Jump to content

προβλημα με ssd disko και γενικως pc.


nio519
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχω ενα gigabyte x38ds5 motherboard. 4gb ddr2 mnhmh στα 1066 αν θυμαμαι καλα. kingsston ssd δισκο. και ενα wd 500 σαν δευτερο σκληρο.win 7 ultimate 64.το προβλημα ειναι οτι ξαφνικα ο υπολογιστης μου ζηταει το δισκο για μπουταρισμα. (τα win ειναι περασμενα στον ssd)τον βγαζω απο το ρευμα το σκληρο το ξαναβαζω και ετσι λυνεται προβλημα) στο bios sto hard disk priority δεν μου τον εμφανιζει (μετα το ρευμα) αφου τον εμφανιζει τον βαζω σαν επιλογη πρωτο και ολα καλα φορτωνει windows.δε κραταει πολυ αυτο ομως και μετα απο κανα 3μερες παγωνει το pc μεχρι να κανω επανεκινηση και να ξαναβγαλει παλι το βαλε δισκο για boot.με το προγραμμα hard disk sentinel διαπιστωσα τα εχης: ο ssd εχει θερμοκρασια 45βαθμους.health 99%. εχει 45 βαθμους καθε μερα η μαλλον φτανει στους 45βαθμους καθε μερα. αναμμενω τα φωτα σας. εχω σκασει. τι να κανω;;o ssd ηταν για φορητο υπολογιστη και ειναι σε θηκη 3,5 ιντσων.
Link to comment
Share on other sites

hirens boot disk για έλεγχο όλου του συστήματος (mobo/ram).
Link to comment
Share on other sites

παιδια έχω και εγω ενα πρόβλημα. Έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο της sAMSUNG τον story station plus 1T.Το θέμα είναι πως σήμερα παρατήρησα ότι ενώ τον είχα συνδεδεμένο μέρες με το λαπτοπ ανοιχτό συνέχεια σήμερα είδα πως δεν τον αναγνωρίζει.Βάζω βγάζω usb τίποτα.Τί λετε να έχει πάθει?Είναι μεγάλη ανάγκη να το επιδιορθώσω γιατί έχω μέσα σημαντικά αρχεία.:cry:

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

σε άλλον υπολογιστή λειτουργεί ?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο ssd δεν κάνει καλή επαφή κάπου και γι αυτό δεν τον βλέπει το σύστημα?

Γιατί, έτσι όπως το περιγράφεις είναι σαν ο ssd ξαφνικά να αποσυνδέεται και να πρέπει να τον ξανασυνδέσεις.

Μήπως κουνιέται το pc και κάπου χάνει επαφή ο ssd ??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

hirens boot disk για έλεγχο όλου του συστήματος (mobo/ram).
απ οτι καταλαβα ειναι προγραμμα αυτο.αν μπορεις να μου πεις ποιο συγκεκριμενα ποιο να κατεβασω εκδοση;;; υποθετω οτι ειναι δωρεαν για ενα μηνα ;;

 

Μήπως ο ssd δεν κάνει καλή επαφή κάπου και γι αυτό δεν τον βλέπει το σύστημα?

Γιατί, έτσι όπως το περιγράφεις είναι σαν ο ssd ξαφνικά να αποσυνδέεται και να πρέπει να τον ξανασυνδέσεις.

Μήπως κουνιέται το pc και κάπου χάνει επαφή ο ssd ??

 

δε κουνιεται το pc δε το πιστευω.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβα ειναι προγραμμα αυτο.αν μπορεις να μου πεις ποιο συγκεκριμενα ποιο να κατεβασω εκδοση;;; υποθετω οτι ειναι δωρεαν για ενα μηνα ;;

οποιαδήποτε έκδοση και αν βρεις να κατεβάσεις από οπουδήποτε...θα σου κάνει τους ελέγχους που χρειάζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έγινε απο το πουθενά.Το είχα κλείσει και χθές όταν πήγα να το ανοίξω πάλι δούλεψε κανονικά.Τί να πώ?Άβυσσος η ψυχή των hardware. :cool:

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά...το παθαίνουν αυτό το μηχανήματα...
Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση, δοκίμασε να βάλεις τον ssd και σε κάποιο άλλο sata port να δεις τι γίνεται, αν και γενικά είναι περίεργο πρόβλημα και δεν θα μου έκανε εντύπωση κάτι να έχει σοβαρό πρόβλημα. Τώρα αν αυτό είναι μητρική, δίσκος ή τροφοδοτικό, είναι μάλλον δύσκολο να το βρεις και ο μόνος τρόπος είναι οι δοκιμές.

 

Για τη δεύτερη ερώτηση, για τους εξωτερικούς σκληρούς δίσκους υπάρχει αυτό το topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=187309

Γενικά όμως να έχετε υπόψη σας ότι δεν είναι καθόλου αξιόπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια τον εδωσα στη pc express οπου μου ειπαν σημερα αλλαξανε ολα τα καλωδια και μπαταρια και εδω και 2μερες δε εβγαλε τιποτα. επισης λεει βρηκανε 3 ιους τ οποιο μου προκαλει εντυπωση. εχω antivirus το οποιο δε μου βγαλε τιποτα τους ειπα και μου λεει δε τα βρισκει ολα το antivirus.περισοτερεσ λεπτομεριεσ αυριο που μαλλον θα μου τον φερουν.
Link to comment
Share on other sites

Τι ιούς βρήκε που δεν βρήκε το δικό σου πρόγραμμα; Ποιο έχεις εσύ και ποιο αυτοί;
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην βρήκαν... Κάπως έπρεπε να δικαιολογήσουν τα λεφτά που σου πήραν...

Δύσκολο μου φαίνεται ιός να σου κάνει τέτοιο πρόβλημα.

http://img822.imageshack.us/img822/166/400x90.jpg

StarCraft2 Hellenic Community @ http://www.StarCraft2.gr

StarCraft 2 Gaming Stream @ http://www.Twitch.tv/Lunaticoldschool

Link to comment
Share on other sites

κάπου σε κάποιο χαρτί που σου έδωσαν δεν σου είπαν τι έχουν κάνει ?
Link to comment
Share on other sites

εντάξει...υποθέτω λοιπόν ότι το πρόβλημα σου λύθηκε και επομένως μπορούμε να κλειδώσουμε το θέμα (?)
Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικα και εγω αυτο πιστευω αλλα γιατι να το κλειδωσουμε; ας υποθεσουμε οτι γινεται κατι σε 10 μερες.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, θα το αφήσουμε λίγο ανοιχτό το θέμα εδώ...και μετά αν είναι το κλειδώνουμε. Ενημέρωσε μας όμως σε λίγες μέρες για το πως θα πηγαίνει/πάει.
Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.απλως κατι παρατηρησα σε παιχνιδι αλλα να προλαβω να παιξω και θα σας πω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...