Jump to content

Απογραφή πληθυσμού 2011


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν διευκρινίζεται με σαφήνεια αυτό με την επίσκεψη στο σπίτι ή σε κάποιο άλλο μέρος, αλλά συνήθως σε επισκέπτονται. Καλή η απορία πάντως και τώρα που το ανέφερες με βάζεις σε σκέψεις....

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Είχαν έρθει για απογραφή και στο σπίτι μου αλλά η κοπελιά μου τους είπε ότι δεν μπορούσε εκείνη την στιγμή και τους είπε να περάσουν την επόμενη μέρα το απόγευμα αλλά τότε απουσιάζαμε... Το θέμα λοιπόν είναι ότι δεν ξέρω εάν ήρθαν την επόμενη μέρα γιατί δεν βρήκα κανένα χαρτάκι με το όνομα ή το τηλέφωνο και δεν ξέρω πως μπορώ να τους βρω τώρα γιατί δεν έχω καθόλου στοιχεία.... Τι μπορώ να κάνω τώρα εάν δεν έρθουν μέχρι την Τρίτη που είναι και η τελευταία μέρα της απογραφής?? Πως θα μπορέσω να τους βρω για να απογραφούμε και εμείς?
Link to comment
Share on other sites

περασαν απο το σπιτι μου και αφησαν χαρτακι.

δεν αναφερει τπτ αλλο εκτος απο το ονομα της και το τηλεφωνο της..

μπορω να της κλεισω ραντεβου και μετα τις 9 το βραδυ?πρεπει ντε και καλα να ερθει απο το σπιτι?

Γίνεται και τηλεφωνικά, αλλά είναι καθαρά θέμα του/ης αντίστοιχου/ης απογραφέα

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Είχαν έρθει για απογραφή και στο σπίτι μου αλλά η κοπελιά μου τους είπε ότι δεν μπορούσε εκείνη την στιγμή και τους είπε να περάσουν την επόμενη μέρα το απόγευμα αλλά τότε απουσιάζαμε... Το θέμα λοιπόν είναι ότι δεν ξέρω εάν ήρθαν την επόμενη μέρα γιατί δεν βρήκα κανένα χαρτάκι με το όνομα ή το τηλέφωνο και δεν ξέρω πως μπορώ να τους βρω τώρα γιατί δεν έχω καθόλου στοιχεία.... Τι μπορώ να κάνω τώρα εάν δεν έρθουν μέχρι την Τρίτη που είναι και η τελευταία μέρα της απογραφής?? Πως θα μπορέσω να τους βρω για να απογραφούμε και εμείς?

Αν δεν βρήκες χαρτάκι δεν το άφησαν :)

Υποτίθεται οτι είναι παράνομο να μην απογραφείς, τουλάχιστον στα χαρτιά, γιατί στην πράξη...

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και τηλεφωνικά, αλλά είναι καθαρά θέμα του/ης αντίστοιχου/ης απογραφέα

πραγματικα δεν νομιζω να χε αυτο στο μυαλο του ο φιλος... ονομα και τηλεφωνο... μετα τις 9 το βραδυ... οχι στο σπιτι :whistle::rolleyes::rolleyes:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς ήρθαν μια μέρα για απογραφή αλλά λείπαμε. Όλοι οι γείτονες έχουν απογραφεί. Πριν μία εβδομάδα πέρασαν από τη γειτονιά μας... :blink:

 

Με εμάς τι θα γίνει; Χαρτάκι δεν μας άφησαν... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται οτι είναι παράνομο να μην απογραφείς, τουλάχιστον στα χαρτιά, γιατί στην πράξη...

 

Έτσι, πχ το δικό μου σπίτι δεν ήταν στα χαρτιά κανενός απογραφέα...Τυχαία, το παλληκάρι που είχε αναλάβει το οικοδομικό μας τετράγωνο συνειδητοποίησε ότι δεν ήταν το σπίτι μου στη λίστα των σπιτιών που του είχαν πει να απογράψει... Και μένω σε περιοχή με πολύ κόσμο, φαντάσου τι γίνεται σε απομακρυσμένες περιοχές!!

Για αυτό πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα της απογραφής δεν είναι καθόλου ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω μαζι σου , οτι δεν ειναι πολυ ακριβες το αποτελεσμα , και σε μενα μια απο τα ιδια συνεβησαν , και απο οσο διαβασα στο νημα σε πολλους δεν ξαναπερασαν .., ειμαι περιεργος να δω τα στοιχεια οταν θα βγουν
Link to comment
Share on other sites

Σε δυο μέρες ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της απογραφής και ακόμη υπάρχουν αρκετοί που περιμένουν να απογραφούν χωρίς καν να γνωρίζουν το τι θα γίνει και πως θα τους ενημερώσουν. Λένε πως νομικά ήμαστε υποχρεωμένοι, αλλά όσοι δεν απογραφούν πως θα γίνουν αντιληπτοί από το κράτος; Είμαι περίεργος να μάθω...

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισατε ένα αστείο σκηνικό που μου είπε ένα φιλαράκι τις προάλλες

 

Το φιλαράκι λοιπόν - απογραφέας - έχει κάποια συγκεκριμένα σπίτια να απογράψει, κάνει το λάθος να πάει σε ένα σπίτι που δεν ανήκε στην λίστα του.

Για καλή/κακή τύχη δεν τους βρίσκει εκεί πέρα και αφήνει σημείωμα και γίνεται το απίστευτο, τον πέρνει τηλέφωνο ο σωστός απογραφέας για το σπίτι και τον ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΖΕΙ!

Αν είναι δυνατόν, για την απογραφή !! :lol::lol: Πληρώνονται και με ψίχουλα :ninja:

Επίσης, του κάνω του φίλου μου, πως αντιδρούν με τις άκυρες ερωτήσεις ; Ε και τι μου απαντάει..

 

"Αυτές τις χαζές ερωτήσεις δεν τις κάνω, τις συμπληρώνω μόνος μου."

Για αυτό πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα της απογραφής δεν είναι καθόλου ακριβές.

Υπερβολές! :lol:

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και τηλεφωνικά, αλλά είναι καθαρά θέμα του/ης αντίστοιχου/ης απογραφέα

 

και το χαρτακι της απογραφης πως θα μου το δωσει?

 

πραγματικα δεν νομιζω να χε αυτο στο μυαλο του ο φιλος... ονομα και τηλεφωνο... μετα τις 9 το βραδυ... οχι στο σπιτι :whistle::rolleyes::rolleyes:

ναι,θελω να της κλεισω ραντεβου να ανταλλαξουμε συνταγες για παπουτ-σακια

:ninja:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σε δυο μέρες ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της απογραφής και ακόμη υπάρχουν αρκετοί που περιμένουν να απογραφούν χωρίς καν να γνωρίζουν το τι θα γίνει και πως θα τους ενημερώσουν. Λένε πως νομικά ήμαστε υποχρεωμένοι, αλλά όσοι δεν απογραφούν πως θα γίνουν αντιληπτοί από το κράτος; Είμαι περίεργος να μάθω...

 

λογικα δεν θα μας απογραψουν...ξερω εγω...μπορει να μας επιβληθει και ποινη κιολας:p

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Είχαν έρθει για απογραφή και στο σπίτι μου αλλά η κοπελιά μου τους είπε ότι δεν μπορούσε εκείνη την στιγμή και τους είπε να περάσουν την επόμενη μέρα το απόγευμα αλλά τότε απουσιάζαμε... Το θέμα λοιπόν είναι ότι δεν ξέρω εάν ήρθαν την επόμενη μέρα γιατί δεν βρήκα κανένα χαρτάκι με το όνομα ή το τηλέφωνο και δεν ξέρω πως μπορώ να τους βρω τώρα γιατί δεν έχω καθόλου στοιχεία.... Τι μπορώ να κάνω τώρα εάν δεν έρθουν μέχρι την Τρίτη που είναι και η τελευταία μέρα της απογραφής?? Πως θα μπορέσω να τους βρω για να απογραφούμε και εμείς?

 

Ψάχνοντας στο νετ βρήκα το τηλέφωνο της Ε.Σ.Υ. στην Αθήνα 213 135 2138-2140 οπότε από εκεί σας δίνουν το τηλέφωνο της πόλης σας να επικοινωνήσετε και όλα οκ. Του Ηρακλείου είναι 2810 326577 οπότε όσοι έχουν πρόβλημα στο Ηράκλειο επικοινωνούν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά περίεργα γίνονται.

Εδώ ένας φίλος μου δεν έκανε απογραφή και ανησυχούσε μήπως πέρασαν και δεν τον βρήκαν. Ρώτησε το παιδί τον σπιτονοικοκύρη του που μένει ακριβώς από πάνω και του είπε σε δήλωσα εγώ και δεν χρειάζεται να κάνεις. :confused:

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

μα... παρανομο δεν ειναι? εννοω οτι κανονικα πρεπει να κανεις ο ιδιος... ελεος

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εκεί κολλήσαμε....:)

 

Εδω ο απογραφέας ήρθε βράδυ ,και ζήτισε απλά τα ονόματα ,ηλικίες,καταγωγή και αν εργάζονται.

Αν ήξεραν και για τους γείτονες,όλα καλά να φύγει,ήταν κουρασμένος....

 

Ο ίδιος επίσης έλεγε τι προβλήματα υπάρχουν στην απογραφή,αν θα τους πληρώσουν,αν τα στοιχεία δεν χρησιμοποιηθούν και για άλλους λόγους , και αν τελικά θα απογραψουν τους αλλοδαπούς που είναι εδώ παράνομα. (Πως να τολμήσει κανείς να μπεί κανείς στα γκέτο τους:X )

Link to comment
Share on other sites

ο γνωστος μου απογραφεας ειναι γεματος χαρτια και απο οτι μου ειπε με υπολογιστες θα ελεγθουν...τουλαχιστον η πληρωμη να ειναι καλη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση είναι άθλια.

Αύριο τελειώνει η απογραφή και δεν έχει φανεί ούτε ειδοποιητήριο ούτε απογραφέας!Και στο κεφάλι μου έχω το θέμα των ποινικών κυρώσεων...

Τηλεφωνώ στην ελληνική στατιστική αρχή και όταν επιτέλους κατάφερα να πιάσω γραμμή μου δίνει άλλο τηλέφωνο....

Στο οποίο περίμενα πόση ώρα να πιάσω γραμμή πάλι,και μια τύπισσα με ένα ύφος ξινισμένο μου λέει:"Δεν σας έχουν ειδοποιήσει;;Δεν γίνεται αυτό..."(είναι γνωστό της πάσης,ότι στην Ελλάδα δουλεύουν όλα ρολόι και της φάνηκε παράλογο μάλλον!)Δεν φτάνει που νοιάζομαι να απογραφώ μου την λένε κιόλας...

Και η κατάληξη;;Περιμένω τηλεφώνημα του απογραφέα που είναι υπεύθυνος για να κανονίσουμε ραντεβού...

Τραγικότατο,και ακόμα πιο τραγικό ότι οι σπουδές μου είναι πάνω στο αντικείμενο και βλέπω πόσο χάλια δουλεύει κάτι στο οποίο υποτίθεται δαπανώνται τρελά λεφτά...

Ξενιτιά σου 'ρχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχουν απογραφεί, μπορούν να επικοινωνήσουν με τον αρμόδιο επόπτη της περιοχής τους και να τους καθοδηγήσεις κατάλληλα.

http://www.apografi2011.gr/pdf/epoptes_gr.pdf

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εγώ τα βρήκα με ένα τηλεφώνημα παραπάνω.

Αυτό που θα ήθελα επιπλέον,είναι να υπάρχει μια γραμμή παραπόνων όμως,γιατί εντάξει μπορεί η δουλειά να είναι απαιτητική και κουραστική,αλλά τα λεφτά που θα λάβουν είναι πολύ καλά,και είμαι σίγουρος ότι σε όσους δεν μας έχουν απογράψει ακόμα,οι αρμόδιοι απογραφείς μπορεί να έχουν συμπληρώσει εικονικά στοιχεία ή δεν ξέρω τι...Πολύ σοβαρό παράπτωμα για κάτι που όλοι εμείς υποτίθεται είμαστε υποχρεωμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ο απογραφέας Δευτέρα πρωί στις δέκα, εννοείται πως δεν βρήκε κανέναν λόγω εργασίας και άφησε το κινητό του, να τον πάρω να περάσει.

Δεν θα παραλείψω :rolleyes:

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πέρασε η απογραφέας Σαββάτο απόγευμα κι επειδή ετοιμαζόμουν να βγω της είπα να αφήσει τηλ να κανονίσουμε ραντεβού. Ηρθε σήμερα λοιπόν και ρώτησε ένα σωρό ερωτήσεις πχ που δουλεύω, τι αντικείμενο, τι σπούδασα, ηλικίες οικογένειας, κλπ κλπ. Ευτυχώς πέρασε κι αυτό γιατί είχα αρχίσει να αγχωνομαι για τις κυρώσεις :worry: ποτέ δεν ξέρεις τι τρόπους θα σκεφτούν να μας τα πάρουν !!!
Link to comment
Share on other sites

Παντως οσοι ειστε φοιτητες θα διαπιστωσατε (λογικα) οτι οι περιπτωσεις μας αποτελουν πραγματικη...ξεπετα. Η κοπελα που ηρθε σε μενα δεν εκατσε πανω απο 5λεπτο."Δουλευεις?", απαντηση:"Οχι"---> φευγουν 2 σελιδες, "νοικιαζεις εδω?" απαντηση: "ναι" -->αλλες 2 σελιδες κενες και μια χαρα.

 

Επισης, εχω 2 φιλους μου που ειναι απογραφεις και οπως αναμενοταν, εχουμε ακουσει τα απιστευτα. Απο ατομο που επεμενε οτι σπουδασε Ιατρικη στις Σερρες, μεχρι γεροντια που κυνηγησαν το φιλο μου με τουφεκι (!!!) γιατι νομισαν οτι πηγε να τους ληστεψει. Θεωρω οτι πρεπει να βγαλουν ενα μινι τευχος με τα ευταπελα της απογραφης, ετσι για να πουμε οτι βγηκε και κατι ωραιο απο ολη αυτη την ταλαιπωρια:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε μας...

μπουρδες..

ονομα,ημερομηνια γεννησης,αν ειμαστε παντρεμενοι,αν εχουμε παιδια,επαγγελμα,που σπουδασαμε,ποσες ωρες δουλευουμε,ποσα ατομα απασχολουμε, ποσα υπνοδωματια εχει το σπιτι, τι θερμανση εχουμε,με τι ζεσταινουμε νερο,αν εχουμε διπλα τζαμια,ποσα μετρα ειναι το σπιτι,αν κανουμε ανακυκλωση,που ψηφιζουμε..

αυτα νομιζω..

5-10 λεπτα εκατσε

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε μας...

μπουρδες..

ονομα,ημερομηνια γεννησης,αν ειμαστε παντρεμενοι,αν εχουμε παιδια,επαγγελμα,που σπουδασαμε,ποσες ωρες δουλευουμε,ποσα ατομα απασχολουμε, ποσα υπνοδωματια εχει το σπιτι, τι θερμανση εχουμε,με τι ζεσταινουμε νερο,αν εχουμε διπλα τζαμια,ποσα μετρα ειναι το σπιτι,αν κανουμε ανακυκλωση,που ψηφιζουμε..

αυτα νομιζω..

5-10 λεπτα εκατσε

 

Σε 'μενα δεν εχει ερθει κανεις:cry:

 

αν εχετε διπλα τζαμια...??!! tzizes

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παντως οσοι ειστε φοιτητες θα διαπιστωσατε (λογικα) οτι οι περιπτωσεις μας αποτελουν πραγματικη...ξεπετα. Η κοπελα που ηρθε σε μενα δεν εκατσε πανω απο 5λεπτο."Δουλευεις?", απαντηση:"Οχι"---> φευγουν 2 σελιδες, "νοικιαζεις εδω?" απαντηση: "ναι" -->αλλες 2 σελιδες κενες και μια χαρα.

 

Επισης, εχω 2 φιλους μου που ειναι απογραφεις και οπως αναμενοταν, εχουμε ακουσει τα απιστευτα. Απο ατομο που επεμενε οτι σπουδασε Ιατρικη στις Σερρες, μεχρι γεροντια που κυνηγησαν το φιλο μου με τουφεκι (!!!) γιατι νομισαν οτι πηγε να τους ληστεψει. Θεωρω οτι πρεπει να βγαλουν ενα μινι τευχος με τα ευταπελα της απογραφης, ετσι για να πουμε οτι βγηκε και κατι ωραιο απο ολη αυτη την ταλαιπωρια:p

 

+1 :)

 

Τα πρωινάδικα είναι γεμάτα με τέτοιες ιστορίες και τις επιφυλάξεις που σκοπεύει η απογραφή τελικά ή αν πετύχει τους στόχους απογραφής με τους παράνομους αλλοδαπούς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...