Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χτες, πάνω στην προσπάθειά μου να στείλω κενό sms μήνυμα στον πάροχο για να λάβω ενημέρωση σχετικά με το πόσο υπόλοιπο χρόνου ομιλίας και μηνυμάτων μου απομένει μέχρι την επόμενη ανανέωση (μηνός), διαπίστωσα ότι η συσκευή δεν επιτρέπει την ολοκλήρωση αυτής της ενέργειας (άγνωστο γιατί). Μετά σκέφτηκα να στείλω μήνυμα με περιεχόμενο… μια απλή τελεία, μήπως και καταφέρω να «ξεγελάσω» έτσι τόσο τη συσκευή όσο και το αυτόματο σύστημα ενημέρωσης του παρόχου. Αποτέλεσμα: το κόλπο έπιασε και η σχετική ενημέρωση μου ήρθε αυτοστιγμεί.

 

Δοκιμάστε το.

Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, ερωτηση για τα ελληνικα - πληκτολογιο η μελλοντικα μενου? Πάντως εμένα έχει χαλια σημα - το χανει συνεχεια εκει που ολα τα αλλα εχουν..
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να γραψεις τιποτα..πατα απλα space να κανει ενα κενο και τοτε μπορεις να το στειλεις!

 

@spyragge

πληκτρολογιο υπαρχει(κατεβασε το mesinput απο το store)

μενου δεν νομιζω να βγαλουν ελληνικο..και αν βγει δεν θα ειναι επισημα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Dark_ds, το κατεβαζω.. Για το σημα παω νοκια ε? Χαλια, το χανει στο πι και φι και μενει ετσι εκει που το lumia δουλευε..
Link to comment
Share on other sites

Στο mesinput πρωτα ειχα βαλει το πληκτρολογιο Greek_full αλλά δεν ειχε ολα τα γραμματα, μην βαλεις αυτο. Λιγο παρακατω εχει ενα με ονομα "Eλληνικά" και ειναι μια χαρα. Αυτα τα βρισκεις στο "popular keyboards". Μετα να πας settings -> applications -> messages και στο character encoding βαλε "reduced". :happy:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, ναι πολυ καλυτερο το δευτερο.. για το σημα πουλανε μεχρι και εφαρμογη, κοινο μυστικο και προβλημα θα εινα, αλλα θα παω που θα παω νοκια θα το χω μαζι...

http://store.ovi.com/content/229273

 

Πόσο ειναι μια καλη τιμή για καινούργιο ν9 - μηνός? (πρέπει να διαλεξω αναμεσα στο λουμια και σε αυτό..η όποιο φυγει πρώτο)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πόσο ειναι μια καλη τιμή για καινούργιο ν9 - μηνός? (πρέπει να διαλεξω αναμεσα στο λουμια και σε αυτό..η όποιο φυγει πρώτο)

 

Εξαρτάται. Προφανώς από το αν πρόκειται για 16άρι ή 64άρι σε χωρητικότητα GB, τι χρώμα είναι (εφόσον κι αυτό είναι μια αιτία για διαφοροποίηση της τιμής), τι προέλευσης είναι (φινλανδικό ή κινέζικο) αλλά κι από το πόσο πλήρωσε ο πρώτος κάτοχός του προκειμένου να το αποκτήσει (κάτι που διαμορφώνει κατά το δοκούν τις προσδοκίες του στη φάση της μεταπώλησης).

 

Επειδή δεν αναφέρεις κάποια συγκεκριμένη λεπτομέρεια για τις συσκευές που έχεις υπόψη, αν υποθέσουμε πως πρόκειται για ένα ενός μηνός, μαύρο, 16άρι, made in Finland και σε καλή κατάσταση δευτεροχεράτο N9, τότε η τιμή που προσωπικά θα δεχόμουν ως φυσιολογική θα ήταν εκείνη που θα κυμαινόταν από 340 μέχρι 370 ευρώ. Για το αντίστοιχων προδιαγραφών 64άρι, θα συμφωνούσα με έως και 70 ευρώ επιπλέον (ανάλογα).

 

Για το Lumia 800, υπολόγιζε μια τιμή έως και 40 με 50 ευρώ πιο χαμηλά απ’ αυτήν του παραπάνω N9 των 16GB που αναφέρω, καθώς η αξία του στην αγορά των μεταχειρισμένων δείχνει σημάδια έντονης απαξίωσης (και ίσως όχι άδικα, κατά τη γνώμη μου).

 

Οι τιμές αυτές αφορούν σε ενδεικτική κατάσταση που είδα να επικρατεί στο διαδίκτυο μέχρι και το τέλος της προηγούμενης εβδομάδας (μια ημέρα πριν αγοράσω το δικό μου N9). Για χέρι με χέρι αγορά από ιδιώτη ή απευθυνόμενος σε καταστήματα που εμπορεύονται μεταχειρισμένα περίμενε (σχεδόν σίγουρα) να συναντήσεις κάθε απίθανη απαίτηση, με σένα να έχεις την τελική ευθύνη για το αν είσαι διατεθειμένος να την αποδεχτείς ή όχι.

Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Προφανώς από το αν πρόκειται για 16άρι ή 64άρι σε χωρητικότητα GB, τι χρώμα είναι (εφόσον κι αυτό είναι μια αιτία για διαφοροποίηση της τιμής), τι προέλευσης είναι (φινλανδικό ή κινέζικο) αλλά κι από το πόσο πλήρωσε ο πρώτος κάτοχός του προκειμένου να το αποκτήσει (κάτι που διαμορφώνει κατά το δοκούν τις προσδοκίες του στη φάση της μεταπώλησης).

 

Επειδή δεν αναφέρεις κάποια συγκεκριμένη λεπτομέρεια για τις συσκευές που έχεις υπόψη, αν υποθέσουμε πως πρόκειται για ένα ενός μηνός, μαύρο, 16άρι, made in Finland και σε καλή κατάσταση δευτεροχεράτο N9, τότε η τιμή που προσωπικά θα δεχόμουν ως φυσιολογική θα ήταν εκείνη που θα κυμαινόταν από 340 μέχρι 370 ευρώ. Για το αντίστοιχων προδιαγραφών 64άρι, θα συμφωνούσα με έως και 70 ευρώ επιπλέον (ανάλογα).

 

Για το Lumia 800, υπολόγιζε μια τιμή έως και 40 με 50 ευρώ πιο χαμηλά απ’ αυτήν του παραπάνω N9 των 16GB που αναφέρω, καθώς η αξία του στην αγορά των μεταχειρισμένων δείχνει σημάδια έντονης απαξίωσης (και ίσως όχι άδικα, κατά τη γνώμη μου).

 

Οι τιμές αυτές αφορούν σε ενδεικτική κατάσταση που είδα να επικρατεί στο διαδίκτυο μέχρι και το τέλος της προηγούμενης εβδομάδας (μια ημέρα πριν αγοράσω το δικό μου N9). Για χέρι με χέρι αγορά από ιδιώτη ή απευθυνόμενος σε καταστήματα που εμπορεύονται μεταχειρισμένα περίμενε (σχεδόν σίγουρα) να συναντήσεις κάθε απίθανη απαίτηση, με σένα να έχεις την τελική ευθύνη για το αν είσαι διατεθειμένος να την αποδεχτείς ή όχι.

 

νομιζω υπερβαλεις λιγο

προσωπικα οταν το 16αρι το βρισκω με 400ε δεν θα εδινα 350 για μεταχειρισμενο, θα εδινα γυρω στο 300αρι-330 και πολλα λεω

οπως και για το 64, με τα 440 που λες οτι πιανει, με 460 παιρνεις καινουριο... οποτε για το 64αρι θα ελεγα γυρω στα 350-370ε

αυτα φυσικα ειναι προσωπικες εκτιμησεις και οσο το δυνατον αντικειμενικοτερες

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως 16αρι Cyan το πηρα 300. Φυσικα, ο καθενας μπορει να ζηταει/δινει οσα θελει.
Link to comment
Share on other sites

Γινεται wi-fi hotspot?

 

Ναι, εχει αυτη τη δυνατοτητα αν και προσωπικα δεν το δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μιλαω για ν9 16 μαυρο made in finland ολοκαίνουργιο που το δουλευω τωρα 2 μέρες, οι μετρητες του ηταν μηδενικοί και δεν έχουν κανει ποτέ reset.. μιλάμε για ολοκαίνουργιο τηλέφωνο - ηρθε με τις ζελατινες, απλα το κουτι ανοίχτηκε για να δοκιμαστεί - αν λειτουργεί....
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μιλαω για ν9 16 μαυρο made in finland ολοκαίνουργιο που το δουλευω τωρα 2 μέρες, οι μετρητες του ηταν μηδενικοί και δεν έχουν κανει ποτέ reset.. μιλάμε για ολοκαίνουργιο τηλέφωνο - ηρθε με τις ζελατινες, απλα το κουτι ανοίχτηκε για να δοκιμαστεί - αν λειτουργεί....

 

δεν εχει σημασια φιλε μου...

απο τη πρωτη στιγμη που το ανοιξες δεν παυει να ειναι μεταχειρισμενο και συνεπως να χανει απο την αξια του

τελος παντων, το βαζεις μια τιμη που θες εσυ και βλεπεις πως παει ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καποιες τελευταιες ερωτησεις μιας κ εχω πλεον τα χρηματα κ μαλλον απο βδομαδα θα το παραγγειλω.

1)Τ9 παιζει αν περασω το ελληνικο πληκτρολογιο η οχι?

2)Εχει καποιος ιντερνετ με monthly pass(αυτο που ενεργοποιειτε και με sms) απο την κοσμοτε?Γιατι στη συνδεση μου δεν εχω ιντερνετ και παιρνω ετσι.

3)Παιζει ρολο αν ειναι φινλανδικο η κινεζικο τελικα?

4)Γενικα δεν ειχα ποτε ενα τοσο ¨εξεληγμενο¨ τηλεφωνο, ουτε ανδοιδ ειχα αλλα επειδη υπαρχουν παντου ξερω καπως να τα χειριζομαι.Πιστευετε οτι θα δυσκολευτω πολυ να το μαθω-συνηθισω?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καποιες τελευταιες ερωτησεις μιας κ εχω πλεον τα χρηματα κ μαλλον απο βδομαδα θα το παραγγειλω.

1)Τ9 παιζει αν περασω το ελληνικο πληκτρολογιο η οχι?

2)Εχει καποιος ιντερνετ με monthly pass(αυτο που ενεργοποιειτε και με sms) απο την κοσμοτε?Γιατι στη συνδεση μου δεν εχω ιντερνετ και παιρνω ετσι.

3)Παιζει ρολο αν ειναι φινλανδικο η κινεζικο τελικα?

4)Γενικα δεν ειχα ποτε ενα τοσο ¨εξεληγμενο¨ τηλεφωνο, ουτε ανδοιδ ειχα αλλα επειδη υπαρχουν παντου ξερω καπως να τα χειριζομαι.Πιστευετε οτι θα δυσκολευτω πολυ να το μαθω-συνηθισω?

 

Ευχαριστω

 

1)Δεν εχει Τ9 στα Ελληνικα

2) Με daily pass cosmote δουλευε μια χαρα, λογικα και με το monthly pass θα δουλευει.

3) Μαλλον ειναι περισσοτερο ψυχολογικο το θεμα

4) Προσωπικα το βρισκω πιο απλο για καθημερινη χρηση απο το προηγουμενο μου κινητο το οποιο ηταν android. Για "πειραγματα" νομιζω πως το android ηταν πιο ευκολο αλλά το Ν9 το εχω μονο 2 μερες αρα το ψαχνω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

μμμ... η επομενη αναβαθμιση ειναι μαλλον κοντα :happy:

http://mynokiablog.com/2012/04/28/rumours-nokia-n9-pr1-3-to-bring-a-lot-of-surprises-to-the-system-due-before-start-of-june/

Link to comment
Share on other sites

3)Παιζει ρολο αν ειναι φινλανδικο η κινεζικο τελικα?

 

Καμία διαφορά ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Απο που το βλεπουμε οτι ειναι κινεζικο η οχι ? ουτε κανε εχω κοιταξει.

Σαν σας πω την αληθεια παει καλα μετα την αναβαθμιση και μου κραταει και σημα και το wi fi δεν το κλεινει ειναι σφεντονιαρικο:):p

Link to comment
Share on other sites

εκει που βαζεις τι sim αλλα και στο κουτι νομιζω

δεν εχει διαφορα κινεζικο η φιλανδικο..εμενα παντως μαρεσει που ειναι made in finland! ψυχολογικο ζητημα δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

μμμ... η επομενη αναβαθμιση ειναι μαλλον κοντα :happy:

http://mynokiablog.com/2012/04/28/rumours-nokia-n9-pr1-3-to-bring-a-lot-of-surprises-to-the-system-due-before-start-of-june/

 

έχουμε ιδέα τι βελτιώσεις/προσθήκες μπορεί να έχει η PR1.3?

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Ευχαριστω για τις απαντησεις.Και κατι ακομα, αρχεια word exel και γενικα office?Υπαρχει καποιο προγραμμα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...