Jump to content

Μια γνώμη σχετικά με την απόφαση συνεργασίας της Nokia με την Microsoft


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΝΟΚΙΑ έκανε το μεγαλύτερο λάθος να ανακοινώσει την συνεργασία με την MS πάρα πολύ νωρίς. Προφανώς ενώ είχε δημιουργηθεί μεγάλη προσμονή για το S3 και προφανώς αυτό το Φεβρουάριο ήταν στην φάση που θα έπρεπε να πετάξει, η ΝΟΚΙΑ αποφάσισε να ανακοινώσει τον θάνατό του, οπότε και να κόψει την δυναμική του S3... Μπορεί να μην είναι παρόμοιο με iOS ή android, άλλωστε αυτό είναι και το θετικό του, μπορεί να είναι πίσω σε θέματα UI αλλά σίγουρα είναι πλήρες. Εξάλλου κάποτε όταν είχε ανακοινωθεί το S3 ουσιαστικά δεν ήταν κάτι το μεταβατικό μέχρι το S4 που θα ήταν πλήρως σε Qt? Αν θυμάμαι καλά το S4 θα ήταν το λειτουργικό που θα ανταγωνιζόταν στα ίσια τους υπόλοιπους.

 

Αν η apple είχε το ίδιο τμήμα μάρκετινγκ με αυτό που αποφάσισε να κάνει την ανακοίνωση για το θάνατο του symbian και την συνεργασία με την MS τον φεβρουάριο νομίζω ότι τοτε ιPhone θα είχαν οριακά 100 άτομα αντί να κάνουν ουρά σε κάθε λανσάρισμα καινούργιου μοντέλου.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν posts! Αν συνεχίσετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις το topic θα κλειδωθεί. End of story.
Link to comment
Share on other sites

H Nokia έπρεπε να αγοράσει την Palm πριν από 18 μήνες.

Τότε που πάλευε να φτιάξει κάτι αξιοπρεπές και που η Palm έψαχνε εναγωνίως για αγοραστή.

Αλλά η προηγούμενη διοίκηση της Nokia ήταν πολύ περήφανη για να αποδεχτεί ότι κάποιος μικρός σαν την Palm είχε φτιάξει καλύτερο λειτουργικό. Αν αυτό είχε συμβεί, τότε θα είχαμε εντός 6 μηνών αρκετές ΤΕΛΕΙΕΣ συσκευές με webOS, και σε συνδυασμό με την παγκόσμια τότε κυριαρχία της Nokia, θα είχε σαρώσει την αγορά.

Η ιστορία δε γράφεται με αν. Πλέον το webOS ανήκει στην HP και η Nokia αποφάσισε να γίνει OEM της Micsrosoft. Δε νομίζω ότι έχει νόημα μια ακόμα συνεργασία.

Άλλωστε πλέον κατάφερε και η ίδια να φτιάξει κάτι καλό (αναφέρομαι στο N9). Όταν με το καλό πάρει πόδι ο Elop τα ξαναλέμε.

 

 

 

Στο webOS τώρα. Το χρησιμοποιώ εδώ και μια εβδομάδα και είναι απίστευτα καλό. Σύντομα θα χτυπήσω το Pre 3, και κάποια στιγμή μέχρι τα Χριστούγεννα και το Touchpad.

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι η HP δεν ξέρει πώς να το πουλήσει και δεν νομίζω να πιάσει ένα καλό μερίδιο αγοράς. Ελπίζω να κάνω λάθος.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καταδικασμενο να αποτηχη το ολο ενχειριμα εδω τοσα κινητα αλλων κατασκευαστων βγηκαν στα 500 ευρω και τα ξεστοκαρουν στα 200 και δε τα περνει κανεις τυχαιο . δε νομιζω . πρεπει να γηνουν πολλα για να τραβηξουν τα 7 και το ξερουν . ονειρο απατιλο η σκεψη του οτι θα ακολουθησουν ολοι οι κατοχοι συμπιαν αγοραζοντας παραθηρια .γελαστικαν :lol: :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

ονειρο απατιλο η σκεψη του οτι θα ακολουθησουν ολοι οι κατοχοι συμπιαν αγοραζοντας παραθηρια .γελαστικαν :lol: :lol: :lol:

 

συμφωνω.τα παραθυρα ειναι εντελως διαφορετικα απο το συμβιαν και πολλοι δε θα τα προτιμησουν ακομα και αν ειναι μονα τους.

 

καταδικασμενο να αποτηχη το ολο ενχειριμα εδω τοσα κινητα αλλων κατασκευαστων βγηκαν στα 500 ευρω και τα ξεστοκαρουν στα 200 και δε τα περνει κανεις τυχαιο .

 

διαφωνω εδω.η σαμσουνγκ,η htc και η lg πιστευω δεν εχουν τη δυνατοτητα να παρουν ενα λειτουργικο απο το μηδεν και να το κανουν ανταγωνιστικο.εφταιξε και η τιμη που ζητουσαν για τα χαρακτηριστικα που ειχαν.η νοκια ομως ειναι αλλη κατηγορια.μαζι με τη μηλοεταιρια ειναι οι μονες που πουλανε πολλες συσκευες καθαρα λογω brand

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω θα βγει κατι πολυ καλο απο αυτη την συνεργασια!! Μπορει να αργει...αλλα σιγουρα θα ειναι κατι ολοκληρομενο (Μeego) αλλα και τα WP θα εχουν κατι σωστο και ανταξιο τον προδιαγραφων-Ονοματα εταιριων!!!!
Link to comment
Share on other sites

Κρινοντας απο το ΜΕΓΑ ΑΠΟΡΡΗΤΟ που διερρευσε ξαφνικα (και οχι παντελως σκηνοθετημενα) με το τυπου Ν9 με wm7....πολυ κακο για το ΤΙΠΟΤΑ. Τα wm7 παραμενουν ενα "λειψο" λειτουργικο, κατα την αποψη μου παντα, οι πρωτες συσκευες που θα βγουν θα ειναι τοσο αδιαφορες πιθανον οσο ηταν και οι αναλογες προτασεις απο samsung,lg κτλ. Μπορει η εκδοση 8 να χει φοβερα καινουργια πραγματα,αλλα η Νokia χρειαζεται αυτη τη στιγμη κατι που να "περπατησει" αμεσως στην αγορα,γιατι το Ν8 τα καταφερε ασχετα αν θα το φαει η "μαρμαγκα" της καθυστερησης χρησιμων επιπλεον αλλαγων στο symbian. Θα μπορουσαν να μεινουν και να δουλεψουν αποκλειστικα στο Μeego,να δουλεψουν σοβαρα και ΓΡΗΓΟΡΑ και να δημιουργησουν νεα και δικη τους ταση στην αγορα των smartphones,οπως τοσα χρονια εκαναν με το symbian. Αλλα αμα βαζεις επι κεφαλης τον ξανθο φαφλατα και πιθανο πρακτορα,το μελλον μαλλον δυσοιωνο προβλεπεται.

Η απολυτη δε ξεφτιλα,σημερα το πρωι ειδα στο facebook και στο αναλογο group της Nokia, φωτογραφιες με μοντελο της να τρεχει android. Κατι που υπηρχε στις συζητησεις τους,ασχετα αν ειναι τωρα ο μεγαλος αντιπαλος μαζι με το μηλο. Οταν για μια εταιρια ακουγεται τους τελευταιους δυο μηνες οτι ενδιαφερεται για εξαγορα της η ZTE και οτι "εψηναν" και το android,η δημιουργια wp7 δεν διορθβνει τον κατηφορα. Γνωμη μου παντα (και εχω υπαρξει μεγαλος fan της).

 

Toυ λογου το αληθες : http://www.engadget.com/2011/06/24/nokias-android-flirtations-revealed/

Edited by inactiveaccount25012014
Link to comment
Share on other sites

Κρινοντας απο το ΜΕΓΑ ΑΠΟΡΡΗΤΟ που διερρευσε ξαφνικα (και οχι παντελως σκηνοθετημενα) με το τυπου Ν9 με wm7....πολυ κακο για το ΤΙΠΟΤΑ. Τα wm7 παραμενουν ενα "λειψο" λειτουργικο, κατα την αποψη μου παντα, οι πρωτες συσκευες που θα βγουν θα ειναι τοσο αδιαφορες πιθανον οσο ηταν και οι αναλογες προτασεις απο samsung,lg κτλ. Μπορει η εκδοση 8 να χει φοβερα καινουργια πραγματα,αλλα η Νokia χρειαζεται αυτη τη στιγμη κατι που να "περπατησει" αμεσως στην αγορα,γιατι το Ν8 τα καταφερε ασχετα αν θα το φαει η "μαρμαγκα" της καθυστερησης χρησιμων επιπλεον αλλαγων στο symbian. Θα μπορουσαν να μεινουν και να δουλεψουν αποκλειστικα στο Μeego,να δουλεψουν σοβαρα και ΓΡΗΓΟΡΑ και να δημιουργησουν νεα και δικη τους ταση στην αγορα των smartphones,οπως τοσα χρονια εκαναν με το symbian. Αλλα αμα βαζεις επι κεφαλης τον ξανθο φαφλατα και πιθανο πρακτορα,το μελλον μαλλον δυσοιωνο προβλεπεται.

Η απολυτη δε ξεφτιλα,σημερα το πρωι ειδα στο facebook και στο αναλογο group της Nokia, φωτογραφιες με μοντελο της να τρεχει android. Κατι που υπηρχε στις συζητησεις τους,ασχετα αν ειναι τωρα ο μεγαλος αντιπαλος μαζι με το μηλο. Οταν για μια εταιρια ακουγεται τους τελευταιους δυο μηνες οτι ενδιαφερεται για εξαγορα της η ZTE και οτι "εψηναν" και το android,η δημιουργια wp7 δεν διορθβνει τον κατηφορα. Γνωμη μου παντα (και εχω υπαρξει μεγαλος fan της).

 

Toυ λογου το αληθες : http://www.engadget.com/2011/06/24/nokias-android-flirtations-revealed/

 

Συμφωνώ απόλυτα...

Η νοκια κάνει τα πάντα για να πιάσει πάτο και μάλλον θα τα καταφέρει...

Και κάτι άλλο: μην συγκρίνουμε το wp7 με unix based λειτουργικά (android, meego, ios) απλά δεν γίνεται, ούτε υπάρχει πότε η πιθανότητα να τα φτάσει σε επίπεδο δυνατοτήτων, οπότε απλά με την συμφωνία με την νοκια θα καταφέρει να είναι στην τρίτη θέση από το να μην υπάρχει καν...

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Μα πως το λες οτι θα εξελιχθουν ποιο γρηγορα τα windows mobile ειναι ποιο παλιο λειτουργικο και απο τα ios και απο τα android και ειναι απο τα χειροτερα λογισμικα. Τι να πω μακαρι να φτιαξουν πολυ καλα τα 7αρια και να δουμε ποιο σκληρο ανταγωνισμο απο ολες τις εταιριες

όταν δουλεύαμε τα ppc πριν από δέκα χρόνια οι περισσότεροι δεν ξέρατε τι είναι isdn και τι pstn και αν το ntfs είναι φόρμα δίσκου ή απλά αρχικά αμερικανικού αστυνομικού έργου...

 

ας λύπουν τα τέτοια σχόλια περί wm γιατί όταν η msft σκότωσε την palm, εμείς πέρναμε μάτι

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Να μία πάρα πολύ καλή ιδέα που θα είχε βοηθήσει την Nokia ... Κατασκευαστής των δύο καλύτερων λειτουργικών, webOS & MeeGo, λίγη διαφήμιση θα θελε και θα πούλαγε τις κινητάρες αβέρτα .... Πραγματικά κρίμα που πήραν αυτή την χείριστη τροπή ...

 

webOS στο Ε7 .... Πραγματικά, θεϊλα ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα windows 7 είναι ότι όταν φτάσουν σε φήμη και αναγνωρισημοτητα τα υπόλοιπα λειτουργικά , δεν θα χρειάζονται πλέον την Νοκια και τότε η Νοκια θα τρέχει να ανταγωνιστεί τους κινέζους σε Hardware και τιμές.

 

Και η πλάκα είναι ότι η Νοκια θα τους κάνει τρελή διαφήμιση και θα τους κάνει γνωστούς

βάζοντας τα στα κινητά της.

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ΟΧΙ WebOS κατά τη γνώμη μου, θα ήταν κακή κίνηση για τη ΝΟΚΙΑ..

 

Τώρα όπως προαναφέρθηκε στο θέμα τιμής των πρώτων WP, η Microsoft ήταν απαράδεκτη στο ότι δε πίεσε τους κατασκευαστές να έχουν πιο λογικές τιμές ΑΛΛΑ όρισαν τιμές πολύ κοντά στο μηλαράκι ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ όλος ο κόσμος που ενδιαφερότανε για κινητό αφής με μεγάλη οθόνη και που ήταν διατεθειμένος να δώσει 500+ πήγε στο iPhone με παρόμοια τιμή, πιο διαφημισμένο, μπλα μπλα μπλα... πολύ κρίμα για τα WP που πιστεύω αξίζουν και σαν κινητά αλλά και σαν ΝΕΟ λειτουργικό!!!

 

(πρόσφατα πάντως που ήμουν στο Παρίσι, 3 στους 4 που είδα στο ΜΕΤΡΟ είχαν iPhone και με τεράστια ακουστικά για μουσική!!!)

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση του WebOS είναι χαρακτηριστική νομίζω. Η πρώτη του παρουσίαση συνοδεύτηκε από διθυραμβικά σχόλια στον τύπο. Όμορφο GUI, έξυπνες ιδέες (synergy, ασύρματη φόρτιση κ.α.), εξαιρετική αναπαράσταση των notifications, πολύ καλή υλοποίηση του multitasking. Έτσι τουλάχιστον έδειχνε από τις παρουσιάσεις και τα σύντομα videos στο διαδίκτυο. Μέχρι που το αγόραζε κάποιος και ερχόταν αντιμέτωπος με την πραγματικότητα...

 

Bugs παντού, memory leaking, κακή αυτονομία, απουσία εφαρμογών, απουσία σουίτας συγχρονισμού, ελλείψεις σε όλες τις βασικές λειτουργίες. Πενιχρό SDK και άρα πενιχρό οικοσύστημα. Είχε φτάσει σε σημείο ακόμα και ο dialer να κολλάει... Που είναι το καλύτερο και καλά λειτουργικό; Στα βιντεάκια του youtube των 5 λεπτών; Εντάξει είπαν πολλοί, είναι η πρώτη έκδοση, θα τα διορθώσουν σύντομα με αναβάθμιση. Και περάσαν οι μήνες...Και τα χρόνια...

 

Συμπέρασμα: Δεν είμαστε στο 2005. Δυο-τρεις χαριτωμένες τσαχπινιές στο GUI δεν αρκούν. Και τι έγινε αν εσύ αλλάζεις εφαρμογές κάνοντας flick αριστερά ενώ εγώ πατάω ένα κουμπί; Ακόμα συζητάμε για το GUI? Πάει αυτό τελείωσε - λύθηκε αυτό το πρόβλημα από το 2007...

 

Γιατί η Palm δε μπόρεσε να λύσει τα bugs γρήγορα, να εμπλουτίσει τις λειτουργίες του τηλεφώνου γρήγορα και να δημιουργήσει ένα ικανό σύστημα εφαρμογών γρήγορα (τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα); Γιατι δε μπόρεσε να ακολουθήσει την Apple και την Google στον ξέφρενο ρυθμό ανάπτυξης της πλατφόρμας τους; Η απάντηση είναι γιατί αυτή η δουλειά είναι πάρα πολύ δύσκολη με εξαιρετικά περίπλοκες παραμέτρους που πάρα πολύ λίγοι έχουν τη δυνατότητα να τη φέρουν σε πέρας με επιτυχία.

 

Θα μπορούσε η Νοκια από μόνη της να το κάνει; Τι απάντηση έχει η Nokia στο App Store της Apple? Στο iBooks Store? Στο Game Center? Στο Business Software development and distribution? Στο iTunes Store? Στο iCloud? Τι απάντηση έχει στο iPad? Τι απάντηση θα έχει στο πρώτο κουτί Apple TV που θα τρέχει ολόκληρο το iOS? Τι απάντηση έχει τόσο σε ποσοτικό όσο και κυρίως σε ποιοτικό επίπεδο; Είναι οι αντίστοιχες λύσεις της Nokia ανταγωνιστικές;

 

Αυτός είναι ένας πόλεμος software. Η Νοκια από μόνη της θα τον χάσει. Ούτε και η Palm είχε την απαραίτητη τεχνογνωσία για να τον κερδίσει. Γι' αυτό εξαγοράστηκε... Η MS από την άλλη μπορεί. Ακόμα κι αν περάσουν 2-3 χρόνια θα κάνει το catch-up.

Edited by JG4

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση του WebOS είναι χαρακτηριστική νομίζω. Η πρώτη του παρουσίαση συνοδεύτηκε από διθυραμβικά σχόλια στον τύπο. Όμορφο GUI, έξυπνες ιδέες (synergy, ασύρματη φόρτιση κ.α.), εξαιρετική αναπαράσταση των notifications, πολύ καλή υλοποίηση του multitasking. Έτσι τουλάχιστον έδειχνε από τις παρουσιάσεις και τα σύντομα videos στο διαδίκτυο. Μέχρι που το αγόραζε κάποιος και ερχόταν αντιμέτωπος με την πραγματικότητα...

 

Bugs παντού, memory leaking, κακή αυτονομία, απουσία εφαρμογών, απουσία σουίτας συγχρονισμού, ελλείψεις σε όλες τις βασικές λειτουργίες. Πενιχρό SDK και άρα πενιχρό οικοσύστημα. Είχε φτάσει σε σημείο ακόμα και ο dialer να κολλάει... Που είναι το καλύτερο και καλά λειτουργικό; Στα βιντεάκια του youtube των 5 λεπτών; Εντάξει είπαν πολλοί, είναι η πρώτη έκδοση, θα τα διορθώσουν σύντομα με αναβάθμιση. Και περάσαν οι μήνες...Και τα χρόνια...

 

Συμπέρασμα: Δεν είμαστε στο 2005. Δυο-τρεις χαριτωμένες τσαχπινιές στο GUI δεν αρκούν. Και τι έγινε αν εσύ αλλάζεις εφαρμογές κάνοντας flick αριστερά ενώ εγώ πατάω ένα κουμπί; Ακόμα συζητάμε για το GUI? Πάει αυτό τελείωσε - λύθηκε αυτό το πρόβλημα από το 2007...

 

Γιατί η Palm δε μπόρεσε να λύσει τα bugs γρήγορα, να εμπλουτίσει τις λειτουργίες του τηλεφώνου γρήγορα και να δημιουργήσει ένα ικανό σύστημα εφαρμογών γρήγορα (τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα); Γιατι δε μπόρεσε να ακολουθήσει την Apple και την Google στον ξέφρενο ρυθμό ανάπτυξης της πλατφόρμας τους; Η απάντηση είναι γιατί αυτή η δουλειά είναι πάρα πολύ δύσκολη με εξαιρετικά περίπλοκες παραμέτρους που πάρα πολύ λίγοι έχουν τη δυνατότητα να τη φέρουν σε πέρας με επιτυχία.

 

Θα μπορούσε η Νοκια από μόνη της να το κάνει; Τι απάντηση έχει η Nokia στο App Store της Apple? Στο iBooks Store? Στο Game Center? Στο Business Software development and distribution? Στο iTunes Store? Στο iCloud? Τι απάντηση έχει στο iPad? Τι απάντηση θα έχει στο πρώτο κουτί Apple TV που θα τρέχει ολόκληρο το iOS? Τι απάντηση έχει τόσο σε ποσοτικό όσο και κυρίως σε ποιοτικό επίπεδο; Είναι οι αντίστοιχες λύσεις της Nokia ανταγωνιστικές;

 

Αυτός είναι ένας πόλεμος software. Η Νοκια από μόνη της θα τον χάσει. Ούτε και η Palm είχε την απαραίτητη τεχνογνωσία για να τον κερδίσει. Γι' αυτό εξαγοράστηκε... Η MS από την άλλη μπορεί. Ακόμα κι αν περάσουν 2-3 χρόνια θα κάνει το catch-up.

 

Συμφωνω απολυτα,πλεον τα κινητα ειναι πρωτα υπολογιστες και μετα τηλεφωνα,θελουνε οικοσυστηματα(χρημα)και πολλες εφαρμογες.η νοκια ητανε πρωτη οταν τα smartphone ητανε κινητα και μπορουσες να δεις κανενα email κτλ.συμφωνω για της υψηλες τιμες των wp και με τον φιλο παραπανω για τα wm.ηταν δυσχρηστο,κολλουσε αλλα αυτο που κανανε ψαγμενη χρηστες δεν τα κανει κανενα λειτουργικο σημερα,παρολα αυτα με τα βαρια 6,5 και με συσκευες σαν το hd2 ειδαμε ενα σφαιρατο λειτουργικο,με τρελη αποκριση στην οθονη,που δεν κολλουσε και ενα τρελο sense που ομοιο του δεν υπαρχει και εκανες τα παντα απλα και γρηγορα.παρολα αυτα δεν μπορεσαν να κανουνε ενα σωστο μαρκετ και καταδικαστηκαν οπως και το sympian σαν λειτουργικα της περασμενης δεκαετιας.Παντως εγω συχνα πυκνα περναω τα 6,5 στο λεο μου για να ποτισω φορο τιμης απο το λειτουργικο ποτ με εκανε να φυγω μακρια απο το sympian

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση του WebOS είναι χαρακτηριστική νομίζω. Η πρώτη του παρουσίαση συνοδεύτηκε από διθυραμβικά σχόλια στον τύπο. Όμορφο GUI, έξυπνες ιδέες (synergy, ασύρματη φόρτιση κ.α.), εξαιρετική αναπαράσταση των notifications, πολύ καλή υλοποίηση του multitasking. Έτσι τουλάχιστον έδειχνε από τις παρουσιάσεις και τα σύντομα videos στο διαδίκτυο. Μέχρι που το αγόραζε κάποιος και ερχόταν αντιμέτωπος με την πραγματικότητα...

 

Bugs παντού, memory leaking, κακή αυτονομία, απουσία εφαρμογών, απουσία σουίτας συγχρονισμού, ελλείψεις σε όλες τις βασικές λειτουργίες. Πενιχρό SDK και άρα πενιχρό οικοσύστημα. Είχε φτάσει σε σημείο ακόμα και ο dialer να κολλάει... Που είναι το καλύτερο και καλά λειτουργικό; Στα βιντεάκια του youtube των 5 λεπτών; Εντάξει είπαν πολλοί, είναι η πρώτη έκδοση, θα τα διορθώσουν σύντομα με αναβάθμιση. Και περάσαν οι μήνες...Και τα χρόνια...

 

Συμπέρασμα: Δεν είμαστε στο 2005. Δυο-τρεις χαριτωμένες τσαχπινιές στο GUI δεν αρκούν. Και τι έγινε αν εσύ αλλάζεις εφαρμογές κάνοντας flick αριστερά ενώ εγώ πατάω ένα κουμπί; Ακόμα συζητάμε για το GUI? Πάει αυτό τελείωσε - λύθηκε αυτό το πρόβλημα από το 2007...

 

Γιατί η Palm δε μπόρεσε να λύσει τα bugs γρήγορα, να εμπλουτίσει τις λειτουργίες του τηλεφώνου γρήγορα και να δημιουργήσει ένα ικανό σύστημα εφαρμογών γρήγορα (τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα); Γιατι δε μπόρεσε να ακολουθήσει την Apple και την Google στον ξέφρενο ρυθμό ανάπτυξης της πλατφόρμας τους; Η απάντηση είναι γιατί αυτή η δουλειά είναι πάρα πολύ δύσκολη με εξαιρετικά περίπλοκες παραμέτρους που πάρα πολύ λίγοι έχουν τη δυνατότητα να τη φέρουν σε πέρας με επιτυχία.

 

Θα μπορούσε η Νοκια από μόνη της να το κάνει; Τι απάντηση έχει η Nokia στο App Store της Apple? Στο iBooks Store? Στο Game Center? Στο Business Software development and distribution? Στο iTunes Store? Στο iCloud? Τι απάντηση έχει στο iPad? Τι απάντηση θα έχει στο πρώτο κουτί Apple TV που θα τρέχει ολόκληρο το iOS? Τι απάντηση έχει τόσο σε ποσοτικό όσο και κυρίως σε ποιοτικό επίπεδο; Είναι οι αντίστοιχες λύσεις της Nokia ανταγωνιστικές;

 

Αυτός είναι ένας πόλεμος software. Η Νοκια από μόνη της θα τον χάσει. Ούτε και η Palm είχε την απαραίτητη τεχνογνωσία για να τον κερδίσει. Γι' αυτό εξαγοράστηκε... Η MS από την άλλη μπορεί. Ακόμα κι αν περάσουν 2-3 χρόνια θα κάνει το catch-up.

 

2 ενστάσεις.

1. Πήρα ένα Palm Pre πρώτης γενιάς από το eBay πριν από μια εβδομάδα και δεν έχω θέμα με bugs. Τρέχει την έκδοση 1.4.5 του webOS, η οποία κυκλοφόρησε ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του κινητού στην Αμερική. Το κινητό θα μπορούσε άνετα να έχει ήδη αντικαταστήσει το Android μου και να γίνει η πρώτη μου συσκευή αν κρατούσε η μπαταρία αρκετά. Δεν έχω ιδέα αν φταίει το ότι το κινητό είναι ήδη 18 μηνών ή αν κάνει κακή διαχείριση. Υποθέτω πάντως ότι αν έλυσαν όλα τα bugs, θα έχει μειωθεί και η σπατάλη μπαταρίας.

2. Αν η Nokia αγόραζε την Palm τότε, πόσο καιρό θα της έπαιρνε να λύσει όλα αυτά τα bugs; Εδώ τα έλυσε εν τέλει μόνη της η Palm ένα χρόνο μετά. ;)

 

Νομίζω ότι δεν καταλαβαίνεις ποια είναι η συζήτηση εδώ.

Έρχεσαι και απαντάς στο ενδεχόμενο να έπαιρνε η Nokia το webOS από την Palm και να το έβαζε σε κινητά της έτσι όπως είναι χωρίς να κάνει τίποτα, ενώ εδώ μιλάμε για μια συνεργασία σε βάθος χρόνου (είτε σήμερα που προτείνει το άρθρο, είτε το υποθετικό σενάριο να είχε γίνει στο παρελθόν) που θα συμπεριλάμβανε την ανταλλαγή τεχνογνωσίας.

Μην ξεχνάμε ότι οι πρώτες συσκευές με Android ήταν γεμάτες προβλήματα, και 2 χρόνια μετά το Android κατέκτησε τον κόσμο. :X

Edited by lewton

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα.

 

Διαβασα πολλα σωστα, και αρκετα λαθος πραγματα.

 

1) Η αλλαγη των κινητων σε touch, οντως ηταν η ταφοπλακα του symbian. οταν καταλαβαν οτι επρεπε να κινηθουν εκει, τοτε τελειωσε το παραμυθι. Οπως ειπε σωστα ενας φιλος, η νοκια, κρεμασμενη πανω στο ελλειπες (για touch) symbian, επρεπε να βρει μια λυση γρηγορη, γνωστη στο ευρυ κοινο που να την ξαναβαλει στον χαρτη των smartphone. Ποια καλυτερη λοιπον απο την windows??

 

2) Για ακριβως αυτον τον λογο, το webOS (το οποιο δεν το γνωριζω) δεν μπορουσε να βοηθησει την πνιγμενη νοκια. Μπορει να ειναι καλυτερο απο τα windows, αλλα ηταν ενα λειτουργικο που επρεπε να το φτιαξουν/βελτιωσουν, χωρις να εχουν ουτε τον χρονο ουτε τους πορους. το wp7 και καινουργιο ηταν, και γνωστο ονομα, και ετοιμο..

 

3) Το μεγα λαθος ομως της νοκια ειναι οτι δεν επενδυει στο meego. Και οταν λεμε επενδυση, δεν εννοουμε ενα κινητο ανα χρονο, αλλα κανονικη σειρα, nokia store με χιλιαδες εφαρμογες κλπκλπ. Καλα, δεν καταλαβαινουν οτι η win θα τους χρησιμοποιησει σαν σκαλοπατι για 1-2 χρονια μεχρι να τελειοποιησει το wp7 ετσι ωστε να φτιαξει τα δικα της κινητα?? και μετα??? με το συμπαθειο, αλλα ειναι σαν να την "γλενταει" τωρα η microsoft, και μετα θα την πεταξει... που ειναι λοιπον το backup plan???

 

4) To μονο καλο της υποθεσης ειναι οτι με αυτη την "συνεργασια" θα κερδισει πρωτο το κοινο. Πως?? μα φυσικα με ενα ακομα λειτουργικο στην αγορα. Μπορει να εχει πολλα bug, να ειναι φοβερα κλειστο το wp7 κλπκπλ, αλλα ειμαστε ακομα στην αρχη, ηδη το mango εκανε αλματα μπροστα, και πιστευω σε 1-2 χρονια θα μιλαμε για ισαξιο λειτουργικο με ios & android. Και τους πορους εχουν, και την τεχνογνωσια, και το..πτωμα να μαθουν την ανατομια..

 

5) Εντομεταξυ, η νοκια θα προσπαθει να πουλαει smartphone υποδεεστερα απο τον ανταγωνισμο σε μια κατηγορια οπου οι καταναλωτες ειναι συνηθως... smart... και του χρονου...

Link to comment
Share on other sites

2) Για ακριβως αυτον τον λογο, το webOS (το οποιο δεν το γνωριζω) δεν μπορουσε να βοηθησει την πνιγμενη νοκια. Μπορει να ειναι καλυτερο απο τα windows, αλλα ηταν ενα λειτουργικο που επρεπε να το φτιαξουν/βελτιωσουν, χωρις να εχουν ουτε τον χρονο ουτε τους πορους. το wp7 και καινουργιο ηταν, και γνωστο ονομα, και ετοιμο..

 

Και εσύ κάνεις πολλά λάθη. ;)

 

1. Μπερδεύεις τις χρονικές περιόδους.

 

  • Το webOS μπορεί να ήθελε φτιάξιμο το 2009-αρχές του 2010. Τελικά το έφτιαξε (τα λιγοστά προβλήματα) μόνη της η Palm με την έκδοση 1.4.5. Και δε μιλάμε για τραγικά πράγματα. Υπάρχει κόσμος που ακόμα χρησιμοποιεί Pre και Pixi πρώτης γενιάς.
  • Η συνεργασία με τη Microsoft ανακοινώθηκε αρχές του 2011. Το webOS ήταν ήδη ένα άψογο λειτουργικό. Τα WP7 όχι. Ακόμα περιμένουν το Mango για να ολοκληρωθεί το λειτουργικό.

Διάλεξε λοιπόν σε ποια περίοδο αναφέρεσαι.

 

2. Το ότι τα Windows είναι γνωστό όνομα είσαι σίγουρος ότι είναι καλό; Κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι στο μυαλό του πολύ κόσμου φέρνουν αρνητικούς συνειρμούς.

Εμείς που παρακολουθούμε τις εξελίξεις ξέρουμε ότι είναι μια εξαιρετική νέα αρχή για τη Microsoft που έχει καλές προοπτικές να είναι ένα πραγματικά καλό λειτουργικό όταν με το καλό βγει το Mango. Όμως εμείς είμαστε power users και μάλλον θα καταλήξουμε σε κάτι λίγο πιο δυνατό.

Τα WP7 θα τα πρότεινα στον πατέρα μου και στο θείο μου. Αλλά δε θα τα αγόραζα για εμένα. Επομένως η Microsoft έχει πέσει στην παγίδα του να φτιάξει ένα λειτουργικό που είναι εξαιρετικό για τις μάζες, αλλά το γνωρίζουν οι power users. Έτσι δεν πουλάει, και για αυτό για την Microsoft η συνεργασία με τη Nokia ήταν εξαιρετικά καλή κίνηση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ κάνεις πολλά λάθη. ;)

 

1. Μπερδεύεις τις χρονικές περιόδους.

 

  • Το webOS μπορεί να ήθελε φτιάξιμο το 2009-αρχές του 2010. Τελικά το έφτιαξε (τα λιγοστά προβλήματα) μόνη της η Palm με την έκδοση 1.4.5. Και δε μιλάμε για τραγικά πράγματα. Υπάρχει κόσμος που ακόμα χρησιμοποιεί Pre και Pixi πρώτης γενιάς.
  • Η συνεργασία με τη Microsoft ανακοινώθηκε αρχές του 2011. Το webOS ήταν ήδη ένα άψογο λειτουργικό. Τα WP7 όχι. Ακόμα περιμένουν το Mango για να ολοκληρωθεί το λειτουργικό.

Διάλεξε λοιπόν σε ποια περίοδο αναφέρεσαι.

 

2. Το ότι τα Windows είναι γνωστό όνομα είσαι σίγουρος ότι είναι καλό; Κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι στο μυαλό του πολύ κόσμου φέρνουν αρνητικούς συνειρμούς.

Εμείς που παρακολουθούμε τις εξελίξεις ξέρουμε ότι είναι μια εξαιρετική νέα αρχή για τη Microsoft που έχει καλές προοπτικές να είναι ένα πραγματικά καλό λειτουργικό όταν με το καλό βγει το Mango. Όμως εμείς είμαστε power users και μάλλον θα καταλήξουμε σε κάτι λίγο πιο δυνατό.

Τα WP7 θα τα πρότεινα στον πατέρα μου και στο θείο μου. Αλλά δε θα τα αγόραζα για εμένα. Επομένως η Microsoft έχει πέσει στην παγίδα του να φτιάξει ένα λειτουργικό που είναι εξαιρετικό για τις μάζες, αλλά το γνωρίζουν οι power users. Έτσι δεν πουλάει, και για αυτό για την Microsoft η συνεργασία με τη Nokia ήταν εξαιρετικά καλή κίνηση.

 

Τπτ δεν μπερδευω. οταν λεω βελτιωση/φτιαξιμο, δεν μιλω μονο για bugs κλπ. Μιλαω για support σε προγραμματα, για τα σιγουρα bugs με την τοποθετηση του σε καινουργια κινητα κλπκλπ

Και τα microsoft τα ειχαν (και τα εχουν) αλλα λογω του μεγεθους της εταιριας, σιγουρα μιλαμε για προβληματα που θα λυθουν σε πιο μικρο χρονικο διαστημα.

 

2. Μην μπερδευεις το 5-10% των χρηστων windows που ειναι οι ψαγμενοι και διαμαρτυρονται, απο το υπολοιπο 90% που ειναι ευχαριστημενο (αρκετοι απο αυτους εν αγνοια τους). Αλλο ειναι να λες οτι το κινητο μου τρεχει android και αλλο windows. Πραγματικα ενα μεγαλο ποσοστο, αν δεν αγορασουν android δεν το γνωριζουν..

 

Στα υπολοιπα συμφωνω :)

Link to comment
Share on other sites

Τπτ δεν μπερδευω. οταν λεω βελτιωση/φτιαξιμο, δεν μιλω μονο για bugs κλπ. Μιλαω για support σε προγραμματα, για τα σιγουρα bugs με την τοποθετηση του σε καινουργια κινητα κλπκλπ

Και τα microsoft τα ειχαν (και τα εχουν) αλλα λογω του μεγεθους της εταιριας, σιγουρα μιλαμε για προβληματα που θα λυθουν σε πιο μικρο χρονικο διαστημα.

 

2. Μην μπερδευεις το 5-10% των χρηστων windows που ειναι οι ψαγμενοι και διαμαρτυρονται, απο το υπολοιπο 90% που ειναι ευχαριστημενο (αρκετοι απο αυτους εν αγνοια τους). Αλλο ειναι να λες οτι το κινητο μου τρεχει android και αλλο windows. Πραγματικα ενα μεγαλο ποσοστο, αν δεν αγορασουν android δεν το γνωριζουν..

 

Στα υπολοιπα συμφωνω :)

 

Σαν να ακούω τον άσχετο αγοραστή να λέει στο φίλο του λίγο πριν την τελική επολιγή: Αυτό έχει windows πάνω!

:X

 

Πραγματικά, αν είσαι τσακάλι πωλητής μπορείς να πουλήσεις ότι θές, έτσι που έχουν ξεπεράσει τα κινητά τις ανάγκες του μέσου χρήστη...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Σαν να ακούω τον άσχετο αγοραστή να λέει στο φίλο του λίγο πριν την τελική επολιγή: Αυτό έχει windows πάνω!

:X

 

Πραγματικά, αν είσαι τσακάλι πωλητής μπορείς να πουλήσεις ότι θές, έτσι που έχουν ξεπεράσει τα κινητά τις ανάγκες του μέσου χρήστη...

 

ελπιζω να μην το λες ειρωνικα, γιατι αυτο ακριβως εννοουσα...

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην το λες ειρωνικα, γιατι αυτο ακριβως εννοουσα...

 

Καμία ειρωνία. Ένας ικανός πωλητής μπορεί πολύ άνετα να το πωλήσει γιατί έχει Windows (το phone μπορεί να το λέει από μέσα του)...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

ενας ικανος πωλητης μπορει να σου πουλησει ενα ρολοι-κουκο και 100 κιλα καναβουρι :shifty:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ενας ικανος πωλητης μπορει να σου πουλησει ενα ρολοι-κουκο και 100 κιλα καναβουρι :shifty:

 

:lol: Νά σαι καλά!...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...