Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος είναι ο πιο απλός τρόπος για να δω αν είναι

ξεκλειδώτος ο boatoader;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δοκιμασε αλλον κερνελ, αν δεν κάνω λάθος , αν ειναι κλειδωμένος ο bootloader δεν παίρνει άλλον κερνελ
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπολογιστή.

Πως δοκιμάζω άλλον kernel;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα,

Ειχα αφησει το κινητο πανω στο τραπεζι και μετα απο 1 ωρα που το κοιταξα ειχε κλεισει μονο του και απο εκεινη την στιγμη δεν ξανα ανοιξε ποτε.

Πριν το ακουμπήσω στο τραπεζι λειτουργούσε αψογα και ηταν και φορτισμενο. Μετα απο λιγο εκλεισε μονο του και δεν ξανα ανοιξε ποτε. Το συνδεω στο πσ αλλα δεν μπορει κανενα προγραμμα να το αναγνωρισει. Επισης προσπάθησα με το pc companion να του κανω επιδιόρθωση λογισμικού αλλα δεν το αναγνωρίζει. Καμια ιδεα κανεις μπας και με καποιον τροπο καταφερω να το ενεργοποιήσω?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κυκλοφόρησε και marshmallow λινκ για την κινητάρα μας οπως και για τα υπολοιπα xperia 2011. To χρησιμοποιει ακομα κανείς ? Εγώ το χω σαν 2ο
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δώσει στην μητέρα μου γιατί ξέμεινε από κινητό. Αλλιώς θα ήταν τέλειο σαν δεύτερη συσκευή. Η κάμερα του ακόμα με εντυπωσιάζει για την ηλικία του.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λεβεντες έχω και εγώ στην κατοχή μου το Ray, ο φορτιστής του πόσο έξοδο amper έχει;

 

 

Στάλθηκε από το HTC One M9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κυκλοφόρησε και marshmallow λινκ για την κινητάρα μας οπως και για τα υπολοιπα xperia 2011. To χρησιμοποιει ακομα κανείς ? Εγώ το χω σαν 2ο

Μιας και είναι στις εργοστασιακή μορφή ακόμη το δικό μου, έχουμε link για root κλπ κλπ; το bootloader θέλει ξεκλείδωμα;

 

Στάλθηκε από το HTC One M9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Edit επίσης βλέπω ότι είναι στο 2.3 έκδοση Android, πατάω αναβάθμιση αλλά δεν βρίσκει, το έχω χρόνια παρατημενο και λέω να ασχοληθώ λίγο

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

o φορτιστής ειναι 5v 850mA

 

για ρουτ κλπ δες στο xda αν και δεν ξερω κατα ποσο θα δουλευουν ακομα τα λινκ. Για να περασεις αλλη ρομ πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader. Yπαρχουν δυο τροποι, ο ενας ηταν να μπεις στη σελιδα της sony και να ζητησεις ενα κωδικο και ο αλλος να βραχυκυκλωσεις κατι πανω στο κινητο. Το 2ο ειχα κανει εγώ αλλα λεπτομερειες κλπ ουτε που θυμαμαι καθως εχουν περάσει πολλα χρονια

 

Γνωμη μου αν το θες μονο για τηλ, φωτο μεινε με την 2.3, ειναι πιο γρηγορη και ολα δουλευουν. Κανε μονο root αν θες . Μην κανεις αναβαθμιση η εργοστασιακή 4.0.4 ειναι παρα πολύ βαριά

Edited by eddieobscurant
Link to comment
Share on other sites

o φορτιστής ειναι 5v 850mA

 

για ρουτ κλπ δες στο xda αν και δεν ξερω κατα ποσο θα δουλευουν ακομα τα λινκ. Για να περασεις αλλη ρομ πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader. Yπαρχουν δυο τροποι, ο ενας ηταν να μπεις στη σελιδα της sony και να ζητησεις ενα κωδικο και ο αλλος να βραχυκυκλωσεις κατι πανω στο κινητο. Το 2ο ειχα κανει εγώ αλλα λεπτομερειες κλπ ουτε που θυμαμαι καθως εχουν περάσει πολλα χρονια

 

Γνωμη μου αν το θες μονο για τηλ, φωτο μεινε με την 2.3, ειναι πιο γρηγορη και ολα δουλευουν. Κανε μονο root αν θες . Μην κανεις αναβαθμιση η εργοστασιακή 4.0.4 ειναι παρα πολύ βαριά

 

εχω φτασει στο σημειο οπου ξεκλειδωσα το bootloader, περασα την 4.0.4 και το εχω κανει root

δηλαδη δεν αξιζει να περασω την Marshmallow 6.0.1 που αναφερεις πιο πανω; θα ηθελα να την δοκιμασω

τωρα θελω να περασω recovery ,ποιος ειναι ο ευκολος τροπος; αν περασω recovery φλασαρω οποια rom θελω σωστα;

ευχαριστω.

edit επισης παρατηρησα οτι δεν μπορω να κανω αναβαθμιση εφαρμογες διοτι δεν υπαρχει επαρκεις χωρος ,2-3 εφαρμογες κατεβασα και εχω σβησει αρκετες εργοστασιακες ,υπαρχει λυση γι αυτο;

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

εχω φτασει στο σημειο οπου ξεκλειδωσα το bootloader, περασα την 4.0.4 και το εχω κανει root

δηλαδη δεν αξιζει να περασω την Marshmallow 6.0.1 που αναφερεις πιο πανω; θα ηθελα να την δοκιμασω

τωρα θελω να περασω recovery ,ποιος ειναι ο ευκολος τροπος; αν περασω recovery φλασαρω οποια rom θελω σωστα;

ευχαριστω.

edit επισης παρατηρησα οτι δεν μπορω να κανω αναβαθμιση εφαρμογες διοτι δεν υπαρχει επαρκεις χωρος ,2-3 εφαρμογες κατεβασα και εχω σβησει αρκετες εργοστασιακες ,υπαρχει λυση γι αυτο;

 

 

 

Link2sd και να κανεις ενα partition στην SD.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Link2sd και να κανεις ενα partition στην SD.

 

πως δηλαδη κανω partition φιλε; ευχαριστω.

edit recovery δεν εχω

edit2 με λιγο ψαξιμο βλεπω οτι γινετε με το προγραμμα minitool ,για να δουμε

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος! Μαθαίνεις γρήγορα! Εγώ το κινητό αυτό έχω να το πιάσω πολύ καιρό, αλλά από ότι θυμάμαι του είχα περάσει καλή custom ICS και δούλευε ρολόι και είχα στήσει φυσικά και το link2sd για πρόσθετο χώρο. Ήταν πολύ ωραίο και μικρούλι κινητάκι... Μου άρεσε πολύ το design και το μέγεθος, κρίμα που δεν βγήκε συνέχεια του με παρόμοιο design...
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος! Μαθαίνεις γρήγορα! Εγώ το κινητό αυτό έχω να το πιάσω πολύ καιρό, αλλά από ότι θυμάμαι του είχα περάσει καλή custom ICS και δούλευε ρολόι και είχα στήσει φυσικά και το link2sd για πρόσθετο χώρο. Ήταν πολύ ωραίο και μικρούλι κινητάκι... Μου άρεσε πολύ το design και το μέγεθος, κρίμα που δεν βγήκε συνέχεια του με παρόμοιο design...

 

Ειχα πριν χρονια xpria mini ,sony walkman και ειχα μαθει σε αυτα :D ,απλα ειχα χρονια να ασχοληθω και αυτο το ειχα ξεχασμενο στο συρταρι και ειπα να παιξω λιγο :) , προς το παρω το αφηνω ετσι , θα κανω και το partition στην sd τ απογευμα και μετα βλεπουμε ,αν βρω ευκολο οδηγο για recovery και rom θα συνεχισω

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα Xperia τoυ 2011 μόνο μία είναι η ROM: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2545354

Την χρησιμοποιούσα για πάνω από ένα χρόνο μέχρι που απέσυρα το Ray μου. Σταθερή, πιο ελαφριά από ICS/Lollipop/Marshmallow. Έχει αναλυτικότατες οδηγίες εγκατάστασης στα λινκ που δίνει ο developer.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα Xperia τoυ 2011 μόνο μία είναι η ROM: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2545354

Την χρησιμοποιούσα για πάνω από ένα χρόνο μέχρι που απέσυρα το Ray μου. Σταθερή, πιο ελαφριά από ICS/Lollipop/Marshmallow. Έχει αναλυτικότατες οδηγίες εγκατάστασης στα λινκ που δίνει ο developer.

 

ωραιος, καποια στιγμη θα την δοκιμασω φιλε, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

μήπως ξέρει κάποιος φίλος που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ανταλλακτικά?

ή έστω για παλιά ray? πέρα απο site αγγελιών.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro / MIUI 8 (6.0.1)

Samsung 9+

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αποφάσισα να ξαναπιάσω το μικρούλι Ray! Εξακολουθώ να το συμπαθώ πολύ λόγω του μικρού του μεγέθους και design, κρίμα που δεν έβγαλε η Sony ένα βελτιωμένο μοντέλο. Το τρέχω ακόμα με custom ICS και Lupus kernel, πάει γενικά καλά και έκανα και τις αναβαθμίσεις των εφαρμογών.

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι άμα τυχόν έχετε χρησιμοποιήσει με αυτό το κινητό ή γενικότερα με άλλα κινητά, κάποιο dual-sim adapter τύπου Magic Sim. Σκέφτομαι να πάρω έναν για να έχω 2 έξτρα νούμερα μαζί μου σε ένα πολύ μικρό κινητό...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
προσπαθω να φλασαρω την 2.3 απο την 4. που ειμαι τωρα καιδεν μπορω, κατι γινετε στο flash tool ,υπαρχουν εκ νεου τ αρχεια φλασαρισματος; διοτι απο διαφορους οδηγους λειπουν , σε win8.1 προσπαθω ,λετε να φταινε τα win;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μόνος έμεινα, τεσπα, επειδή έχω ξεκλείδωτο bootloader, πρέπει να το κλειδωσω ξανά για να περάσω firmware;

 

HTC One M9

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να περάσεις ξανά original rom ή απλά να το αναβαθμίσεις; Εάν είναι το 1ο θα έλεγα ναι, για το 2ο μπορείς να το κάνεις πανεύκολα με custom recovery.
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να περάσεις ξανά original rom ή απλά να το αναβαθμίσεις; Εάν είναι το 1ο θα έλεγα ναι, για το 2ο μπορείς να το κάνεις πανεύκολα με custom recovery.

 

επιτελους μια απαντηση , ακου πως εχουν τα πραγματα φιλε, προσπαθω τωρα τοσες μερες να σωσω το κινητο και δεν μπορω , λοιπον ,

το κινητο ειναι root με ξεκλειδωμενο bootloader και stock recovery στην 4.0.4 , δεν ξερω γιατι στα καλα καθουμενα παταω ν ανοιξει και ειναι κολλημενο στο logo ericsson

Αφου δεν ανοιγε με τιποτα ειπα να φλασαρω ξανα την official rom ,κατεβαζω την 2.3 φλασαρω μου βγαζει κανονικα το logo eicsson απο την 2.3 αλλα παλι δεν ανοιγει ,λεω μαλλον δεν κατεβασα το σωστο .ftf

Κατεβαζω την 4.0.4 την φλασαρω παλι με flashtool αλλα βγαζω τωρα το logo ericsson απο την 4.0.4 κατα την εκκινηση και τιποτε αλλο, δεν ανοιγει

Τωρα τι μπορω να κανω εγω; τι επιλογες εχω; οταν βρεις λιγο χρονο πες μου λιγο ,εψαξα τοσες μερες στον γουγλι αλλα ακρη δεν βγαζω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Ακρα του ταφου σιωπη στον καμπο βασιλευει :rolleyes:

 

Πάντα επίκαιρος ο Σολωμός...:rolleyes:

 

Βρήκα τον χρόνο και το έψαξα λίγο το θέμα. Να αναφέρω ότι δεν έχω πρακτική εμπειρία από ανάλογο πρόβλημα. Από αυτά που διάβασα, μου φαίνεται ότι το πρόβλημα σου θα μπορούσε να είναι είτε bootloop είτε soft/hard brick. Και στις 3 περιπτώσεις μάλλον απαιτείται πιο δραστική λύση από το φλασάρισμα μέσω flashtool. Βρήκα τους παρακάτω οδηγούς που ίσως επιλύσουν το πρόβλημα σου. Να θυμάσαι πάντα να τους δοκιμάσεις σε Wιndows 7 και να διαβάσεις τα σχόλια όσων τα δοκίμασαν.

 

1) http://xperiatimes.blogspot.gr/2012/09/how-to-unbrick-xperia-ray-full-guide.html Ο πιο "σύντομος", προτού τον δοκιμάσεις βγάλε την κάρτα μνήμης.

 

2) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492805 Γράφει ότι είναι για hardbricked Ray και απαιτεί να γίνει relock ο bootloader, αλλά ίσως να επιλύσει γρήγορα το πρόβλημα σου εάν δεν πετύχει ο 1ος οδηγός.

 

3) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1849170 Το νήμα αυτό περιγράφει πολλές μεθόδους και λύσεις για να επαναφέρεις τα Xperia του 2012 από softbrick. Πιθανώς να βρεις κάτι που θα σε βοηθήσει.

 

 

Δεν γνωρίζω άμα όλα τα παραπάνω τα έχεις βρει και εσύ, οπότε και περιττεύουν. Άμα έχεις επιλύσει ήδη το πρόβλημα του Xperia Ray σου, βέβαια, ακόμα καλύτερα! :)

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @Feregorn ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου, αυτά που αναφέρεις πιο πάνω δεν τα δοκίμασα, αύριο πιστεύω να βρω λίγο χρόνο, θα σε ενημερώσω όταν θα έχω νέα, πιστεύω να βγει άκρη :) Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...