Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από μια βραχυπρόθεσμη (περίπου 2 εβδομάδες) συμβίωση με την Venom σε 4.1 sense ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1671547 ) έχω να πω ότι για τα δικά μου γούστα και standarts δεν είναι ολοκληρωμένη rom με το σημαντικότερο πρόβλημά της να είναι η πολύ κακή διαχείριση μνήμης (ram) που κάνει, δοκίμασα με 2-3 kernels Και πάλι τίποτα. Τέλος να πω πως είδα μια κάποια βελτίωση όταν έκανα συνέχεια kill tasks και το έκανα overclocking στα 1.7ghz.

Τώρα είμαι με την ORdroid με 4.0 sense ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1551714 ) και χρονισμένο στο 1.6ghz χωρίς οποιονδήποτε task killer λειτουργεί υποδειγματικά (kernel αυτός που έρχεται με την ίδια την rom).

Συνοψίζοντας το sense 4.x.x όντως είναι καλύτερο και στην όψη αλλά και στην χρηστικότητα του σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις του.

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλό και χρυσό το Sense 4 το θέμα είναι γιατί δεν μας το δίνει η HTC official :whistle:

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Καλό και χρυσό το Sense 4 το θέμα είναι γιατί δεν μας το δίνει η HTC official :whistle:

 

Όντας 4 χρόνια htc owner ακόμα και αν το έδινε, δυστυχώς, ξέρω πως δε θα έφτανε την αίσθηση που σου δίνει μια καλή custom rom :(

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Venom δεν τα πάει και τόσο καλά με την μνήμη, τώρα που το φόρτωσα με όλα όσα χρειάζομαι το , Sense έχει τρελαθεί στα restart.

 

Τώρα δοκιμάζω την τελευταία jellybean μέχρι στιγμής όλα καλά αλλά είναι ιδέα μου η φωτογραφίες που βγάζει είναι επιεικώς χάλια, φουλ στον θόρυβο και την θολούρα, είμαι γενικό το πρόβλημα η έχω κάνει καμιά πατατιά

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα λιγη βοηθεια..

 

Ξεκινησα να κανω unlock bootloader/s-off/root/recovery κτλ απο αυτον τον οδηγο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1864053

 

Ετσι εκανα το unlock μεσω της HTC και τωρα ειμαι S-ON..

 

Ομως το αρχειο που λεει ο τυπος στο s-off ειναι το controlbear (ControlbearRelease_pyramid_ICS_WIN.zip) και αυτο δεν υπαρχει πια! Απο οτι εχω καταλαβει εχει αντικατασταθει απο το Juopunut.. Ομως αυτο το Juopunut λενε οτι λειτουργει αν δεν εισαι HTC_unlocked.. Και δεν μπορω να βρω πουθενα το αρχειο controlbear!

 

Μηπως το εχει κανεις ωστε να συνεχισω το μπουσουλα? Αλλιως τι να κανω για να προχωρησω με το S-OFF? Λενε οτι το Juopunut τρεχει και με htc unlocked αλλαπρεπει να γινεις root.. Kαι πως θα γινω root αν ειμαι s-on και δεν εχω φλασαρει recovery??

 

Ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα λιγη βοηθεια..

 

Ξεκινησα να κανω unlock bootloader/s-off/root/recovery κτλ απο αυτον τον οδηγο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1864053

 

Ετσι εκανα το unlock μεσω της HTC και τωρα ειμαι S-ON..

 

Ομως το αρχειο που λεει ο τυπος στο s-off ειναι το controlbear (ControlbearRelease_pyramid_ICS_WIN.zip) και αυτο δεν υπαρχει πια! Απο οτι εχω καταλαβει εχει αντικατασταθει απο το Juopunut.. Ομως αυτο το Juopunut λενε οτι λειτουργει αν δεν εισαι HTC_unlocked.. Και δεν μπορω να βρω πουθενα το αρχειο controlbear!

 

Μηπως το εχει κανεις ωστε να συνεχισω το μπουσουλα? Αλλιως τι να κανω για να προχωρησω με το S-OFF? Λενε οτι το Juopunut τρεχει και με htc unlocked αλλαπρεπει να γινεις root.. Kαι πως θα γινω root αν ειμαι s-on και δεν εχω φλασαρει recovery??

 

Ευχαριστω παιδια

Εγώ τα είχα κάνει με αυτό τον οδηγό.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς σε μπαταρία Anker πτώση της απόδοσης με την πάροδο του χρόνου;
HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε kandilak ευχαριστω.. Το θεμα ειναι οτι το revolutionary δουλευει μονο μεχρι 1.18 hboot κι εγω εχω 1.27.. Προφανως το εκανες επι gingerbread εποχης ε?

 

Τελικα κουτσα στραβα προχωρησα, το εκανα root, εκανα και S-OFF και τωρα προσπαθω να φλασαρω το recovery αλλα μου βγαζει το εξης error:

Πρωτα βγαζει ΟΚΑΥ

κι απο κατω

FAILED.. <remote:not allowed>..

 

Τελικα ενω λενε οτι δεν εχει θεμα να ειναι LOCKED ο bootloader μετα το S-OFF, εμενα μου βγαζε το παραπανω..

 

ΘΕΛΕΙ ΞΑΝΑ UNLOCK οπως καναμε στην αρχη με το τοκεν της HTC!!

 

Εγινε και το flash της recovery..

 

Το CID τι ειναι και χρειαζεται να το κανω οπωσδηποτε?

 

 

Τελικα εβαλα την insertcoin που μου προτεινε ο φιλος kollatos παραπανω, αλλα εχω να ρωτησω τα εξης:

 

1) Την εχω βαλει οντως? Εκανα full wipe, μετα install zip file from sd card, με ρωτησε διαφορες κουλαμαρες που δεν καταλαβαινα τυπου ZRAM, sweep2wake κτλ ειπα οχι σε αυτα και μετα εκανε ενα τσακ μπαμ και λεει ολα καλα κανε reboot

2) Καπου διαλεξα να βαλω percentage στην τροφοδοσια αλλα παλι βλεπω το γελοιο σηματακι της μπαταριας για το ποσο μου μενει.. Μπηκε οντως?

3) Το σημα της vodafone δεν εφυγε απο την εκκινηση, πως θα γινει να το ξεφορτωθω??

5) Που βλεπω πληροφοριες για τη ROM που εχω βαλει? Δε βρηκα κατι στα μενου.. Μονο για το κινητο.. Εβαλα την stable 5.5 αλλα βλεπω στο http://www.htcsensationroms.com/ οτι η τελευταια insertcoin ειναι η 2.40, πως γινεται αυτο?

6) Τωρα μπορω να παω να δοκιμασω μια με gingerbread? Η επειδη εχω παει σε ICS δε γινεται να παω πισω?

 

Ευχαριστω παιδια!

 

Εdit: Παω να φλασαρω την Eleganzia.. Ελεγε οτι θελει 3.33 firmware.. Το εγκαθιστω, το universal απο xda, ολα καλα.. Βαζω καπακι την eleganzia, διαλεγω να ξηλωσει διαφορα οπως HTC HUB, google plus, google search, htc stocks κτλ και οταν ανογιει το τηλεφωνο ειναι ολα παλι εκει στη θεση τους! Επισης αν παω στο πληροφοριςες για το τηλεφωνο παλι λεει 3.32 και 4.03 android.. Γιατι δεν περνιεται? Τι παει στραβα? Στο τελος ειπε οτι η eleganzia_ics was installed successfully.. Ε που ειναι, τι κανω λαθος?

 

ΒΟΗΘΕΙΑ!

Edited by Nitroking
Link to comment
Share on other sites

3 Μέρες τώρα είμαι με την CM10 του Bruce κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα :p εκτός από την ποιότητα της φωτογραφίας εάν διορθωθεί και αυτό θα είναι τέλια

 

Σε θέμα ποιότητας της Φωτογραφίας πια Rom θεωρείτε την καλύτερη;

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Σας ηρθε OTA update οσοι εχετε την Viper τωρα που βγηκε η 1.3.0?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εβαλα με το χερι..

 

Πολυ πολυ καλη, αλλα με εκνευριζουν 1-2 πραγματα στο 4.1 sense και εβαλα eleganzia 2,8,0 που δειχει να ειναι πολυ σοβαρο εργαλειο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ηρθε OTA update οσοι εχετε την Viper τωρα που βγηκε η 1.3.0?

 

Στο thread που έχουν στο XDA έγραψαν ότι δεν θα βγει ΟΤΑ μιας κάτι οι αλλαγές από την 1.2.1 είναι αρκετές, βέβαια όσοι την πέρασαν από πάνω δεν είχαν πρόβλημα.

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ανακοίνωση από την HTC Γερμανίας για την επίσημη ενημέρωση σε Jelly Bean 4.1 για το Sensation μέσο Facebook.

 

http://www.htcinside.de/htc-sensation-wird-update-auf-android-4-1-jelly-bean-erhalten/

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Σας τρώει κολλήματα το HTC sense στην καινούργια viper? Δεν μου συγχρονίζει με τίποτα τις επαφές.. τι εκκαθάριση έκανα, τι διαγραφή... Μου βγάζει πάνω το τρίγωνακι για να πατήσω εξουσιοδότηση, πατάω κ πάλι το ίδιο βγάζει... Κ δεν φεύγει..

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Σας τρώει κολλήματα το HTC sense στην καινούργια viper? Δεν μου συγχρονίζει με τίποτα τις επαφές.. τι εκκαθάριση έκανα, τι διαγραφή... Μου βγάζει πάνω το τρίγωνακι για να πατήσω εξουσιοδότηση, πατάω κ πάλι το ίδιο βγάζει... Κ δεν φεύγει..

 

Εδώ με την 1,3 δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, δοκίμασε να σβήσεις από το λογαριασμό της Google και να τον προσθέσεις ίσως έτσι ξεκολλήσει

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ με την 1,3 δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, δοκίμασε να σβήσεις από το λογαριασμό της Google και να τον προσθέσεις ίσως έτσι ξεκολλήσει

 

Απο την κατρελα με τους λογαριασμους εννοεις... Κ ετσι το εκανα αλλα παλι τιποτα....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Απο την κατρελα με τους λογαριασμους εννοεις... Κ ετσι το εκανα αλλα παλι τιποτα....

 

Αυτό εννοούσα, δοκίμασε εάν είναι να περάσεις πάλι την ρομ επιλέγοντας "update" και χωρίς να κάνεις "wipe"

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα, δοκίμασε εάν είναι να περάσεις πάλι την ρομ επιλέγοντας "update" και χωρίς να κάνεις "wipe"

 

Α οκ θα το δοκιμασω...! Να κανω backup, θα χαθουν εφαρμογες? Αν και θα κανω για καλο κ κακο....

Δεν μου ανοιγουν τα λινκ του, τι επαθε...?

Edited by sakis697

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Α οκ θα το δοκιμασω...! Να κανω backup, θα χαθουν εφαρμογες? Αν και θα κανω για καλο κ κακο....

Δεν μου ανοιγουν τα λινκ του, τι επαθε...?

 

Οι εφαρμογές θα είναι όλες εκεί με τα Data τους, ταπετσαρία ringtones τέτοια θα χρειαστεί να ξαναρυθμίσεις

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές θα είναι όλες εκεί με τα Data τους, ταπετσαρία ringtones τέτοια θα χρειαστεί να ξαναρυθμίσεις

 

Μπα παλι τιποτα.... Πολυ απογοητευτηκα... Η εφαρμογη γκαλερι δεν δουλευει ποτε, στο handcent δεν εμφανιζει τις εικονες απο τις επαφες που εχω περασει απο το fb, η μπαταρια αργει παααααρα πολυ να φορτισει....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/a/img253/8972/20120925003308.png' alt='20120925003308.png'>

 

Uploaded with ImageShack.us[/img]

 

Παταω συνεχεια ενταξει και το εμφανιζει ξανα και ξανα... Δοκιμασα τα παντα.. Τι κολλημα εχει φαει τωρα...? Μονο με αυτην την ρομ... Vipers 1.3.0

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Το fix για το facebook το πέρασες; Είναι γνωστό πρόβλημα της 1.3
HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Το fix για το facebook το πέρασες; Είναι γνωστό πρόβλημα της 1.3

 

Α οχι, δεν ξερω για κατι τετοιο... Ειδα αν εχει κανα λινκ αλλα δεν το βρηκα στο πρωτο ποστ... Για στειλε αν μπορεις...! :)

 

edit Το βρηκα με μια αναζητηση..! Ας το εβαζε ο χαζος στο πρωτο ποστ..!

 

edit 2 Το φλασαρα αλλα με το απορριψε....! Τι λαθος εκανα?

Edited by sakis697

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1331969

 

Edit: άλλαξα το λινκ με αυτό που δούλεψε σε μένα

Edited by maglaras
HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι.. πάλι το ίδιο.. μου το απορριψε..εγώ είχα ένα άλλο zip πάντως από το δικό σου αλλά κ πάλι κανένα δεν δούλεψε.. το φλασαρω σωστά? Εε ναι.. τι άλλο?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...