Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά με το πρώτο κιχ του ταμπλετ το κάνω δίσκο σερβιρίσματος :P... Να το στελνα και να ε΄κανα dispute δε θα με καλύψει το paypal? αφου το email λεει καθαρά οτι ολες οι εγγυήσεις παύουν να ισχύουν, είναι κ αυτό ένα πάτημα..

 

γιατί αν το στείλεις πίσω και δεν σου επιβεβαιώσουν την παραλαβή, δύσκολα θα σε δικαιώσειτο paypal... οπότε το κρατάς κ έύχεσαι να είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις κάποια ενημέρωση εσύ για τον κλείσιμο τους;

 

Κακώς αφήσατε τις 45 ημέρες να περάσουν, εφόσον υπήρχε η δυνατότητα dispute (επιπλέον μέσο πίεσης).

Και άλλοι - όχι μόνο στο iPadAlternative αλλά και σε sites όπως merimobiles, tinydeal (υπάρχουν τα posts εδώ) - την "πάτησαν" έτσι. Τα Κινέζικα είναι ΠΑΝΤΑ ρίσκο.

 

Έχουν κάνει την ακόλουθη δημοσίευση εδώ (ίσως την κάνουν και εδώ), την οποία και αντιγράφω: http://vondroid.com/threads/notice-of-administration.9361/#post-31847

 

Dear Customers,

 

It is with great regret that ipadalternative.com has closed as of April 29th. This is due to the fact that our Chinese counter-part has become unreliable and untrustworthy. To existing customers, below is the name, address, e-mail and telephone number of the person who has been dealing with your order.

 

Please contact them with your details to get a resolution for your case.

 

Ipadalternative will continue to keep mail accounts open to help resolve all outstanding issues. We are aware of the implication of this decision for our staff and customers, and are truly sorry to have to do this.

 

 

Hank Jia

9K, Block 3, YUANXINGJU,

Tianbei Xincun, Wenjin North Road,

Luohu,

Shenzhen,

China PRC

Post code: 518020

Tel: +86-13751037286

 

Registered Honk Kong business address,

xshow technology limited,

6th Floor, TongLe Industry Building, #44 District, Bao An,

Hong kong,

Zip: 518000

Tel: +86-755-25826027

Cell: +86-13751037286

Fax: +86-755-82117882

 

Personal e-mail address for Hank Jia: xshowtech@gmail.com

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

3 πήρα να έχω:)

Αν μου χαλάει το ενα να έχω τα άλλα.

 

Πήρα ενα Pipo S1 (pipo οχι pipa :)) το οποίο έφτασε Ελλάδα.

Ενα μεταχειρισμένο Ainol 7 novo fire απο συμφορουμιτη σε αλλο φορουμ σε άριστη κατάσταση στα 80 €.

Και περιμένω απο Ισπανία (Ισπανο-Κινέζικο site ) ενα Cube u30gt 10.1 ips.

 

Το ενα 7αρι είναι για την 6χρονη κορούλα μου.

Τα άλλα 2 θα δω ποιο με βολεύει και θα αποφασίσω ποιο θα κρατήσω.

Το Fire μ αρέσει γιατί είναι μαζεμένο βγάζει καλες φωτο δεν έχει προβλήματα.

Απο την αλλη όμως είναι μικρό για να χαζεύω ξεκούραστα το βράδυ.

Μικρή η διαφορά των 7 απο τις 5.5 του Note 2.

Θέλω να το δοκιμάσω γιατί μελλοντικά δεν θα μπορέσω να πάω στο νεο Note αν μεγαλώσει κι άλλο.

Οπότε ίσως προσανατολιστώ σε μικρότερο κινητό μ ενα 7αρι καλο επώνυμο tablet για τις on the road υποχρεώσεις.

Τα 7αρια εχουν 12.5 εκ πλάτος και χωράνε σε τσέπες. Οχι για να το έχεις μονίμως εκεί αλλά μπορείς να το αφήσεις για λίγο ωστε να μην το κρατάς στο χέρι συνεχώς.

Το fire ειναι απ τα αγαπημένα μου πολυ καλή αγορά , αλα οπως σωστά γράφεις το 7 ειναι ανούσιο οταν έχεις 5,5 και ειδικά αν αυτο λέγεται Note 2.

Εμενα ο γιος μου δια της χρησικτησίας:lol: μου καβατζοσε το ipad mini 4g :lol:

Θέλω να πιστεύω πως το Cube θα σε βολέψει ειναι απ τα πολύ καλα Κινέζικα.

Είδα τον Βαγγέλη να σουλατσάρει στο Ainol novo 9 :lol: να σου πω και εμενα μου αρεσει... αλα εχω και το yuandao n90fhd στα υπόψιν μου με τον A31.

Άντε καλο δουλευτα να είναι , χάρηκα που σε ειδα εδώ στα Κινέζικα , θεωρώ πως έχουν πολλά να δώσουν... αν προσέξουν λίγο το quality θα πάρουν καλο μερίδιο απ την πιτα τα επόμενα χρόνια .

Να χαίρεσαι την κορούλα σου φίλε.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Κακώς αφήσατε τις 45 ημέρες να περάσουν, εφόσον υπήρχε η δυνατότητα dispute (επιπλέον μέσο πίεσης).

Μην μπερδεύεσαι. Δεν ζητάω ευθύνες από κανέναν. Η μακακια είναι καθαρά δική του και μόλις είδε τα σκούρα μου το είπε για να βοηθήσω όσο μπορώ, αλλά ήταν πλέον αργά. Απλώς νιώθω κάπως υπεύθυνος γιατί του συστησα το μαγαζί.

 

 

Και άλλοι - όχι μόνο στο iPadAlternative αλλά και σε sites όπως merimobiles, tinydeal (υπάρχουν τα posts εδώ) - την "πάτησαν" έτσι. Τα Κινέζικα είναι ΠΑΝΤΑ ρίσκο.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που γράφεις. Αυτό που δεν μου αρέσει εμένα είναι να λέμε ωραία λόγια για κάποιο κατάστημα όταν τα πάει καλά (και έμμεσα, γιατί έτσι λειτουργούν τα φόρουμ, να το προωθούμε σε σχέση με τα άλλα) και όταν κάτσει η στραβή να μην τους τα χώνουμε και απλά να λέμε ότι όλοι ίδιοι είναι.

 

 

Τελικά ίσως εδώ στα φόρουμ χάνουμε το χρόνο μας όταν μιλάμε για Κινεζική αγορά. Θα πρέπει να τους αντιμετωπιζουμε όλους σαν κλέφτες και λωποδυτες, να αγοράζουμε από τον πιο φτηνό και να καθόμαστε με το τουφέκι για το 45ημερο. Δεν έχει λοιπόν νόημα να συζητάμε για το πιο είναι το πιο καλό, το πιο εξυπηρετικό, πιο στέλνει σε 10 ή σε 20 μέρες. Επίσης ποσοι από εμάς μπορούμε να ξεχωρίσουμε αν είναι Α grade, ή ανακατασκευασμενο ακόμα και αν το ανοίξουμε χάνοντας και καλά την όποια ανύπαρκτη εγγύηση.

Απλώς οι εν λόγω τύποι είναι δύο φορές απατεώνες γιατί προσπάθησαν να πουλήσουν και υπηρεσίες after sales φουσκωνοντας τις τιμές και διαφημιζοντας το κιόλας, λέγοντας ότι ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα Κινεζομαγαζα. Τι ήταν λοιπόν; Ένας Κινέζος του κερατ@ με Ευρωπαϊκή μάσκα. Τώρα έπεσε η μάσκα και μας λένε τρέξτε πιάστε τον Κινεζο.

Το ταμπλετ του φίλου μου ήταν ξεγραμμενο, του το είχα πει. Στο κάτω κάτω καλά να πάθει αφού δεν πρόσεξε. Τα λάθη πρέπει να πληρώνονται.

Ο λόγος που γράφω τόσο καιρό εδώ ήταν για να αναφέρω την αντιεπαγγελματικη συμπεριφορά τους και να ενημερώσω άλλα παιδιά να μην την πατήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το fire ειναι απ τα αγαπημένα μου πολυ καλή αγορά , αλα οπως σωστά γράφεις το 7 ειναι ανούσιο οταν έχεις 5,5 και ειδικά αν αυτο λέγεται Note 2.

Εμενα ο γιος μου δια της χρησικτησίας:lol: μου καβατζοσε το ipad mini 4g :lol:

Θέλω να πιστεύω πως το Cube θα σε βολέψει ειναι απ τα πολύ καλα Κινέζικα.

Είδα τον Βαγγέλη να σουλατσάρει στο Ainol novo 9 :lol: να σου πω και εμενα μου αρεσει... αλα εχω και το yuandao n90fhd στα υπόψιν μου με τον A31.

Άντε καλο δουλευτα να είναι , χάρηκα που σε ειδα εδώ στα Κινέζικα , θεωρώ πως έχουν πολλά να δώσουν... αν προσέξουν λίγο το quality θα πάρουν καλο μερίδιο απ την πιτα τα επόμενα χρόνια .

Να χαίρεσαι την κορούλα σου φίλε.

 

Θα ειχα αγοράσει νωρίτερα αλλά δεν είχα μπει καθόλου στα θέματα των Κινεζικων.

Μαζι μ αυτά παράγγειλα ενα σετ κατσαβίδια :) και μια βάση με ηχεία.

 

Το μονο κακό ειναι οτι η ολη φάση κρύβει κινδύνους οπότε είναι ρίσκο να πας σε ακριβές Κινεζικες λύσεις.

Δύσκολα θα εδινα πανω απο 200 ευρω για κάτι χωρίς εγγύηση και με επιστροφή που μπορει να μην γινει δεκτή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά το πατατράκ που έφαγα-φάγαμε με το ipadAlternative, σκεφτόμουν το tablet (ainol novo hero 10,1" dual Core) που θέλω να αγοράσω να το πάρω ή από το geekbuing ή από το minideal...Ποιο θα μου προτείνατε από τα δύο?Ποιο θεωρείτε εσείς πιο αξιόπιστο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά το πατατράκ που έφαγα-φάγαμε με το ipadAlternative, σκεφτόμουν το tablet (ainol novo hero 10,1" dual Core) που θέλω να αγοράσω να το πάρω ή από το geekbuing ή από το minideal...Ποιο θα μου προτείνατε από τα δύο?Ποιο θεωρείτε εσείς πιο αξιόπιστο?

Τσιμπατο απ το Minideal ειναι καλο μαγαζί και απ τα πιο αξιόπιστα

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τον χρόνο σου.

Ίσα ίσα που ενημερώνεσαι για να έχεις τον νου σου.

Κανείς δεν μπορούσε να ξέρει την εξέλιξη του συγκεκριμένου καταστήματος, αλλά σίγουρα υπάρχει μια ευθύνη από τους υπευθύνους του site, που επέλεξαν να προωθήσουν ιδιαίτερα το συγκεκριμένο μαγαζάκι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορούσε να ξέρει την εξέλιξη του συγκεκριμένου καταστήματος, αλλά σίγουρα υπάρχει μια ευθύνη από τους υπευθύνους του site, που επέλεξαν να προωθήσουν ιδιαίτερα το συγκεκριμένο μαγαζάκι.

 

Κανείς δε μπορεί να ξέρει τι θα συμβεί, ούτε υπάρχουν ευθύνες. Στην τελική, το myphone δεν είχε κάποιο όφελος - οι υπεύθυνοι - πέρα από το tablet που κληρώθηκε για τα μέλη. Μη δημιουργούμε εντυπώσεις.

 

Το myphone απλά έδωσε βήμα για να έχουν πρόσβαση οι πελάτες του καταστήματος, κάτι το οποίο κάνουν πολλά sites εγχώρια και μη, μετά από αίτημα των ιδιοκτητών του iPadAlternative. To iPadAlternative προσέγγισε το myphone, όχι το ανάποδο.

 

Σε κάθε περίπτωση - όπως γράφουν και παραπάνω - τα e-mails τους είναι ενεργά και δεν κλείνουν μέχρι να διευθετηθούν οι εκκρεμότητες, απλά - για προφανείς λόγους - δεν εκτελούν πια νέες παραγγελίες.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προσθέσω περισσότερα στα όσα γράφει ο Frontier.

 

To myphone ανταποκρίθηκε στο αίτημα του εν λόγω site και επιτρέψαμε την εκπροσώπηση του από ειδικά επελεγμενο user.

 

Προφανώς και δεν ζητάμε εκκαθαριστικό εφορίας και τρέχουσα οικονομική κατάσταση από εταιρίες που μας ζητούν την πρόσβαση στο myphone.

 

Αυτό αφορά αποκλειστικά τα μέλη μας, όπως και κάθε άλλη ιντερνετική επιλογή τους.

 

Κάθε άλλη προσθήκη στο θέμα μόνο ύποπτη και εμπριστική μπορεί να θεωρηθεί.

Edited by Mythozz

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά το πατατράκ που έφαγα-φάγαμε με το ipadAlternative, σκεφτόμουν το tablet (ainol novo hero 10,1" dual Core) που θέλω να αγοράσω να το πάρω ή από το geekbuing ή από το minideal...Ποιο θα μου προτείνατε από τα δύο?Ποιο θεωρείτε εσείς πιο αξιόπιστο?

 

Απο το Minideal έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Έκανα την παραγγελία Παρασκευή πρωί 19/4 . Το μεσημέρι μου έδωσαν trucking.

Την Κυριακή 21/4 ξεκίνησε απο Κίνα με SGP και στις 29/4 έφτασε στην Ελλάδα στο Ελ. Βενιζέλος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα είναι λεπτό, ξεκαθαρίζω την δική μου θέση.

Δεν με ενδιαφέρουν τα κριτήρια επιλογής ενός καταστήματος για να μπει εδώ, ούτε το ποιος προσέγγισε ποιον.

Άλλωστε δεν είναι δική μου δουλειά. Το να αρχίσουμε να τρωγομαστε μεταξύ μας και να προσπαθεί ο καθένας να ρίξει ευθύνες στους άλλους μόλις κάτσει η στραβή, είναι το μόνο εύκολο. Σαφώς και δεν είναι υπεύθυνο το myphone.gr γιατί κοροιδεψε ο Hank τα εγγλεζακια.

Το μόνο που είπα ότι με ενόχλησε και συνεχίζει να με ενοχλεί, είναι ότι δεν έχει βγει κάποιος από το myphone.gr και να σχολιάσει την αντιεπαγγελματικη τους συμπεριφορά και την κοροϊδία. Ακόμα πριν λίγες μέρες μας γράφανε ότι ήταν το παιδί του Hank στο νοσοκομείο και για αυτό τον λόγο υπήρχαν οι καθυστερησεις τόσων μηνών. Μόνο εγώ δηλαδή αγανάκτησα με το κινεζοφουμαρο; Μήπως το έχω εγώ το πρόβλημα τελικά;:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά το πατατράκ που έφαγα-φάγαμε με το ipadAlternative, σκεφτόμουν το tablet (ainol novo hero 10,1" dual Core) που θέλω να αγοράσω να το πάρω ή από το geekbuing ή από το minideal...Ποιο θα μου προτείνατε από τα δύο?Ποιο θεωρείτε εσείς πιο αξιόπιστο?
στο minideal ειναι φθηνότερο νομίζω, οπότε από κει. Κατα τ άλλα και τα 2 μαγαζια ειναι απ τα πιο αξιοπιστα και σε θέμα after sales support και γρήγορα στην αποστολή

 

Το tracking των ΕΛ.ΤΑ επανήλθε.

Εδώ και πολύ καιρό

Πάνε διακοπές για κανένα μπανάκι στον ειρηνικό οι υπεύθυνοι του καταστήματος και λένε: "Ρε συ..Δε στέλνουμε και κανένα πακέτο από εδώ που το έχουμε πρόχειρο;" :lol:

Πραγματικά μυστήριο οι τρόποι αποστολής των Κινέζων...

χαχαχα, πλουτίζουν που πλουτίζουν, ας πεταχτούν και διακοπές με μερικά πακέτα απ τη δουλειά:lol:
Link to comment
Share on other sites

Το tracking των ΕΛ.ΤΑ επανήλθε.

 

Εγω πάντως βάζω τον trucking number που έχω από το SG post και λέει άγνωστο. ..

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

You have received a new message from Android Tablet Store regarding order # .
...
As of April 29th, ipadalternative.com is due to close its shop.
Our Chinese counter-part has become unreliable and untrustworthy and have been forced to make this decision.
We apologize for this inconvenience and hope you can resolve your case.
IpadAlternative.com

Διαβάζω το παραπάνω μήνυμα που έστειλαν στον rozak και έχω κάποιες απορίες.

Το μήνυμα το στέλνει κάποιο Android Tablet Store αλλά στο τέλος το υπογράφει ως IpadAlternative.com. Ποιά είναι η σχέση των δύο;

Μιλάνε για κάποιον "Chinese counter-part" που έγινε "unreliable". Ποιός είναι αυτός ο "Chinese counter-part"; To ipadalternative δεν βρίσκεται στη Κίνα; Παρατηρούσα βέβαια και εδώ μέσα ότι αυτός που απαντούσε φαινόταν από τις απαντήσεις του ότι δεν βρίσκεται στη Κίνα. Φαντάστηκα όμως ότι είναι κάποιος γλωσσομαθής υπάλληλος εγκατεστημένος σε κάποια αγγλοσαξωνική χώρα.

Τελικά ποιο είναι το μοντέλο με το οποίο δουλεύουν όλα αυτά που γνωρίζουμε ως κινέζικα μαγαζιά. Γιατί το ίδιο ακριβώς μοντέλο θα ισχύει για όλα και όχι μόνο για το ipadalternative.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό

 

Σήμερα βγάζει Parallels panel :rolleyes:

Εμένα πάντως μέχρι και τη Δευτέρα, το tracking δεν έβγαζε τίποτα (πέρα από τη γνωστή σελίδα για κέντρο εξυπηρέτησης πελατών), ό,τι tracking ID και να του έβαζα. Χθες ως δια μαγείας, εμφάνισε ένα πακέτο που είναι εδώ από τις 26.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγάζει Parallels panel :rolleyes:

Εμένα πάντως μέχρι και τη Δευτέρα, το tracking δεν έβγαζε τίποτα (πέρα από τη γνωστή σελίδα για κέντρο εξυπηρέτησης πελατών), ό,τι tracking ID και να του έβαζα. Χθες ως δια μαγείας, εμφάνισε ένα πακέτο που είναι εδώ από τις 26.

 

Αρα το δικό μου που έφτασε στις 29 θα το εμφανίσει μετά το Πάσχα :D:banghead:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα για όλους και Καλή Ανάσταση.

 

Διαβάζω το παραπάνω μήνυμα που έστειλαν στον rozak και έχω κάποιες απορίες.

Το μήνυμα το στέλνει κάποιο Android Tablet Store αλλά στο τέλος το υπογράφει ως IpadAlternative.com. Ποιά είναι η σχέση των δύο;

Μιλάνε για κάποιον "Chinese counter-part" που έγινε "unreliable". Ποιός είναι αυτός ο "Chinese counter-part"; To ipadalternative δεν βρίσκεται στη Κίνα; Παρατηρούσα βέβαια και εδώ μέσα ότι αυτός που απαντούσε φαινόταν από τις απαντήσεις του ότι δεν βρίσκεται στη Κίνα. Φαντάστηκα όμως ότι είναι κάποιος γλωσσομαθής υπάλληλος εγκατεστημένος σε κάποια αγγλοσαξωνική χώρα.

Τελικά ποιο είναι το μοντέλο με το οποίο δουλεύουν όλα αυτά που γνωρίζουμε ως κινέζικα μαγαζιά. Γιατί το ίδιο ακριβώς μοντέλο θα ισχύει για όλα και όχι μόνο για το ipadalternative.

 

Θα τα ξαναγράψω για άλλη μια φορά (τα είχα πει και στο νήμα των Αξιόπιστων sites).

 

Όλα - μα ΟΛΑ - τα Κινέζικα μαγαζιά, κάνουν dropshipping. Ακόμα και αυτά που "εμφανίζονται" να έχουν stock (Spemall, Geekbuying, Merimobiles και το συγχωρεμένο iPadAlt). Ο λόγος που δουλεύουν με αυτό το μοντέλο λιανικής είναι απλός: τους εξασφαλίζει stock από τα εργοστάσια, με μηδενικό κόστος για αυτούς, καθότι σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να αγοράσουν το απόθεμά τους (όπως γίνεται στο δυτικό κόσμο). Για το λόγο αυτό, πληρώνουν traders οι οποίοι παίζουν το ρόλο διαμεσολαβητή με τα εργοστάσια: βρίσκονται εκεί (στα εργοστάσια στην Κίνα) και λαμβάνουν παραγγελίες από τα καταστήματα, τις οποίες στέλνουν απευθείας στον τελικό πελάτη. Ο trader λαμβάνει τα χρήματα της παραγγελίας, πληρώνει το εργοστάσιο και ό,τι μένει, το στέλνει στον υπεύθυνο του καταστήματος (το κέρδος του). Επιστροφές γίνονται απευθείας στον trader και αυτός αποφασίζει - μαζί με το εργοστάσιο - τι αλλάζει και τι όχι. Ουσιαστικά οι "καταστηματάρχες" το μόνο που κάνουν είναι να διαχειρίζονται το site και να στέλνουν παραγγελίες στον trader: γιαυτό και δε γνωρίζουν ακριβώς τι stock υπάρχει (και ρωτάνε).

 

Στην περίπτωσή μας, ο trader είναι ο Hank Jia και ο "καταστηματάρχης" o Jamie. Εδώ πολύ απλά ο Hank έκανε ό,τι έκανε και φέσωσε τον άλλο. Ίδια περίπτωση έγινε και με το Ευρωπαϊκό InGadget.co.uk από το οποίο είχα παραγγείλει πριν το iPadAlternative (πολύ γρήγορο και αυτό, έστελνε από Αγγλία αλλά τιμές στο Θεό).

 

Σε θέματα εγγυήσεων, κύρια υπεύθυνος είναι ο trader, γιατί αυτός ξέρει πραγματικά τι έχει πάει στον τελικό πελάτη. Στο inGadget trader ήταν η Eternal team (από τους γνωστότερους traders και όμως "κρέμασαν" το InGadget). Γιαυτό λέω πάντα ότι οι αγορές από Κίνα είναι ρίσκο και απόλυτα συνειδητοποιημένες: δεν ακολουθούν τα δυτικά μοντέλα (εταιρία, αντιπρόσωπος κ.λπ).

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Όλα - μα ΟΛΑ - τα Κινέζικα μαγαζιά, κάνουν dropshipping. Ακόμα και αυτά που "εμφανίζονται" να έχουν stock (Spemall, Geekbuying, Merimobiles και το συγχωρεμένο iPadAlt). Ο λόγος που δουλεύουν με αυτό το μοντέλο λιανικής είναι απλός: τους εξασφαλίζει stock από τα εργοστάσια, με μηδενικό κόστος για αυτούς, καθότι σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να αγοράσουν το απόθεμά τους (όπως γίνεται στο δυτικό κόσμο). Για το λόγο αυτό, πληρώνουν traders οι οποίοι παίζουν το ρόλο διαμεσολαβητή με τα εργοστάσια: βρίσκονται εκεί (στα εργοστάσια στην Κίνα) και λαμβάνουν παραγγελίες από τα καταστήματα, τις οποίες στέλνουν απευθείας στον τελικό πελάτη. Ο trader λαμβάνει τα χρήματα της παραγγελίας, πληρώνει το εργοστάσιο και ό,τι μένει, το στέλνει στον υπεύθυνο του καταστήματος (το κέρδος του). Επιστροφές γίνονται απευθείας στον trader και αυτός αποφασίζει - μαζί με το εργοστάσιο - τι αλλάζει και τι όχι. Ουσιαστικά οι "καταστηματάρχες" το μόνο που κάνουν είναι να διαχειρίζονται το site και να στέλνουν παραγγελίες στον trader: γιαυτό και δε γνωρίζουν ακριβώς τι stock υπάρχει (και ρωτάνε).

 

Στην περίπτωσή μας, ο trader είναι ο Hank Jia και ο "καταστηματάρχης" o Jamie. Εδώ πολύ απλά ο Hank έκανε ό,τι έκανε και φέσωσε τον άλλο. Ίδια περίπτωση έγινε και με το Ευρωπαϊκό InGadget.co.uk από το οποίο είχα παραγγείλει πριν το iPadAlternative (πολύ γρήγορο και αυτό, έστελνε από Αγγλία αλλά τιμές στο Θεό).

 

Σε θέματα εγγυήσεων, κύρια υπεύθυνος είναι ο trader, γιατί αυτός ξέρει πραγματικά τι έχει πάει στον τελικό πελάτη. Στο inGadget trader ήταν η Eternal team (από τους γνωστότερους traders και όμως "κρέμασαν" το InGadget). Γιαυτό λέω πάντα ότι οι αγορές από Κίνα είναι ρίσκο και απόλυτα συνειδητοποιημένες: δεν ακολουθούν τα δυτικά μοντέλα (εταιρία, αντιπρόσωπος κ.λπ).

Πράγματι τα της απάντησής σου είναι γνωστά με τη διαφορά ότι εγώ τουλάχιστον πίστευα ότι τα μαγαζιά βρίσκονταν στη Κίνα ενώ απ' ότι φαίνεται δεν είναι. Και πίστευα ότι η διαδικασία του dropshipping είναι μια συναλλαγή μεταξύ μαγαζιού και εργοστασίου. Δεν ήξερα για την ύπαρξη μεσάζοντα.

Φαίνεται λοιπόν ότι κάποιοι ξύπνιοι, πιθανότατα Ευρωπαίοι, έχουν βρει την πατέντα της Κίνας για να αποφεύγουν τις υποχρεώσεις που θα είχαν ως δυτικά καταστήματα. Εντάξει για τον hank Jia το καταλάβαμε. Αλλά ποιός κερατάς είναι αυτό το "Android Tablet Store" που σου λέει τρέχα βρέστα με τον Κινέζο; Είναι μια εταιρεία με έδρα την Κίνα ή κάπου αλλού; Ενδιαφέρον θα ήταν να ξέραμε την έδρα της και τα στοιχεία της.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την παραγγελία μου τη Παρασκευή και ανοίγοντας το δέμα το Σάββατο είδα πως το κουτί του tablet (U9GT5) ήταν σχισμένο και στις τέσσερις γωνίες η οθόνη ήταν γεμάτη από μικρογρατσουνιες και δαχτυλιές ακόμα και μετά την αφαίρεση του πρώτου προστατευτικού η κατάσταση ήταν η ίδια δεν είχε καθόλου συνοδευτικά χαρτιά με λίγα λόγια το tablet έμοιαζε να είναι χρησιμοποιημένο. υπάρχει και ένα θέμα με το χρώμα παραγγελίας αλλά αυτό είναι το λιγότερο, πολύ φοβάμαι πως το tablet μου είναι από αυτά που δίνουν οι κατασκευαστές για δοκιμές και πως σε λίγο καιρό θα σβήσει μια και καλή. Έκανα dispute αμέσως μετά το μήνυμα τους αρχικά μου ζήτησαν (hank jia) να το στείλω πίσω. Ναι αλλά που να το στείλω αφού το μαγαζί έκλεισε και ποτέ θα πάρω –εάν θα- τα χρήματα μου. Επανήλθε ο hank jia και μου είπε πως εάν επιλέξω να το κρατήσω η εγγύηση του ενός έτους ισχύει. Τώρα τι να κάνω; Εάν το στείλω πίσω δεν είναι σαν να το ζητά ο οργανισμός μου.
Link to comment
Share on other sites

 

Όλα - μα ΟΛΑ - τα Κινέζικα μαγαζιά, κάνουν dropshipping. Ακόμα και αυτά που "εμφανίζονται" να έχουν stock (Spemall, Geekbuying, Merimobiles και το συγχωρεμένο iPadAlt).

 

 

Που ακριβώς αναφερόταν ότι το συγχωρεμένο κατάστημα ήταν Κινέζικο;

Κάποιος αν έμπαινε στο σαιτ θα διαβαζε ότι είναι μια εταιρεία αποτελούμενη από Βρετανούς με γραφεία στην Αγγλία, Αμερική και Ταϊβάν.

Οι τύποι την στησαν έξυπνα την δουλειά.

Σου λέει που πονάνε τα υπάρχοντα Κινεζομαγαζα; Στην εμπιστοσύνη και στην γλώσσα.

Κατσε να φτιάξουμε μια εταιρεία με άψογη επικοινωνία με τον δυτικό κόσμο που και καλά στελεχωνεται με Ευρωπαίους να ξεχωρίσουμε από τους άλλους. Μπούρδες.

Στην πρώτη παραγγελία από αυτούς τον Αύγουστο του 12, είχα ζητήσει να ελεγθει το ταμπλετ καλά πριν το στείλουν και ο μακαρίτης μου έλεγε ότι το έχει μπροστά του και ότι όλα είναι καλά. Πάλι μπούρδες.

Μετά βέβαια έμαθα με την βοήθεια του Frontier τι παίζεται με αυτούς αλλά είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δεν το είχαν πάρει χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς αναφερόταν ότι το συγχωρεμένο κατάστημα ήταν Κινέζικο;

Κάποιος αν έμπαινε στο σαιτ θα διαβαζε ότι είναι μια εταιρεία αποτελούμενη από Βρετανούς με γραφεία στην Αγγλία, Αμερική και Ταϊβάν.

Οι τύποι την στησαν έξυπνα την δουλειά.

 

Σωστά τα λες, αν και σε κάποια σελίδα - εκεί που έγραφαν για αυτούς - ανέφεραν ότι η έδρα είναι στο ΗΚ.

Όταν λες 'συγχωρεμένος' υποθέτω λες για το Richard. Αυτός είχε πάντα online κάποιο τεχνικό (στη δική μου περίπτωση με το Fire, o Hank) και έπαιζε το μεσολαβητή.

 

Τα ίδια ισχύουν δυστυχώς παντού: το meri είναι Ν. Αφρικανός, το gadgetgreats Ιταλός, το geekbuying Ινδός, το Pandawill Κινέζος (99% δεν έχει καν τα προϊόντα που πουλάει και αν τα βρει μετά από καμιά 10 μέρες), banggood Κινέζος, fastcardtech επίσης Κινέζος.

 

Όπως και να έχει, από τη στιγμή που ο Jia απαντά, επικοινώνησε μαζί του.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρα το δικό μου που έφτασε στις 29 θα το εμφανίσει μετά το Πάσχα :D:banghead:

 

Το πακέτο που έφθασε 26, μου το έφερε ο ταχυδρόμος σήμερα σπίτι, πράγμα εκπληκτικό αν σκεφθούμε ότι εμφανίσθηκε χθες στο tracking (ΚΔ αεροδρομίου) και είμαι Χίο. Δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση σήμερα. Το πακέτο έφερε ετικέτα ελέγχου από τα ΕΛ.ΤΑ, με υπογραφές και είχε ζυγιστεί.

 

Οπότε μπορεί μέχρι τη Μ. Παρασκευή να σου έρθει.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, αν και σε κάποια σελίδα - εκεί που έγραφαν για αυτούς - ανέφεραν ότι η έδρα είναι στο ΗΚ.

Όταν λες 'συγχωρεμένος' υποθέτω λες για το Richard. Αυτός είχε πάντα online κάποιο τεχνικό (στη δική μου περίπτωση με το Fire, o Hank) και έπαιζε το μεσολαβητή.

 

 

Όπως και να έχει, από τη στιγμή που ο Jia απαντά, επικοινώνησε μαζί του.

 

Ναι για τον Richard λέω.

Βρε μου έλεγε ότι το έχει μπροστά του και ότι πάει σφαίρα :lol::lol:

 

Έστειλα μειλ και στον Τσακυ και περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...