Jump to content

Alcatel OT-890/890D


mobile_32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα. Αγόρασα το Alcatel OT-890D και του πέρασα το iGO my way. Ενώ το πρόγραμμα τρέχει κανονικότατα δεν βρίσκει δορυφόρο. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω γιατί είναι και το πρώτο μου smartphone και είμαι λίγο άσχετος.

 

προσπαθησε να του περασης το gpsfix και το gps aids free μεσα απο το market με αυτα τα 2 προγραμματα θα καταφερεις να συχρονισης το σημα του gps σε 5 με 10 δευτερολεπτα απο την στιγμη που θα το ανοιξης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια,

 

Εχω 2 μέρες και εγώ το Alcatel ot-890 αλλα ΟΧΙ το dual sim version. Μέχρι σιγμής όλα καλά το δουλεύω προς το παρόν σαν απλό τηλέφωνο γιατί δεν έχω πάρει ακόμα sd card για να αρχίσω τα install.

 

Έχω δει σε διαφορα sites πως το κάνει Root και έχω κάνει παρομοια πράγματα και σε αλλου είδους συσκευές. Αυτό που θέλω να ξέρω είναι άμα κανεις έχει δοκιμάσει κάποια συγκεκριμένη μέθοδο για Root και την προτείνει? και επίσης άμα τυχόν το Rooting πάει στραβά πως περνάω πάλι το original Rom ? (θέλω να έχω και ένα failsafe).

 

Άλλη Version android υπάρχει για την συγκεκριμένη συσκευή ? γιατί από όσο έχω ψάξει δεν υπάρχει.

 

Πριν από το Alcatel είχα ένα Nokia Ν81 8gb που έκανε τα πάντα μέχρι και ταινίες Divx έπαιζε όμως τώρα δεν φορτίζει πλέον και δεν φταίει η μπαταρία αλλα το βύσμα τις ίδιας τις συσκευής γιαυτο παροπλίστηκε.

 

Τώρα μου έχουν ξεμείνει τα Ακουστικά του Ν81 που έχουν και Multimedia buttons τα ακουστικά δουλεύουν κανονικά στο Alcatel τα κουμπιά όμως πως θα τα δουλέψω προφανώς θέλει πρόγραμμα έχω βρει κάτι στο Market έχει δοκιμάσει κανεις κάτι παρόμοιο ?

 

Κάτι άλλο που έκανα στο Ν81 είναι πως τα πάντα τα έκανα install απροβλημάτιστα στην SD απροβλημάτιστα από ότι ειδα το ίδιο δεν γίνετε στο android και θέλει extra πρόγραμμα. Αυτό που θέλω όμως είναι όχι να τα κάνω move τα apps αλλα να γίνονται install κατευθείαν στην SD δεν θέλω σε καμια περίπτωση να γεμίσω την εσωτερική μνήμη και να σέρνεται το κινητό μετά.

 

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι πως δεν δουλεύει το gps όλο loading κάνει και αποτελέσματα τίποτα ξέρω πως την 1 φορα κάνει πολύ ώρα αλλα ok το αφήνω και περιμένω πολύ ώρα ώσπου η οθόνη κλειδώνει και μόλις την ξεκλειδώνω το application του gps έχει κλείσει

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς το πήρα πριν μια εβδομάδα και έχει πρόβλημα.''Κολλάει'' συνεχώς και μου κάνει επανεκινήσεις ...μάλλον έπεσα στην περίπτωση.

Κάποιος άλλος με πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς το πήρα πριν μια εβδομάδα και έχει πρόβλημα.''Κολλάει'' συνεχώς και μου κάνει επανεκινήσεις ...μάλλον έπεσα στην περίπτωση.

Κάποιος άλλος με πρόβλημα???

 

Τσέκαρε μία ποια έκδοση Android φοράς γιατί αν δεν κάνω λάθος, έβγαινε και με 2.1. Αν έχεις την 2.1 πιθανώς να μπορείς να πας σε 2.2.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μία ποια έκδοση Android φοράς γιατί αν δεν κάνω λάθος, έβγαινε και με 2.1. Αν έχεις την 2.1 πιθανώς να μπορείς να πας σε 2.2.

 

Έχει αναβαθμιστεί?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επέστρεψα πίσω. Είχε έκδοση 2.1 και μάλλον το

α προβλήματα ήταν από software.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επέστρεψα πίσω. Είχε έκδοση 2.1 και μάλλον το

α προβλήματα ήταν από software.

 

Σου έδωσαν άλλο με 2.2;

 

Να προσθέσω πως αν ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1265481

 

Το κινητάκι γίνεται εύκολα root και μπορείτε να απεγκαταστήσετε όλη την σαβούρα που έχει το κινητό.

Edited by Livagoth
Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσαν άλλο με 2.2;

 

Να προσθέσω πως αν ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1265481

 

Το κινητάκι γίνεται εύκολα root και μπορείτε να απεγκαταστήσετε όλη την σαβούρα που έχει το κινητό.

 

Μου βγαζει MT6516 driver not found :(

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ενδιαφέρομαι να το χρησιμοποίησω με μια sim για να κάνω κλήσεις μόνο και μια δεύτερη που είναι μόνο για internet. Υποθετω πως κατι τετοιο ειναι εφικτο, ε? Ποιο slot των δυο sim είναι ενεργό για internet?

Οχι τίποτα άλλο μην μου έρθει στη σιμ της δουλειάς κανά 300αρι! :eek::D:D:eek:

 

 

H φωτογραφική φτάνει απλά για να στέλνω διάφορα εγγραφα με email (ναι ξέρω είναι λίγο κουλό αυτό);

Edited by jabaman
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα πας:

Μενου Ρυθμίσεις - Ασύρματο και Δίκτυα - SIM σύνδεσης δεδομένων.

Προσωπικά το έχω μπλοκαρισμένο.

 

Alcatel OT-890D (DUAL SIM) root success!! no pc needed

Ευχαριστώ πολύ athanaso77.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα το gps sygic aura απο το android market με το χαρτη τησ ελλαδασ και την *****ed εκδοση για το sygic aura αλλα δεν μου τρεχει;

επισησ υπαρχει κανενα προγραμμα για να συχρονισω το 890 με τα windows xp μεσω usb για νε εχω internet στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μας επιτρέπεται στο παρόν forum να συζητάμε περί "σπασμένων" εφαρμογών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση των κανονισμών τους οποίους αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με την διαδικασία του root παίρνεις διακαιώματα superuser και έχεις πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του συστήματος.

 

Κάτι τέτοιο χρειάζεται σε λίγες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

οκ

θα ηθελα επισης να ρωτησω αν μπορω να το αναβαθμησω σε android 2.2 μονος γιατι εχω 2.1 και αν ναι θα χαθει η εγγυηση ή υπαρχει και κινδυνος να καταστρεψω το τηλεφωνο?????????

Link to comment
Share on other sites

οκ

θα ηθελα επισης να ρωτησω αν μπορω να το αναβαθμησω σε android 2.2 μονος γιατι εχω 2.1 και αν ναι θα χαθει η εγγυηση ή υπαρχει και κινδυνος να καταστρεψω το τηλεφωνο?????????

 

Εκτός απο αυτό που είπε ο φίλος jabaman με το root θα μπορέσεις να απεγκαταστήσεις και την σαβούρα που έχει μέσα η Alcatel. Τώρα για το αν μπορείς να αναβαθμίσεις μόνος σου δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω να έχει βγει κάποια ROM....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο αυτό που είπε ο φίλος jabaman με το root θα μπορέσεις να απεγκαταστήσεις και την σαβούρα που έχει μέσα η Alcatel. Τώρα για το αν μπορείς να αναβαθμίσεις μόνος σου δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω να έχει βγει κάποια ROM....

Εγώ προβληματίζομαι με το θέμα της εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

δε μπορείς να επανέλθεις σε μη root κατάσταση;

με την προυποθεση ότι σου επιτρέπει η συσκευή σου να κάνεις κάτι τετοιο(αναφέρομαι σε hardware πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-890/890D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...