Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι λίγα τα 10 επεισόδια για να περάσει το βάθος της σειράς και το χτίσιμο χαρακτήρων. Όταν πάει να γίνει μια αναφορά σε λεπτομέρειες φαίνεται σαν filler και έτσι είναι. Δεν υπάρχει χρόνος δυστυχώς σε 10 επεισόδια για να απλώσει μια σειρά με τόσο πλούσιο κόσμο και πολύ επίπεδα γεγονότα.
me > you
Link to comment
Share on other sites

Ο Έλληνας του Game of Thrones που τόλμησε να εκνευρίσει την Νταινέρυς

 

http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/article4056549.ece/BINARY/w660/got2.jpg

 

[...]

Σε ποιο επεισόδιο επιστρέφεις στη σειρά και γιατί;

 

Εμφανίζομαι ξανά στο επεισόδιο αυτής της Κυριακής 15 Μαΐου και μετά ξανά αργότερα σε αυτή τη σεζόν. Δεν μπορώ να αποκαλύψω τι θα κάνω… αλλά θα συνεχίσω να είμαι αρκετά υπερόπτης ως χαρακτήρας.

 

Μπορείς να μας κάνεις ένα spoiler για τα επόμενα επεισόδια; Δεν μας πειράζει…

 

Αν σας έδινα οποιαδήποτε πληροφορία για την εξέλιξη της πλοκής, πιστέψτε με θα μου έκοβαν το κεφάλι και θα τάιζαν τους δράκους! Γι αυτό κρατάω κλειστό το στόμα μου…

 

Πες μας, ποιος στ’ αλήθεια πιστεύεις ότι αξίζει τον Σιδερένιο Θρόνο;

 

Νομίζω εγώ… Αλλά θα ήθελα πολύ να δω τον John Snow να τους βάζει όλους κάτω. Είναι πολύ καλός…

[...]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε οι υπόλοιποι, το νέο επεισόδιο το βρήκα βαρετό του θανατά. Λογικά είχε τον ρόλο να προετοιμάσει το έδαφος για τον χαμό στα επόμενα επεισόδια (ελπίζω) αλλά παρόλαυτά ήταν θανάσιμα βαρετό. Κι η τελευταία σκηνή δεν μπορώ να πω ότι ήταν αρκετή για να το σώσει, αν και ήταν σεβαστή ανατροπή ομολογουμένως. Όπως είχε πει κι ο Τζόρα σε ανύποπτη στιγμή στον πρώτο κύκλο, Οι Ντοθράκι ακολουθούν την δύναμη πάνω απ' όλα...

 

In other news...

 

https://www.youtube.com/watch?v=qHYSGMgxgR0

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Αφου υπαρχει επισημος λογαριασμος στο Youtube, γιατι βαζετε άλλα links?

πότε δε καταλαβαινω γιατι καποιος δεν ποσταρει κατι απο τη.. πηγη.

Link to comment
Share on other sites

Αφου υπαρχει επισημος λογαριασμος στο Youtube, γιατι βαζετε άλλα links?

πότε δε καταλαβαινω γιατι καποιος δεν ποσταρει κατι απο τη.. πηγη.

 

Γιατί ανυπομονούσα να ποστάρει κάποιος ένα ακόμα ανούσιο ποστ άγονης γκρίνιας :rolleyes:

 

Από εκεί έτυχε να το βρω, από εκεί το έβαλα. Άμα δεν σου αρέσει αγνόησέ το και πήγαινε στην πηγή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα εκατομμύριο φορες την έχουμε δει αυτή τη ρημάδα την σκηνή που όλοι προσκινανε την (γυμνή, συνήθως) ντενερις και τελειώνει το επεισόδιο :p

Βαρετό το βρήκα και εγώ.. Αλλά τουλάχιστον πράγματι, φαίνεται να στηθηκαν τα πιόνια. Θέλω να δω αγριους σε μάχη!

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό επεισόδιο. Τα πιόνια σχεδόν στήθηκαν.

Λατρεύω Καλησι. Όλα τα λεφτά.

 

Nimbus 17

 

Ένα εκατομμύριο φορες την έχουμε δει αυτή τη ρημάδα την σκηνή που όλοι προσκινανε την (γυμνή, συνήθως) ντενερις και τελειώνει το επεισόδιο :p

Βαρετό το βρήκα και εγώ.. Αλλά τουλάχιστον πράγματι, φαίνεται να στηθηκαν τα πιόνια. Θέλω να δω αγριους σε μάχη!

 

Εγώ δεν το βρήκα βαρετό. Ίσα-ίσα νομίζω ότι προχωρά γρήγορα ξ σειρά χωρίς περιττές σκηνές.

Πότε έχει ξαναγίνει αυτό με την Καλίσι; (μόνο με τα δρακάκια :p) Ο τρόπος που τους κοίταζε πάντως, πολληηηηή υπεροψία. Ελπίζω να μην γίνει κακιά στο μέλλον. Επίσης, δεν περίμενα τόσο γρήγορα να ενωθεί η οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

τι γρήγορα? 6 σεζόν έχει να γίνει συνάντηση σταρκ :lol:

 

Χαχα....δεν εννοώ γρήγορα γενικά :p Περίμενα να γίνει προς το τέλος της σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα....δεν εννοώ γρήγορα γενικά :p Περίμενα να γίνει προς το τέλος της σεζόν.

 

εε τους ένωσαν τώρα έτσι ώστε να επιτεθούν μαζί στον άρρωστο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο ψυχακιας θα βρει τον θάνατο που του αξίζει; με πολύ ιδιαίτερο τρόπο;

 

Nimbus 17

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το βρήκα βαρετό. Ίσα-ίσα νομίζω ότι προχωρά γρήγορα ξ σειρά χωρίς περιττές σκηνές.

Πότε έχει ξαναγίνει αυτό με την Καλίσι; (μόνο με τα δρακάκια :p) Ο τρόπος που τους κοίταζε πάντως, πολληηηηή υπεροψία. Ελπίζω να μην γίνει κακιά στο μέλλον. Επίσης, δεν περίμενα τόσο γρήγορα να ενωθεί η οικογένεια.

 

Εκεί που φώναζαν "Μίσα" όλοι οι απελευθερωμενοι σκλάβοι. Και ίσως κι άλλη φορά, ούτε που θυμαμαι :p

Για εμένα είναι ήδη αντιπαθητικη. Χωρίς να κάνει κάτι κακό απλά μου έχει σπάσει τα νεύρα το γεγονός οτι δεν κάνει ποτέ τίποτα. Καμία επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο. Μια εντελως (μέχρι στιγμής) ανεξάρτητη ιστορία χωρις καν ενδιαφέρον. Και εντάξει όσο να ναι το ύφος της πραγματικά είναι για κλωτσιές :p

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο ψυχακιας θα βρει τον θάνατο που του αξίζει; με πολύ ιδιαίτερο τρόπο;

 

Nimbus 17

 

Σε περίπτωση μαχης με τζον τουλάχιστον ξέρουμε πως ο τζον δεν ξαναπεθαινει :p είπαμε

Ο καημένος ο τορμουντ δεν ξέρω πόσο θα ζει ακόμα.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Το εκνευριστικό με την Daenerys είναι ότι, σε αντίθεση με ΟΛΟΥΣ τους άλλους χαρακτήρες που τους πάει ζουμί από την 1η σαιζόν, αυτηνής μοιάζει συνεχώς να της κάθονται ******** από το πουθενά.

 

Σε πόσους στρατούς ακόμα θα πέσει πάνω που θα την ακολουθήσουν από την μια στιγμή στην άλλη; Πόσες φορές ακόμα θα την ξελασπώσουν οι δράκοι της, όλοι οι άντρες που είναι ερωτευμένοι μαζί της ή το γεγονός ότι δεν καίγεται;

 

Γιατί αυτό ακριβώς είναι το άλλο απίστευτα εκνευριστικό γεγονός: Μοιάζει σαν αυτή να μην κάνει τίποτα απολύτως και εκτός του ότι της κάθονται απίστευτα πράγματα έτσι από τύχη, ό,τι άλλο της πάει καλά είναι είτε επειδή είναι ωραία και όλοι την θέλουν, είτε επειδή έχει τους δράκους, είτε επειδή και καλά είναι Targaryen και δεν καίγεται.

 

Πέρα από αυτό, η τελική σκηνή είναι ένα καλό παράδειγμα για το πως τραβιούνται καταστάσεις από τα μαλλιά ώστε αυτή να βγει από πάνω. Η τέντα μπουρλότιασε κυριολεκτικά με την μία, δεν χρειάστηκε να περάσουν ούτε 2 δευτερόλεπτα, ένα μικροκαμωμένο και αδύναμο κορίτσι μπόρεσε να ρίξει πανεύκολα κάτω τους πυρσούς με ένα σκούντηγμα (σε μια τέντα που γίνεται της πόπης κανονικά και έχει 100άδες άτομα μέσα, απορώ πως δεν έγινε κανένα ατύχημα τόσα χρόνια πριν αφού τόσο εύκολα πήραν φωτιά τα πάντα!), όλοι οι φοβεροί και τρομεροί Khals την κοιτούσαν σαν χαζοί, πανικόβλητοι, φυσικά ούτε ένας να την αρπάξει από το μαλλί και να την κοπανήσει, όλοι ξαφνικά συμπεριφορά τρομαγμένου 6χρονου παιδιού και το καλύτερο από όλα, η σκηνή από το φινάλε της 1ης σαιζόν καρμπόν και τα γίδια οι Ντοθράκι που πέσανε με την μία στα γόνατα να προσκυνήσουν.

 

Από τους χιλιάδες άφοβους πολεμιστές δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ που να πει "μια στιγμή ρε μάγκες, τι ****** κάνει αυτή η τύπισσα;; Δολοφόνησε μόλις όλους τους Khals και εσείς πέφτετε να την προσκυνήσετε;;".

 

Δικαιολογίες υπάρχουν φυσικά: Ήξερε η Danny ότι μέσα στην σκηνή είχε αυτούς τους πυρσούς. Οι πυρσοί είχανε μέσα λάδι και η φωτιά εξαπλώθηκε γρήγορα. Οι Ντοθράκι ακολουθούν την δύναμη οπότε φοβήθηκαν και κατευθείαν πέσανε στα γόνατα. Κτλ. κτλ. κτλ.

 

ΑΛΛΑ. Πόσα πράγματα μπορούσαν να πάνε στραβά και δεν πήγαν; Πόσα πράγματα μάλλον ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ κανονικά να πάνε στραβά και δεν πήγαν; Και από που δικαιολογείται αυτό το τρομερά αυτάρεσκο ύφος της και η σιγουριά της; Πόσο awkward θα ήταν να είχε βγάλει τον λόγο που έβγαλε και να μην είχε την δύναμη να ρίξει κάτω τους πυρσούς; Ή η φωτιά να έσβηνε με την μία αφού έπεφτε στο χώμα;

 

Για να μην πούμε για το γεγονός ότι πέρα από το ότι η φωτιά δεν την αγγίζει, μάλλον δεν την αγγίζουν και τα καμμένα ξύλινα δοκάρια που πέφτανε δεξιά αριστερά, προφανώς έχει και σε αυτά ανοσία.

 

Για μένα είναι αχώνευτος χαρακτήρας. Πολύ εφέ και μούρη χωρίς να το έχει κερδίσει όλο αυτό. Τα πάντα είτε της δόθηκαν, είτε τα απέκτησε με *******. Μέχρι και οι δράκοι δώρο από άλλον ήταν.

 

Όλα αυτά σε μια σειρά όπου βλέπουμε να υπάρχουν όντως απίστευτα δυνατοί χαρακτήρες όπου ό,τι έχουν, φτύσανε αίμα να το αποκτήσουν ή όπου ένα σωρό πράγματα τους έχουνε πάει από πολύ στραβά, μέχρι τους κόστισαν την ζωή.

 

Παράδειγμα ο εξαιρετικός χαρακτήρας της Osha, της wildling που πρόσεχε τον Rickon. Παράδειγμα όντως δυνατής και εφευρετικής γυναίκας που πάλεψε για τα πάντα. Ακόμα και "κακούς" χαρακτήρες, ας μείνουμε σε γυναικείους, η κακιά Cercei που της δίνεις όμως respect για την δύναμη και την αντοχή της, της "πονηρής" Margaery Tyrell που βλέπεις ότι ακόμα και κάτω από αντίξοες συνθήκες διατηρεί το ηθικό της ακμαίο και που κυρίως, που και που τραβάνε ΧΟΝΤΡΑ ζόρια.

 

Εν τω μεταξύ, το πρόβλημα της Danny είναι ότι περπάτησε στο ήλιο κανά 2 μέρες μέχρι να κάνει το εφέ της και να κερδίσει έναν ακόμα τεράστιο στρατό από το πουθενά. ΞΑΝΑ.

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που φώναζαν "Μίσα" όλοι οι απελευθερωμενοι σκλάβοι. Και ίσως κι άλλη φορά, ούτε που θυμαμαι :p

Για εμένα είναι ήδη αντιπαθητικη. Χωρίς να κάνει κάτι κακό απλά μου έχει σπάσει τα νεύρα το γεγονός οτι δεν κάνει ποτέ τίποτα. Καμία επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο. Μια εντελως (μέχρι στιγμής) ανεξάρτητη ιστορία χωρις καν ενδιαφέρον. Και εντάξει όσο να ναι το ύφος της πραγματικά είναι για κλωτσιές :p

 

Σε περίπτωση μαχης με τζον τουλάχιστον ξέρουμε πως ο τζον δεν ξαναπεθαινει :p είπαμε

Ο καημένος ο τορμουντ δεν ξέρω πόσο θα ζει ακόμα.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν την βλέπω να της βγαίνει σε καλό όλο αυτό....θα την πάθει στο τέλος. Εκτός αν δούμε καμιά σύμπραξη Τζονι-Καλίσι....

Ο ψυχάκιας σε κάθε σκηνή έχει γίνει πολύ προβλέψιμος. Κάτι μου λέει ότι θα τον φάμε στη μάπα για καιρό ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

βαλτε μερικοι και κανενα σποιλερ σε αυτα που γραφετε. δεν ειναι αμαρτια..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά σε μια σειρά όπου βλέπουμε να υπάρχουν όντως απίστευτα δυνατοί χαρακτήρες όπου ό,τι έχουν, φτύσανε αίμα να το αποκτήσουν ή όπου ένα σωρό πράγματα τους έχουνε πάει από πολύ στραβά, μέχρι τους κόστισαν την ζωή.

 

Συμφωνώ γενικότερα με αυτά που λες. Προσωπικά, συνεχίζει να μου αρέσει η Emilia Clarke και έχει σταματήσει από καιρό να μου αρέσει ο χαρακτήρας που παίζει :p

 

Αλλά στο παραπάνω που λες, δεν υπάρχει απαραίτητα πάντα κάποια σύνδεση ανάμεσα σε προσπάθεια και αποτέλεσμα.

Και στη σειρά και στη ζωή το ότι κάποιος φτύνει αίμα και περνάει τα πάνδεινα για να καταφέρει κάτι δε σημαίνει ότι ντε και καλά θα το καταφέρει και δε θα χάσει τα πάντα την τελευταία στιγμή από κάποιον που δεν προσπάθησε σχεδόν καθόλου. Η ζωή δεν είναι δίκαιη.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν παλεύονται λέμε... :lol:

 

Tower of Joy - Jedi Battle (Game of Thrones + Star Wars)

 

 

The epic sword fight at the Tower of Joy from Game of Thrones Season 6 Episode 3 turned to the force

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Αλλά στο παραπάνω που λες, δεν υπάρχει απαραίτητα πάντα κάποια σύνδεση ανάμεσα σε προσπάθεια και αποτέλεσμα.

Και στη σειρά και στη ζωή το ότι κάποιος φτύνει αίμα και περνάει τα πάνδεινα για να καταφέρει κάτι δε σημαίνει ότι ντε και καλά θα το καταφέρει και δε θα χάσει τα πάντα την τελευταία στιγμή από κάποιον που δεν προσπάθησε σχεδόν καθόλου. Η ζωή δεν είναι δίκαιη.

 

Όπως και στην ζωή, αν έρθει κάποιος πλούσιος που τα πάντα τα απέκτησε λόγω της οικογένειας του, ένας πλούσιος π.χ., ή λόγω τύχης (κέρδισε το Τζόκερ για παράδειγμα) και έχει υφάκι χιλίων καρδιναλίων και σου πουλάει τρέλα, πάλι αντιπαθητικό θα τον πεις.

 

Μέχρι στιγμής η Daenerys θεωρείται "καλή" από τους φανς και από τα πιο πιθανά σενάρια είναι αυτή, ο Τύριον και ο Σνόου να συμμαχήσουν και να κερδίσουν στο τέλος, αλλά πλέον έχουν αρχίσει να ακούγονται και σενάρια ότι αρχίζει και το χάνει σιγά σιγά η ξανθιά. Ο,τιδήποτε είναι ανάμεσα σε αυτήν και στο Iron Throne το θεωρεί εμπόδιο και δεν διστάζει να σκοτώσει ανελέητα, ενώ από την άλλη έχει αποδειχτεί περίτρανα ότι οι αποφάσεις που παίρνει σχεδόν πάντα αποδεικνύονται χοντρά λάθη. Μην ξεχνάμε ότι ως Targaryen, μια "πετριά" την έχει από γεννησιμιού. Και ο Mad King δεν ξεκίνησε ως Mad, σιγά σιγά έφτασε στην παράνοια που έφτασε και έβλεπε παντού εχθρούς και έγινε το "Κάψτε τους όλους!" η αγαπημένη του ατάκα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και στην ζωή, αν έρθει κάποιος πλούσιος που τα πάντα τα απέκτησε λόγω της οικογένειας του, ένας πλούσιος π.χ., ή λόγω τύχης (κέρδισε το Τζόκερ για παράδειγμα) και έχει υφάκι χιλίων καρδιναλίων και σου πουλάει τρέλα, πάλι αντιπαθητικό θα τον πεις.

 

ναι δεν αντιλέγω.

Βέβαια στο συγκεκριμένο παράδειγμα κάποιος που είναι πλούσιος και κερδίζει το τζόκερ διαφέρει από τη Daenerys η οποία θεωρεί (το αν έχει δίκιο δεν έχω ιδέα, γιατί δεν είμαι και ΤΟΣΟ μεγάλος φαν) ότι έχει δικαίωμα στο θρόνο λόγω διαδοχής κτλ. Δεν είναι δηλαδή ότι είναι απλά μια πλούσια που της έρχονται όλα καλά και έχει ύφος χιλίων καρδιναλίων. Όντως πιστεύει ότι της ανήκει ο θρόνος και παλεύει γι'αυτόν.

 

Και ο Mad King δεν ξεκίνησε ως Mad, σιγά σιγά έφτασε στην παράνοια που έφτασε και έβλεπε παντού εχθρούς και έγινε το "Κάψτε τους όλους!" η αγαπημένη του ατάκα.

 

Για κάποιο λόγο, αυτό μου θύμισε την Queen of Hearts από την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το σε ποιον ανήκει δικαιωματικά ο θρόνος είναι τεράστια κουβέντα που έχουν φάει αμέτρητες ώρες οι φανς να αναλύουν.

 

Η γνώμη μου είναι πως κακώς πιστεύει η Daenerys ότι της ανήκει ο θρόνος. Επειδή ήταν οι Targaryens βασιλιάδες για χρόνια, δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι και για μια ζωή. Έγινε τεράστιος πόλεμος, χάσανε, τέλος.

 

"Δικαιωματικά", για μένα ο θρόνος έπρεπε να πάει στον Στάννις. Από την στιγμή που ο Robert Baratheon έγινε βασιλιάς και κυβέρνησε τόσα χρόνια, επόμενος για την βασιλεία έπρεπε να είναι κάποιο παιδί του. Αφού τα μόνα πραγματικά παιδιά του ήταν όλα μπάσταρδα, σύμφωνα με τους νόμους, με τον θάνατο του ο θρόνος πάει στον επόμενο μεγαλύτερο αδερφό, τον Στάννις. Η λογική που είχε και ο Ned Stark δηλαδή και του κόστισε την ζωή.

 

Όπως με πόλεμο κατέκτησαν κάποτε τον θρόνο οι Targaryens, έτσι τον χάσανε κιόλας.

 

Δεν έχει και πολύ νόημα πλέον αυτή η συζήτηση βέβαια, μιας και de facto βασιλιάς υπάρχει ήδη. Τον θρόνο παίρνει ο δυνατότερος ή ο πιο πονηρός/καλύτερος παίκτης του "παιχνιδιού του στέμματος". Όσο δικαίωμα όμως έχει η Daenerys να κάτσει στον θρόνο, άλλο τόσο με παρόμοιες λογικές έχουν όλοι αυτοί που τον κυνηγούν.

 

Είναι σαν να συζητάμε αν η Κωνσταντινούπολη είναι Ελληνική και ανήκει δικαιωματικά στην Ελλάδα. Κάποιοι θα πούνε ναι, μιας και κατακτήθηκε. Άλλοι θα πούνε όχι, μιας και έτσι είναι οι πόλεμοι, κερδίζεις και χάνεις εδάφη. Και άλλοι θα πούνε ότι δεν έχει καν νόημα μια τέτοια συζήτηση μετά από τόσα χρόνια μιας και ούτε πρόκειται να επιστρέψουν οι τωρινοί κάτοχοι την πόλη, ούτε καμιά διάθεση έχουν οι κάτοικοι να αλλάξουν ηγέτη. Η λογική της Daenerys είναι πως αφού κάποτε μου ανήκε κάτι, δικαιωματικά θα μου ανήκει για πάντα. Φυσικά δεν βλέπει την υποκρισία στο να αποκαλεί τον εαυτό της βασίλισσα της Meereen, της Yunkai κτλ., πόλεων με ιστορία χιλιάδων ετών που μπήκε νταηλίκι και τις κατέκτησε με το σπαθί από αυτούς που την κυβερνούσαν και συγχρόνως να απαιτεί να της επιστραφεί κάτι που έχασε με τον ίδιο τρόπο εδώ και τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως πάει το πράγμα, με τους εμφύλιους στο Westeros σε λίγο δεν θα μείνει κανείς όρθιος, με αποτέλεσμα όταν τελικά η Ντενέρις περάσει απέναντι, να την υποδεχτούν σαν σωτήρα, αφού δεν θα υπάρχει άλλος σοβαρός στρατός να πολεμήσει τους white walkers.
Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαστε σοβαροί. Βλεπουμε μία σειρά που έχει δράκους, μάγους, κόσμος ανασταίνεται και κόσμος γίνεται ζόμπι.το πως επιβίωσε ή καλλιση μας κάνει εντύπωση, και που βρήκε την δύναμη ?
Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαστε σοβαροί. Βλεπουμε μία σειρά που έχει δράκους, μάγους, κόσμος ανασταίνεται και κόσμος γίνεται ζόμπι.το πως επιβίωσε ή καλλιση μας κάνει εντύπωση, και που βρήκε την δύναμη ?

 

Κάθε κόσμος έχεις τους κανόνες που τον διέπουν.

 

Ναι, το πως επιβίωσε η Daenerys και το πως όλα βόλεψαν ώστε να έρθει αυτό το αποτέλεσμα ήταν προβληματικό.

 

Με την λογική σου, αν ξαφνικά βλέπαμε τους Lannisters να χρησιμοποιούν F16 για να βομβαρδίσουν τους εχθρούς τους, αν ξαφνικά

πετούσε Laser από τα μάτια του ο Jon Snow σαν τον Cyclops από τους Χ-Men ή αν βλέπαμε τον Ράμπο να περπατάει σε ένα δάσος δεν θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση.

 

Η Daenerys είναι μια αδύναμη σωματικά γυναίκα που έχει την ικανότητα να μην καίγεται. Κανείς δεν είπε "μα πως δεν καίγεται;; Δεν είναι φυσιολογικό!". Είναι μέσα στους κανόνες του κόσμου. Το ότι γκρεμιζόταν η σκηνή γύρω της όμως και αυτή ήταν ατάραχη, είναι θέμα. Το ότι 15 φοβεροί και τρομεροί πολεμιστές την είχαν στο 1 μέτρο και δεν την ακούμπησαν, δεν είναι λογικό. Το ότι είχε την δύναμη να σπρώξει τις βάσεις με τους πυρσούς τόσο εύκολα ενώ είχαν μέσα τόσα κιλά λάδι, είναι θέμα. Το γιατί να είναι τόσο εύκολο να πέφτουν κάτω αυτοί οι πυρσοί και να μπουρλοτιάζουν τα πάντα με την μία, είναι θέμα.

 

Όταν λες μια ιστορία, θέτεις κάποιους κανόνες, κάποιες βάσεις. Δεν μπορεί ξαφνικά η Daenerys να κάνει μονομαχία με σπαθί με τον Mountain και να τον κερδίσει. "Μα εδώ γίνονται άλλα και άλλα, ανασταίνονται νεκροί!". Τί σχέση έχει αυτό; Καμία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...