Jump to content

Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων: Προβληματισμοί,εμπειρίες


Fetzisjr
 Κοινοποίηση

Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση  

574 members have voted

  1. 1. Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση

    • 3 μήνες - 6 μήνες
      156
    • 1 - 3 χρόνια
      183
    • 4 + χρόνια
      165
    • Είμαι κατά των μακροχρόνιων σχέσεων
      70


Recommended Posts

Εγω δεν ειχα ποτε πολυ στενο φιλο αντρα αλλα σε επιπεδο παρεας ειχα φιλους αντρες που δεν τους εβλεπα "αλλιως" αλλα καθαρα φιλικα και το ιδιο και αυτοι θελω να πιστευω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αντρική φιλία είναι κάτι υπερβολικά ιερό για κάθε άντρα και βασικό για την ζωή του, κάτι που οι γυναίκες δεν θα καταλάβετε ποτέ, καθώς είστε γυναίκες :p

 

Πάντως πέρα από την πλάκα, ένας άντρας χωρίς κολλητό είναι σίγουρα δυστυχισμένος και ας περιτριγυρίζεται διαρκώς από θηλυκά, είτε με ερωτικούς είτε με φιλικούς σκοπούς.

Και πολλές φορές η αγάπη που δείχνει ο ένας κολλητός για τον άλλον είναι πολύ πιο έντονη από οποιαδήποτε αλλή "προσωρινή" αγάπη με το άλλο φύλο.

 

Όσο για την καθαρή φιλία μεταξύ ανδρών-γυναικών είναι εφικτή και υπαρκτή αλλά πολύ πιο δύσκολη για να στεριώσει, ιδίως αν υποθάλπτει έστω και η παραμικρή ερωτική βλέψη-πόθος-έλξη.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου πάλι περίπτωση το πιο στενά φιλικά δεμένο πρόσωπο είναι γυναίκα.;) Είναι πραγματικά η κολλητή μου. Από το Γυμνάσιο κιόλας! Το τι έχουμε κάνει μαζί (μη πάει ο νου σας στο πονηρό...)!:rolleyes: Και δεν μπόρεσα ποτέ να τη δω ερωτικά, ούτε εκείνη εμένα γιατι πάντα ήμεστε κολλητοί φίλοι! (και όχι δεν είναι μπάζο, το αντίθετο μάλιστα...) Βάφτισα και το παιδάκι της...:happy:
Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν είναι απόλυτο σ'αυτή τη ζωή.Αν κοιτας αυτά που μπορεί να σου προσφέρει κάποιος-σε φιλικό επίπεδο- δεν παίζει ρόλο αν είναι του ίδιου ή του αντίθετου φύλου.Βέβαια είναι αρκετά δύσκολο αν το άτομο του άλλου φύλου δεν σκέφτεται έτσι ενω εσυ ναι,αλλα δεν είναι και ακατόρθωτο..:happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να θυμαστε κατι...

 

οταν ειναι να αποχαιρετησετε καποιον (οταν εννοω αποχαιρετησετε με την γενικη εννοια) να εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας οτι μπορει να μην τον ξαναδειτε ποτε...φανταστειτε ποσο σκληρο ειναι να φυγει καποιος για παντα απο διπλα σου (ειτε φιλος ειτε σχεση), να εισαι το τελευταιο ατομο που αποχαιρετησε ποτε και να νιωθεις τυψεις γιατι δεν προλαβες ποτε να του πεις ολα οσα ενιωθες γιαυτον/αυτη....

μου εχει τυχει και ειναι πολυ σκληρο...

ελπιζω να μην σας τυχει ποτε...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου όμως πως αυτό είναι κάτι που μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμή,αφού ποτέ δεν μπορείς να γνωρίζεις τι θα γίνει το επόμενο δευτερόλεπτο..

Πάντα υπάρχει πιθανότητα να φυγει ή να "φύγει" κάποιο άτομο και εσύ να μην του έχεις πει τίποτα από όσα αισθάνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο...ομως με αυτο που ειπα ηθελα να γινει κατανοητο οτι δεν πρεπει τιποτα να εχουμε δεδομενο σε αυτη τη ζωη...τιποτα δεν μας ανηκει...παρα μονο η ψυχη μας...πρεπει να ευχαριστουμε Εκεινον για οτι εχουμε και δεν εχουμε καθημερινα και ακομα και αν παθουμε καποια συμφορα και χασουμε πολλα απο αυτα που μοχθησαμε για να αποκτησουμε, παλι να ευχαριστουμε Εκεινον που μας φανερωσε τις ψυχικες μας αδυναμιες και θελει να συμορφωθουμε και να μην υπερεκτιμαμε τα υλικα αγαθα...προτιμω να θησαυριζω για τον ουρανο παρα για την γη...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τότε που κατάλαβα ότι μπορεί αύριο κάτι να πάθω εγώ ή κάποιος που αγαπώ, συνειδητοποίησα ότι δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι οι άλλοι ξέρουν τι νιώθουμε γι'αυτούς. Μπορεί γενικά να μην είμαι εκδηλωτικό άτομο αλλά θέλω σε κάθε ευκαιρία να δείχνω και, γιατί όχι, να λέω στους ανθρώπους που αγαπώ πόσο σημαντικοί είναι για μένα και πόσο τυχερή νιώθω που είναι στη ζωή μου.
It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

σκεψου απλα οτι αυτη η εμπρακτη αγαπη που θελεις να δειχνεις σε αυτους που αγαπας ειναι η ουσια της ζωης..σκεψου ποσο ωραια θα ηταν η ζωη μας αν ο καθενας απο μας εδειχνε αγαπη καθε μερα και σε καποιον διαφορετικο συνανθρωπο μας...δεν θα υπηρχε κανενας πανω στην γη που να μην εχει νιωσει την αγαπη, και τοτε θα ειχαν ολοι την δυναμη να αγαπησουν ή να προσπαθησουν ειλικρινα εκ βαθεως...μια εξιδανικευμενη κοινωνια αγαπης ανθρωπων μακρια απο διακρισεις και μισαλλοδοξιες..

ολα αυτα θα γινονταν αν αντι για το χρημα ειχε τεθει σαν βαση των παντων στην κοινωνια μας η αγαπη...

...τι πιο απλο μα συναμα και δυσκολο...

...η διακονια..η αγαπη..η προσφορα..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ουτοπικά δεν είναι όλα αυτά?κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να γίνει όσο ωραίο/ιδανικό/μοναδικό και αν ακούγεται..Πάντα το <εγώ> θα επικρατεί:worry:
Link to comment
Share on other sites

σκεψου λιγο ψυχρα και ωμα μεσα στο μυαλο σου το εξης και δες ποσο επιπολαια και ματαιοδοξα ζουμε καθημερινα μεσα σε αυτο το reality show που λεγεται ζωη...

προσπαθουμε καθε μερα να βολεψουμε το τομαρι μας με ενα σωρο ανουσιες κινησεις δηθεν επιβιωσης...ενα τομαρι το οποιο στην καλυτερη περιπτωση επιβιωνει χωρις προβληματα υγειας (οπου μπορουμε καπως να απολαυσουμε την ''ζωη'' μας) περιπου 40 χρονια απο τα 75(αν το θεσουμε σαν ανωτατο οριο ηλικιακα)..και ρωταω..τι ειναι σαραντα χρονια μπροστα στην αιωνιοτητα?τι πυκνοτητα εχει αυτο το κορμι που κουβαλαμε μπροστα στην ''πυκνοτητα'' και την ποιοτητα της ψυχικης μας ζωης??κι ομως, για αυτα τα 40 χρονια , οι περισσοτεροι ξεπουλανε τις ψυχες τους,τις συνειδησεις τους καθημερινα,πατανε πανω σε πτωματα αλλων μονο και μονο για να εχουν στην τσεπα λιγα περισσοτερα χαρτια απο μερικους αλλους...

...λυπηση..αυτο μονο...ο θεος μου να ειναι μαζι τους...:(

Link to comment
Share on other sites

poses fores to exete akousei?ti na 8elei na pei pragmatika o poihths?poso to pisteyete?isxyei ontws?lepth h grammh ekei pou teleiwnei to "paixnidi" k arxizei h filia!pws na mhn thn peraseis?ola osa 8elete na peite-kraksete,na symbouleysete oi empeiroi:p :p !!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η φράση δεν είναι κανένα τρομερό μυστήριο.

Είναι ένα από τα λίγα πράγματα που συμφωνούν και οι άντρες και οι

γυναίκες ότι σημαίνει "προτιμώ να φάω το χέρι μου παρά να σκεφτώ την πιθανότητα ότι θα μπορούσαμε εμείς οι δύο, έστω και σε κάποιο παράλληλο σύμπαν, να είμαστε ποτέ ζευγάρι".

Γενικά αν το ακούσεις, ξέχνα τον/την, καμιά τύχη.

Και αν θέλεις από την άλλη μεριά να δώσεις στον άλλο/άλλη να καταλάβει ότι δεν γουστάρεις, βρες καλύτερα κάτι άλλο να πεις γιατί το "σε βλέπω σαν φίλη" τελικά πιο πολύ θα την πληγώσει.

Και φυσικά και δεν έχει καμιά δόση αλήθειας, αν ο άλλος/άλλη σε γουστάρει...τι "φίλος" και βλακείες...

:cool:

Link to comment
Share on other sites

σε βλεπω σαν φιλό= δεν εισαι αρκετα ομορφος /εξυπνος/ επιτυχημενος/ πλουσιος/ ενδιαφερων (αναλογα τι ψαχνει η καθεμια) για να ειμαι μαζι σου
Link to comment
Share on other sites

σε βλεπω σαν φιλό= δεν εισαι αρκετα ομορφος /εξυπνος/ επιτυχημενος/ πλουσιος/ ενδιαφερων (αναλογα τι ψαχνει η καθεμια) για να ειμαι μαζι σου

συγνωμη,αλλα δεν ειναι παντα ετσι.

προσωπικα που ετυχε να θελω μια κοπελα παρα πολυ...χωρις να εχουμε αναπτυξει σχεσεις...απλα ετυχε να ειμαστε σε κοινη παρεα...με τον καιρο ομως(σε μικρο διαστημα) γιναμε πολυ φιλοι σε σημειο που αν δεν βρεθουμε 1 μερα κατι παθαινουμε :p

προτιμω να την δω σαν φιλη παρα να το προχωρησουμε διοτι ετσι περναμε πολυ καλα..βεβαια αν γινει κατι δεν ξερεις αν θα περναμε το ιδιο καλα...αλλα ρισκο ειναι αυτο.

 

εν αντιθεση σαν δικαιολογια για να του πεις εμμεσα "δεν σε θελω" σε βλεπω σαν φιλο ειναι μια βλακεια....μια φτηνη φτηνη δικαιολογια.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, όταν κάποιος άντρας λέει ότι σε βλέπω φιλικά, μπορεί να σημαίνει 2 πράγματα: 1) και η τελευταία γυναίκα πάνω στη γη να ήσουν δε θα έκανα σχέση μαζί σου, θα προτιμούσα να γίνω gay

2) μου αρέσει πολύ η παρέα σου, σε θεωρώ όμορφη κοπέλα, τα πάμε πολύ καλά μαζί αλλά δεν μπορώ να σε δω ερωτικά.

Η 2η περίπτωση μου είναι λίγο ακατανόητη αλλά απόλυτα σεβαστή.

PS : Μην ξύνετε πληγές :mad: :p

It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

bilako otan les με τον καιρο ομως(σε μικρο διαστημα) γιναμε πολυ φιλοι σε σημειο που αν δεν βρεθουμε 1 μερα κατι παθαινουμε emena giati mou kanei kati san na les eimai sta prwta skalopatia tou erwta? gia to poso fthnh einai san dikaiologia mazi sou eimai eidika an sefteis oti einai toso xilioeipwmeno pia pou kaneis den to pisteyei k synexizoun omws na to petane!polyeleos!!!!:lol: :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

bilako otan les με τον καιρο ομως(σε μικρο διαστημα) γιναμε πολυ φιλοι σε σημειο που αν δεν βρεθουμε 1 μερα κατι παθαινουμε emena giati mou kanei kati san na les eimai sta prwta skalopatia tou erwta? gia to poso fthnh einai san dikaiologia mazi sou eimai eidika an sefteis oti einai toso xilioeipwmeno pia pou kaneis den to pisteyei k synexizoun omws na to petane!polyeleos!!!!:lol: :p

το ειπα γιατι υπαρχει μια πολυ καλη συμπαθεια. παρεπιπτοντως πριν λιγο την ειδα στον δρομο :)και το βραδυ θα παω σπιτι της.δεν ειναι αναγκη να γινει κατι ερωτικο,απλα βλεπεις πως κυλαει.

να σου εξηγησω και λιγο καλυτερα οτι εξ'αρχης δεν της την επεσα,απλα καναμε μια γνωριμια,στο πισω μερος του μυαλου μου ομως ειχα μια σκεψη οτι αν παιχτει κατι,θα το προχωρησω.προς το παρον ειμαστε φιλοι.

και οταν λεω φιλοι το εννοω,ετσι?

Γενικα η φιλια με το ερωτικο εχει διαφορα κατ'εμε...αν προκυψει κατι προεκυψε.ισα ισα που τον αλλον τον γνωριζεις και καλυτερα τι μουτρο ειναι :p

οτι ειναι φτηνη δικαιολογια ειναι,ναι αλλα ενταξει μπορεις να το πεις καπως διαφορετικα.αλλα δεν το κανουμε θεμα.αυτο μας εμαθαν αυτο λεμε! :lol:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

2) μου αρέσει πολύ η παρέα σου, σε θεωρώ όμορφη κοπέλα, τα πάμε πολύ καλά μαζί αλλά δεν μπορώ να σε δω ερωτικά.

Η 2η περίπτωση μου είναι λίγο ακατανόητη αλλά απόλυτα σεβαστή.

:p

 

Βασικά αυτό είναι το σωστό και αυτό σημαίνει αυτή η πρόταση...

Υπάρχουν όμως κάποιοι ανθρώποι ( δεν θα πω για φύλο συγκεκριμένα γιατί το κάνουν όλοι ) που έχουν αντικαταστήση την παλιά καλή "χυλόπιτα" με ένα σε βλέπω φιλικά που κάνει τους άλλους να αναρωτιούνται τί θέλει να πει ο ποιητής για μήνες....Έλεος δήλαδη...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό είναι το σωστό και αυτό σημαίνει αυτή η πρόταση...

Υπάρχουν όμως κάποιοι ανθρώποι ( δεν θα πω για φύλο συγκεκριμένα γιατί το κάνουν όλοι ) που έχουν αντικαταστήση την παλιά καλή "χυλόπιτα" με ένα σε βλέπω φιλικά που κάνει τους άλλους να αναρωτιούνται τί θέλει να πει ο ποιητής για μήνες....Έλεος δήλαδη...

 

Όσον αφορά εμένα εγώ το εξέλαβα με την παλιά καλή, κλασική έννοια της χυλόπιτας! :p Απλά κάποιοι νιώθουν πραγματικά άσχημα να ρίξουν χυλόπιτα στην ψύχρα κι έχουν βρει αυτό τον τρόπο ;)

It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι διαφορα εχει το "σε βλεπω φιλικα" απο το "δεν μου γουσταρεις ερωτικα"; Εκτος κι αν δεν θες καν να τον βλεπεις τον αλλον οποτε πασο...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, μάλλον είμαι από άλλον πλανήτη.

Δλδ ένα ζευγάρι δεν μπορέι να είναι πρώτα φίλοι και μετά ζευγάρι; Πρέπει να είναι το ένα από τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, μάλλον είμαι από άλλον πλανήτη.

Δλδ ένα ζευγάρι δεν μπορέι να είναι πρώτα φίλοι και μετά ζευγάρι; Πρέπει να είναι το ένα από τα δύο;

Ναι, αλλα δεν θα πρεπει να "υποβοσκει" εστω κατι το ερωτικο στην "σχεση" εξαρχης; Υπαρχουν περιπτωσεις που τον βλεπεις καθαρα φιλικα τον αλλον και ξερεις οτι ετσι θα παραμεινει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ γενικα δεν ξερω τι να πω γι αυτα ολα και τιισχυει γενικα..

ειδικα εχω να πω οτι ο ερωτας περναει και μετα ειναι το ΄΄ανωτερο΄΄ ειτε φιλια ειτε αγαπη που ειναι και πιο σπανια..

δεν ειναι κακο κανενα απο τα δυο

προσωπικα ειχα μια σχεση που την διελυσε ο χρονος και τωρα εχουμε ακομα καλυτερη επαφη...χωρια,ο καθε ενας με αλλο ταιρι.

ειναι ομως απο τα πιο σημαντικα κομματια της ζωης μου κκαι μετραιε η αποψη του ακομα και σιγουρα θελω να ειναι καλα και μονο

εινια ευλογια το να μπορεις να εκτιμησεις τι εχασες:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

You are Beautiful Its True...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...