Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ με αυτά που λες εδώ:

 

Γούστο σου και καπέλο σου αν σ' αρέσει, εδώ κόσμος γουστάρει με το Two And A Half Men. Το ποια σειρά είναι καλύτερη όμως δεν είναι προσωπικό γούστο. Όπως και να το κάνουμε, σειρές όπως Six Feet Under, The Sopranos, The Wire, Mad Men κτλ. είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεικές. Σ' αυτήν την λίστα μπαίνει και το Game of Thrones. Πάνε δες πόσες σειρές έχουν 9.5/10 με 360.000 άτομα να έχουν ψηφίσει στο Imdb. Όλοι αυτοί λόγω μάρκετινγκ το βλέπουν μάλλον.

 

Αν και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, είσαι κάπως υπερβολικός με το Borgias γιατί δεν είναι αντικειμενικά ΤΟΣΟ κακή σειρά όσο το λες. Μπορεί προσωπικά να τη βαρέθηκα σχετικά γρήγορα, αλλά και πολλοί από τους ηθοποιούς και τα κουστούμια και κάποιες πτυχές του σεναρίου ήταν παραπάνω από αξιόλογα. Απλά, νομίζω, πως δεν ανήκει στις σειρές που είναι του γούστου σου (και μου) και σίγουρα δε θα την έβαζα ποτέ στην ίδια κατηγορία με το Six Feet Under ή το The Sopranos. Αλλά πάντως νομίζω αντικειμενικά δε μπορεί να θεωρηθεί κακή σειρά.

 

Αλλά εδώ κάνεις λάθος:

Ούτε το Lost με το οποίο είχε αρρωστήσει όλος ο πλανήτης τότε δεν έπιασε τέτοια νούμερα.

 

To Lost στην πρεμιέρα της δεύτερης σεζόν που ήταν και το πιο επιτυχημένο επεισόδιο σε νούμερα, το είδαν 23.5 εκατομμύρια άνθρωποι, και οι τρεις πρώτες του σεζόν ήταν σταθερά πάνω από τα 15.5εκ τηλεθεατές κατά μέσο όρο.

 

Το Game of Thrones, που παίζει στο HBO που είναι συνδρομητικό κανάλι, συμπεριλαμβανομένων επαναλήψεων και επεισοδίων on demand είχε στη τωρινή του σεζόν 13.6 εκ μ.ο. τηλεθεατών. Και δεν είναι καν ρεκόρ για το HBO αυτό, γιατί η 5η σεζόν των Sopranos έκανε 14.4 εκ. μ.ο.

 

Υπάρχουν φυσικά "αδικίες" στο να συγκρίνεις τα νούμερα τηλεθεατών ανάμεσα σε δύο σειρές που η μία παίζει δωρεάν και η άλλη πρέπει να πληρώσεις συνδρομή για να τη δείς (όπως και τους Borgias) όπως είναι αδικία να συγκρίνεις μια σειρά του 11-13 που μετράνε μέσα και on demand και επαναλήψεις με μια σειρά το 04-10 που τότε το on demand δε μέτραγε όσο τώρα, αλλά απλά το αναφέρω επειδή μίλησες για νούμερα.

 

Και όπως και να'χει, είτε έκανε ρεκόρ είτε όχι, το GoT είναι μια εξαιρετική σειρά που το πάει "αργά" και επικεντρώνεται περισσότερο στις πολιτικές ίντριγκες παρά στις μάχες αλλά κυρίως, έχει τεράστιες ανατροπές ακόμα και στο βασικό της cast που είναι σπάνιο για σειρά που αγαπάει ο κόσμος. Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, οπότε δεν ξέρω αν αυτό αλλάζει στην πορεία αλλά μέχρι στιγμής έτσι έχουν τα πράγματα.

 

Τα νούμερα δεν κάνουν τη σειρά, πάντως. Το Six Feet Under, δεν ξεπέρασε το Sopranos π.χ. και ήταν ΠΟΛΥ χαμηλότερα σε νούμερα από το Two & A Half Men, αλλά εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως το Two & A Half Men είναι ότι χειρότερο υπάρχει στην αμερικανική τηλεόραση και το Six Feet Under θα έπρεπε να διδάσκετε στα σχολεία :p

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την τρίτη σεζόν του game of thrones δεν την έχω δει ακόμα, τα κατεβαζω ολα μαζι και τα βλεπω μια μια σεζον, γιατι αυτο που κανουν ειναι απαλευτο που βαζουν δεκα επεισοδια το χρονο και πρεπει εγω να θυμαμαι τι εγινε ενα χρόνο πριν... πολυ καλή σειρά παρόλα αυτά, όταν μπαινεις στο πετσί, σε προκαλει να τη δεις, έχει μερικους πολυ καλους χαρακτήρες και άλλους που παιζουν πολυ καλα τον κακο και γινονται μισητοί (βλεπε τζοφρι, που πραγματικα θα του εδινα δυο ξαναστροφες ετσι για την πλακα) καθώς και ωραιες εικόνες, αν και η ιστορια θεωρω οτι ειναι λιγο τραβηγμενη, τοσες φυλες καπου μπλεκομαι (αν και δεν ειμαι δειγμα, γιατι ειμαι ξανθια κι ως τετοια ειμαι και χαζη μαλλον).

 

Αυτή τη στιγμή τελειώσα τη δεύτερη σεζόν του Borgias και παω στην τριτη! εμένα αυτή η σειρά μου αρέσει, θα συμφωνήσω με τη lisa αν θυμαμαι που το ειπε παραπανω, δεν τη βρισκω βαρετή, πώς μπορεί να βαρεθεί κάποιος με τόσο σεξ, βια και ίντριγκα; για το καστ δεν θα συμφωνησω με καποιον που ειπε οτι ειναι χαλια, ισα ισα θεωρώ ότι εχει πολυ πολυ πετυχημενο καστ, οι πιο πολλοί απο τους ηθοποιους ειναι εξαισιοι και παιζουν και πολύ καλα. Δεν θα την βαλω στις καλυτερες σειρες που εχω δει ποτέ, γιατί αυτους του ειδους οι σειρες δεν ειναι στις αγαπημενες μου, προτιμω τις κωμωδιες και τα κοινωνικα, αλλα δεν δεχομαι διαφορους απαραδεκτους χαρακτηρισμους οτι ειναι απο τις χειροτερες σειρες ever... και σιγουρα δεν ειναι στην ιδια κατηγορια με τη μαρια την ασχημη και το λακη το γλυκουλη, αλλά και πάλι τόσο καταλαβαινουν οι άνθρωποι, τόσα λένε... ;);)

 

επισης, πολλα νευρα βλεπω εχει ο κοσμος και ξεσπαει εδω μεσα με κατι εκφρασεις πεζοδρομιου και μαγκιας (θα ελεγα τωρα κατι για τη μαγκια που λεει ο λαος μας, αλλα θα φαω ban :X:X:X)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

@Desert τα νούμερα δε λένε πάντα την αλήθεια βέβαια ή τουλάχιστον όλη την αλήθεια ;)

Επίσης το GOT έσπασε κάθε προηγούμενο ρεκόρ torrents για παράδειγμα, οπότε άλλα νούμερα δείχνουν τον έναν καλύτερο και άλλα τον άλλον.

Συμφωνώ ότι το Lost ήταν και αυτό σταθμός, αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να κοντράρει το GOT.

 

Όσο για το Borgias ρε παιδιά ήμαρτον. Εννοείται ότι ο καθένας έχει τα προσωπικά του γούστα, αλλά όπως είπε και ο Baator και μόνο που το βάζετε στη σύγκριση με το GOT είναι ιεροσυλία.. Και γω βλέπω φανατικά Two And A Half Men (για το οποίο κάποιος παραπάνω μίλησε υποτιμητικά :mad: :p) αλλά δεν κάθομαι να το συγκρίνω με το GOT. Το ένα είναι μια καλή σειρά και το άλλο είναι φαινόμενο, τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Την αρχισα και εγω.Πολυ καλη αν κλαι στην αρχη δεν μου αρεσε καθολου.

Πολυ υποκρισια ρε παιδι μου :p

 

Αρχιζω 3η σεζον σημερα. Αντε να δουμε

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Την αρχισα και εγω.Πολυ καλη αν κλαι στην αρχη δεν μου αρεσε καθολου.

Πολυ υποκρισια ρε παιδι μου :p

 

Αρχιζω 3η σεζον σημερα. Αντε να δουμε

 

Όλοι στα ίδια είμαστε. Κι εγώ είμαι τελευταίο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν. Η σειρά ξεκινάει χλιαρά κατά τη γνώμη μου αλλά γίνεται καταιγιστική μετά το έκτο επεισόδιο της πρώτης σεζόν. Πολύ καλή. We love Sansa.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καθυστέρησα πολύ αυτή την φορά λόγω υποχρεώσεων. Μόλις ξεκίνησα 3ο κύκλο, έχω δει τα 2 πρώτα και είναι λιγάκι βαρετά αλλά μάλλον μας ετοιμάζει για καταιγιστική συνέχεια.. Ίδωμεν!!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καθυστέρησα πολύ αυτή την φορά λόγω υποχρεώσεων. Μόλις ξεκίνησα 3ο κύκλο, έχω δει τα 2 πρώτα και είναι λιγάκι βαρετά αλλά μάλλον μας ετοιμάζει για καταιγιστική συνέχεια.. Ίδωμεν!!

 

Μπορείς να περάσεις κατευθείαν στο προτελευταίο επεισόδιο, δεν θα χάσεις και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι we love sansa?

Δεν ξέρω βγάζει πολλες αντιπαθειες η σειρά. Βασικά δεν παω κανέναν εκτός απο τυριον.

Η γυναίκα του σταρκ μονο σε εμενα θυμίζει τον Καζουλη;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Τι we love sansa?

Δεν ξέρω βγάζει πολλες αντιπαθειες η σειρά. Βασικά δεν παω κανέναν εκτός απο τυριον.

Η γυναίκα του σταρκ μονο σε εμενα θυμίζει τον Καζουλη;

 

Ο μοναδικός χαρακτήρας που συμπαθώ είναι ο μπάσταρδος γιος του Νεντ, Τζον Σνόου

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός χαρακτήρας που συμπαθώ είναι ο μπάσταρδος γιος του Νεντ, Τζον Σνόου

 

Ναι ισχύει και αυτός καλος είναι!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Η Sansa είναι θυματάρα της κοριτσίστικης βλακείας της, τόσο που γίνεται η πιο συμπαθητική. Πολλά like και για τον Tyrion.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδι δεν ειπαμε οτι ειναι τρελά αντιπαθητική.

Ειδα τα 2 πρώτα επεισόδια του 3ου και οπως λεει και ο φίλος βαρετά

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει αργή εξέλιξη κάποιες φορές, μπορεί τα 10 επεισόδια να είναι ελάχιστα για μια σεζόν, αλλά παιδιά μιλάμε για υπερπαραγωγή που κάθε επεισόδιο θα μπορούσε να είναι ταινία του Χόλιγουντ. Έχει φοβερά πυκνό και δεμένο σενάριο (βέβαια είναι ένα θέμα η διαχείριση των βιβλίων) αλλά σε φωτογραφία δεν στέκεται καμία άλλη σειρά δίπλα του
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει αργή εξέλιξη κάποιες φορές, μπορεί τα 10 επεισόδια να είναι ελάχιστα για μια σεζόν, αλλά παιδιά μιλάμε για υπερπαραγωγή που κάθε επεισόδιο θα μπορούσε να είναι ταινία του Χόλιγουντ. Έχει φοβερά πυκνό και δεμένο σενάριο (βέβαια είναι ένα θέμα η διαχείριση των βιβλίων) αλλά σε φωτογραφία δεν στέκεται καμία άλλη σειρά δίπλα του

 

Εγω περισσότερο βλεπω κωμωδίες και τωρα τελευταία άρχισα να βλέπω λιγο πιο ψαγμενες σειρές.

Το game of thrones το ξεκίνησα γιατι δεν ειχα τι να κανω και γιατι άκουγα τα καλύτερα. Μου αρέσει και η εποχη αυτη που και καλα ειναι.

Απλα μετα απο τα πρωτα 5 επεισόδια ήθελα να καθομαι να βλε9ω συνέχεια. Μεγάλο cast που και αυτο λεεξ πολλά, ωραιες σκηνές και τρομερό σενάριο.

Να φανταστείς την 2η σεζόν την ειδα σε μια ημέρα!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα την τρίτη σεζόν. Απορώ γιατί έγινε τόσο σούσουρο για το δέκατο επεισόδιο τη στιγμή που το 9ο απλά είναι σοκαριστικό. Μου πήρε πόση ώρα να συνέλθω.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα την τρίτη σεζόν. Απορώ γιατί έγινε τόσο σούσουρο για το δέκατο επεισόδιο τη στιγμή που το 9ο απλά είναι σοκαριστικό. Μου πήρε πόση ώρα να συνέλθω.

 

Κόψε λιγο θα τα δω σήμερα αυτά:p

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κόψε λιγο θα τα δω σήμερα αυτά:p

 

Ετοιμάσου...:)

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Έγινε γνωστός ένας απ'τους νέους ηθοποιούς για την 4η σαιζόν: ο χιλιανός Pedro Pascal στον ρόλο του Oberyn Martell (a.k.a. The Red Viper)

 

Οι συντελεστές δηλώνουν ενθουσιασμένοι, αλλά εγώ τουλάχιστον παραμένω δύσπιστος (ίσως επειδή έχω αδυναμία στον Oberyn από την αρχή που μπήκε στο παιχνίδι)

 

Oberyn Martell

Pedro Pascal

Edited by Nognir
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα την τρίτη σεζόν. Απορώ γιατί έγινε τόσο σούσουρο για το δέκατο επεισόδιο τη στιγμή που το 9ο απλά είναι σοκαριστικό. Μου πήρε πόση ώρα να συνέλθω.

 

Τα είδα και εγω χθες. Απλα δεν υπάρχει το 9!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πω πω ρε παιδιά τι σοκ ήταν αυτό.....:wacko:

H πλακα ειναι να δειτε (οσοι δεν το χουν δει) το βιντεακι με αντιδρασεις τηλεθεατων στο youtube ολα τα λεφτα http://www.youtube.com/watch?v=9J8xoqhzE0E

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το casting της Ellaria Sand, της αγαπητικιάς ("paramour" στα βιβλία) του Oberyn Martell: Indira Varma που είχε παίξει και στο Rome της HBO

 

http://blog.zap2it.com/frominsidethebox/indira-varma-game-of-thrones-season-4.jpg

 

Έχουν μαζευτεί αρκετοί από το Rome... Ciarán Hinds (Mance Rayder), Tobias Menzies (Edmure Tully)

Edited by Nognir
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβασει τα πρωτα βιβλια δεν περιμενα να τελειωσει στο ,Red Wedding η σαιζον αν και τους βολευει αρκετα. Δυστυχως, δεν εχω κουμπι για να κρυψει τα σποιλερ, για οσους δεν εχουν δει την σειρα ή δεν διαβασαν τα βιβλια, απο αυτα που θελω να ρωτησω.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβασει τα πρωτα βιβλια δεν περιμενα να τελειωσει στο ,Red Wedding η σαιζον αν και τους βολευει αρκετα. Δυστυχως, δεν εχω κουμπι για να κρυψει τα σποιλερ, για οσους δεν εχουν δει την σειρα ή δεν διαβασαν τα βιβλια, απο αυτα που θελω να ρωτησω.

 

Στο 3ο βιβλίο τα σημαντικά γεγονότα ήταν πάρα πολλά να χωρέσουν όλα σε μία σαιζόν. Θέλω να δω (μιας και πρόσφατα τελείωσα και το 5ο βιβλίο) πώς θα βολέψουνε τα γεγονότα από αυτά τα 2 βιβλία και πόσες σαιζόν θα πάρει. Το 4ο και το μισό 5ο έχουν γεγονότα που συμβαίνουν ταυτόχρονα σε διαφορετικά μέρη του γνωστού κόσμου και το 2ο μισό του 5ου συνεχίζει κανονικά, οπότε εκτιμώ 3 σαιζόν γι'αυτά... Θα προλάβει να βγει το 6ο βιβλίο ως τότε;:blink:

 

Υ.Γ: Ίσως να ήταν καλή ιδέα να άνοιγε ξεχωριστό θέμα για την σειρά των βιβλίων; Για να αποφεύγουν τα spoilers όσοι βλέπουν μόνο την τηλεοπτική σειρά

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε το spoiler bbcode για αυτόν ακριβώς τον λόγο βρε ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...