Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω δει από κοντά πως δουλεύουν για τους υπότιτλους που βγάζουν, εγώ δεν το κάνω σε καμία περίπτωση γιατί τα δικά μου αγγλικά είναι επιπέδου Στρατηγάκη κι αφετέρου δεν ξέρετε πόσο δύσκολη δουλειά είναι να βγει η προθεσμία ακόμα και στο επίπεδο ομάδας. Είναι μια δουλειά που απαιτεί να έχεις πολλές γνώσεις σε πολλούς τομείς, από τη φιλολογία, τις ανθρωπιστικές επιστήμες μέχρι και τις φυσικές επιστήμες. Δεν φτάνει ο Στρατηγάκης, πρέπει να τη ζεις κιόλας τη γλώσσα αν θες να βγάλεις ένα σωστό και καλό υπότιτλο. Δεν φτάνει να ξέρεις τα βιβλία του Μάρτιν και να έχεις διαβάσει στο πρωτότυπο τον Χάρι Πόττερ, χρειάζεται καλή τριβή τόσο στη ξένη γλώσσα όσο και στη δική σου σε πλήθος λογοτεχνικών αναφορών και καλή γνώση της επικαιρότητας. Θέλει ταλέντο και το κυριότερο, δυστυχώς όση προθυμία και εφόδια κι αν έχεις, αν δεν είσαι σκληρόπετσος δεν φτουράς σαν μεταφραστής. Είναι ένας λόγος που τον τελευταίο καιρό δεν μακροημερεύουν οι μεταφραστικές ομάδες συν το γεγονός πως έχουν αυξηθεί οι επιθέσεις και οι γκρίνιες από - κυρίως εφήβους και τρολ - χρήστες γιατί δεν τους μεταφράζουν αμέσως εδώ και τώρα τις δικές τους αγαπημένες σειρές. Κι έχει ξενερώσει το σύμπαν.

 

ΥΓ. Και για το γεγονός ότι άλλοι καπηλεύονται οικονομικά τον κόπο άλλων, το ξέρουμε. Ας μην επαναλαμβανόμαστε.

 

 

 

Μπράβο φιλε απόλυτα σωστός!

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραιο το επεισοδιακι δεν λεω,

αλλα να μην σκοτωσουν και τον Ντρακαρυς, να πεσουν ολοι κατω και να τους φανε ολους ζωντανους οι νεκροι

:p Απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκαν αυτους θελω να τελειωσουν την σειρα και να εξαφανισουν επιτελους καθε ειδους ζωη στο συμπαν του Game of Thrones:lol: Ε μα να αστοχησει ο μ@λ@κ@ς:D

 

End of all! Πηραν το αποδεικτικο στοιχειο που ηθελαν για το Κινγκς Λαντινγκ και τωρα θελω να δω πως θα το διαχειριστουν ολοι μαζι.

Τι εχει στο κεφαλι της η Σερσει και τι η Νταυνερυς. Τωρα θα εχουμε μαλλον εξελιξεις και με τον Μικροδαχτυλο που ειναι ενα σημειο της ολης ιστοριας που θα εχει το ενδιαφερον του.

 

Παντως για το τελος πιστευω οτι δε θα καταφερει η Νταυνερυς να καθησει στον θρονο.

Eκτος οτι μαλλον θα της μεινει μονο ο Ντρακαρυς, γιατι σιγουρα θα πεθανει και ο δευτερος μικρος, πιθανοτατα απο το νεκροζωντανο αδελφακι του

η ολη ιστορια στο Game of thrones ακριβως επειδη ειναι ανατρεπτικη, δε νομιζω πως το οπως ολα δειχνουν φαβορι, θα καταφερει να στεφθει, αλλα μαλλον καποιος πιο "ασημαντος" χαρακτηρας, τυπου Μπραν η τυπου Τζον Σνοου θα καθησουν στον θρονο. Που φυσικα δεν ειναι καθολου ασημαντοι χαρακτηρες αλλα δεν μοιαζουν και με φαβορι.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχει ενδιαφέρον να δούμε εάν

η Σάνσα καθαρίσει τελικά τον μικροδάχτυλο, γιατί μετά την συζήτηση με την Άρια προς τα εκεί βλέπω να πηγαίνει το πράγμα. Επίσης, υπάρχει περίπτωση ο Μπραν να μπορεί να ελέγξει τον ζόμπι-δράκο; Πολύ φοβάμαι ότι τις περισσότερες πιθανότητες για τον θρόνο έχει η Σέρσει....πάντα κινείται ύπουλα και πατάει επί πτωμάτων και πιστεύω ότι δύσκολα θα την κερδίσουν (εάν πάντα δεν αφανιστούν όλοι από τους Άλλους). Επίσης, μας έχουν κάνει να συμπαθούμε τελευταία πολύ Τζον-Ντάνι και όταν γίνεται αυτό δεν έχουν αίσιο τέλος οι χαρακτήρες. Τέλος, μόνο εγώ αναρωτιέμαι πως έδεσαν τον δράκο με αλυσίδες και που τις βρήκαν;χαχα....θα μου πείτε φαντασία....οκκκκ :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και που ο Night King είναι ο Μπραν, μπορείς σε παρακαλώ να γυρίσεις πίσω στα καβγατζίδικα νήματα να τραβάς και να δημοσιεύεις φωτό με το απόλυτο καλυτερότερο υπερβατικό σουπεργαμάουα U11 και να μην μας τα πρήζεις εδώ με ανούσια σπόιλερ και χάχανα επιπέδου γυμνασίου; Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Game of Thrones, ευλογία και κατάρα για το Ντουμπρόβνικ

http://www.protagon.gr/themata/magazine/game-of-thrones-evlogia-kai-katara-gia-to-ntoubrovnik-44341461331

Link to comment
Share on other sites

φαγαμε μια ολοκληρη σεζον με σκηνες απο την ιστοριουλα της αρυα με την εκπαιδευση κ τωρα εχουν ξεσκισει τον χωροχρονο.

οταν εγραφα για τις περιττες σκηνες(πχ τα ανεκδοτα του νανου) τοτε καποιοι με εκραζαν, τωρα γκρινιαζετε. καλα να παθετε.

τοσες σεζον ειχαν μετρια επεισοδια αλλά επιμενετε να μιλατε για κορυφαια σειρα.

λαθη στα εφε, στα σεναρια.

αυτη τη φαεινη ιδεα "να κλεψουμε εναν να τον παμε στη Σερσει" ειναι οτι πιο χαζο εχουμε δει.

οι αλλοι ειναι τρεις κ ο κουκος σε εναν βραχο κ δυο χιλιαδες νεκροι τριγυρω κ ειναι ανικητοι. τζον ραμπο σνοου. αθανατο χολυγουντ.

μας βαζουν την ντανυ να κοιταει τον γιαννακη τον χιονη κ να λιωνει.. αντι να τον ρωτησει για τις μαχαιριες στη καρδια.

"Οι δρακοι ειναι τα μονα παιδια μου, αλλά δε πειραζει που πεθανε το ενα επειδη τωρα ξερω για τους ζωντανους/νεκρους".

οσο για την τελευταια σκηνη, αναμενομενη μολις βλεπεις τις αλυσιδες καθως ολα ξεκινησαν απο αρκουδες με μπλε ματια!

Link to comment
Share on other sites

Game of Thrones, ευλογία και κατάρα για το Ντουμπρόβνικ

http://www.protagon.gr/themata/magazine/game-of-thrones-evlogia-kai-katara-gia-to-ntoubrovnik-44341461331

 

Έχουνε απόλυτο δίκιο και πρέπει να μπει επιτέλους φραγμός στον "τουρισμό της κρουαζιέρας". Χειρότερα είναι και στη Βενετία, δες κι αυτό:

http://www.tovima.gr/world/article/?aid=706267

 

Έχω δουλέψει πριν χρόνια στις κρουαζιέρες, κυρίως την περίοδο 2000-2005 ταξίδευα κι εκεί γύρω, Ντουμπρόβνικ*, Σπλιτ, Βενετία, Τεργέστη. Από τότε διέβλεπα ότι με τα τότε νεότευκτα μεγαθήρια (τα οποία και αποκαλώ "πλωτά φέρετρα" για λόγους που δεν είναι επί του παρόντος) αλλιωνόταν η ιστορική φυσιογνωμία αυτών των πόλεων. Αυτός ο τουρισμός της κακιάς ώρας αύξανε τα τραπεζοκαθίσματα και τις ανάλογες επιχειρήσεις περιορισμένων υπηρεσιών, δηλαδή για τους τουρίστες των δυο τριών ωρών. Βραχυπρόθεσμα μπορεί να φαίνεται ότι το οικονομικό όφελος είναι αυξημένο αλλά μακροπρόθεσμα η φοβερή φθορά και η αλλοίωση που προείπα βλάπτει το δημόσιο όφελος όπως και την εικόνα της πόλης. Σκεφτείτε μόνο τη Ρόδο, όπου και να την περπατήσεις μόνο τραπεζοκαθίσματα θα βλέπεις και θα σκοντάφτεις. Κι αυτά εξαιτίας της ελεεινής αισθητικής της κρουαζιέρας. Νισάφι, μακάρι οι Κροάτες και οι Ιταλοί να δώσουν το παράδειγμα να κοπεί αυτό το αίσχος.

 

*Εννοείται ότι αναγνωρίζω κάθε μέρος του Ντουμπρόβνικ όταν μας το δείχνει το Game of Thrones.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Τι γκρίνια είναι αυτή πάλι; Δεν βαριέστε να γκρινιάζετε ορισμένοι ρε π*#$% μου;

Χάνετε το δάσος και κοιτάτε μόνο το δέντρο. Η σειρά πλέον έχει φτάσει στην τελευταία πράξη της. Δεν υπάρχει λογική σε όλα γιατί πρόκειται για σειρά φαντασίας. Κι εμένα δεν μου κολλούσε η σκηνή με τις αλυσίδες αλλά κάπως έπρεπε να γίνει. Τι να κάνουμε τώρα; Η σειρά όμως είναι κορυφαία και όποιος προσπαθεί να βγάλει από την μύγα ξίγκι τότε τι να πω...

Έχει διαλόγους τότε βαριέστε, έχει δράση πάλι το ίδιο....! Αν δείτε τη σειρά συνολικά είναι μια προετοιμασία για τον θεατή. Πρώτα απ' όλα δεν ξέραμε από την αρχή ποιοι είναι οι πρωταγωνιστές. Από τη στιγμή που "καθάριζαν" βασικούς χαρακτήρες υπάρχει πάντα αγωνία για τους χαρακτήρες - και αυτό είναι το ωραίο της σειράς. Όσο για τα περίεργα με τους χρόνους, είναι ξεκάθαρο ότι οι 7 έμειναν εκεί μία μέρα και...

Επίσης, κάποιος είπε για τις μαχαιριές και γιατί δεν ρώτησε η Ντάνι. Είναι ο άλλος μισοπεθαμένος και θέλει να ηρεμήσει και συ θα τον ρωτούσες για τις μαχαιριές του; Σίγουρα θα το κάνει αν και κατάλαβε τι παίζει....δεν είναι ηλίθια η δρακομάνα.

 

Και κάτι τελευταίο. Κάποιοι έλεγαν γιατί ο ακοντιστής

δεν ενεργούσε νωρίτερα πριν σκάσει μύτη η Ντάνι. Αποκλείεται να βλέπει το μέλλον και να περίμενε να έρθει για να της πάρει ένα δράκο; Αυτός μαζεύει στρατό για να κάνει το ντου....από αρκούδες μέχρι δράκους.

 

Edited by dv85
Link to comment
Share on other sites

Εδώ γράφτηκε γιατί δεν σκότωσε πρώτα τον Drogon που τους μάζεψε όλους. Γιατί απλά ο άλλος κατέστρεφε από αέρος τον στρατό των πεθαμένων και έκανε περισσότερη ζημιά από τον Drogon που άραξε για να κάνει μάζωξη.

 

Όσο για τα παράπονα, δημοκρατία δεν θέλετε?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να διαρρεύσει και το εβδομο να ησυχάσουμε για φετος;
Μπορείς αν θες να διαβάσεις τα leaked σενάρια που κυκλοφόρησαν και για τον τελευταίο κύκλο. Πολύ γλυκόπικρη κατάσταση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γράφτηκε γιατί δεν σκότωσε πρώτα τον Drogon που τους μάζεψε όλους. Γιατί απλά ο άλλος κατέστρεφε από αέρος τον στρατό των πεθαμένων και έκανε περισσότερη ζημιά από τον Drogon που άραξε για να κάνει μάζωξη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπα, πιστεύω ότι υπολόγιζε ότι μπορεί να σκοτώσει και τον Drogon μέχρι να τους μαζέψει όλους και να απομακρυνθεί.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Μπα, πιστεύω ότι υπολόγιζε ότι μπορεί να σκοτώσει και τον Drogon μέχρι να τους μαζέψει όλους και να απομακρυνθεί.
Το λένε προφανώς με την έννοια οτι ο Drogon ήταν πιο εύκολος στόχος.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ψαξετε καλα εχει διαρευσει το σεναριο της 8ης σεζον...μεχρι στιγμης εχει το τελος που ηθελα η σειρα
Link to comment
Share on other sites

Μετά και την και προβολή του 6ου επεισοδίου, προσωπικά ακόμα θυμάμαι τον εαυτό μου να κοιτάει τη μαύρη οθόνη της τηλεόρασης αφού έχει τελειώσει το επεισόδιο με τη μούρη του Όμπερυν να γίνεται φασολάδα. Χθες ήταν η δεύτερη φορά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φαγαμε μια ολοκληρη σεζον με σκηνες απο την ιστοριουλα της αρυα με την εκπαιδευση κ τωρα εχουν ξεσκισει τον χωροχρονο.

οταν εγραφα για τις περιττες σκηνες(πχ τα ανεκδοτα του νανου) τοτε καποιοι με εκραζαν, τωρα γκρινιαζετε. καλα να παθετε.

τοσες σεζον ειχαν μετρια επεισοδια αλλά επιμενετε να μιλατε για κορυφαια σειρα.

λαθη στα εφε, στα σεναρια.

αυτη τη φαεινη ιδεα "να κλεψουμε εναν να τον παμε στη Σερσει" ειναι οτι πιο χαζο εχουμε δει.

οι αλλοι ειναι τρεις κ ο κουκος σε εναν βραχο κ δυο χιλιαδες νεκροι τριγυρω κ ειναι ανικητοι. τζον ραμπο σνοου. αθανατο χολυγουντ.

μας βαζουν την ντανυ να κοιταει τον γιαννακη τον χιονη κ να λιωνει.. αντι να τον ρωτησει για τις μαχαιριες στη καρδια.

"Οι δρακοι ειναι τα μονα παιδια μου, αλλά δε πειραζει που πεθανε το ενα επειδη τωρα ξερω για τους ζωντανους/νεκρους".

οσο για την τελευταια σκηνη, αναμενομενη μολις βλεπεις τις αλυσιδες καθως ολα ξεκινησαν απο αρκουδες με μπλε ματια!

 

Μόνος σου τα λες, μόνος σου συμφωνείς, μόνος σου χαίρεσαι. :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσο για τα περίεργα με τους χρόνους, είναι ξεκάθαρο ότι οι 7 έμειναν εκεί μία μέρα και...

 

Αφιερωμένο με πολύ αγάπη στους ξενέρωτους εξαγωγείς λίπους από μύγες:

 

 

Τώρα μπορείτε να πάτε να τρολάρετε κάπου αλλού? ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναγίνουν ζωντανοί ανθρωποι

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο που θελουν οι White Walkers?

Winter is coming. Να κυριαρχήσουν θέλουν. Ο night king δηλαδή. Και από ότι βλέπω δύσκολα θα σταθεί κάποιος εμπόδιο.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...