Jump to content

Qteκ 2020


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος roadrunner ( 3 Ιαν. 2005 , 01:00)

 

Update:

 

Με τη βοήθεια του Mythozz απαντήθηκαν όλα εκτός από τα 3 και 5. Όσον αφορά το 5 έπαιξα λίγο μόνος μου με το er2003edit. Φόρτωσα το image, έσβησα κάποια cab που δεν ήθελα, έβαλα κάποια που ήθελα και έκανα edit και το config.txt (αφαίρεσα τις γραμμές που ανέφεραν αυτά που έσβησα και πρόσθεσα νέες με αυτά που πρόσθεσα). Αυτό είναι όλο; Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ή μπορώ να τη φλασάρω τώρα;

 

Επίσης ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ αν υπάρχει νεότερη rom (έστω και ανεπίσημη) από την 1.72 χωρίς SE.

 

 

Όσον αφορά την extended αυτό είναι όλο που μπορείς να κάνεις. Να βεβαιωθείς μόνο ότι έχεις προσθαφαιρέσει σωστά τις εφαρμογές από το config.txt.

Αν κάνεις hard reset και για κάποιον λόγο δεν θέλεις να εγκατασταθεί καθόλου η extended rom, όταν μετά το hard reset βγει το μήνυμα που θα σου πει ότι σε 3 δευτερόλεπτα θα γίνει η εγκατάσταση αυτών των προγραμμάτων εσύ θα κάνεις πριν ξεκινήσει ένα soft reset.

 

Νεότερη από την 1.72 δεν υπαρχει χωρίς SE.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

διαβασα ολα τα παραπανω και θελω να μου πει καποιος που θα βρω τι version 2.20 να τιν κανω download? :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tayros ( 3 Ιαν. 2005 , 21:07)

 

διαβασα ολα τα παραπανω και θελω να μου πει καποιος που θα βρω τι version 2.20 να τιν κανω download? :(

 

 

Έχεις PM.Καλά πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!ΘΥΜΑΣΤΕ ΣΤΟ QTEC 2020 ΜΕ ΤΗΝ 1.66 VERSION ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΓΕ ΑΝΑΒΕ ΤΟ LED ΚΟΚΚΙΝΟ.ΜΕ ΤΗΝ 1.72 ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΠΙΑ ή ΜΗΠΩς ΘΥΜΑΜΑΙ λάθος.και μια αλλη απορία.εχω vodafone ala carte και δεν μπορω να συνδεθω με gprs.εχω κανει τις ρυθμισεις που χει στο site i ace.μηπως θελει καποια παράμετρο.παλια με το erricson p900 empaina internet
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος odis75 ( 4 Ιαν. 2005 , 00:35)

 

Έχεις PM.Καλά πειράματα.

 

 

Χρονια πολλά με υγεία σε όλους . Για πές και σε εμένα που με ενδιαφέρει.....

Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος The Hulk ( 4 Ιαν. 2005 , 12:33)

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!ΘΥΜΑΣΤΕ ΣΤΟ QTEC 2020 ΜΕ ΤΗΝ 1.66 VERSION ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΓΕ ΑΝΑΒΕ ΤΟ LED ΚΟΚΚΙΝΟ.ΜΕ ΤΗΝ 1.72 ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΠΙΑ ή ΜΗΠΩς ΘΥΜΑΜΑΙ λάθος.και μια αλλη απορία.εχω vodafone ala carte και δεν μπορω να συνδεθω με gprs.εχω κανει τις ρυθμισεις που χει στο site i ace.μηπως θελει καποια παράμετρο.παλια με το erricson p900 empaina internet

 

 

Το κόκκινο λαμπάκι άναβε στην περίπτωση που είχες αναπάντητη κλήση , sms , υπενθύμιση στο ημερολόγιο κλπ

Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zer0cool ( 4 Ιαν. 2005 , 15:29)

 

Χρονια πολλά με υγεία σε όλους . Για πές και σε εμένα που με ενδιαφέρει.....

 

 

Λοιπόν,κατ'αρχάς υπενθυμίζω οτι οποιοιδήποτε πειραματισμοί με Firmware Upgrading της ROM είναι επικίνδυνοι για τα PDA και ειδικά αν η έκδοση είναι unofficial τότε σας πετάει και εκτός εγγύησης.Official εκδόσεις είναι αυτές μέχρι και την 1.72 που την τελευταία μαζί με τις οδηγίες τη βρίσκετε εδώ ,στη σελίδα της ACE-Hellas.

Για όσους λοιπόν παρ'όλ'αυτά θέλουν για τον α η τον β λόγο να πειραματιστούν, εδώ θα βρουν σχεδόν ό,τι έκδοση σε firmware θέλουν και εδώ είναι η 2.20 (τελευταία unofficial και ακόμα ημιτελής όσον αφορά τη μετάφραση στα αγγλικά).

Και το "ζουμί" της υπόθεσης είναι οι γενικές οδηγίες για το όλο εγχείρημα οι οποίες δίνονται στο ακόλουθο link που ο συγραφέας του το ονομάζει:

XDAII - How to Upgrade Window Mobile 2003 Second Edition

Για όποιον δεν πάει καλά η αναβάθμιση :cry: ,κάτι που απεύχομαι βεβαίως,ο συγραφέας που ανέφερα παραπάνω δίνει μια λύση για την ανάσταση του "πεθαμένου" XDAII/QTEK2020 όπως ο ίδιος ονομάζει:

XDAII: How to Recover a Dead XDA 2 from grave.

Αν σας βγεί το μήνυμα country code error ,τότε τη "βάψατε".

Καλά,πλάκα κάνω,δεν υπάρχει λόγος να πανικοβληθείτε,ακολουθείστε εδώ τις συμβουλές του Demon(λίγες σελίδες πιό πίσω είναι),με απαραίτητα εργαλεία το ER2003Edit και το patch αυτού το οποίο είναι ενημερωμένο με τα τελευταία passwords(εως τη 2.06 έκδοση).Αφού εγκαταστήσετε το ER2003Edit,αντικαθιστάτε το αντίστοιχο .exe αρχείο στο φάκελο της εγκατάστασης με αυτό που περιέχει το patch του.

Με το ER2003Edit μπορείτε να ανοίξετε και την Extended Rom (οι οποία έρχεται μαζί στο πακέτο του firmware και είναι το αρχείο ms_.nbf) και να προσθαφαιρέσετε τα .cab της αρέσκειάς σας προσέχοντας φυσικά να γίνουν και οι αντίστοιχες αλαγές και στο config.txt αρχείο που υπάρχει μέσα στην Extended Rom.

Αυτά μέχρι στιγμής.Μήπως θα έπρεπε να ανοιχθεί ένα καινούριο thread μόνο για τα περί αναβάθμισής του QTEK2020/XDAII;Μια ιδέα ρίχνω.... :whistle: .

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΑΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΝΤΩΣ!ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ! ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tayros ( 5 Ιαν. 2005 , 00:09)

 

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΑΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΝΤΩΣ!ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ! ;)

 

 

Αχ τι μου κάνετε ψήνομαι να επιστρέψω στα SE (έχω μια μανία που την έχω κληρονομήσει από το κανονικό pc να βάζω πάντα τις τελευταίες εκδόσεις του OS και των προγραμμάτων ακόμα και αν δεν έχουν σημαντικές για μένα διαφορές από τις προηγούμενες)

 

Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι πρώτα.

 

1. Πώς γίνεται να δεις ποιον bootloader έχεις; Είναι υποχρεωτικό να κάνεις hard reset γι'αυτό;

 

2. Αν υποθέσουμε πως όλα πάνε στραβά και αναγκαστώ να επισκευτώ την teleservice τι ακριβώς θα γίνει; Αναβάθμιση firmware (έστω και χρεώσιμη) ή κάποια hardware διαδικασία που θα με αφήσει καμιά βδομάδα χωρίς συσκευή;

 

3. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για profiles που να δουλεύει στα SE; Γιατί έχω βολευτεί το phone profiles το οποίο κόλλαγε (μη μου πείτε για την 8 έκδοση γιατί δεν έχει βγει ακόμα free)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Leolipop ( 5 Ιαν. 2005 , 00:31)

 

Να ρωτησω και εγω κατι.

Υπαρχει κανενα προγραμμα για να διαβαζει αρχεια .amr?

 

Και γιατί δεν μετατρέπεις τα .amr σε .wav με αυτό εδώ ;

Τελοσπάντων,αν επιμένεις υπάρχει ο Platform4 Player 3.0 και μπορείς να δείς περισσότερα γι'αυτόν εδώ .

Link to comment
Share on other sites

liga logia oso anafora tin ekdosi pou eixa pei oti evala sto qtek,tin 2.20 diladi! san egatastasi pigan olla kala kai vata.to proto provlima pou vrika einai oti to qtek den eixe kamera meta tin egatastasi! akoma kapoioi fakeloi sto file explorer anti gia onoma eixan kati tetragonakia kai den ikseres ti itan o kathenas.akoma exw na episimano oti itan poli pio argo se sxesi me tin 1.72.kai gia ayto to logo tin ksanaevala!twra tha ithela kapoios na me voithisei kai na mou pei pou mporo na vro tin 2.06 giati apo oti vlepo tin exoun valei polla atoma! thanks for all!!!
Link to comment
Share on other sites

geia sas kai xronia polla kai kali xronia

eimai enas neos xristis qtek 2020 kai nomizo pos meta apo arketo kairo brika mia gonia pou polloi an8ropoi kata8etoun tin apopsi tous kai alliloboi8ountai.

8a i8ela loipon ta fota sas "mias kai aurio einai ton foton...

An kai prospa8isa na bro kapoia apantisi stis 136 selides tou topic mou paramenoun alites kapoie apories

1) to qtek to agorasa xristougena kai eno eixe ekdosi 1.60 (apo plaisio) ebala tin elliniki 1.72 apo tin ace

Simera paratiro kapoia problimata ston ixo tou video (den ksero an einai asxeto me to upgrade??) o opoios akougete diakekomena kai meta apo kapoio simeio xanetai.

2) pou mporei kapoios na brei ola ta perasmena firmware?

Episis ektos apo auto to topic pou allou na koitakso gia plirofories sxetika me to qtek?

Afta ta oliga gia arxi

euxaristo ek ton proteron

Stathis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tayros ( 5 Ιαν. 2005 , 23:35)

 

liga logia oso anafora tin ekdosi pou eixa pei oti evala sto qtek,tin 2.20 diladi! san egatastasi pigan olla kala kai vata.to proto provlima pou vrika einai oti to qtek den eixe kamera meta tin egatastasi! akoma kapoioi fakeloi sto file explorer anti gia onoma eixan kati tetragonakia kai den ikseres ti itan o kathenas.akoma exw na episimano oti itan poli pio argo se sxesi me tin 1.72.kai gia ayto to logo tin ksanaevala!twra tha ithela kapoios na me voithisei kai na mou pei pou mporo na vro tin 2.06 giati apo oti vlepo tin exoun valei polla atoma! thanks for all!!!

 

Για δοκίμασε εδώ .

Επίσης εδώ είναι η 2.06 με τη radio του χωρίς την extROM του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος odis75 ( 5 Ιαν. 2005 , 17:00)

 

Και γιατί δεν μετατρέπεις τα .amr σε .wav με αυτό εδώ ;

Τελοσπάντων,αν επιμένεις υπάρχει ο Platform4 Player 3.0 και μπορείς να δείς περισσότερα γι'αυτόν εδώ .

 

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Asxeta me ta leitoyrgika tha ithela na rwtiso an kserei kapoios pou mporoume na vroume prostateutika tis othonis tou 2020?an einai mporoume na kanoume kai kamia maziki paraggelia na mas erthei i timi pio ftina!ti lete?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tayros ( 6 Ιαν. 2005 , 19:37)

 

Asxeta me ta leitoyrgika tha ithela na rwtiso an kserei kapoios pou mporoume na vroume prostateutika tis othonis tou 2020?an einai mporoume na kanoume kai kamia maziki paraggelia na mas erthei i timi pio ftina!ti lete?

 

 

Προστατευτικά οθόνης για QTEK 2020,εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να εγκαταστησω την ελληνικη ROM στο PPC μου?

 

Κατι λεει για country code error...

 

Help please.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Leolipop ( 9 Ιαν. 2005 , 12:57)

 

Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να εγκαταστησω την ελληνικη ROM στο PPC μου?

 

Κατι λεει για country code error...

 

Help please.

 

 

Μία σελίδα πίσω θα βρεις την λύση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Demon βρηκα αυτο που ελεγες αλλα δεν μπορω να πω οτι με κατατοπισε πληρως... :worry:

 

Αν ξερει καποιος να πει πιο αναλυτικα τι πρεπει να αλλαξουμε και σε τι θα βοηθουσε παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Για το country error θα πρεπει να χρησιμοποιήσεις το ER2003Edit,το link μαζί με το patch το δίνω στο thread.Μ'αυτό θα ανοίξεις τη Rom(το NK.nbf που είπαμε) και στην καρτέλα Rom info που θα εμφανιστεί,άλλαξε το operator σε QTEK από το pop-up menu δεξιά του.Το κάνεις save και αυτό ήταν.Τρέξε το HimaUpgradeUt.exe και enjoy.

Τώρα αν αυτά που σου λέω μοιάζουν λίγο Κινέζικα,τότε υποθέτω ότι δεν έχεις κανένα από τα .nbf αρχεία που ανέφερα παραπάνω.Οπότε σίγουρα έχεις το αρχείο εγκατάστασης της ROM σε .exe μορφή.Μέσα σ'αυτό βρίσκονται τα .nbf αρχεία που ανέφερα.

Για να τα βρείς και να τα τοποθετήσεις σε ξεχωριστό φάκελο για να τα επεξεργαστείς με το ER2003Edit και για να κάνεις και τα υπόλοιπα που είπα κάνε το εξής:

Τρέξε το .exe αρχείο που έχεις για το firmware(της 2.20 π.χ.),πάτα Next μια φορά και περίμενε μέχρι να βγεί η επόμενη οθόνη.Εκεί μην πατήσεις Next,απλά άστη την οθόνη να υπάρχει,ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ αυτό.Τώρα μέσα στο σκληρό σου δίσκο θα βρεις στο \Documents and Settings\ στο φάκελο του χρήστη π.χ. Administrator(η με όποιο όνομα τελοσπάντων κάνεις login στα XP) μέσα \Local Settings\Temp\ ψάξε για ένα φάκελο που έχει μέσα τα εξής έξι αρχεία:

HimaGetDeviceData.exe

HimaClearJumpCode.exe

HimaUpgradeUt.exe

ms_.nbf

NK.nbf

Radio_.nbf

Κάνε τα όλα copy σ'έναν άλλο φάκελο και κάνε σε ΟΛΑ τα .nbf αρχεία τη διαδικασία που σου περιέγραψα παραπάνω με το ER2003Edit κάνοντας στο τέλος save σε καθένα απ'αυτά πριν ανοίξεις το επόμενο.Κλείσε όλα τα προγράμματα που σου είπα πριν να μην κλείσεις και είσαι έτοιμος για την εγκατάσταση.Έχε πλήρως φορτισμένο το PPC σου,σύνδεσέ το στο cradle,βγάλε το φορτιστή από την πρίζα τρέξε το HimaUpgradeUt.exe ακολουθείς τις οδηγίες και περιμένεις.Αν υπάρξει πρόβλημα,κατέβασε αυτή την έκδοση του HimaUpgradeUt.exe και αντικατέστησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι μπορείς και απλά αν έχεις εγκατεστημένο τον Winzip ή το Winrar να κάνεις extract τα αρχεία αυτά με δεξί κλικ στο αρχείο εγκατάστασης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Qteκ 2020

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...