Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα διαφορες εναλλακτικες με τους κερνελ και ρυθμίσεις,

στη συγκεκριμένη φάση για να έχετε την καλύτερη δυνατή μπαταρία με την ROM v10 του Criskelo, πρέπει να δοκιμάσετε τα εξής:

 

1ον Βαλτε Nimphetamine v2.0.2. Απο οτι λένε τα περισσότερα παλικάρια στο XDA και απο δικιά μου εμπειρία χρήσης ο συγκεκριμένος κέρνελ έχει την καλύτερη απόδοση στην μπαταρία.

 

2ον Κάντε Freeze με καποιο πρόγραμμα οπως το Titanium Backup - τις πιο σημαντίκες battery drain εφαρμογες

- Wifi Sharing (2 Apps)

- Samsung Software Update

- Both apps Social Hubs

 

3ον Battery Calibration ;)

 

4ον Απο τα πιο σπαστικά battery drainers προγράμματα που υπάρχουν είναι το BATTERY MONITOR WIDGET, τό βγαλα και είδα τρελή διαφορά στη μπαταρία ~ to the recycle bin!!

 

Πλέον η κινητάρα κοιμάται βαθιά για ώρες ! :D :D

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια!Εσεις απο οποιεσ ROMs εχετε χρησιμοποιησει και ποια θεωρητε την καλυτερη απο αποψη λειτουργικοτητας αλλα και πρωτιστος σε καταναλωση μπαταριας και σε συνδιασμο με ποιον Kernel???

 

Εγω περασα εχθες την Lite'ning v5.0 με Kernel Nimphetamine v2.0.5 και ειμαι 1 μερα και 1.30 ωρα με 40% μπαταρια(εννοειται οτι μετα που του εβαλα την ρομ και κερνελ το φορτισα πληρως και εκανα κ calibration στην μπαταρια)..με κλειστα ομως τα παντα(3g gps και ολα αυτα ακομα και το background data για το συγχρονισμο των λογαριασμων) αλλα με καλη χρηση δηλαδη σκαλισμα για να τσεκαρω την ρομ και περισσοτερο χρονο ομιλιασ περιπου στισ 2.30 ωρεσ συνολικα...πωσ την βλεπετε την κατασταση???

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

εγω με λεομαρ και τον κερνελ 2.0.2 (οχι τον 2.0.5) εχω μεγαλη καταναλωση.. τι γινεται ρε παιδια;

 

Tapatalked from my GT-I9100

 

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με την μπαταρία με την Leomar. Όταν ήμουν με stock ROM (KG2 νομίζω) η αυτονομία ήταν περίπου 1 μέρα.

Πριν φύγω για διακοπές, είχα βάλει την προηγούμενη Leomar (2.2) και μόνο που δεν το πέταξα. Με ελάχιστη χρήση, δεν έβγαζε ούτε μισή μέρα ακόμα και με data και wifi κλειστά σχεδόν συνέχεια.

 

Πέρασα προχθές την 2.4 με Nimphetamine v2.0.2, που όλοι λέγαν για την αυτονομία της, έκανα battery calibration, αφαίρεσα το samsung update service και έκανα disable το Fast Dormancy αλλά και πάλι ενώ είδα βελτίωση, σαν την stock δεν είναι. Κατά τις 7 το πρωί η μπαταρία ήταν στο 85% και στις 12:45 35% :confused:

 

Edit: Θα δοκιμάσω μάλλον και την Criskelo που προτείνει ο BlopERdroM και θα δούμε...

Edited by georgios29

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Εσεις απο οποιεσ ROMs εχετε χρησιμοποιησει και ποια θεωρητε την καλυτερη απο αποψη λειτουργικοτητας αλλα και πρωτιστος σε καταναλωση μπαταριας και σε συνδιασμο με ποιον Kernel???

 

Εγω περασα εχθες την Lite'ning v5.0 με Kernel Nimphetamine v2.0.5 και ειμαι 1 μερα και 1.30 ωρα με 40% μπαταρια(εννοειται οτι μετα που του εβαλα την ρομ και κερνελ το φορτισα πληρως και εκανα κ calibration στην μπαταρια)..με κλειστα ομως τα παντα(3g gps και ολα αυτα ακομα και το background data για το συγχρονισμο των λογαριασμων) αλλα με καλη χρηση δηλαδη σκαλισμα για να τσεκαρω την ρομ και περισσοτερο χρονο ομιλιασ περιπου στισ 2.30 ωρεσ συνολικα...πωσ την βλεπετε την κατασταση???

 

απο αποψη μπαταρίας για μενα ειναι η leomar με κερνελ ninph 2.0.2..τώρα το φορτίζω το κινητό μετά απο 4 ημέρες και 7 ώρες(πρώτη φορά μου κρατάει τόσο η μπαταρία)

απο αποψη λειτουργικοτητας και η leomar ειναι αψογη και η criskelo και η cognition...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα το swype 3.5 αλλα δεν δουλευει , μου βγαζει σαν γλωσσα μονο NL ( ενω εχω επλεξει αγγλικα και γαλλικα συμφωνα με τις οδηγιες) και οταν παω να το αλλαξω σε ελληνικα μου βγαζει open of greek failed Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

απο αποψη μπαταρίας για μενα ειναι η leomar με κερνελ ninph 2.0.2..τώρα το φορτίζω το κινητό μετά απο 4 ημέρες και 7 ώρες(πρώτη φορά μου κρατάει τόσο η μπαταρία)

απο αποψη λειτουργικοτητας και η leomar ειναι αψογη και η criskelo και η cognition...

 

Καλα κανεισ πλακα τωρα ετσι?Τι 4 ημερες?!?!Ονειρο απιαστο μ κανει για εμενα για τα δικα μου δεδομενα!!!...τι χρηση του κανεις ομως???Και του εχεισ κλειστα κ εσυ 3g και τα λοιπα?...

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεισ πλακα τωρα ετσι?Τι 4 ημερες?!?!Ονειρο απιαστο μ κανει για εμενα για τα δικα μου δεδομενα!!!...τι χρηση του κανεις ομως???Και του εχεισ κλειστα κ εσυ 3g και τα λοιπα?...

 

οχι δεν κάνω πλάκα αν θες σου ποσταρω και φωτο :)

wifi 3g τα εχω κλειστά και τα ανοίγω μόνο όταν τα χρειάζομαι...η χρήση που το κάνω είναι κυρίως τηλέφωνα, email, skype,λιγα sms,twiter και σερφαρισμα σε αθλητικά sites...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κάνω πλάκα αν θες σου ποσταρω και φωτο :)

wifi 3g τα εχω κλειστά και τα ανοίγω μόνο όταν τα χρειάζομαι...η χρήση που το κάνω είναι κυρίως τηλέφωνα, email, skype,λιγα sms,twiter και σερφαρισμα σε αθλητικά sites...

 

Οχι σε πιστευω αδερφε μην αγχωνεσαι :D !Θα τη δοκιμασω τοτε και εγω γιατι μ φανηκε εξαιρετικα καλος συνδιασμος η ρομ αυτη με τον κερνελ για να σου κραταει τοσο και με χρηση καλη απο οτι καταλαβαινω...σε γενικες γραμμες παντως ποσο σου κραταει?Κατα μεσο ορο δηλαδη οχι σαν εχθεσ που σου εφτασε 4 ημερες...

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε πιστευω αδερφε μην αγχωνεσαι :D !Θα τη δοκιμασω τοτε και εγω γιατι μ φανηκε εξαιρετικα καλος συνδιασμος η ρομ αυτη με τον κερνελ για να σου κραταει τοσο και με χρηση καλη απο οτι καταλαβαινω...σε γενικες γραμμες παντως ποσο σου κραταει?Κατα μεσο ορο δηλαδη οχι σαν εχθεσ που σου εφτασε 4 ημερες...

 

με τη χρήση που το κάνω κρατάει χαλαρά δυο μέρες και το φορτίζω στο 35% περίπου...

βέβαια έχω πετάξει οτιδήποτε άχρηστο που μπορει να τρώει μπαταρία...software update,social hub,sns,ftc,ftm,fts

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Περασα thunderbold by angelon K50IN V21

Θα σας πω αυριο εντυπωσεις.

 

Πρωτη εντυπωση Quardant 4481 score οχι και ασχημα στα 1504ΜΗz

 

Linpack 115.446 MFLOPS multi thread στα 1504ΜHz

 

Nema Mark1 59,8 fps

Edited by baggelisrouk
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα διαφορες εναλλακτικες με τους κερνελ και ρυθμίσεις,

στη συγκεκριμένη φάση για να έχετε την καλύτερη δυνατή μπαταρία με την ROM v10 του Criskelo, πρέπει να δοκιμάσετε τα εξής:

 

1ον Βαλτε Nimphetamine v2.0.2. Απο οτι λένε τα περισσότερα παλικάρια στο XDA και απο δικιά μου εμπειρία χρήσης ο συγκεκριμένος κέρνελ έχει την καλύτερη απόδοση στην μπαταρία.

 

2ον Κάντε Freeze με καποιο πρόγραμμα οπως το Titanium Backup - τις πιο σημαντίκες battery drain εφαρμογες

- Wifi Sharing (2 Apps)

- Samsung Software Update

- Both apps Social Hubs

 

3ον Battery Calibration ;)

 

4ον Απο τα πιο σπαστικά battery drainers προγράμματα που υπάρχουν είναι το BATTERY MONITOR WIDGET, τό βγαλα και είδα τρελή διαφορά στη μπαταρία ~ to the recycle bin!!

 

Πλέον η κινητάρα κοιμάται βαθιά για ώρες ! :D :D

 

Αυτά απ ότι είδα δεν είναι εφαρμογές αλλά "υπηρεσίες".

Τα δυο τελευταία τα έκανα αλλά το wi fi sharing δεν κάνει το tethering;

Άρα δεν το έχεις διαθέσιμο αν το κάνεις freeze.

Ή κάνω λάθος;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Αυτά απ ότι είδα δεν είναι εφαρμογές αλλά "υπηρεσίες".

Τα δυο τελευταία τα έκανα αλλά το wi fi sharing δεν κάνει το tethering;

Άρα δεν το έχεις διαθέσιμο αν το κάνεις freeze.

Ή κάνω λάθος;

 

Κάνεις λάθος, το wifi-sharing ουδεμία σχέση με το tethering.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε LeoMar μπειτε Revolution και δοκιμάστε το νεο theme (DarkMIUI_v4) και τα EDT Tweaks (για μοντιφιές στην notification bar)

http://img839.imageshack.us/img839/5793/sc20110809122008.png

http://img692.imageshack.us/img692/3766/sc20110809122201.png

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα , σημερα ελεγα να περασω καποια κουστουμια μιας και το εχω τοσο καιρο στοκ αλλα πολυ στοκ ΚΕ4 φανταστειτε , τεσπα το θεμα ειναι οτι δεν εβγαλα ακρη με τις οδηγιες που εχει ανεβασει εκεινος , μπορει να βοηθησει κανεις που την εχει περασει με καποια ποιο κατανοητη διαδικασια , btw μιλαω για την leomar

 

Ευχαριστω

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα , σημερα ελεγα να περασω καποια κουστουμια μιας και το εχω τοσο καιρο στοκ αλλα πολυ στοκ ΚΕ4 φανταστειτε , τεσπα το θεμα ειναι οτι δεν εβγαλα ακρη με τις οδηγιες που εχει ανεβασει εκεινος , μπορει να βοηθησει κανεις που την εχει περασει με καποια ποιο κατανοητη διαδικασια , btw μιλαω για την leomar

 

Ευχαριστω

 

εισαι ρουταρισμενος? εχεις cwm?

Link to comment
Share on other sites

root ναι , cwm δεν εχω βαλει ακομα να το επισπευσω?? :p

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το cwm;

Προσπαθω να καταλαβω την διαφορα μεταξυ Root και CFRoot το οποιο υποστηριζει cwm

 

Τι περισσοτερο μπορεις να κανεις με το CFroot σε σχεση με το απλο root παντα;

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το cwm;

Προσπαθω να καταλαβω την διαφορα μεταξυ Root και CFRoot το οποιο υποστηριζει cwm

 

Τι περισσοτερο μπορεις να κανεις με το CFroot σε σχεση με το απλο root παντα;

τσεκαρε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

Link to comment
Share on other sites

Kαι συνεχίζει να προσθέτει υλικό ο LeoMar....θα κάνω donation για πρώτη φορά :D

 

New contents have been added to the kitchen repository!

 

-Transparent Genie Widget!

-Batista70's Mms theme

-New CameraMod with hardware button support!

Link to comment
Share on other sites

Kαι συνεχίζει να προσθέτει υλικό ο LeoMar....θα κάνω donation για πρώτη φορά :D

 

έχει ξεφύγει ο ιταλος ... :)

κάνει καταπληκτική δουλειά

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Amon Ra παιζει να δω ποτε για το sII?

αυτο το clockwork δεν μπορω να το αγαπησω με τπτ..

μια κολλανε τα buttons, μια δεν δουλευει το κεντρικο σαν ΟΚ αλλα πρεπει να επιλεγω με το power button, αλλες φορες παταω το κεντρικο και αντι για οκ με παει στην αποπανω επιλογη σαν να πατουσα βελακι.. ελεος... ας αφησω το οτι δεν μου κανει reset battery stats..

 

(εχω την τελευταια εκδοση, και μου το εκανε και με τις προηγουμενες, ισως λιγοτερο τωρα)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

"Ο CFroot Kernel από την άλλη προσθέτει μια custom recovery που λέγεται Clock Work Mod και κάποια επιπρόσθετα scripts."

 

Τωρα τα καταλαβα ολα :lol:

 

Δηλαδή;

Σε τι παραπανω θα με καλυψει απο το απλό root;

Link to comment
Share on other sites

"Ο CFroot Kernel από την άλλη προσθέτει μια custom recovery που λέγεται Clock Work Mod και κάποια επιπρόσθετα scripts."

 

Τωρα τα καταλαβα ολα :lol:

 

Δηλαδή;

Σε τι παραπανω θα με καλυψει απο το απλό root;

Σου βάζει & την custom recovery που εχει επιλογες για φλασαρισμα/hard reset etc

 

Σχολιο του LeoMar για μελλοντικη αναβαθμιση στο swype....μακαρι να βαλει κ ελληνικα

Swype that comes with stock firmware based on 2.3.4 doesn't include support for all languages.

I will try to include support for more languages by taking these out from an old swype version!

Link to comment
Share on other sites

Kαι συνεχίζει να προσθέτει υλικό ο LeoMar....θα κάνω donation για πρώτη φορά :D

 

να ρωτήσω κάτι χαζό. όταν λέει transparent ...... winget τι ακριβώς σημαίνει αυτό το transparent

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...