Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να κάνεις τπτ (edit/vi/pico κτλ) ειναι όπως είπα πιο πάνω πολυ-πολύ απλό/γελοίο,

για να διορθωθεί το consumption, απλά, πατα ένα εικονίδιο συνέχεια για να μπείς σε edit mode και μετακίνησέ το (δεξά, ζερβά, πάνω, κάτου), στη συνέχεια πατα απλά το Done!

 

Πριν είχα average idle 40ma και μετά απο αυτό έχω 12ma(!!!) ενώ σε sleep πλεον έχω current consumption 16ma

Αυτό πρέπει να το κάνετε όποτε κάνετε reboot ή όποτε τ@υλώσει του process να κάνει τα δικά του

 

Η 1.2 λογικά θα το επιλύσει το πρόβλημα μια και καλή,

μέχρι στιγμής έχει επιλυθεί το ένα απο τα δύο που το προκαλούν,

το δεύτερο που είναι και το πιο σύνηθες (αυτό που σου/σας δίνω λύση) ακόμα το παλεύουν για να μπεί στην 1.2

 

Για το ράδιο περιμένουμε.... :(

(Μάλλον κάτι γίνεται με την 1.2 (ασυμβατότητα/κλείδωμα?)***

***εικάζεται πως ενώ οι drivers για το BT module του Ν9 είναι 2.1 η 1.2 θα το αναβαθμίσει σε 4.0(!)

 

αυτο με την μπαταρια το παθαινω μερικες φορες με διαφορες εφαρμογες. π.χ. οταν εγκατεστησα το myexplorer πηγε στο 40mA απο τα 6..αν αλλαξω τα εικονιδια θα στρωσει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

fm radio deb που εβαλα, το μόνο που έκανε ηταν να μου ενεργοποιεί το Btooth.

υπάρχει διαφορά εάν κατεβάσεις τα αρχεία για flashαρισμα απο διαφορετικό σέρβερ;

production external ή Nokia Care suit

 

Διάβασα σε κάποια forum ξενα οτι για να παίξει πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το developer mode.

Επίσης θα πρέπει την πρώτη φορά να

"-παίξεις" λίγο με τους σταθμούς,

- να παιζεις με το "on-off",

- να κάνεις restart μετά την εγκατάσταση

- να βαλεις-βγαλεις τα ακουστικά καθως προσπαθεις.

 

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω αν το πέτυχα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε κάποια forum ξενα οτι για να παίξει πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το developer mode.

Επίσης θα πρέπει την πρώτη φορά να

"-παίξεις" λίγο με τους σταθμούς,

- να παιζεις με το "on-off",

- να κάνεις restart μετά την εγκατάσταση

- να βαλεις-βγαλεις τα ακουστικά καθως προσπαθεις.

 

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω αν το πέτυχα.

τα δοκίμασα ολα αυτά, λειτουργούσε σαν διακόπτης για το bluetooth τίποτα άλλο, στην αρχή βέβαια έπαιξε κάτι αλλά δεν ηταν ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα, με ένα restart, έπαιξε κανονικά, αν και η έντασή του... είναι για πολύ prive καταστάσεις...

 

Άρα, το πρωί με το που το ανάβω, μετακινώ κι ένα εικονίδιο... και καθαρίζω πάντα τα αυτιά και με μια μπατονέτα για να το ακούω όταν με καλούν... Λες ΑΝ βγάλω και την κάρτα sim να έχει καλύτερο σήμα;

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή σαν office?Για Pdf?

 

Για Office δε γνωρίζω, αλλά για pdf έχει ενσωματωμένο και μάλιστα πάρα πολύ καλό!

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

εμενα στο avg idle γιατι λεει -ma;σημαινει κατι αυτο;

 

 

τωρα πηγε στο 3ma.ειναι λογικο?

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

@deadp γλαφυρός...... και εμπαθής!!! Θα τα πώ ΟΛΑ στον Κύριο Ελοπ :lol:

 

εμενα στο avg idle γιατι λεει -ma;σημαινει κατι αυτο;

τωρα πηγε στο 3ma.ειναι λογικο?

-ma

α. γιατί μάλλον μολις το έτρεξες αποσύνδεσες φορτιστή

β. γιατί έτρξε για πρώτη φορά

γ. συνδιασμός (α.) & (β.)

 

3ma είναι super/μια χαρά, to 16GB έχεις?

 

 

αυτο με την μπαταρια το παθαινω μερικες φορες με διαφορες εφαρμογες. π.χ. οταν εγκατεστησα το myexplorer πηγε στο 40mA απο τα 6..αν αλλαξω τα εικονιδια θα στρωσει?

 

και το ξαναλέω δεν φταίει τίποτα απο αυτά που εγκαθιστάς (ώς ένα βαθμό)

το (τα) process που κολλάνε... (τα αναλύσαμε πιο πάνω)

απλά μετακίνησε ένα εικονιδιο...

είσαι διστακτικός η μου φαίνεται, δεν έβγαλα δα και οδηγό που να κάνει chmod και chown ενω πρέπει να κανεις edit το Χ αρχείο και symlinks εδώ κ εκεί :lol:

 

Απλά, μετακίνησε ένα εικονίδιο (όποτε έχεις υψηλό consumption) nothing more, nothing less

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα και εγω το θεματακι Εκανα ενα χαρντ φορματ και δεν εχει παρουσιασει καποιο θεμα . Αν ξανυπαρξει θεμα θα τσεκαρω και την λυση σου.

Εχει κανενας θεμα με τους χαρτες; με το πο ή τους ανοιξω μου λεει δεν ανταποκρίνετε και με ρωταει να τους κλείσει.

παταω οχι... Και με ρωταει δευτερη φορα. Οταν ξαναπαησω οχι λειτουργουν κανονικα ;!!!!!!!!!;;;;;;

καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

@deadp γλαφυρός...... και εμπαθής!!! Θα τα πώ ΟΛΑ στον Κύριο Ελοπ :lol:

 

 

-ma

α. γιατί μάλλον μολις το έτρεξες αποσύνδεσες φορτιστή

β. γιατί έτρξε για πρώτη φορά

γ. συνδιασμός (α.) & (β.)

 

3ma είναι super/μια χαρά, to 16GB έχεις?

 

 

 

 

και το ξαναλέω δεν φταίει τίποτα απο αυτά που εγκαθιστάς (ώς ένα βαθμό)

το (τα) process που κολλάνε... (τα αναλύσαμε πιο πάνω)

απλά μετακίνησε ένα εικονιδιο...

είσαι διστακτικός η μου φαίνεται, δεν έβγαλα δα και οδηγό που να κάνει chmod και chown ενω πρέπει να κανεις edit το Χ αρχείο και symlinks εδώ κ εκεί :lol:

 

Απλά, μετακίνησε ένα εικονίδιο (όποτε έχεις υψηλό consumption) nothing more, nothing less

το 64αρι εχω.

μολις το ειχα ανοιξει για πρωτη φορα.εχεις δικιο.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

και το ξαναλέω δεν φταίει τίποτα απο αυτά που εγκαθιστάς (ώς ένα βαθμό)

το (τα) process που κολλάνε... (τα αναλύσαμε πιο πάνω)

απλά μετακίνησε ένα εικονιδιο...

είσαι διστακτικός η μου φαίνεται, δεν έβγαλα δα και οδηγό που να κάνει chmod και chown ενω πρέπει να κανεις edit το Χ αρχείο και symlinks εδώ κ εκεί :lol:

 

Απλά, μετακίνησε ένα εικονίδιο (όποτε έχεις υψηλό consumption) nothing more, nothing less

δεν ειμαι διστακτικος...απλα βαριεμαι...ακομα και τωρα που μου το ειπες..δεν θα το βαλω το προγραμμα..καποια αλλη στιγμη.. :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσο κραταει η μπαταρια με φυσιολογικη χρηση;

 

Το φυσιολογικη ειναι πολυ γενικο...

 

-Με σκετη αναμονη παει 4-5 μερες

-Με λιγη ομιλια(10 10-20 λεπτα ομιλια τη μερα), λιγο wi-fi (κανα μισαωρο τη μερα) παει 3 μερες.

-Για hardcore χρηση (full gaming, wifi,bt) 1 μερα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα 2 μερες ιντερνετ καμια ωρα καθε μερα αρα 2ωρο και κατι λιγοτερο απο 2 ωρο τηλεφωνα και μετριο σκαλισμα στο κινητο μιας και ειναι καινουριο :)
Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιόπιστο αυτό το κατάστημα?

http://www.vnp.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4128

 

Τιμή όσο περίπου στο birdphone.Έχει καμιά διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα 2 νομίζω ειναι τα τοπ, 2 κιν εχω παρει απο εκει και ηταν κομπλε το ιδιο και απο το birdphone
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τούτο; Παγωτάκι μέσα στο χειμώνα;

http://www.engadget.com/2012/02/10/nokia-n9-spotted-running-ice-cream-sandwich-dual-boot-in-the-wo/

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τούτο; Παγωτάκι μέσα στο χειμώνα;

http://www.engadget.com/2012/02/10/nokia-n9-spotted-running-ice-cream-sandwich-dual-boot-in-the-wo/

 

ε, δεν θα γινοταν καποια στιγμη?

 

γιατι σου κανει εντυπωση.. λιγο να παρει απο τον προκατοχο του σε χαρη...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα 2 νομίζω ειναι τα τοπ, 2 κιν εχω παρει απο εκει και ηταν κομπλε το ιδιο και απο το birdphone

Είναι όμως αξιόπιστο να δώσεις στοιχεία πιστωτικής σε αυτά τα καταστήματα?Αυτό με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το battery usage πρεπει να ναι λιγο μουφα ε;

με το τηλεφωνο σε stanby η ακομα και σε flight mode μου δειχνει avg idle μια 3ma μια 361 ma μετα πηγε 161 ma και λιγο πριν την απεγκαταστησω εδειχνε 34 ma.εννοειται οτι το κινητακι μου δουλευε και δουλευει αψογα.

εμενα αλλο με προβληματιζει:μηπως τελικα αυτες οι εφαρμογες που εχουν σχεση με την μπαταρια μας βγαλουν κανενα θεμα οπως παλιοτερα στο Ν900;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το battery usage πρεπει να ναι λιγο μουφα ε;

με το τηλεφωνο σε stanby η ακομα και σε flight mode μου δειχνει avg idle μια 3ma μια 361 ma μετα πηγε 161 ma και λιγο πριν την απεγκαταστησω εδειχνε 34 ma.εννοειται οτι το κινητακι μου δουλευε και δουλευει αψογα.

εμενα αλλο με προβληματιζει:μηπως τελικα αυτες οι εφαρμογες που εχουν σχεση με την μπαταρια μας βγαλουν κανενα θεμα οπως παλιοτερα στο Ν900;

 

Εγω εχω παρατηρησει το εξης:

Μετα απο καποια αλλαγη οπως εγκατασταση πολλων προγραμματω, προσθηκη τραγουδιων κα ανεβαινει η καταναλωση.

Ωστοσο μετα απο λιγη ωρα επανερχεται στα φυσιολογικα.

 

Το προγραμματακι μου φαινεται καλο παντως. Οταν καποια στιγμη μου εβγαλε για πολλες ωρες υψηλη καταναλωση, η μπαταρια οντως καταναλωνονταν πολυ γρηγορα και ειχα battery drain.

Με flash λυθηκε.

Μπορεις να δοκιμασεις και τη μεταφορα εικονιδιων οπως ανεφερε και ο φιλος πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να εγκαταστησω ξανα τους χαρτες και μου ειναι αδυνατο ουτε μεσω nokia suite ενω γινοταν κανονικα πριν 1 διμηνο που τα ειχα εγκαταστησει,λεει δεν υποστηριζει τη συσκευη,ουτε και μεσω της συσκευης :worry:Υπαρχει καποια λυση

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

μεσω ovi suite δεν γινοταν ποτε. μονο μεσω wifi

Την πρωτη φορα που τα εγκατεστησα εγινε μεσω nokia suite 100% το θυμαμαι καλα,δεν τα εγκατεστησα μεσω wifi-ισως εχω προβλημα με το router δεν μου συνδεεται μεσω wifi-θα το ψαξω λιγο και θα επανελθω

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...