεχνολογια http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/redface.gif

To βλέπω από το πως προσπάθησες να βάλεις το smiley. :p

Αυτό που γράφει ο haki.

Για παράδειγμα όπου έχει βάλει 3G στα 900 ΜΗz η Vodafone αυτό το κινητό δε θα συνδέεται με αυτό, θα συνδέεται μόνο στα 2100 MHz που έχουν χειρότερη κάλυψη. Άρα μπορεί την ίδια στιγμή στο ίδιο μέρος ένα ευρωπαϊκό κινητό να έχει άψογο 3G και το δικό σου να μην έχει καθόλου ή να συνδέεται με προβλήματα.

Αν είσαι με Wind ίσως να μη σε αφορά γιατί δεν έχει δίκτυο 3G στα 900 ΜHz.

Δεν είμαι σίγουρος για την Cosmote.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα και παλι δεν ξερω αν πρεπει να το παρω ή οχι. Ειμαι με την Cosmote. Τι λες lewton? :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα και παλι δεν ξερω αν πρεπει να το παρω ή οχι. Ειμαι με την Cosmote. Τι λες lewton? :dizzy:

Δε θα το έπαιρνα εκτός αν ήταν όντως φθηνό.

Το Oneplus One έχει την ίδια έλλειψη αλλά μιλάμε για μια πολύ οικονομική συσκευή με χαρακτηριστικά και υποστήριξη κορυφαίας συσκευής, άρα του συγχωρούμε αυτήν την έλλειψη.

Μια από τα ίδια. Αν αυτό το βρίσκεις πολύ φθηνό τι να πω, εσύ αποφασίζεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ τι πρεπει να προσεξω αγοραζοντας απο ebay ενα ΝΟΤΕ ΕTGE ....ενα ειναι αραγε το μοντελο η θα μπλεξω με τα δικτυα μας εδω... ? ΑΤ Τ πρεπει να ειναι η T MOBILE αραγε ..? η κατι αλλο ισως....?

Θα με ενδιεφερε μια γρηγορη απαντηση γιατι σε 10 μερες απο σημερα θα ερθει φιλος μου στην Αθηνα και σκεφτηκα να του το στειλω Σικαγο και να το κουβαλησει στην βαλιτσα του...Ευχαριστω εκ των προτερων Κωστας

Edited by ixnilati
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο link να μας στείλεις;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο link να μας στείλεις;

 

bestman σε εμέμα αραγε απευθύνεις την ερώτηση για το link..? αν γνωρίζεις κάτι θα ήθελα να ρίξεις μια ιδέα ευχαριστώ...εγω βρίσκομαι απλώς στην ανιχνευση και την ερευνα ...αλλά ...!@!!!!!!!! μπερδεύτηκα αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...