Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μάλλον δεν άλλαξε κάτι:lol:. στο φώς της ημέρας φαίνεται, ίσως λιγότερο από πρίν.

νομίζω ότι αυτό το πράγμα οφείλεται στο πλαστικό κάλυμμα πάνω από το μάτι της κάμερας.

αν το παρατηρήσετε δεν είναι τελείως διάφανο. έχει μια ροζίλα που σε συνδυασμό με την απόσταση

από την οπή της κάμερας την κάνει να φαίνεται στο κέντρο. ίσως θα έπρεπε να εφαπτόταν το κάλυμμα

πάνω στο ματάκι.

η πλάκα είναι ότι υπάρχει και στο s3 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1078700&page=16

Edited by juno12
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μάλλον δεν άλλαξε κάτι:lol:. στο φώς της ημέρας φαίνεται, ίσως λιγότερο από πρίν.

νομίζω ότι αυτό το πράγμα οφείλεται στο πλαστικό κάλυμμα πάνω από το μάτι της κάμερας.

αν το παρατηρήσετε δεν είναι τελείως διάφανο. έχει μια ροζίλα που σε συνδυασμό με την απόσταση

από την οπή της κάμερας την κάνει να φαίνεται στο κέντρο. ίσως θα έπρεπε να εφαπτόταν το κάλυμμα

πάνω στο ματάκι.

η πλάκα είναι ότι υπάρχει και στο s3 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1078700&page=16

 

 

Εγω φίλε το αγόρασα πριν 1 εβδομάδα φορουσε 2.3.4. και αναβαθμίστηκα σε ICS μόλις προ ημερών ....... άρα καινούργια συσκευή γνώμη σου να το εγκαταστήσω το πρόγραμμα η όχι ??? εσύ το είδες και πρακτικά στην συσκευή σου... αν κάνει κάτι ....

 

ευχαριστώ εκ νέου

 

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε το αγόρασα πριν 1 εβδομάδα φορουσε 2.3.4. και αναβαθμίστηκα σε ICS μόλις προ ημερών ....... άρα καινούργια συσκευή γνώμη σου να το εγκαταστήσω το πρόγραμμα η όχι ??? εσύ το είδες και πρακτικά στην συσκευή σου... αν κάνει κάτι ....

 

ευχαριστώ εκ νέου

 

:worry:

 

οχι δεν βελτιώνει τίποτα το συγκεκριμένο. θα χάσεις το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειδα οτι υπαρχει ενα mod για την καμερα μαs και ειναι αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1104051 το εχει δοκιμση κανειs;βελτιωνει τπτ;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειδα οτι υπαρχει ενα mod για την καμερα μαs και ειναι αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1104051 το εχει δοκιμση κανειs;βελτιωνει τπτ;

 

Πολυ παλιο mod για πολυ παλια firmwares της Gingerbread. Δεν θα στο συνιστούσα.. Τοτε ναι εκανε δουλεια αλλα δυστυχως σταματησε να ασχολειται ο potatoman.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.λοιπον επειδη θα παρω το δικο μ Γαλαξία την Τρίτη(πρώτα ο θεός) μπορει να μ πει κάποιος ποιο ειναι το σωτό-καλό module στην κάμερα?για να μην έχω διάφορα μόλις το πάρω με μικροπροβλήματα που εχω δει πως αναφέρουν και αλλα παιδιά εδώ μεσα.Μπορώ να το ξέρω από την ημερομηνία κατασκευής καθώς δεν νομιζω να ανοίξω το κινητό στο κατάστημα μολις το πάρω.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ζημιά μου κάνατε :wacko:

 

Ήμουν έτοιμος να πάρω S2 από δεύτερο χέρι (με ισχύουσα εγγύηση) σε καλή τιμή, αλλά μέχρι να διαβάσω τις 60 σελίδες του τόπικ δεν το πρόλαβα, το έδωσε αλλού. Γι'αυτό το ροζ δηλαδή οριστικά δεν υπάρχει λύση; :cry: Ούτε στο ICS;

Μέσα στο τόπικ (ή μπορεί και σε άλλο, έχασα την μπάλα ψάχνοντας γενικά σήμερα από το μεσημέρι) είδα ακόμα και σε φώτος υπό σχετικά καλές συνθήκες φωτισμού να βγάζει μάτι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.λοιπον επειδη θα παρω το δικο μ Γαλαξία την Τρίτη(πρώτα ο θεός) μπορει να μ πει κάποιος ποιο ειναι το σωτό-καλό module στην κάμερα?για να μην έχω διάφορα μόλις το πάρω με μικροπροβλήματα που εχω δει πως αναφέρουν και αλλα παιδιά εδώ μεσα.Μπορώ να το ξέρω από την ημερομηνία κατασκευής καθώς δεν νομιζω να ανοίξω το κινητό στο κατάστημα μολις το πάρω.Ευχαριστώ.

 

ότι Module θα έχει πάνω θα έχει την ροζίλα στην κάμερα, το δικό μου 20 ημερών καινούργιο και την έχει, σε εσωτερικό χώρο φαίνεται και όταν φωτογραφίζεις λευκά σημεια, αν αλλάξεις τον φωτισμό μέσα από τις ρυθμισεις δεν φαίνεται, σε εξωτερικό χώρο εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω τίποτα.

 

Ζημιά μου κάνατε :wacko:

 

Ήμουν έτοιμος να πάρω S2 από δεύτερο χέρι (με ισχύουσα εγγύηση) σε καλή τιμή, αλλά μέχρι να διαβάσω τις 60 σελίδες του τόπικ δεν το πρόλαβα, το έδωσε αλλού. Γι'αυτό το ροζ δηλαδή οριστικά δεν υπάρχει λύση; :cry: Ούτε στο ICS;

Μέσα στο τόπικ (ή μπορεί και σε άλλο, έχασα την μπάλα ψάχνοντας γενικά σήμερα από το μεσημέρι) είδα ακόμα και σε φώτος υπό σχετικά καλές συνθήκες φωτισμού να βγάζει μάτι..

Δεν υπάρχει οριστική λύση ούτε μάλλον θα υπάρξει, εδώ και το S3 έχει την ροζίλα

Link to comment
Share on other sites

Ζημιά μου κάνατε :wacko:

 

Ήμουν έτοιμος να πάρω S2 από δεύτερο χέρι (με ισχύουσα εγγύηση) σε καλή τιμή, αλλά μέχρι να διαβάσω τις 60 σελίδες του τόπικ δεν το πρόλαβα, το έδωσε αλλού. Γι'αυτό το ροζ δηλαδή οριστικά δεν υπάρχει λύση; :cry: Ούτε στο ICS;

Μέσα στο τόπικ (ή μπορεί και σε άλλο, έχασα την μπάλα ψάχνοντας γενικά σήμερα από το μεσημέρι) είδα ακόμα και σε φώτος υπό σχετικά καλές συνθήκες φωτισμού να βγάζει μάτι..

 

Nα διαβάζεις από το τέλος προς την αρχή...κάποια θέματα λύνονται με την πάροδο του καιρού...

 

 

Απλώς βλέπω ότι τα παραλέμε ρε παίδες...Σε αυτές τις φωτογραφίες βλέπετε κοκκινίλες κοκ;;;Δεν λέω ότι δεν υπάρχει θέμα σε εσωτερικούς χώρους κάποιες φορές, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα...

http://i45.tinypic.com/16h22s4.jpg

 

http://i48.tinypic.com/34fea1h.jpg

 

http://i46.tinypic.com/2qiwm5j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις χρησιμοποιησει κάποιο mod για αυτές τις φωτογραφίες?

 

Αν θυμαμαι καλα ολες ηταν στο αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν από μερικές εβδομάδες άρχισε να αναβοσβήνει η οθόνη μου χωρίς λόγο,σταματούσε μετά από λίγο.Είχατε κανένα παρόμοιο πρόβλημα με την οθόνη;Από ότι διάβασα παίζει κάποια εφαρμογή να προσπαθεί να κάνει update και γιαυτό αναβοσβήνει.Δοκίμασα να σβήσω κάποιες εφαρμογές αλλά και πάλι τα ίδια.Καμία λύση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν από μερικές εβδομάδες άρχισε να αναβοσβήνει η οθόνη μου χωρίς λόγο,σταματούσε μετά από λίγο.Είχατε κανένα παρόμοιο πρόβλημα με την οθόνη;Από ότι διάβασα παίζει κάποια εφαρμογή να προσπαθεί να κάνει update και γιαυτό αναβοσβήνει.Δοκίμασα να σβήσω κάποιες εφαρμογές αλλά και πάλι τα ίδια.Καμία λύση;

 

έχεις official ROM η κάποια.custome;;

Link to comment
Share on other sites

Tελευταία εμφανίστηκαν κάποιες οριζόντιες γραμμές στην οθόνη.

Το περίεργο είναι ότι σχεδόν εξαλείφονται όταν το τηλέφωνο ζεσταίνεται !

Σκέφτομαι να το πάω στο service, αλλά θα πρέπει να γυρίσω σε stock rom.

Αρκεί να περάσω κάποια stock με odin ? Πρέπει να αλλάξω κάτι άλλο που δεν/η πρέπει να δει το service ?

Link to comment
Share on other sites

Tελευταία εμφανίστηκαν κάποιες οριζόντιες γραμμές στην οθόνη.

Το περίεργο είναι ότι σχεδόν εξαλείφονται όταν το τηλέφωνο ζεσταίνεται !

Σκέφτομαι να το πάω στο service, αλλά θα πρέπει να γυρίσω σε stock rom.

Αρκεί να περάσω κάποια stock με odin ? Πρέπει να αλλάξω κάτι άλλο που δεν/η πρέπει να δει το service ?

 

Αν εισαι rooted παρε backup ωστε να το επαναφερεις μετα το service.

 

Πρεπει να μηδενισεις το μετρητη (σε περιπτωση οπου εχεις κανει root) κ να περασεις μια stock ρομ.

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το κοκκινο "καλυμμα" που λετε στον φακο

αυτο να ξερετε οτι ειναι φιλτρο υπερυθρων, και (πρεπει να) το εχουν ολες οι καμερες

γιατι ο αισθητηρας τυφλωνεται απο τις υπερυθρες και θαμπωνουν οι φωτογραφιες

 

η δε κοκκινιλα που μπορει να οφειλεται σε αυτο ειναι μηδαμινη

και εξαλειφεται απο το ιδιο το firmware της καμερας μειωνοντας λιγο τα κοκκινα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παιδιά πριν 10 μήνες πήρα το κινητό και από την αρχή είχα το θέμα με την κιτρινιλα αριστερά σε γκρι φόντο. Λέτε πριν κλείσω χρόνο να το πάω για αλλαγή οθόνης;
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παιδιά πριν 10 μήνες πήρα το κινητό και από την αρχή είχα το θέμα με την κιτρινιλα αριστερά σε γκρι φόντο. Λέτε πριν κλείσω χρόνο να το πάω για αλλαγή οθόνης;

 

Η κιτρινιλα εξαλειφεται με τα πιο καινουρια firmwares. Σου φαίνεται ακόμα ;

Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινιλα εξαλειφεται με τα πιο καινουρια firmwares. Σου φαίνεται ακόμα ;

 

Η κιτρινιλα ειναι θεμα οθονης κ οχι software. Η αλλαγη firmware δεν προκειται να βοηθησει σε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινιλα ειναι θεμα οθονης κ οχι software. Η αλλαγη firmware δεν προκειται να βοηθησει σε κατι.

 

Έχεις και δίκιο και άδικο σε αυτό που λες. Η αλήθεια είναι πως την κιτρινιλα την έχουν ΟΛΕΣ οι οθονες στα sgs2. Απλά ανάλογα αν έχουν κατασκευαστει με πιο θερμα ή πιο ψυχρα χρώματα φαίνεται λιγότερο ή πιο πολύ.

 

Το software καλύπτει αυτό το flaw των super amoled + και δεν φαίνεται τόσο. Στα πρωτα firmware θυμάμαι έκανε μπαμ, αλλά τώρα ούτε που φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και δίκιο και άδικο σε αυτό που λες. Η αλήθεια είναι πως την κιτρινιλα την έχουν ΟΛΕΣ οι οθονες στα sgs2. Απλά ανάλογα αν έχουν κατασκευαστει με πιο θερμα ή πιο ψυχρα χρώματα φαίνεται λιγότερο ή πιο πολύ.

 

Το software καλύπτει αυτό το flaw των super amoled + και δεν φαίνεται τόσο. Στα πρωτα firmware θυμάμαι έκανε μπαμ, αλλά τώρα ούτε που φαίνεται.

 

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι να ειχα ποτε κιτρινιλα η πιθανον απλα να μην το παρατηρησα εγω.

Απλα σε καποια φαση αρχισα να νιωθω πως τα χρωματα ξεθωριαζουν. Αρχισε το γκρι να πρασινιζει, το ασπρο να κιτρινιζει κτλ, κ παλι μην φανταστεις κατι αμαν αλλα ηταν ενα θεμα.

Με αλλαγη οθονης πλεον το ασπρο ειναι καθαρο ασπρο με τη φωτεινοτητα >50%. Πιο κατω κ παλι παιρνει διαφορες αποχρωσεις.

 

Και ναι εχεις ενα δικιο γιατι θυμαμαι ειχα χρησιμοποιησει καποιο προγραμμα απ'το market (color adjustment νομιζω?) πριν το στειλω στο service και κατα ενα ποσοστο ειχε διορθωθει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινιλα είναι ορατή σε γκρι φόντο προσωπικά σε έμενα. Αν το πάω να μου αλλάξουν οθόνη θα είμαι οκ μετά η πάλι τα ίδια; Αν αξίζει να το στείλω.
Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινιλα είναι ορατή σε γκρι φόντο προσωπικά σε έμενα. Αν το πάω να μου αλλάξουν οθόνη θα είμαι οκ μετά η πάλι τα ίδια; Αν αξίζει να το στείλω.

 

Γνωμη μου ειναι πως αξιζει. Προσωπικα μου αλλαξαν και το κεντρικο κουμπι, το φωτισμο των πληκτρων αφης μιας κ ειναι μαζι με την οθονη αλλα και το πλαισιο ολοκληρο του κινητου. Εν ολιγοις οτι χτυπηματα ειχε το κινητο εφυγαν μαζι με το πλαισιο κ εχω ενα ολοκαινουργιο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]25669[/ATTACH][ATTACH]25670[/ATTACH]

[ATTACH]25671[/ATTACH][ATTACH]25672[/ATTACH]

 

Διαφορές οθόνης συσκευής ενός μηνός και ενός εξαμήνου +. Και τα δυο με ρύθμιση στο δυναμικό στην οθόνη...

 

 

sorry για την ποιότητα αλλά μόνο ένα Ε66 βρέθηκε εύκαιρο για την φωτογράφηση.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αποφάσισα να μην δώσω σημασία. Πήρα ένα S2 πριν μια εβδομάδα (μεταχειρισμένο, αγορασμένο τον Οκτώβρη), το θέμα με την ροζίλα το πρόσεξα γιατί είδα τον άσπρο τοίχο μέσα στο δωμάτιό μου, αλλά το άλλο με την κιτρινίλα δεν το έλεγξα καν..

 

Δεν νομίζω πως έχει ουσία. Είναι από αυτά τα πράγματα που μπορεί να σε ενοχλούν μόνο αν έχεις εκεί το μυαλό σου..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...