Jump to content

Sony Ericsson Xperia Active


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου που εγινε στην οθονη η στην ζελατινα?

Ενοειται οτι φοραει προστατευτικο για την οθονη πως εγινε αυτο για πες μας..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 486
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μόνο που με αποτρέπει απ την αγορά τύπου είναι η πολύ μικρή φωτεινότητα της οθόνης του και θέλω να ρωτήσω μιας και χρειάζομαι ένα ανθεκτικό κινητό με Android, υπάρχει κάνας τρόπος να την αυξήσουμε όπως στο Neo v η θα πρέπει να το ξεχάσω;

Το Disable Auto Brightness δεν δουλεύει; Διαφορετικά manually όπως περιγράφω στον οδηγό.

 

Πάντως, το πρόβλημα που μου βγήκε είναι στην επιφάνεια της οθόνης και δείχνει οτι το βιντεο παραπανω, με τον τυπο να το κοπαναει με οτι βρει ειναι μουφα: Στην τσέπη του μπουφαν, μου κανε μια σημαδαρα ωραιότατη! Ισως απο κλειδιά, ίσως απο ενα 2ρο κινητο που ειχα μαζι! Θα ανεβάσω και φωτο για να δείτε!

Δύσκολο το βλέπω να έχει γίνει στην οθόνη του κινητού.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φοραει ζελατινα που βγαίνει??? Η αληθεια ειναι οτι κατω στο μικροφωνο ειδικα φαινεται ενα περιγραμμα πιο μεσα, αλλα αυτο ξεκολλαει και αλλαζει?

 

Να και οι φωτο από την γρατζουνιά. Φαινεται σαν να τρίφτηκε επίμονα κάπου.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Το Disable Auto Brightness δεν δουλεύει; Διαφορετικά manually όπως περιγράφω στον οδηγό.

 

 

.

 

Ας μας το περί κάποιος κάτοχος του κινητου αν θέλει

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ας μας το περί κάποιος κάτοχος του κινητου αν θέλει

 

Που θα πρεπε να ειναι αυτη η επιλογή γιατι δεν την βρισκω στο μενου?

Link to comment
Share on other sites

Που θα πρεπε να ειναι αυτη η επιλογή γιατι δεν την βρισκω στο μενου?

 

Στις ρυθμίσεις της οθόνης αλλά κι εγώ που το είχα δει σε μαγαζί δεν είχε disable κ είχε πάντα στο αυτόματο τη φωτεινότητα.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παρεξηγήσαμε. Το DisableAutoBrightness είναι εφαρμογή που μπορείτε να βρείτε στο market. Πρέπει να είστε root για να δουλέψει και αυτό που κάνει είναι να απενεργοποιεί τον αισθητήρα φωτός και να θέτει τη φωτεινότητα της οθόνης στο μέγιστο.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παρεξηγήσαμε. Το DisableAutoBrightness είναι εφαρμογή που μπορείτε να βρείτε στο market. Πρέπει να είστε root για να δουλέψει και αυτό που κάνει είναι να απενεργοποιεί τον αισθητήρα φωτός και να θέτει τη φωτεινότητα της οθόνης στο μέγιστο.

 

Επειδη εγω δε το εχω αν βαλεις το DisableAutoBrightness σου παει στο full η φωτεινοτητα μονιμα η μπορεις λογικα να τη ρυθμιζεις manual μετα οπως π.χ. το brightnes control των symbian?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω δε το εχω αν βαλεις το DisableAutoBrightness σου παει στο full η φωτεινοτητα μονιμα η μπορεις λογικα να τη ρυθμιζεις manual μετα οπως π.χ. το brightnes control των symbian?

 

οχι μονιμα

αμα το εγκαταστησεις θα μπορεις με ενα εικονιδιο να κανεις on-off οποτε θες εσυ

Link to comment
Share on other sites

οχι μονιμα

αμα το εγκαταστησεις θα μπορεις με ενα εικονιδιο να κανεις on-off οποτε θες εσυ

 

δηλαδή μόνο επιλογή on off έχει?

Δεν έχει manual αυξομοιώσεις?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Την ένταση της φωτεινότητας, υποθέτω, ότι θα μπορείς να την αυξομειώσεις από την σχετική επιλογή του κινητού.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Την ένταση της φωτεινότητας, υποθέτω, ότι θα μπορείς να την αυξομειώσεις από την σχετική επιλογή του κινητού.

 

Ναι και εγώ έτσι υποθέτω αλλά ας μας πει κάποιος κάτοχός του κινητού που έχει κάνει τη διαδικασία για σιγουριά

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζω γιατι δεν καταλαβα το προβλημα

Ρυθμιζω την φωτεινοτητα ας πουμε στο φουλ! Αυτο σημαινει οτι σε εντονα φωτεινο περιβαλλον η οθονη θα φέγγει στο φουλ, ενώ σε πληρες σκοτάδι θα φεγγει ελάχιστα. Αυτο δηλ. που μπορω να ρυθμισω ειναι το μεγιστο της φωτεινοτητας, που την σηκωνει αυτοματα οταν εχει πολυ φως τριγυρω. Αλλα αυτο γινεται και σε όλα τα ΣΕ. Και το τεσταρεις αν πχ. πας κάπου με φως και η οθονη φέγγει στο μεγιστο, τοτε σκεπάζεις με το δαχτυλο τον αισθητήρα πάνω αριστερά της οθόνης, το κινητό νομιζει οτι σκοτείνιασε, οπότε ρίχνει την φωτεινότητα της οθόνης. Εσεις δηλ. θέλετε να φέγγει συνέχεια στο φούλ? για πιο λόγο?

 

...μηπως μπορειτε να μου πειτε και αν εχω ζελατινα για να το ξύσω ή θα του κάνω ζημια? (βλέπε προηγ)

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά φίλε μου. Ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις. Δοκίμασε σε κάποια γωνία της οθόνης να δεις αν μπορείς να ξεκολλήσεις το screen protector. Αν υπάρχει τότε σίγουρα θα το καταφέρεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγώ δε θέλω βασικα την οθόνη στο full πάντα,απλώς να εχω τη δυνατότητα manual ρύθμισης της κάτι που αν θυμάμαι καλά δεν είδα να υπάρχει στο active που είχα δει.

Και ο λόγος είναι ότι λόγο κ φιλοσοφίας green hart περιορίζει τη φωτεινότητα και δε σε αφήνει να το χαρείς στο full παρά μόνο στο auto.

Το ίδιο πρόβλημα έχει και το Nokia c7 αλλά με το brightness control αυτό γίνεται παρελθόν

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μόνο επιλογή on off έχει?

Δεν έχει manual αυξομοιώσεις?

 

εχει και την επιλογη αυξομειωσης οπως το βλεπεις τωρα

δηλαδη ενεργοπειεις το auto brightness και αμα το βλεπεις πολυ φωτεινο πας στις ρυθμισεις-προβολη-φωτεινοτητα και μπορεις να το μειωσεις

Link to comment
Share on other sites

εχει και την επιλογη αυξομειωσης οπως το βλεπεις τωρα

δηλαδη ενεργοπειεις το auto brightness και αμα το βλεπεις πολυ φωτεινο πας στις ρυθμισεις-προβολη-φωτεινοτητα και μπορεις να το μειωσεις

 

Πολύ καλό νέο:)

Και με το auto brightness ελπίζω πλέον να είναι ικανοποιητικη η φωτεινότητα του

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό νέο:)

Και με το auto brightness ελπίζω πλέον να είναι ικανοποιητικη η φωτεινότητα του

 

εντελως διαφορετικο τηλεφωνο φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

εντελως διαφορετικο τηλεφωνο φιλε μου

 

Αυτό ήθελα,αυτό ρώταγα,και ευχαριστώ πολύ για τη ξεκαθαρη απάντηση.

Οπότε το τηλεφωνάκι μπαίνει στη sort list μιας και πάντα ήθελα ένα..die hard android:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τι εγινε ρε παιδια κανενα νεο πως τα παει το κινητο ειναι καλο-αξιοπιστο γιατι μαλλον παω προς τα εκει αλλα δυστηχως δεν βλεπω κινητικοτητα στο forum
Link to comment
Share on other sites

Πως να δεις κινητικοτητα, αφού υπάρχει εμπαργκο απ ολες τις εταιρειες! Υπάρχει σίγουρα πρόβλημα διανομής και διάθεσης, εξάλλου για τον λίγο καιρό που εμφανίστηκε ήταν ακριβό στα 330 ευρώ! Τώρα με το Ray πχ στα 300, πρέπει να κατέβει κάτω απ το 300σαρι για μενα οπωσδηποτε!

Τώρα σαν τηλεφωνο είναι μιαχαρά, ειναι το πρωτο μου android, θα χρειαστεις κι αλλη μνημη, η μπαταρια του με πολυ χρηση κραταει μια μερα ανετα, αν το χεις μονο σαν τηλ και οχι γι απαιχνιδια ιντερνετ τοτε κραταει και 2ρη μερα (μεκλεισιμο το βραδυ). Εχει θεμα με την μικρη του οθονη συγκριτικά με άλλα, αλλα αν δεν σ ενοχλει αυτο, τοτε ολα ΟΚ, εγω την συνηθισα κι ολας. Να προσεξεις τι έχει μέσα στο κουτι αν το πάρεις, σε μένα έλειπε το λουράκι! Το παρήγγειλα από το ebay με 4 ευρω.

Αυτα για οτι άλλο ρωτα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο με το wifi εχει προβλημα συνδεεται κανονικα η μηπως εχει ποιο ασθενες σημα λογω του οτι εχει διπλα πλαστικα ?
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, βέβαια ξαναλέω ότι δεν έχωπροηγούμενη εμπειρία με android. Πάντως δεν με απασχόλησε ποτέ! Αν μπορείς να το δεις δίπλα με ένα άλλο μόνο τότε μπορείς να συγκρίνεις
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Χαιρετω τους παντες, μολισ απεκτησα και γω ενα xperia active... το κινητο ειναι οτι ακριβως ηθελα! κατι που με απασχολει ειναι πως ενω σβηνω τις ανοιχτες εφαρμογες με advanced task manager, την επομενη στιγμη, χωρις να εχω ανοιξει καμια εφαρμογη, ανοιγω το task manager και εχει παλι μερικες ανοιχτες... γιατι γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τους παντες, μολισ απεκτησα και γω ενα xperia active... το κινητο ειναι οτι ακριβως ηθελα! κατι που με απασχολει ειναι πως ενω σβηνω τις ανοιχτες εφαρμογες με advanced task manager, την επομενη στιγμη, χωρις να εχω ανοιξει καμια εφαρμογη, ανοιγω το task manager και εχει παλι μερικες ανοιχτες... γιατι γινεται αυτο?

 

Καλοριζικο φιλε.

αυτος ειναι ο τροπος που λειτουργει το android.ανοιγει και κλεινει μονο του εφαρμογες στο backround ωστε αν ο χρηστης χρειαστει να τρεξει καποια,αυτη να ανοιξει αμεσως.μην σε απασχολει.δεν χρειαζεται να τις κλεινεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Active

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...