Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, έχουμε το Set Up:

- CM 10 FXP 218 Rom

- Kernel Fusion 5.4

- 249-1114 MHz

- Smartass V2

- Sio

- Nova Launcher Prime 2.1

 

- Με Facebook, Whatsapp, GMail, GMaps, Cosmote Info εγκατεστημένα και όχι disabled, οπότε τρέχουν στο παρασκήνιο σχεδόν όλη την ώρα και το κινητό πετάει πραγματικά. Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα είναι με kernel 3.X

- Από θέμα μπαταρίας πολύ καλά μέχρι στιγμής, όπως και με τον Vengeance και stock rom.

- Έκανα μερικές κλήσεις, πολύ καλή ποιότητα σήματος. Με τον 1.38 Vengeance είχαμε θέματα, έπεφταν αρκετές κλήσεις και το σήμα 3G HSPDA δεν ήταν το καλύτερο δυνατό.

- Με το Stock feeling/design του Android που βλέπεις με την CM10 μου φαίνονται και πιο καθαρά τα εικονίδια, πιο crisp. Γενικά πολύ ωραιότερη εμπιερία χρήσης. Δεν ξαναγυρνάμε σε Stock Rom εύκολα πλέον, ειδικά αν βγει κανένα Cyber-Shot Mod και για Cyanogen. :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, έχουμε το Set Up:

- CM 10 FXP 218 Rom

- Kernel Fusion 5.4

- 249-1114 MHz

- Smartass V2

- Sio

- Nova Launcher Prime 2.1

 

- Με Facebook, Whatsapp, GMail, GMaps, Cosmote Info εγκατεστημένα και όχι disabled, οπότε τρέχουν στο παρασκήνιο σχεδόν όλη την ώρα και το κινητό πετάει πραγματικά. Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα είναι με kernel 3.X

- Από θέμα μπαταρίας πολύ καλά μέχρι στιγμής, όπως και με τον Vengeance και stock rom.

- Έκανα μερικές κλήσεις, πολύ καλή ποιότητα σήματος. Με τον 1.38 Vengeance είχαμε θέματα, έπεφταν αρκετές κλήσεις και το σήμα 3G HSPDA δεν ήταν το καλύτερο δυνατό.

- Με το Stock feeling/design του Android που βλέπεις με την CM10 μου φαίνονται και πιο καθαρά τα εικονίδια, πιο crisp. Γενικά πολύ ωραιότερη εμπιερία χρήσης. Δεν ξαναγυρνάμε σε Stock Rom εύκολα πλέον, ειδικά αν βγει κανένα Cyber-Shot Mod και για Cyanogen. :rolleyes:

 

Καλημέρα.

Υπάρχει λόγος που δεν έχεις χρησιμοποιήσει Τον fusion 5.5? Είναι καλύτερος ο 5.4?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Υπάρχει λόγος που δεν έχεις χρησιμοποιήσει Τον fusion 5.5? Είναι καλύτερος ο 5.4?

 

Ναι, διάβαζα στο XDA στο Θέμα του Fusion ότι με τον 5.5 δεν έχουν τόσο καλό WiFi και διάρκεια ζωής μπαταρίας όσο με τον 5.4 :cool:

 

Επίσης, κοιτώντας το Changelog από 5.4 σε 5.5:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1926299

v5.5

Add Support For MIUI

Apply Patches To:

cpufreq

ashmem

 

Δεν βλέπω κάτι συγκλονιστικό που να αξίζει την δοκιμή. Ο 5.4 δουλεύει άψογα.

Edited by babis200sx
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ναι, διάβαζα στο XDA στο Θέμα του Fusion ότι με τον 5.5 δεν έχουν τόσο καλό WiFi και διάρκεια ζωής μπαταρίας όσο με τον 5.4 :cool:

 

Επίσης, κοιτώντας το Changelog από 5.4 σε 5.5:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1926299

 

 

Δεν βλέπω κάτι συγκλονιστικό που να αξίζει την δοκιμή. Ο 5.4 δουλεύει άψογα.

 

Έχεις link για τον 5.4?

Link to comment
Share on other sites

Τα modules είναι ίδια για τον 5.4 & 5.5?

 

Οι τελευταίες εκδόσεις του Fusion περιλαμβάνουν τα WiFi Modules στην Ramdisk του kernel, δεν έχουν ξεχωριστά Modules για φλασάρισμα.

Περνάμε τον kernel και είμαστε έτοιμοι. ;)

 

Γιώργο σε forum είμαστε, για βοήθεια, απόψεις, σχόλια και συζήτηση περί κινητής τηλεφωνίας. Ο καθένας συμβάλλει όπως μπορεί! :)

Επίσης, μία συμβουλή: Πάντα πριν δοκιμάσετε κάτι διαβάζετε τις τελευταίες σελίδες έστω του Θέματος της ROM/Kernel/Mod/κλπ για σχόλια άλλων χρηστών που έχουν δοκιμάσει πριν από εμάς. Θα σας γλιτώσουν χρόνο και κόπο με το feedback που θα έχουν ήδη δώσει. ;)

 

Και μία διόρθωση, τελικά οι Default ρυθμίσεις της CM10 είναι:

134-1114MHz

ondemand

deadline

οι οποίες δεν αλλάζουν μόνιμα, μετά από κάθε reboot επανέρχονται, ακόμα κι αν τις αλλάξουμε. Μικρό bug, αλλά δεν μας πειράζει. Και πάλι η συσκευή δουλεύει άψογα.

Edited by babis200sx
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο θα τα πούμε αναλυτικά για ρυθμίσεις CPU αύριο..!

Απορώ πώς στις κρατάει. Από πού βλέπεις τι ρυθμίσεις είναι ενεργές? Για βάλε το No frills CPU να δούμε τι σου λέει κι αυτό στην αριστερή στήλη με τις ενεργές ρυθμίσεις.

 

Τα Benchmark προσωπικά έχω σταματήσει να τα κοιτάω, καλύτερο τεστ από την καθημερινή χρήση δεν υπάρχει. Όταν το κινητό πετάει, τρέχει τα πάντα απροβλημάτιστα, δεν lagάρει, παίζει παιχνίδια ζόρικα από θέμα γραφικών και ανοίγει γρήγορα τις σελίδες του browser (με το ίδιο δίκτυο) τι να το κάνω το Antutu και το Quadrant και το Nenamark? Είχα βάλει και Rom που έβγαζε το κινητό μας 6700 στο Antutu. Με το που άνοιγες δευτερη εφαρμογή η πρώτη έκλεινε (ανυπαρξία multitasking), και παιχνίδια ζόρικα δεν έπαιζε..

Τώρα με την πλέον πρόσφατη cm fxp γαζώνει η Αψίδα και έχουμε υπόψιν ότι είναι μονοπύρηνο κινητό με 512ΜΒ RAM..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια .κατοχος του xperia S - -T η αληθεια ειναι οτι εχω παραμελειση το arc ειδηκα μετα την τελευταια αναβαθμηση σε 404 που σερνεται τελειως .τωρα που δεν εχω πια το S θα το χρειαστω σαν δευτερη συσκευη που με βολευει .μπορει να δωσει καποιος λινκ για ρουτ και πως θα περασω την παλια καλη Gingerbread ,η οτι αλλο δοκιμασμενο εχετε να μου προτηνετε ??
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό.... έβαλα OTG στο Sony Arc..... μακάρι να το είχα πάρει είδηση νωρίτερα....

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=wired.usbotg&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIndpcmVkLnVzYm90ZyJd

 

Δουλεύει τέλεια το προγραμματάκι με την 2.3.4.....

 

:lol:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και αυτό και πες μας εντυπώσεις: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.shajul.usbotg&feature=related_apps#?t=W251bGwsMSwxLDEwOSwibmV0LnNoYWp1bC51c2JvdGciXQ..

Θέλω να πάρω μια κάρτα μεγαλύτερη τη λέτε για αυτή εδώ: http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200019384

 

 

Τάσο αυτή η κάρτα ΔΕΝ μπαίνει στο κινητό!

Η Kingston που κοιτάς είναι SD, όχι mSD που παίρνουν σχεδόν όλα τα κινητά.

Διάλεξε μία από αυτές καλύτερα:

http://www.sandisk.com/products/memory-cards/microsd/ , https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards.html?from=catspan&keyphrase=SanDisk+Ultra+microSDHC

https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards.html?from=catspan&keyphrase=kingston+microSD

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Σωστά λάθος μου. έχει σημασία η μάρκα, αν δεν κάνω λάθος έχει αναφερθεί στο φόρουμ ότι δεν της διαβάζει πάντα το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει ποτέ και σε καμία συσκευή να μην διαβάζει κάποια mSD, οποιασδήποτε εταιρείας. Έχω Kingston, Transcend, Sandisk, όλες μια χαρά τις διαβάζουν.

 

Προς ενημέρωση: ο nobodyAtall κυκλοφόρησε την 2η έκδοση του 3.4 kernel, 3.4-nAa-02. Όσοι έχουν χρόνο για δοκιμές και χρησιμοποιούν CM10/CM10.1 μπορούν να φλασάρουν και να βοηθήσουν με feedback.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είδα για 16gb στο gsmarena για 32gb αλλά το ρισκάρεις???

Δεν άλλαξα ακόμα γιατί δεν έχω άλλη συσκευή (το p1! δεν το μετράω δεν είναι έξυπνο :-D ) περιμένω το sp :up:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια μικρή βοήθεια.

Εκανα backup με το "backup master" κ αποθήκευσα τα δεδομένα στην κάρτα. Όταν πήγα να κάνω restore αναφέρει πως δεν υπάρχουν αποθηκευμένα στοιχεία για επαναφορά. Τα δεδομένα όμως υπάρχουν κανονικά στην κάρτα όταν συνδεω το κινητο με το pc. Το πρόγραμμα είναι εγκατεστημένο στη συσκευή.

Μπορώ να τα επαναφέρω με αλλο τροπο;;;

Link to comment
Share on other sites

Πωπω,δεν περίμενα να υπάρχουν ακόμα ενεργά μέλη εδώ!

Παιδιά βοήθεια!Είμαι με την εργοστασιακή Rom,την .584 και το κινητό σέρνετε!Κυριολεκτικα!

Θέλω να το rootαρω αρχικά,και να του περάσω μια Rom,την καλύτερη,και την πιο σταθερή,γιατί δεν θελω να κανω πειραματα καθε βδομαδα και αλλη....επισης μαζι με την ρομ που μου προτεινετε θα ηθελα και εναν οδηγο για να την περασω ! και εναν δυνατό Kernel.Ευχαριστώ πολύ!

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Fusion Kernel | CyanogenMod 10 Android 4.1.2

 

μαλλον ο καλυτερος συνδιασμος

 

Η CM10 απο οτι είδα είναι nightly mod όμως.Παίζει κάποιο ρόλο αυτό; επίσης,γνωρίζεις κάποιον οδηγό ώστε να φλασάρω Kernel και την Rom?

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια μικρή βοήθεια.

Εκανα backup με το "backup master" κ αποθήκευσα τα δεδομένα στην κάρτα. Όταν πήγα να κάνω restore αναφέρει πως δεν υπάρχουν αποθηκευμένα στοιχεία για επαναφορά. Τα δεδομένα όμως υπάρχουν κανονικά στην κάρτα όταν συνδεω το κινητο με το pc. Το πρόγραμμα είναι εγκατεστημένο στη συσκευή.

Μπορώ να τα επαναφέρω με αλλο τροπο;;;

Δεν νομίζω να γίνει με άλλο τρόπο η επαναφορά, αφού έχεις το αντίγραφο και είναι σωστό θα γίνει και η επαναφορά

 

Πωπω,δεν περίμενα να υπάρχουν ακόμα ενεργά μέλη εδώ!

Παιδιά βοήθεια!Είμαι με την εργοστασιακή Rom,την .584 και το κινητό σέρνετε!Κυριολεκτικα!

Θέλω να το rootαρω αρχικά,και να του περάσω μια Rom,την καλύτερη,και την πιο σταθερή,γιατί δεν θελω να κανω πειραματα καθε βδομαδα και αλλη....επισης μαζι με την ρομ που μου προτεινετε θα ηθελα και εναν οδηγο για να την περασω ! και εναν δυνατό Kernel.Ευχαριστώ πολύ!

Για ροοτ ακολούθησε τον οδηγό που υπαρχή εδώ :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346 θα κάνεις ροοτ εύκολα.

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

Η CM10 απο οτι είδα είναι nightly mod όμως.Παίζει κάποιο ρόλο αυτό; επίσης,γνωρίζεις κάποιον οδηγό ώστε να φλασάρω Kernel και την Rom?

 

 

κερνελ με flashtool

ρομ με recovery

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην είναι ενεργό το forum του Arc? :D

 

@ iwannis αν μπορείς διάβασε τις τελευταίες 10-20 σελίδες του Θέματος, θα βρεις όλες τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου. Οδηγίες για το πώς να περάσεις kernel και Rom, πώς να κάνεις root, ποια rom να προτιμήσεις, κλπ.

Η CM10 είναι σε τέλειο επίπεδο, όλα δουλεύουν μια χαρά, γρήγορα, σταθερά. Mόνο εγγραφή video 720p δεν υποστηρίζει, σε συνδυασμό με τον Fusion Kernel.

 

@kalamatiani: Με το κάθε πρόγραμμα που κρατάς backup με αυτό μπορείς να το κάνεις και restore..

Τα δεδομένα σε τι μορφή αποθηκεύτηκαν, ένα .zip αρχείο?

Για εγκατέστησε GO BackUp και δοκίμασε μήπως και μπορεί να τα επαναφέρει αυτό, χρησιμοποιώντας το .zip του backup master.

Και στο προτείνω και για κανονική χρήση, πολύ καλή εφαρμογή, δουλεύει άψογα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jiubang.go.backup.ex

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην είναι ενεργό το forum του Arc? :D

Η CM10 είναι σε τέλειο επίπεδο, όλα δουλεύουν μια χαρά, γρήγορα, σταθερά. Mόνο εγγραφή video 720p δεν υποστηρίζει, σε συνδυασμό με τον Fusion Kernel.[/url]

 

συμφωνω, το arc ειναι ακομη ενεργο και θα ειναι για πολυ καιρο ακομη μιας και υποστηριζεται απο αρκετες ομαδες που δημιουργουν ρομ.

επισης να συμπληρωσω στην CM10 δε λειτουργει το HDMI

το δικο μου τρεχει MIUI V5 με Fusion Kernel, εχει καποια μικροκολληματα αλλα ειναι απιστευτα ομορφη ρομ :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνει με άλλο τρόπο η επαναφορά, αφού έχεις το αντίγραφο και είναι σωστό θα γίνει και η επαναφορά

 

 

Για ροοτ ακολούθησε τον οδηγό που υπαρχή εδώ :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346 θα κάνεις ροοτ εύκολα.

Ευχαριστώ πολύ Φίλε!

κερνελ με flashtool

ρομ με recovery

είναι εύκολο γενικά;

 

Γιατί να μην είναι ενεργό το forum του Arc? :D

 

@ iwannis αν μπορείς διάβασε τις τελευταίες 10-20 σελίδες του Θέματος, θα βρεις όλες τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου. Οδηγίες για το πώς να περάσεις kernel και Rom, πώς να κάνεις root, ποια rom να προτιμήσεις, κλπ.

Η CM10 είναι σε τέλειο επίπεδο, όλα δουλεύουν μια χαρά, γρήγορα, σταθερά. Mόνο εγγραφή video 720p δεν υποστηρίζει, σε συνδυασμό με τον Fusion Kernel.

 

@kalamatiani: Με το κάθε πρόγραμμα που κρατάς backup με αυτό μπορείς να το κάνεις και restore..

Τα δεδομένα σε τι μορφή αποθηκεύτηκαν, ένα .zip αρχείο?

Για εγκατέστησε GO BackUp και δοκίμασε μήπως και μπορεί να τα επαναφέρει αυτό, χρησιμοποιώντας το .zip του backup master.

Και στο προτείνω και για κανονική χρήση, πολύ καλή εφαρμογή, δουλεύει άψογα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jiubang.go.backup.ex

χαχα,ε πάνε 2 χρόνια τώρα πια,και γενικά έχει παλιώσει και σπάνια βλέπω να το έχει κάποιος..

ωραία,ευχαριστώ πάρα πολυ!

συμφωνω, το arc ειναι ακομη ενεργο και θα ειναι για πολυ καιρο ακομη μιας και υποστηριζεται απο αρκετες ομαδες που δημιουργουν ρομ.

επισης να συμπληρωσω στην CM10 δε λειτουργει το HDMI

το δικο μου τρεχει MIUI V5 με Fusion Kernel, εχει καποια μικροκολληματα αλλα ειναι απιστευτα ομορφη ρομ :D

το HDMI δεν το χρισημοποιω να σου πω την αληθεια,ετσι οκ!

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...