Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε πρώτη φάση μέχρι να εξοικειωθείς με τη συσκευή και από τη στιγμή που ζητάς official rom, θα συνιστούσα να μείνεις με αυτή που επίσημα υποστηρίζει το λειτουργικό. Η ΚΕ2 (που μάλλον θα έρθει με τη συσκευή σου) δουλεύει μια χαρά. Αν βάλεις επίσημη rom που προορίζεται για άλλη χώρα... στην ουσία θα είναι ανεπίσημη για τη συσκευή σου και εκτός εγγύησης.

 

Έτσι ακριβώς.Μια χαρά είναι και η ΚΕ2 και θα πρότεινα στους νέους χρήστες να περιμένουν πρώτα λίγο καιρό να δουν μήπως τους βγάλει η συσκευή κανένα πρόβλημα τις πρώτες μέρες και μετά να αρχίσουν τις γκαγκανιές :)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καταφερα τελικα να το δουλεψω το chainfire και να μου βγαζει τα παιχνιδια αλλα ακομα δεν παιζουν ολα.... και αυτα που παιζουν πχ το galaxy on fire 2 παιζει αλλα καποιες στιγμες πχ χανονται τα αστερια.. δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα σε καρτα γραφικων το nvidia einai τρελα πιο δυνατο.... εχω δει και μετρησεις καθαρα σε 3d και μενει αρκετα πισω ο αχινος!!!!
Link to comment
Share on other sites

πραγματι.η nvidia εχει πολυ καλυτερη καρτα μιας και εχει πειρα και απο τα pc.απο την αλλη εφοσον το παιχνιδι παιζει εισαι μια χαρα.κι ας μην παιζει τελεια.και λογικο ειναι καθως τα tegra παιχνιδια ειναι φτιαγμενα να εκμεταλευονται καποιους επιπλεον shaders που υπαρχουν μονο στο tegra 2.αυτο προσπαθει να εξομοιωσει το chainfire 3d
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.Μια χαρά είναι και η ΚΕ2 και θα πρότεινα στους νέους χρήστες να περιμένουν πρώτα λίγο καιρό να δουν μήπως τους βγάλει η συσκευή κανένα πρόβλημα τις πρώτες μέρες και μετά να αρχίσουν τις γκαγκανιές :)

 

Από Galaxy s έρχομαι οπότε το έχω το μικρόβιο με τις rom...θα σας ακούσω όμως...αν δω ότι έχω προβλήματα θα σας ξαναρωτήσω!ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλό guide περι root/odin/roms/kernels από το XDA:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1125282

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που δεν φαινεται να ανοιγει καν το jig θα κανει δουλεια?
τελικα ουτε το jig εκανε δουλεια αρα πρεπει να καηκε η πλακετα αν δεν το περασουν στην εγγυηση ποσο λετε να κοστισει? και κατι αλλο ρε παιδια μια ερωτηση αμα κολλησει στο odin τι κανουμε? εγω στο sgs1 που ειχα εβγαζα την μπαταρια και μετα μου εδειχνε ενα κινητο και ενα pc με ενα πορτοκαλι θαυμαστικο στην μεση αλλα το εβαζα σε download mode εδω γιατι δεν εγινε αυτο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

τελικα ουτε το jig εκανε δουλεια αρα πρεπει να καηκε η πλακετα αν δεν το περασουν στην εγγυηση ποσο λετε να κοστισει? και κατι αλλο ρε παιδια μια ερωτηση αμα κολλησει στο odin τι κανουμε? εγω στο sgs1 που ειχα εβγαζα την μπαταρια και μετα μου εδειχνε ενα κινητο και ενα pc με ενα πορτοκαλι θαυμαστικο στην μεση αλλα το εβαζα σε download mode εδω γιατι δεν εγινε αυτο?

 

Αν σου καιγόταν η πλακέτα και στο sgs1 πάλι δεν θα έμπαινε σε download mode. Δεν άλλαξε κάτι, απλά είσουν άτυχος.

Η πλακέτα πάει γύρω στα 250 ευρώ νομίζω, αλλά είναι μέσα στην εγγύηση και καλά θα κάνεις να ζητήσεις αλλαγή οπωσδήποτε.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω αμα μου κολησει κατα την διαρκεια φλασαρισματος με το odin τι κανω για να μην παρω το κινητο στο χερι? εγω εβγαλα και εβαλα το usb αλλα μετα δεν το αναγνωριζει
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια γ να δω τον counter π αυξανει καθε φορα π αλλαζω ROM μπαινω σε DownLoad Mode κ μετα τι κανω?

Το noled τρωει πολυ μπαταρια εχει προσεξει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ισχυει και για'σενα το ιδιο,απο τη στιγμη που εχεις περασει rom που δεν εχει κυκλοφορησει επισημα.στην Ελλαδα,το root δεν εχει να κανει..αυτο που εχει να κανει ειναι ποσες φορες εχεις φλασαρει κατι αλλο περα απο την επισημη..

 

Sent from my S2 beast using Tapatalk

 

Επειδη εχω μπερδευτει δεν μπορει καποιος να βαλει ΚΕ7 σε ελληνικο SGS2 και μετα να γυρισει οταν θελει σε ΚΕ2 ? φαινεται αυτο στο service ? Aν ναι υπαρχει τροπος παρακαμψης ? Τι συμβαινει τελικα ?

Link to comment
Share on other sites

φαινεται ποσες φορες φλασαρες rom.λυνετε βαζοντας ενα usb jig.υπαρχει ενα αντιστοιχο θεμα στην υποενοτητα αυτη

Υ.Γ.Καποιοι λενε οτι δεν αυξανετε οταν φλασαρεις rom της samsung αλλα δεν νομιζω

Link to comment
Share on other sites

φαινεται ποσες φορες φλασαρες rom.λυνετε βαζοντας ενα usb jig.υπαρχει ενα αντιστοιχο θεμα στην υποενοτητα αυτη

Υ.Γ.Καποιοι λενε οτι δεν αυξανετε οταν φλασαρεις rom της samsung αλλα δεν νομιζω

 

Aν οπως εγραψα παραπανω βαλω την ΚΕ7 που ειναι official ασχετα λογω πολιτικης της εδω αντιπροσωπειας δεν την εδωσε ακομη και ξαναβαλω μετα την ΚΕ2 θα γραψει το κοντερ ? Τελικα ΟPTIMUS 2X και ξερο ψωμι μου φαινεται .

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω αμα μου κολησει κατα την διαρκεια φλασαρισματος με το odin τι κανω για να μην παρω το κινητο στο χερι? εγω εβγαλα και εβαλα το usb αλλα μετα δεν το αναγνωριζει

 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι και δεν έχει σχέση ούτε το Odin ούτε τίποτα. Έτυχες σε ελλατωματική πλακέτα, αυτό είναι όλο.

Αργά η γρήγορα θα σου τούβλιαζε το κινητό ανεξαρτήτως φλασαρισμάτων και λοιπών χακς.

Aν οπως εγραψα παραπανω βαλω την ΚΕ7 που ειναι official ασχετα λογω πολιτικης της εδω αντιπροσωπειας δεν την εδωσε ακομη και ξαναβαλω μετα την ΚΕ2 θα γραψει το κοντερ ? Τελικα ΟPTIMUS 2X και ξερο ψωμι μου φαινεται .

Διαμαρτύρεσαι επειδή μπορούν να δουν αν έχεις κάνει χακς στο κινητό; Ή διαμαρτύρεσαι επειδή σου ακυρώνουν την εγγύηση;

Αδυνατώ να καταλάβω. Πάντως ναι, συμφωνώ. Αν δεν σ'αρέσει καλύτερα να αλλάξεις συσκευή.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι και δεν έχει σχέση ούτε το Odin ούτε τίποτα. Έτυχες σε ελλατωματική πλακέτα, αυτό είναι όλο.

Αργά η γρήγορα θα σου τούβλιαζε το κινητό ανεξαρτήτως φλασαρισμάτων και λοιπών χακς.

 

Διαμαρτύρεσαι επειδή μπορούν να δουν αν έχεις κάνει χακς στο κινητό; Ή διαμαρτύρεσαι επειδή σου ακυρώνουν την εγγύηση;

Αδυνατώ να καταλάβω. Πάντως ναι, συμφωνώ. Αν δεν σ'αρέσει καλύτερα να αλλάξεις συσκευή.

 

Δεν πιστευω να δουλευεις στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ Samsung :lol:(εννοειται αστεια το λεω προς αποφυγη παρεξηγησης) , γιατι μονο εκει θα ελεγαν χακια να περασεις μια δικη τους ρομ στο κινητο σου γιατι οπως ειδες δεν αναφερθηκα καν σε cooked roms ή rooting κ.α. αλλα μονο να βαλω μια ρομ που ολη η υπολοιπη ΕΥΡΩΠΗ απολαμβανει . Χωρις παρεξηγηση τα παραπανω αλλα τουλαχιστον για μενα καταργει το αυτονοητο αυτη η διαδικασια εκτος αν δεν ισχυει οπως εγραψε ο φιλος pan24 για τις επισημες ρομ . Oσο ''Αν δεν σ'αρέσει καλύτερα να αλλάξεις συσκευή'' εχω αλλαξει ηδη παρα πολλες δυστυχως και εχω ταυτοχρονα και το ΟPTIMUS 2X οποτε για αυτο το ανεφερα .

Edited by keltonas
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να δουλευεις στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ Samsung , γιατι μονο εκει θα ελεγαν χακια να περασεις μια δικη τους ρομ στο κινητο σου γιατι οπως ειδες δεν αναφερθηκα καν σε cooked roms ή rooting κ.α. αλλα μονο να βαλω μια ρομ που ολη η υπολοιπη ΕΥΡΩΠΗ απολαμβανει . Χωρις παρεξηγηση τα παραπανω αλλα τουλαχιστον για μενα καταργει το αυτονοητο αυτη η διαδικασια εκτος αν δεν ισχυει οπως εγραψε ο φιλος pan24 για τις επισημες ρομ .

 

Πέρασες την επίσημη μέσω του KIES; Όχι. Άρα είναι ένα είδος χακ και όχι δεν δουλεύω στην Ελληνική Samsung. Αν δούλευα θα έβγαιναν αναβαθμίσεις στην ώρα τους. Η ρομ που περνάς είναι επίσημη για άλλη χώρα όμως, δεν λέω το αντίθετο με σένα. Ίσα ίσα που συμφωνώ.

Αλλά, τα θέματα αυτά ήταν γνωστά από το sgs1 και από το galaxy 3.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει και πράττει. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι και δεν έχει σχέση ούτε το Odin ούτε τίποτα. Έτυχες σε ελλατωματική πλακέτα, αυτό είναι όλο.

Αργά η γρήγορα θα σου τούβλιαζε το κινητό ανεξαρτήτως φλασαρισμάτων και λοιπών χακς.

 

αρα αν καμια φορα μας κολησει το κινητο στο βγαζουμε και βαζουμε την μπαταρια σωστα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Πέρασες την επίσημη μέσω του KIES; Όχι. Άρα είναι ένα είδος χακ και όχι δεν δουλεύω στην Ελληνική Samsung. Αν δούλευα θα έβγαιναν αναβαθμίσεις στην ώρα τους. Η ρομ που περνάς είναι επίσημη για άλλη χώρα όμως, δεν λέω το αντίθετο με σένα. Ίσα ίσα που συμφωνώ.

Αλλά, τα θέματα αυτά ήταν γνωστά από το sgs1 και από το galaxy 3.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει και πράττει. :)

 

αυτο που κατ εμε δεν ειναι σωστο ειναι το εξης: δεν μπορω να διανοηθω γιατι να βγαινει εκτος εγγυησης αν δεν φταει το ροοτ η οτιδηποτε αλλο.. Δηλαδη γιατι να μη μου το καλυψει η εγγυηση αν εμενα εχει προβλημα η οθονη, καποιο κουμπι η οτιδηποτε αλλο που ειναι ασχετο.. :worry::worry:

δεν αναφερομαι στη shammy συγκεκριμενα, αλλα γενικα στα android phones!

 

αρα αν καμια φορα μας κολησει το κινητο στο βγαζουμε και βαζουμε την μπαταρια σωστα?

καλο ειναι να μην σου κολλησει.. δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.. εξαρταται απο το τι κανεις οταν σου κολησε και απο το λογο που κολησε..

αν πχ σου κολησει επειδη δεν εχει σωστους drivers to pc δεν θα παθει κατι αφου δεν θα εχει περασει και κατι.. αν κολησει πανω σε κανα kernel η (αργοτερα) radio, κλαφτα χαραλαμπε.. μαλλον κλαφτα δημητρη!

γιατι δεν χρησιμοποιειτε cwm recovery για flashαρισματα?? το θεωρω ποιο ασφαλες..

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν θυμάμαι καλά είχα δει ένα βιντεάκι δεν θυμάμαι ποιό κινητό που φορούσε gingerbread και όταν το κλείδωνες η οθόνη έκλεινε όπως οι παλιές τηλεοράσεις και νομίζω το πλάσαρε ως νέο στοιχείο που φέρνει η gingerbread. Το Galaxy sII δεν το έχει ή δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα (το έχω μόλις μερικές ώρες). Υπάρχει τρόπος να το βάλουμε αυτό στη συσκευή μας; Μου αρέσει τρελά!!!

Ευχαριστώ!!

Edited by sk7lafkos
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν θυμάμαι καλά είχα δει ένα βιντεάκι δεν θυμάμαι ποιό κινητό που φορούσε gingerbread και όταν το κλείδωνες η οθόνη έκλεινε όπως οι παλιές τηλεοράσεις και νομίζω το πλάσαρε ως νέο στοιχείο που φέρνει η gingerbread. Το Galaxy sII δεν το έχει ή δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα (το έχω μόλις μερικές ώρες). Υπάρχει τρόπος να το βάλουμε αυτό στη συσκευή μας. Μου αρέσει τρελά!!!

Ευχαριστώ!!

 

Το nexus s λες

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να το βάλουμε αυτό στη συσκευή μας;:shifty:

εισαι rooted??αν ναι..υπαρχουν roms που εχουν ενσωματωμενο το crt effect :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να το βάλουμε αυτό στη συσκευή μας;:shifty:

 

ναι φυσικα. τσεκαρε τις custom roms sto xda, φυσικα χρειαζεσαι root για αυτη τη δουλεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι και δεν έχει σχέση ούτε το Odin ούτε τίποτα. Έτυχες σε ελλατωματική πλακέτα, αυτό είναι όλο.

Αργά η γρήγορα θα σου τούβλιαζε το κινητό ανεξαρτήτως φλασαρισμάτων και λοιπών χακς.

 

Διαμαρτύρεσαι επειδή μπορούν να δουν αν έχεις κάνει χακς στο κινητό; Ή διαμαρτύρεσαι επειδή σου ακυρώνουν την εγγύηση;

Αδυνατώ να καταλάβω. Πάντως ναι, συμφωνώ. Αν δεν σ'αρέσει καλύτερα να αλλάξεις συσκευή.

 

αυτο που κατ εμε δεν ειναι σωστο ειναι το εξης: δεν μπορω να διανοηθω γιατι να βγαινει εκτος εγγυησης αν δεν φταει το ροοτ η οτιδηποτε αλλο.. Δηλαδη γιατι να μη μου το καλυψει η εγγυηση αν εμενα εχει προβλημα η οθονη, καποιο κουμπι η οτιδηποτε αλλο που ειναι ασχετο.. :worry::worry:

δεν αναφερομαι στη shammy συγκεκριμενα, αλλα γενικα στα android phones!

 

 

καλο ειναι να μην σου κολλησει.. δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.. εξαρταται απο το τι κανεις οταν σου κολησε και απο το λογο που κολησε..

αν πχ σου κολησει επειδη δεν εχει σωστους drivers to pc δεν θα παθει κατι αφου δεν θα εχει περασει και κατι.. αν κολησει πανω σε κανα kernel η (αργοτερα) radio, κλαφτα χαραλαμπε.. μαλλον κλαφτα δημητρη!

γιατι δεν χρησιμοποιειτε cwm recovery για flashαρισματα?? το θεωρω ποιο ασφαλες..

δεν προσφερονται ολες οι rom για φλασαρισμα μεσω cwm
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα. τσεκαρε τις custom roms sto xda, φυσικα χρειαζεσαι root για αυτη τη δουλεια.

 

έχει δοκιμάσει κανείς rom με το crt effect και να αξίζει;έχετε να μου προτείνετε καμία;ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς rom με το crt effect και να αξίζει;έχετε να μου προτείνετε καμία;ευχαριστώ!

 

όλα τα crt effect ίδια είναι. Δεν θα βρεις κάτι διαφορετικό. Για ρομ, θα πρέπει να δοκιμάσεις ποιά ταιριάζει στα γούστα σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...