Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα..Εχω ενθουσιαστει με το Ν9..Αλλα θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα πριν το αγορασω:

1)Κανει βιντεο-κλησεις με αλλα κινητα; θα μπορει να κανει με τη νεα εκδοση που αναμενεται το Μαρτιο

2)Για να βαλω ελληνικο πληκτρολογιο θα πρεπει να το περασω μεσω terminal; οχι. μπορεις μεσω μιας εφαρμογης που θα εγκαταστησεις κανονικα

3)Αφου δεν υποστηριζει flash player,πως θα βλεπω video στο ιντερνετ? βιντεο βλεπεις κανονικα (πχ μεσω you tube) δεν ειναι απαραιτητο το flash.

4)Τελος ραδιοφωνο υποστηριζει μονο μεσω terminal; εγω εγκατεστησα μια εφαρμογη οπως εγραψα πιο πανω, χωρις χρηση τερμιναλ. ωστοσο δεν μου επαιξε...

Ειμαι αναμεσα στο N9 και το iPhone 4...το iphone εχει πολυ χαμηλο ηχειο! εφαμιλα κινητα. πιο σοβαρο και μουρατο το Ν9. πιο δημοφιλες λογω της πορειας του το iphone και με περισσοτερες εφαρμογες . Η μπαταρια ειναι καλυτερη στο Ν9 απο οσο εχω ψαξει.Ευχαριστω..

 

Καλημέρα. δες διπλα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα η μπαταρια και το ηχειο του Ν9 δεν εχουν ικανοποιησει.

Αλλα το κινητο γενικα με εχει ενθουσιασει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω για την μπαταρια, μου βγαζει 2 μερεςς σχετικα ευκολα

 

το ηχειο ομως ναι, ειναι χαμηλο (αλλα αυτο διορθωνεται)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω για την μπαταρια, μου βγαζει 2 μερεςς σχετικα ευκολα

 

το ηχειο ομως ναι, ειναι χαμηλο (αλλα αυτο διορθωνεται)

 

να τονίσω οτι ΟΛΟΙ καλο ειναι να εγκαταστησουν το προγραμμα Battery Usage και στο idle usage consumption να έχει μικρη τιμή (4ma εχει σε μενα)

Οσοι εχουν προβλημα με την μπαταρια λογικα εχουν battery drain.

Με ενα flasharisma λυνεται:wink:.

 

οσο για το ηχειο, ειναι μετριο αλλα αν ακουσετε το iphone4 θα λετε παλι καλα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. δες διπλα

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου..Ελπιζω η μπαταρια να κραταει τουλαχιστον μια μερα..Παντως η ελλειψη ραδιο ειναι σημαντικη,αν οντως δεν υπαρχει τροπος να λειτουργησει..Γενικοτερα το κινητο στην λειτουργια του σε εχει ενθουσιασει;Φανταζομαι ειναι αρκετα ευχρηστο το meego..Τι μειονεκτηματα εχεις εντοπισει εως τωρα;:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου..Ελπιζω η μπαταρια να κραταει τουλαχιστον μια μερα..Παντως η ελλειψη ραδιο ειναι σημαντικη,αν οντως δεν υπαρχει τροπος να λειτουργησει..Γενικοτερα το κινητο στην λειτουργια του σε εχει ενθουσιασει;Φανταζομαι ειναι αρκετα ευχρηστο το meego..Τι μειονεκτηματα εχεις εντοπισει εως τωρα;:p

 

Το τηλεφωνο ειναι αψογο. Το swipe τα σπαει και η οθονη ειναι για να τη χαζευεις.

Ελαττωματα:

1. Το ραδιο θελει πατεντα για να λειτουργησει

2. το autobrightness επισης θελει παντεντα για να απενεργοποιηθει

3. η αναπαραγωγη μουσικης θα μπορουσε να ειναι καλυτερη

4. το ηχειο θα μπορουσε να ειναι πιο δυνατο.

 

Επιλογος: δεν υπαρχει τελειο κινητο.το θεμα ειναι το κινητο να σου ταιριαζει. αν θες ενα κινητο με πολλα φρουφρου, αρωματα και πολλες εφαρμογες μαρε ενα με adnroid. Αν θες ενα επαγγελματικο τηλεφωνο παρε το Ν9.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια χαρακτηριστικά μπαταρίας. Αποκλείεται να σε βγάλει 5-6 μέρες...3-3.5 όμως θα σε βγάλει σίγουρα με νορμάλ χρήση.

 

ΟΔΗΓΙΕΣ για το πως να κάνετε flash κινητό και σκληρό

 

http://dl.dropbox.com/u/17706605/Flashing%20PR%201.1%20from%20Navifirm%20for%20Nokia%20N9.pdf

 

εκανα το φλασαρισμα στο rootfs. EMMC.bin ποιο αρχείο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο το μεγάλο..DFL61_HARMATTAN_20.2011.40-4.EURASIA_EMMC_EURASIA.bin (εάν εχεις 64gb έκδοση είναι 2,45gb). Απλά του άλλαξαν όνομα για να μην γραφεις ολο το ονομα
Link to comment
Share on other sites

Αφηνεις ανοιχτο το web internet ολη μερα?

Επισης εχεις παντα καλο σημα?

 

ανοιχτο για πολυ ωρα, αλλα οχι ολη μερα

παντα καλο σημα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχως περναω τουλαχιστον ενα 9 ωρο με κακο σημα και αυτο με ξεζουμιζει ενεργειακα, μεχρι και το Ε52 κραταγε μονο 2 μερες.

 

Το weekend που δεν θα ειμαι δουλεια θα δω τι ψαρια πιανει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω για την μπαταρια, μου βγαζει 2 μερεςς σχετικα ευκολα

 

να τονίσω οτι ΟΛΟΙ καλο ειναι να εγκαταστησουν το προγραμμα Battery Usage και στο idle usage consumption να έχει μικρη τιμή (4ma εχει σε μενα)

Οσοι εχουν προβλημα με την μπαταρια λογικα εχουν battery drain.

Με ενα flasharisma λυνεται:wink:.

 

Και εμενα στα 4ma ειναι

 

Μετά από φλασάρισμα και της EMMC, εμένα συνεχίζει και την κάνει γαργάρα την μπαταρία.

Τα 4ma πως σας τα βγάζει? Τι ακριβώς έχετε ανοιχτό?

 

Με ανοιχτό wifi, 3g internet, 6 λογαριασμούς (exchange χωρίς push, gtalk, facebook, twitter, nokia account, skype) και κακό σήμα ομολογουμένως (0-1 μπάρα) έχω σταθερά 60ma Avg Idle.

Estimated Active Usage Time 1h 33m :lol:

Estimated Idle Usage Time 1d 0h 17m

 

Καλησπερα..Εχω ενθουσιαστει με το Ν9..Αλλα θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα πριν το αγορασω:

1)Κανει βιντεο-κλησεις με αλλα κινητα;

2)Για να βαλω ελληνικο πληκτρολογιο θα πρεπει να το περασω μεσω terminal;

3)Αφου δεν υποστηριζει flash player,πως θα βλεπω video στο ιντερνετ?

4)Τελος ραδιοφωνο υποστηριζει μονο μεσω terminal;

Ειμαι αναμεσα στο N9 και το iPhone 4..

Ευχαριστω..

 

 

Δεν μπορώ να αποφασίσω αν είμαι ικανοποιημένος από τη μπαταρία του. Κατά τα άλλα θεωρώ ότι είναι εξαρετικό τηλέφωνο, αλλά για κάποιον που ξέρει τι παίρνει. Αν είσαι μεταξύ iPhone και Ν9, τότε με κάθε σιγουριά θα έλεγα να πάρεις iPhone...

Link to comment
Share on other sites

Κανε flash στο τηλεφωνο. επειτα εγκατεστησε το battery usage και κανε τσεκ.

λογικα θα σου εχει τις καταναλωσεις που γραψαμε πιο πανω.

αν ειναι ετσι, καποια απο τις εφαρμογες που εγκαθιστας μετα σου κανει τη ζημια.

 

 

υ.σ. μηπως δεν εκανες σωστα flash στο τηλεφωνο?

εγω εκανα ενα reset-> clear device και μετα flash στο τηλεφωνο μονο.

 

υ.σ.2 αυριο ειναι η 5η μερα χρησης μου απο το τελευταιο φορτισμα(με αναμονης μονο και λιγο κλησεις)

Link to comment
Share on other sites

Hello τελικα με αυτο το format που λέτε πια η διάφορα αν το κανεις restore μέσα απο της ρυθμίσεις; Για τα ελληνικα στο μενού τίποτα νεότερο; Το swype άβολο:-)

 

Ωραίο το 64αρι:-)

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Διαφορά θα δεις μόνο με flash...με φορμάτ θα έχεις περισσότερα προβλήματα. Ελληνικά τα ξεχνάς κατά 99%
Link to comment
Share on other sites

Hello τελικα με αυτο το format που λέτε πια η διάφορα αν το κανεις restore μέσα απο της ρυθμίσεις; Για τα ελληνικα στο μενού τίποτα νεότερο; Το swype άβολο:-)

 

Ωραίο το 64αρι:-)

 

To restore ειναι απλως επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων , to reset-> clear device σβηνει ολα τα αρχεια απο το σκληρο.

Το flash κανει format στο κινητο σε μνημη η και σκληρο. Ειναι ο πληρης καθαρισμος την μνημης της συσκευης απο διαφορα αρχεια που πιθανον να προκαλουν προβληματα.

 

υ.σ. τι δεν σε βολεψε στο swype? η απλοτητα του?:p

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω το λιθαράκι μου βοηθώντας αυτους που έχουν Hard Times να σβησουν/επαναδιαγράψουν/επαναφέρουν emmc/ διαγράψουν ρυθμίσεις

το παρακάτω είναι πολύ απλό, πρώτα διαγράφει τα πάντα, μετά φλασάρει τη ROM και μετά την EMMC

flasher -c -f -F DFL61_HARMATTAN_20.2011.40-4_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin -F DFL61_HARMATTAN_20.2011.40-4.EURASIA_EMMC_EURASIA.bin -R --erase-user-data --erase-mmc

εννοείται πως τα .bin images θα πρεπει είται να τα μεταφέρετε εκει που είναι ο φλασερ ή τον φλάσερ εκεί που είναι τα images

τα αρχεία που παραθέτω είναι απλά παράδείγματα στην περίπτωσή μας είναι για το 64GB RM-696 059J1W1

 

Battery level 100 %, continuing.
Erasing, this may take a while.
Erase done.

Battery level 99 %, continuing.
Erasing, this may take a while.
Erase done.
Image SW version DFL61_HARMATTAN_20.2011.40-4_PR_001
Image moslo not present
Image tar skipped
Image config skipped

Battery level 98 %, continuing.

   image        [state    progress         transfer     flash speed]
---------------------------------------------------------------------
[x] cert-sw      [finished   100 %       1 /       1 kB      NA     ]
[x] cmt-2nd      [finished   100 %      95 /      95 kB      NA     ]
[x] cmt-algo     [finished   100 %     789 /     789 kB      NA     ]
[x] cmt-mcusw    [finished   100 %    6050 /    6050 kB    3092 kB/s]
[x] xloader      [finished   100 %      23 /      23 kB      NA     ]
[x] secondary    [finished   100 %      93 /      93 kB      NA     ]
[x] kernel       [finished   100 %    2712 /    2712 kB    1096 kB/s]
[x] rootfs       [finished   100 % 1102340 / 1102340 kB   10335 kB/s]
[x] mmc          [finished   100 % 2574003 / 2574003 kB   11839 kB/s]
Updating SW release
Success

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν εχω καποιο προβλημα δεν βλεπω το λογο να κανω φορματ to swype προσπαθησα να το δουλεψω αλλα μου φανηκε δυσχρηστο:D

 

τι ειναι το phinix ?ειναι αξιοπιστα αυτα η θα εχει προβλημα το τηλεφωνο?

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Για να προσθέσουμε κάτι σε υπάρχον μήνυμα μας χρησιμοποιούμε την Τροποποίηση.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλε κανεις την εφαρμογη fm radio?

εκανα εγκατασταση το αρχειο .deb αλλα δεν παιζει με τιποτα. εκανα restart, εβαλα ακουστικα , αλλαξα σταθμους...τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή ηταν αργά και δε πρόλαβα να τελειώσω πιο πάνω (νύστα ΖΖΖΖzzzz)...

Συνεχίζω και τελειώνω εδω:

Για το πρόβλημα με το consumption μην ασχολείστε τζάμπα (δλδ όχι άσκοπα format και φλασαρίσματα)

είναι γνωστό πρόβλημα και έχει ήδη ανατεθεί προς απαλοιφή του bug και εμφανίζεται σε 2 περιπτώσεις

α. smartsearch process κολλαει (έχει ήδη διορθωθεί η 1.2 το έχει fixed)

β. meegotouch process κολλάει (διορθώνεται, προφανώς θα προλάβει το 1.2 rel)

πιο εμφανίσιμο το πρόβλημα (λογω μεγαλύτερων τιμών consumption) είναι στο 64GB (και στις 2 περιπτώσεις)

πιο συχνά εμφανιζόμενο πρόβλημα είναι το (β.)

η λύση είναι απλή --> μπείτε σε edit mode και απλά μετακινήστε ένα εικονίδιο, αυτο!

Μετα ξανακάνετε λήψη τιμών consumption (αφήστε ένα εύλογο παράθυρο χρόνου για λήψη τιμών) και θα δείτε οτι θα έχει στρώσει.

 

Για το πρόβλημα με την οθόνη, όσοι το έχετε (σε σκοτεινό δωμάτιο, με την οθόνη σε σκοτεινό φόντο, η οθόνη φαίνεται να έχει κάποια παράξενα spots)

έχει λυθεί μεσω του Nokia Care Website και έχουν δοθεί και ASSY λίστα ανταλλακτικών

όσοι έχετε πρόβλημα μπορείτε να πάτε να το φτιάξετε ή να αιτηθείτε επισκευής/αντικατάστασης βεβλαμένης μονάδας οθόνης ή και συσκευής (!).

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

επειδή ηταν αργά και δε πρόλαβα να τελειώσω πιο πάνω (νύστα ΖΖΖΖzzzz)...

Συνεχίζω και τελειώνω εδω:

Για το πρόβλημα με το consumption μην ασχολείστε τζάμπα (δλδ όχι άσκοπα format και φλασαρίσματα)

είναι γνωστό πρόβλημα και έχει ήδη ανατεθεί προς απαλοιφή του bug και εμφανίζεται σε 2 περιπτώσεις

α. smartsearch process κολλαει (έχει ήδη διορθωθεί η 1.2 το έχει fixed)

β. meegotouch process κολλάει (διορθώνεται, προφανώς θα προλάβει το 1.2 rel)

πιο εμφανίσιμο το πρόβλημα (λογω μεγαλύτερων τιμών consumption) είναι στο 64GB (και στις 2 περιπτώσεις)

πιο συχνά εμφανιζόμενο πρόβλημα είναι το (β.)

η λύση είναι απλή --> μπείτε σε edit mode και απλά μετακινήστε ένα εικονίδιο, αυτο!

Μετα ξανακάνετε λήψη τιμών consumption (αφήστε ένα εύλογο παράθυρο χρόνου για λήψη τιμών) και θα δείτε οτι θα έχει στρώσει.

 

Για το πρόβλημα με την οθόνη, όσοι το έχετε (σε σκοτεινό δωμάτιο, με την οθόνη σε σκοτεινό φόντο, η οθόνη φαίνεται να έχει κάποια παράξενα spots)

έχει λυθεί μεσω του Nokia Care Website και έχουν δοθεί και ASSY λίστα ανταλλακτικών

όσοι έχετε πρόβλημα μπορείτε να πάτε να το φτιάξετε ή να αιτηθείτε επισκευής/αντικατάστασης βεβλαμένης μονάδας οθόνης ή και συσκευής (!).

 

Φίλε Ζαχαρομπαμπα:lol: ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.

Δεν καταλαβα ομως αν τελικα χρειάζεται να αλλάξουμε κατι για να διορθωθει το consumption Η απλως πρεπει να περιμενουμε την 1.2.

κατι εγραψες για ενα εικονιδιο που πρεπει να μετακινησουμε μεσω terminal->edit?

 

 

Υ.Σ. εμαθες τιποτα για την ανανεωμενη fmradio?(ποτε θα βγει...)

Link to comment
Share on other sites

μετά απο φλασάρισμα σε root & EMMC δεν μπορεί να κάνει restore απο το Nokia Link επίσης παραμένει προβλημα με ορισμένες εφαρμογές να μην συνδέονται σε 3g κάλυψη
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ζαχαρομπαμπα:lol: ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.

Δεν καταλαβα ομως αν τελικα χρειάζεται να αλλάξουμε κατι για να διορθωθει το consumption Η απλως πρεπει να περιμενουμε την 1.2.

κατι εγραψες για ενα εικονιδιο που πρεπει να μετακινησουμε μεσω terminal->edit?

 

 

Υ.Σ. εμαθες τιποτα για την ανανεωμενη fmradio?(ποτε θα βγει...)

 

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τπτ (edit/vi/pico κτλ) ειναι όπως είπα πιο πάνω πολυ-πολύ απλό/γελοίο,

για να διορθωθεί το consumption, απλά, πατα ένα εικονίδιο συνέχεια για να μπείς σε edit mode και μετακίνησέ το (δεξά, ζερβά, πάνω, κάτου), στη συνέχεια πατα απλά το Done!

 

Πριν είχα average idle 40ma και μετά απο αυτό έχω 12ma(!!!) ενώ σε sleep πλεον έχω current consumption 16ma

Αυτό πρέπει να το κάνετε όποτε κάνετε reboot ή όποτε τ@υλώσει του process να κάνει τα δικά του

 

Η 1.2 λογικά θα το επιλύσει το πρόβλημα μια και καλή,

μέχρι στιγμής έχει επιλυθεί το ένα απο τα δύο που το προκαλούν,

το δεύτερο που είναι και το πιο σύνηθες (αυτό που σου/σας δίνω λύση) ακόμα το παλεύουν για να μπεί στην 1.2

 

Για το ράδιο περιμένουμε.... :(

(Μάλλον κάτι γίνεται με την 1.2 (ασυμβατότητα/κλείδωμα?)***

***εικάζεται πως ενώ οι drivers για το BT module του Ν9 είναι 2.1 η 1.2 θα το αναβαθμίσει σε 4.0(!)

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

fm radio deb που εβαλα, το μόνο που έκανε ηταν να μου ενεργοποιεί το Btooth.

υπάρχει διαφορά εάν κατεβάσεις τα αρχεία για flashαρισμα απο διαφορετικό σέρβερ;

production external ή Nokia Care suit

Edited by Ritos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...