Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα ακόμα οι jb roms έχουν αρκετα bugs όπως force closing apps reboots κάποια apps δεν δουλεύουν και στις περισσότερες ακόμα και με τον νέο kernel υπάρχουν προβλήματα με το WiFi Προσωπικά έχω δοκιμάσει την όλες τις ρομ με jelly bean αλλά κάθε μέρα αναβαθμίσεις και πολλά bug ρε λαίδη μου. Ακόμα για τα γραφικά θα έλεγα ότι lagαρουν. Ακόμα και οι εφαρμογές όπως η γκαλερί η καινούργια κολλάει πολύ. Αναμένουμε κάτι σταθερό πλέον από μεριάς jb.

Edit: από μπαταρία τώρα μόλις εχω 4% και είναι σε χρήση 15ώρες καλό είναι σε σχέση με τα αλλα;;;

Edited by argiris3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Yπαρχει η gin2jellybean βασισμενη σε gb με πολυ ομορφο jb interface.

Eχω δοκιμασει οτι υπαρχει σε ICS,με συνδυασμους kernel........ομορφια ναι,αποδοσεις no.......

To ray δειχνει να φτιαχτικε για την gingerbread,τελος.....:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει η gin2jellybean βασισμενη σε gb με πολυ ομορφο jb interface.

Eχω δοκιμασει οτι υπαρχει σε ICS,με συνδυασμους kernel........ομορφια ναι,αποδοσεις no.......

To ray δειχνει να φτιαχτικε για την gingerbread,τελος.....:lol:

 

H ging2jellybean καλή είναι;; λέω να την δοκιμάσω. Με πιόν kernel να την συνοδεψω;

Link to comment
Share on other sites

H ging2jellybean καλή είναι;; λέω να την δοκιμάσω. Με πιόν kernel να την συνοδεψω;

Γραφει παντα ο κατασκευαστης της custom rom το καλυτερο kernel.....

"Use aire, doomkernel or default gb kernel with init.d"

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γύρισα και εγώ στην gb εγκατέστησα την illuminative με το καινούργιο lupus kernel και από ότι βλέπω πετάει το κινητό πολύ πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ. Από overclock αυτά που έχει performance smartglas και κάτι αλλά τι είναι και σε τι χρησιμεύουν?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά γύρισα και εγώ στην gb εγκατέστησα την illuminative με το καινούργιο lupus kernel και από ότι βλέπω πετάει το κινητό πολύ πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ. Από overclock αυτά που έχει performance smartglas και κάτι αλλά τι είναι και σε τι χρησιμεύουν?

 

Eχει να κανει με μικρορυθμισεις.διαφοροι συνδιασμοι καταναλωσης-αποδοσης

πχ

smartassv2 είναι μια ενημερωμένη έκδοση του smartass, σκοπός του είναι κατ 'ουσίαν, να μεγιστοποιήσει την απόδοση, βελτιστοποιώντας παράλληλα την οικονομια. Όταν χρησιμοποιείτε smartass (ή v2), δεν χρειάζεστε ένα προφίλ screenoff,καθως η ταχυτητα cpu πεφτει μεχρι την τελικη αδρανεια......

 

Δοκιμαζω την Cyanogen 7.2 η οποια με εχει εντυπωσιασει με την παραμετροποιηση και την χαμηλη καταναλωση,ta 380mb εσωτερικης ενω καθολου ασχημα τα 240mb ram.....Eνω ο dialer δειχνει γρηγορος........

Δεν ειχα ασχοληθει διοτι υπηρχανε προβληματα,πχ καμερα,τα οποια εχουν πλεον λυθει και η ρομ δειχνει....τουμπανο για το ray......

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ο.καλύτερος συνδυασμός πιος είναι?! Και ο προγραματιστης I/O τι ειναι πάλι? Ευχαριστώ για την απάντηση σου iso μας έχεις ανοίξει τα μάτια :-)
Link to comment
Share on other sites

Ο.καλύτερος συνδυασμός πιος είναι?! Και ο προγραματιστης I/O τι ειναι πάλι? Ευχαριστώ για την απάντηση σου iso μας έχεις ανοίξει τα μάτια :-)

 

Πανω κατω τα ιδια,μικρορυθμισεις σε σχεση με την καρτα SD.

ισοροπια (κάθε διαδικασία έχει το μερίδιό της για την πρόσβαση στο δίσκο)

αποδοση

Λειτουργια σε πραγματικό χρόνο (εγγύηση ότι η αίτηση εξυπηρετείται σε μια δεδομένη χρονική στιγμή)

Οτι καταλαβες,καταλαβα!:lol:

 

Tωρα μελεταω την Cyanogen 7.2,που πλεον ερχεται με καμερα HD (δεν βρηκα το zoom στο βιντεο)Απιστευτη μπαταρια στον εργοστασιακο χρονισμο 1.0 GHz (το σκαλιζω με τις ωρες μιας και εχει 1.000.000 ρυθμισεις αλλα η μπαταρια σε slow motion!)

Eχει ενα θεματακι με την φωτεινοτητα,μολις κλειδωσει η συσκευει και ξαναανοιξει εχει χαμηλο φωτισμο,αλλα η λυση ευκολη με μια αλλαγη μεσω root explorer.....

Aπολυτα σταθερη με πολλα,μα παρα πολλα κολπακια.......:lol:

υ.γ. δεν παιζει ραδιοφωνο

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

H cm7 δεν.ειναι η ίδια με την 10 αλλά η έκδοση της gb?? Από ρυθμίσεις έχει παρά πολλές είχα δοκιμάσει την 10 αλλά είχε προβλήματα με το WiFi. Δεν έχει κάνα τέτοιο πρόβλημα τώρα ετσι δεν είναι???
Link to comment
Share on other sites

H cm7 δεν.ειναι η ίδια με την 10 αλλά η έκδοση της gb?? Από ρυθμίσεις έχει παρά πολλές είχα δοκιμάσει την 10 αλλά είχε προβλήματα με το WiFi. Δεν έχει κάνα τέτοιο πρόβλημα τώρα ετσι δεν είναι???

 

Δοκιμασα την cm 9.1 και δουλευε μια χαρα το wi-fi,αλλα ως αλλη ics σερνοοοοοτανε.....(σερνοτανε στο ray......)

H 7.2 (gb)παρα πολυ καλη,αλλα ελα που θελω ραδιοφωνο.....%$&24%^^&&%#:mad::mad::mad:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την cm 9.1 και δουλευε μια χαρα το wi-fi,αλλα ως αλλη ics σερνοοοοοτανε.....(σερνοτανε στο ray......)

H 7.2 (gb)παρα πολυ καλη,αλλα ελα που θελω ραδιοφωνο.....%$&24%^^&&%#:mad::mad::mad:

 

Πως γίνεται να μην έχει ραδιόφωνο; Απ'όσο γνωρίζω η Sony έχει δώσει τον σχετικό κώδικα, και οι CM9 και CM10 έχουν ράδιο. Για δοκίμασε να βρεις τα κατάλληλα .apk από την stock GB, μπορεί να δουλέψουν, αν και νομίζω ότι αν ήταν τόσο εύκολη η λύση θα το είχαν κάνει μόνοι τους.

 

Επίσης, έχει δοκιμάσει κανείς να φλασάρει το baseband -77 της ICS στην GB? Θα δουλέψει κανονικά; Έχω την εντύπωση ότι είχα καλύτερο σήμα και το GPS κλείδωνε πολύ γρηγορότερα σε σχέση με το -64 της GB.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να μην έχει ραδιόφωνο; Απ'όσο γνωρίζω η Sony έχει δώσει τον σχετικό κώδικα, και οι CM9 και CM10 έχουν ράδιο. Για δοκίμασε να βρεις τα κατάλληλα .apk από την stock GB, μπορεί να δουλέψουν, αν και νομίζω ότι αν ήταν τόσο εύκολη η λύση θα το είχαν κάνει μόνοι τους.

 

Επίσης, έχει δοκιμάσει κανείς να φλασάρει το baseband -77 της ICS στην GB? Θα δουλέψει κανονικά; Έχω την εντύπωση ότι είχα καλύτερο σήμα και το GPS κλείδωνε πολύ γρηγορότερα σε σχέση με το -64 της GB.

 

Ουτε στην 7.2 ουτε στην 9.1 ειδα ραδιοφωνο......

Οχι,δεν παιζει .apk ραδιοφωνο,δοκιμασα αρκετα......

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

https://docs.google.com/forms/d/1PFAI1jsxoFdR9pdpyJ7yGRccJIKUsnUIRwn3hCfeMS4/viewform ένα μικρο ερωτηματολόγιο για το ray όποιος δεν βαριέται ας ρίξει μια ματια. Ανώνημα παντα !!! Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε να με ακους για να μην βαρεθεις το κινητο σου.....:lol:

Δοκιμασε την Performance-King GB v1 (oxι την v2 η v3 που ειναι odexed,κατι που μπορεις να κανεις στην πορεια αφου εχεις στησει το κινητο οπως ακριβως θελεις)

Μιλαμε για 260mb ram και 340 εσωτερικη που οταν γινει odexed φτανει τα 380!Εχει το look ICS.

Αφου την εγκαταστησεις θα σου ανεβασω μερικα tip για να γινει ακομα καλυτερη,οπως πχ αλλη καμερα....

Κολπα:Mε το titanium back up ΠΕΡΝΑΣ εφαρμογες στην sd που με αλλες (2sd) δεν πανε,και λειτουργουν κανονικοτατα οπως NDRIVE,η αλλες εφαρμογες που εχουν και μεγαλο μεγεθος.Δεν πανε γιατι δεν θα δουλεψουν μερικα weather-clock widget,διαχειριση cpu,superuser,titanium κτλ.

Αυτη την στιγμη που γραφω βλεπω 265 ελευθερη εσωτερικη,και 253 ram.....και φοραω 1 κιλο προγραμματα :lol: , 34 εφαρμογες(4 λογισμικα πλοηγησης)+βαρια games HD συνολικα......

Yπαρχει στην συνεχει η virtual ram(swap) που αυξανει την ram και τρεχει πολυ καλυτερα το τηλεφωνο.

Αλλα ενα-ενα με την σειρα.....:lol:

 

Φίλε isolove είμαι έτοιμος !!! Έχω περάσει την Performance-King GB v1 και δουλεύει κανονικά !!! Αν μπορείς ανέβασε αυτά τα tips στα οποία αναφέρεσαι για να την κάνουμε καλύτερη !! Αν υπάρχει κάτι και για την αλλαγή γραμματοσειράς θα το εκτιμούσα πολύ γιατί δεν μ' αρέσει και πολύ !! Ευχαριστώ πολύ !!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

http://www.2shared.com/file/zHiobiJ_/ultimatetweaks.html

 

ΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ....

-CWM RECOVERY

-Brain

-Patience

-Any Kernel/Rom with Init.d feature

-Terminal Emulator app

-A Xperia Phone with Android OS

 

ΠΩΣ.....

-Download and Move the downloaded file to your SDCARD

-Boot To Recovery Mode

-Make a backup(dont skip!!)

-Wipe Dalvik-cache(dont skip!!)

-flash the ultimatetweaks.zip

-Reboot

-Note:wait 1,2 minutes to boot your phone...

 

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

-Open Terminal Emulator APP

Type this commands:

su

boost

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

http://www.2shared.com/file/zHiobiJ_/ultimatetweaks.html

 

ΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ....

-CWM RECOVERY

-Brain

-Patience

-Any Kernel/Rom with Init.d feature

-Terminal Emulator app

-A Xperia Phone with Android OS

 

ΠΩΣ.....

-Download and Move the downloaded file to your SDCARD

-Boot To Recovery Mode

-Make a backup(dont skip!!)

-Wipe Dalvik-cache(dont skip!!)

-flash the ultimatetweaks.zip

-Reboot

-Note:wait 1,2 minutes to boot your phone...

 

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

-Open Terminal Emulator APP

Type this commands:

su

boost

 

Τα έκανα όπως είπες !!! :D

Τι γίνετε με αυτό ; κερδίζεις μνήμη ; Γι' αυτό υπήρχε μέσα αυτή η εφαρμογή Terminal Emulator ;

Τι άλλες εντολές μπορείς να δώσεις και να καλυτερεύσει το κινητό μας;

Με την γραμματοσειρά μπορούμε να κάνουμε τίποτα; :worry:

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όπως είπες !!! :D

Τι γίνετε με αυτό ; κερδίζεις μνήμη ; Γι' αυτό υπήρχε μέσα αυτή η εφαρμογή Terminal Emulator ;

Τι άλλες εντολές μπορείς να δώσεις και να καλυτερεύσει το κινητό μας;

Με την γραμματοσειρά μπορούμε να κάνουμε τίποτα; :worry:

 

Θεωρητικα κανει πολλα,στην πραξη απο οσο καταλαβα λιγοτερα,αλλα κανει.

Οι δυνατοτητες εχουνε και περιορισμους,αν βγαλουνε κατι καλυτερο,θα σου πω.

Για τα γραμματα:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.font.installer&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qcnVtbXkuZm9udC5pbnN0YWxsZXIiXQ..

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ isolove !!! Θα περιμένω και άλλα tips αργότερα !!!

Αυτή την εφαρμογή για τις γραμματοσειρές την είχα βάλει και παλιότερα

με άσχημα αποτελέσματα γιατί δεν μου ξεκινούσε το τηλ. μετά από μια περίεργη γραμματοσειρά που δεν

υποστήριζε την Ελληνική γραφή προφανώς !!! και αναγκάστηκα να περάσω πάλι ROM με το flashtool !!

Θα το δοκιμάσω τώρα με προσοχή !!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Eπιδει το ray ειναι τηλεφωναρα,το κραταμε.....ψηλα :lol:

Εδω λοιπον εχουμε μια......σχεδον δουλεια μου στους xda οπου επιτρεπει στο lock screen περαν του ομορφοτερου σχεδιασμου,να περναμε εικονες,αλλα και να βλεπουμε μηνυματα-κλησεις κτλ.

Αν το παμε λιγο παραπερα μπορουμε να εχουνε task manager,apk installer,OTA update Center,performance(ρυθμισεις overclocking),ολα στις ρυθμισεις της συσκευης....!:lol:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=42271664#post42271664

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Ενώ συνδέω το τηλέφωνο με flashmode, το flashtool εξακολουθεί να μου λέει να κάνω τα 4 βήματα για να το συνδέσω. Δηλαδή ενώ το συνδέω δεν το αναγνωρίζει. Τα logs που εμφανίζει είναι τα εξής:

 

07/015/2013 04:15:02 - INFO - Selected Xperia Ray (ST18i)_4.0.2.A.0.42_CE.ftf

07/015/2013 04:15:02 - INFO - Preparing files for flashing

07/015/2013 04:15:03 - INFO - Please connect your device into flashmode.

07/015/2013 04:15:17 - INFO - Device disconnected

07/015/2013 04:15:23 - INFO - Device connected in fastboot mode

 

Το έχω δοκιμάσει άπειρες φορές και τίποτα. Να σημειώσω πως το κινητό φοράει 4.0.4 και είναι routed. Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Ενώ συνδέω το τηλέφωνο με flashmode, το flashtool εξακολουθεί να μου λέει να κάνω τα 4 βήματα για να το συνδέσω. Δηλαδή ενώ το συνδέω δεν το αναγνωρίζει. Τα logs που εμφανίζει είναι τα εξής:

 

07/015/2013 04:15:02 - INFO - Selected Xperia Ray (ST18i)_4.0.2.A.0.42_CE.ftf

07/015/2013 04:15:02 - INFO - Preparing files for flashing

07/015/2013 04:15:03 - INFO - Please connect your device into flashmode.

07/015/2013 04:15:17 - INFO - Device disconnected

07/015/2013 04:15:23 - INFO - Device connected in fastboot mode

 

Το έχω δοκιμάσει άπειρες φορές και τίποτα. Να σημειώσω πως το κινητό φοράει 4.0.4 και είναι routed. Τι μπορεί να φταίει?

 

flashmode/rom/no final verification/ok περιμενουμε να μας ζητησει να συνδεσουμε το τηλεφωνο πατωντας το κατω πληκτρο της εντασης ταυτοχρονα με την τοποθετιση του usb στην συσκευη.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.έχω το Ray εδω και ένα χρόνο και είναι πολύ καλό κινητό.όμως έχω ένα μεγάλο πρόβλημα:Αδύναμο σήμα.πολλές φορές σε σημεία όπου αλλα κινητά με ίδια εταιρία κινητής τηλεφωνίας έχουν 2 γραμμές το δικό μου ψάχνει και τίποτα δεν βρίσκει.υπάρχει κάποια λύση;;Μονο σ εμένα το κάνει αυτό;;Δυστυχώς δεν περίμενα τέτοιο πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.έχω το Ray εδω και ένα χρόνο και είναι πολύ καλό κινητό.όμως έχω ένα μεγάλο πρόβλημα:Αδύναμο σήμα.πολλές φορές σε σημεία όπου αλλα κινητά με ίδια εταιρία κινητής τηλεφωνίας έχουν 2 γραμμές το δικό μου ψάχνει και τίποτα δεν βρίσκει.υπάρχει κάποια λύση;;Μονο σ εμένα το κάνει αυτό;;Δυστυχώς δεν περίμενα τέτοιο πρόβλημα...

 

Το τηλεφωνο ειναι "σκαλισμενο' η εργοστασιακο?

Τι φοραει gb η ics?

Κανε επαναφορα αρχικων ρυθμισεων και αν δεν γινει κατι προς το καλυτερο τοτε....

Δοκιμασε να ξανα εγκαταστησεις απο την sony το λογισμικο.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Eπιδει το ray ειναι τηλεφωναρα,το κραταμε.....ψηλα :lol:

Εδω λοιπον εχουμε μια......σχεδον δουλεια μου στους xda οπου επιτρεπει στο lock screen περαν του ομορφοτερου σχεδιασμου,να περναμε εικονες,αλλα και να βλεπουμε μηνυματα-κλησεις κτλ.

Αν το παμε λιγο παραπερα μπορουμε να εχουνε task manager,apk installer,OTA update Center,performance(ρυθμισεις overclocking),ολα στις ρυθμισεις της συσκευης....!:lol:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=42271664#post42271664

 

Πως επαναφέρουμε την προηγούμενη μορφή της μπαταρίας στην status bar ;

Όπου ήταν σε στιλ % ; π.χ. 25% :confused:

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...