Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάπου να δούμε στα ελληνικά τις custom rom που κυκλοφορούν ???

 

Οχι φιλε μου...Αν θες πες μας τι ζητας να εχει μια ρομ να σε βοηθησουμε.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι και δω λεει οτι ειναι s-lcd!

http://www.phonearena.com/reviews/HTC-Desire-HD-Review_id2575

 

ο καθενας λεει τα δικα του.. :mad: μηπως γνωριζει κανεις πως μπορουμε να εξακριβωσουμε την τεχνολογια της οθονης??

Δεν υπάρχει DHD με S-LCD. Όλα φοράνε απλές LCD...

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]20857[/ATTACH]

 

[ATTACH]20858[/ATTACH]

 

Eπειδή δεν μπορώ να πάρω screenshot, η φωτογραφία τραβήχτηκε με Desire S. Πιστεύω ότι είναι μονόδρομος η μπαταρία της Mugen για όσους δεν θέλουν να αλλάξουν κινητό σύντομα. Η χρήση του κινητού φυσικά από χθες είχε μειωθεί αλλά οι αυτόματες ενημερώσεις πάντα On ακόμα και στα Rss feeds. (2 προγράμματα). Φυσικά δεν το είχα στα χέρια μου όλη την ώρα για να το επεξεργάζομαι, και οι κλήσεις σε όλες αυτές τις ημέρες ήταν 1 ώρα και 35 λεπτά. Και όπου δεν υπήρχε wifi on υπήρχε το 3G

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]20857[/ATTACH]

 

[ATTACH]20858[/ATTACH]

 

Eπειδή δεν μπορώ να πάρω screenshot, η φωτογραφία τραβήχτηκε με Desire S. Πιστεύω ότι είναι μονόδρομος η μπαταρία της Mugen για όσους δεν θέλουν να αλλάξουν κινητό σύντομα. Η χρήση του κινητού φυσικά από χθες είχε μειωθεί αλλά οι αυτόματες ενημερώσεις πάντα On ακόμα και στα Rss feeds. (2 προγράμματα). Φυσικά δεν το είχα στα χέρια μου όλη την ώρα για να το επεξεργάζομαι, και οι κλήσεις σε όλες αυτές τις ημέρες ήταν 1 ώρα και 35 λεπτά. Και όπου δεν υπήρχε wifi on υπήρχε το 3G

 

Εισαι μεγαλος...;)

Ευχαριστουε για την ενημερωση.Νομιζω οτι σε λιγη ωρα θα καταχωρησω τη παραγγελια.....:D

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια φίλε μου είναι ότι κάποτε είχα πολύ έντονη χρήση στο κινητό. Ενημερώσεις και στα pop emails (100 emails notifications). Τότε με πήγε και πάλι χαλαρά η μπαταρία στις 45 ώρες!!. Aπλά με την μπαταρία αυτή πιστεύω ότι κάθε 2η ημέρα το βράδυ πρέπει να φορτίζεται, εκτός αν έχεις το πρωί κάπου να φορτίζεται. Αυτό το screenshot ήταν από τον 5ο κύκλο φόρτισης.

Εγώ να ευχαριστήσω κάποιον που μου άνοιξε τα μάτια και μου είπε ότι θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να κάνω delete τα battery stats. Επειδή όμως δεν μπορούσα να το κάνω αυτό ξαναπέρασα την επίσημη 2.3.3 από τον υπολογιστή με μπαταρία όμως στο 100%. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για όσους δεν βρίσκονται σε root κατάσταση. Επίσης για 4-5 φορές θα πρέπει να αφήνουμε την μπαταρία μέχρι το 5% και μετά να φορτίζει για 10 ώρες (ανοιχτό το κινητό). Αυτά πρέπει να γίνουν. Μετά από αυτούς τους κύκλους φόρτισης, απλά φορτίστε το κινητό όποτε θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]20857[/ATTACH]

 

[ATTACH]20858[/ATTACH]

 

Eπειδή δεν μπορώ να πάρω screenshot, η φωτογραφία τραβήχτηκε με Desire S. Πιστεύω ότι είναι μονόδρομος η μπαταρία της Mugen για όσους δεν θέλουν να αλλάξουν κινητό σύντομα. Η χρήση του κινητού φυσικά από χθες είχε μειωθεί αλλά οι αυτόματες ενημερώσεις πάντα On ακόμα και στα Rss feeds. (2 προγράμματα). Φυσικά δεν το είχα στα χέρια μου όλη την ώρα για να το επεξεργάζομαι, και οι κλήσεις σε όλες αυτές τις ημέρες ήταν 1 ώρα και 35 λεπτά. Και όπου δεν υπήρχε wifi on υπήρχε το 3G

 

θεος!! μ εχει ψησει και μενα να την κτυπησω!! αλλα σε 3-4 μηνες που θα χει πεσει η αποδοση της στοκ..

ασχετο, το συμβολακι τις voda πανω αριστερα με το 19% τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Το σύμβολο της Vodafone είναι από το πρόγραμμα phono. Το ποσοστό δίπλα είναι από το Battery monitor free. Μια εφαρμογή για να βλέπεις στην task bar σε ποσοστό την μπαταρία. Μπορείς να τα κατεβάσεις free από το market.

Φίλε να την αγοράσεις άσχετα με το αν θα πέσει η απόδοση της stock μπαταρίας. Μιλάμε για άλλο κινητό πλέον. Μιλάω ας πούμε στο κινητό για 10 λεπτά και πέφτει η μπαταρία 1%-2% πάντα με 3g ή Wifi ανοιχτό. Είναι μεγάλη υπόθεση αυτό.

Μα και αυτοί στη Mugen δεν μπορούσαν να βάλουν άλλα 150 mAh παραπάνω ;. Τσιγκούνηδες :lol:

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Μα και αυτοί στη Mugen δεν μπορούσαν να βάλουν άλλα 150 mAh παραπάνω ;. Τσιγκούνηδες :lol:

 

Δεδομένου του unibody και αυτά που έβαλαν παραπάνω από την μαμά μπαταρία, καλά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για 4-5 φορές θα πρέπει να αφήνουμε την μπαταρία μέχρι το 5% και μετά να φορτίζει για 10 ώρες (ανοιχτό το κινητό). Αυτά πρέπει να γίνουν. Μετά από αυτούς τους κύκλους φόρτισης, απλά φορτίστε το κινητό όποτε θέλετε.

Αυτά αναφέρονται στη συσκευασία της Mugen; Σπίτι σου έρχεται η μπαταρία φαντάζομαι ε - εννοώ όχι ειδοποιητήριο. Τελική τιμή 35ευρώ; Είναι out of stock, αλλά λέει πως αν παραγγείλεις σήμερα, η μπαταρία θα φύγει 23/6. Ελπίζω να ισχύει αυτό. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν έχεις το τηλέφωνο στα αγγλικά υπάρχει θέμα με τα ελληνικά, πχ ούτε στον dialer κάνει αναζήτηση.

Για τόνους απλά κράτα πατημένο το γράμμα που θες να τονίσεις και θα σου βγάλει επιμέρους επιλογές.

 

Ευχαριστώ φίλε μου

 

Να σε ρωτήσω κάτι μήπως ξέρεις, το HTC Sync δεν φαίνεται να έχει επιλογή για Tasks και Notes. Πώς συγχρονίζουμε τα google tasks (έβαλα το GTasks) με τα tasks στο Microsoft Outlook? Και για τα Notes, υπάρχει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου

 

Να σε ρωτήσω κάτι μήπως ξέρεις, το HTC Sync δεν φαίνεται να έχει επιλογή για Tasks και Notes. Πώς συγχρονίζουμε τα google tasks (έβαλα το GTasks) με τα tasks στο Microsoft Outlook? Και για τα Notes, υπάρχει κάτι?

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό γιατί δεν χρησιμοποιώ το HTC Sync, ούτε Tasks ή Notes, sorry.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά αναφέρονται στη συσκευασία της Mugen; Σπίτι σου έρχεται η μπαταρία φαντάζομαι ε - εννοώ όχι ειδοποιητήριο. Τελική τιμή 35ευρώ; Είναι out of stock, αλλά λέει πως αν παραγγείλεις σήμερα, η μπαταρία θα φύγει 23/6. Ελπίζω να ισχύει αυτό. :shifty:

 

Στη συσκευασία αναφέρεται ο τρόπος της φόρτισης. 4-5 κύκλοι και φόρτιση έως 12 ώρες. Όσον αφορά τα άλλα που έγραψα είναι από εμπειρία δική μου. Έρχεται όπου θέλεις. Απλά αν δεν είσαι σπίτι ή στο γραφείο θα σου αφήσουν ειδοποιητήριο. Έκανε να έρθει ακριβώς μέσα σε 18 ημέρες. Δεν πλήρωσα φυσικά για την επιλογή να έρθει σε 4-5 ημέρες. Απλά κράτησε το κουτί γιατί αν η μπαταρία είναι ελλατωματική να μπορείς να την γυρίσεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]20857[/ATTACH]

 

[ATTACH]20858[/ATTACH]

 

Eπειδή δεν μπορώ να πάρω screenshot, η φωτογραφία τραβήχτηκε με Desire S. Πιστεύω ότι είναι μονόδρομος η μπαταρία της Mugen για όσους δεν θέλουν να αλλάξουν κινητό σύντομα. Η χρήση του κινητού φυσικά από χθες είχε μειωθεί αλλά οι αυτόματες ενημερώσεις πάντα On ακόμα και στα Rss feeds. (2 προγράμματα). Φυσικά δεν το είχα στα χέρια μου όλη την ώρα για να το επεξεργάζομαι, και οι κλήσεις σε όλες αυτές τις ημέρες ήταν 1 ώρα και 35 λεπτά. Και όπου δεν υπήρχε wifi on υπήρχε το 3G

 

Πολύ καλά αν και απο οτι βλέπω δε χρησιμοποιείς το κινητό για browsing και GPS, θα με ενδιέφεραν στατιστικά με τέτοιου είδους χρήση.

 

 

Δοκίμασε κανείς MIUI 1.6.10; Σα να τα ψιλοσπάει απο εμφάνιση:blink:

 

Που είναι ο Finn να μας πει και πως προφέρεται (μιουί, μιάου, μίουι);:p

Link to comment
Share on other sites

Για GPS όχι γιατί δεν το χρειάζομαι. Σχετικό είναι και αυτό. Άλλη κατανάλωση θα έχει με το Aura άλλη με το Ndrive άλλη με το IGO άλλο με το DontPanic άλλο με την πλοήγηση αυτοκινήτου. Εξάλλου δεν θα έχουμε φορτιστή αυτοκινήτου αν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε στο αυτοκίνητο ;.

Για browsing, το χρησιμοποιώ για να βλέπω ειδήσεις από εφημερίδες. Την ημέρα δεν ξεπερνά τα 15-20 λεπτά για καθαρό browsing μέσω του Ίντερνετ WebKit. Και αυτό πάλι σχετικό είναι με την κατανάλωση λόγω σελίδας. Δεν μπαίνω σε forums, δεν με βολεύει δηλαδή, αλλά όταν όμως έχω 2 προγράμματα για RSS Feeds και από 40-50 feeds διαβάζω τα μισά, με ενημερώσεις αυτόματες πιστεύω ότι είναι κάτι και αυτό. Εξάλλου η μπαταρία δεν είναι στα 1700 mAh για να δούμε τρομερή διαφορά. Στα 1500 είναι, όμως κάνει διαφορά από την γνήσια μπαταρία των 1230mAh. 56 ώρες λειτουργίας με την γνήσια μπαταρία και να φτάνει στα 19% δεν την έχεις ούτε αν αφήσεις το κινητό απλά standby. Tο κινητό πάντα είναι με wifi ανοιχτό ή 3g ανοιχτό. Ποτέ δεν κλείνει και ποτέ δεν μπαίνει σε airplane mode το βράδυ. Emails πολλά καθημερινά με attachments να τα διαβάζω μέσω προγραμμάτων office. Κλήσεις μιάμιση ώρας. Εντάξει κάποιος θα ρωτήσει αν παίζω παιχνίδια. Όχι δεν παίζω. Όχι δεν ανοίγω το κινητό για να βλέπω την ώρα. Όχι δεν το παίζω στα χέρια μου απλά για να κάνω scrolling. Όχι δεν ακούω ραδιόφωνο ούτε ακούω mp3. Σίγουρα όσο ταλαιπωρούμε το κινητό τόσο θα πέφτει η μπαταρία. Απλά αυτή η μπαταρία της Mugen δίνει στο κινητό το κάτι παραπάνω. Όποιος δεν έχει σκοπό να αλλάξει κινητό τότε συμβουλή μου είναι να αλλάξει μπαταρία. Ίσως και με τις custom roms να τα πηγαίνει πολύ καλύτερα. Πάντως με έχει ικανοποιήσει ιδιαίτερα η νέα αυτή μπαταρία.

Ελπίζω να κάλυψα κάποιες μελλοντικές απορίες. :)

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Που είναι ο Finn να μας πει και πως προφέρεται (μιουί, μιάου, μίουι);:p

 

LoL...

 

Κι εγω θελω να τη δοκιμασω γιατι βαρεθηκα λιγο τα ιδια και τα ιδια....Τον finn περιμενω κι εγω να μας φερει τα Ελληνικα!

 

Εμενα προσωπικα με καλυπτει η αναφορα του apitsakis, οχι γιατι ''τρεχουμε'' τα ιδια πραγματα στη συσκευη μας (ο καθενας το χρησιμοποιει διαφορετικα), αλλα πιστευω οτι αρκει η συγκριση στο δικο του DHD της stock μπαταριας του με τη mugen, με την ιδια καθημερινη χρηση που κανει.

 

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Spyr0s απο το λινκ που εβαλες αμα δεις το video το προφερει ως μαι γιου αι. Και το εχω ακουσει και σε αλλα video με την ιδια προφορα οποτε υποθετω οτι μαλλον ειναι το πιο σωστο.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Χρησιμοποιεί κανείς την CM7? γιατί μου κάνει κάτι νερά και θα ήθελα την γνώμη σας και τα φώτα σας!

Όλα δουλεύουν κανονικά αλλά ώρες και στιγμές το πιάνει το κινητό ένα πράγμα άλλο πράγμα! :P

Προσπαθώ να ανοίξω εφαρμογές και μου εμφανίζει μαύρη οθόνη! Θα πρέπει να περιμένω πολλά δευτερόλεπτα (ίσως και κανένα λεπτό) για να ανοίξει κανονικά, ή μπορεί να μην ανοίξει και καθόλου. Το θέμα είναι οτι με reboot φτιάχνει, αλλά δν μπορώ να βασίζομαι πάντα σε αυτό.

Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα δεν ανοίγουν οι κλήσεις και τα μηνύματα. Βιάζομαι να πάρω τηλέφωνο άρα δν μπορώ να βασίζομαι στο να κάνω reboot για να διορθωθεί. Φταίει κάτι στη συσκευή; κάποια ρύθμιση; τι να κάνω; γιατί με έχει βολέψει πολύ η CM7...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Χρησιμοποιεί κανείς την CM7? γιατί μου κάνει κάτι νερά και θα ήθελα την γνώμη σας και τα φώτα σας!

Όλα δουλεύουν κανονικά αλλά ώρες και στιγμές το πιάνει το κινητό ένα πράγμα άλλο πράγμα! :P

Προσπαθώ να ανοίξω εφαρμογές και μου εμφανίζει μαύρη οθόνη! Θα πρέπει να περιμένω πολλά δευτερόλεπτα (ίσως και κανένα λεπτό) για να ανοίξει κανονικά, ή μπορεί να μην ανοίξει και καθόλου. Το θέμα είναι οτι με reboot φτιάχνει, αλλά δν μπορώ να βασίζομαι πάντα σε αυτό.

Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα δεν ανοίγουν οι κλήσεις και τα μηνύματα. Βιάζομαι να πάρω τηλέφωνο άρα δν μπορώ να βασίζομαι στο να κάνω reboot για να διορθωθεί. Φταίει κάτι στη συσκευή; κάποια ρύθμιση; τι να κάνω; γιατί με έχει βολέψει πολύ η CM7...

 

Την εχεις περασει μετα απο full wipe η οχι? Χρησιμοποιεις stable edition η καποια απο τις nightly? Εχεις βαλει καποιο θεμα?

Δεν εχω αντιμετωπισει ποτε τετοιο προβλημα με CM roms. Το πρωτο και πιο απλο που θα προτεινα ειναι να κανεις ενα περασμα της rom και παλι απο πανω χωρις wipe και να δεις αν θα βοηθησει.

Edited by Osiris2000
Ορθογραφικο

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

stable χρησιμοποιώ και την έχω περάσει με wipe. είναι η δεύτερη φορά που την περνάω γιατί και την προηγούμενη φορά είχα τα ίδια προβλήματα. Τώρα με το reboot όλα είναι ΟΚ! μέχρι να την πιάσει βέβαια πάλι...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

stable χρησιμοποιώ και την έχω περάσει με wipe. είναι η δεύτερη φορά που την περνάω γιατί και την προηγούμενη φορά είχα τα ίδια προβλήματα. Τώρα με το reboot όλα είναι ΟΚ! μέχρι να την πιάσει βέβαια πάλι...

 

Τσεκαρε τις εφαρμογες σου τοτε, μπορει καποια να σου προκαλει κολλημα, παρακολουθησε την χρηση του cpu οταν κολλαει, αν φτανει στο 100%, βαλε ενα app monitor οπως το Watchdog Task Manager, χωρις να το χρησιμοποιεις για να κανεις kill, εχει μια που ωραια λειτουργει που σε ειδοποιει αν καποια εφαρμογη ανεβαζει πολυ τον επεξεργαστη.

 

Επισης αν εχεις ορεξη, θα προτεινα να κανεις μια προσπαθεια και σε nightly, γτ φτιαχνουν συνεχεια bugs (αλλα μπορει να εμφανισουν και νεα :p). Εχω ενα Wildfire για πειραματισμους και περνωντας απο stable σε nightlies με φλασαρισμα σχεδον καθημερινα το κινητο ειναι πολυ πιο γρηγορο απο την stable. Φυσικα αλλη συσκευη, απλα μια ιδεα. Και ολα αυτα παντοτε με ενα backup πρωτα.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

το σκέφτηκα με τις εφαρμογές, αλλά τις ίδιες χρησιμοποιώ πάντα! θα το κοιτάξω βέβαια και θα δω που υπάρχει πρόβλημα...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

το σκέφτηκα με τις εφαρμογές, αλλά τις ίδιες χρησιμοποιώ πάντα! θα το κοιτάξω βέβαια και θα δω που υπάρχει πρόβλημα...

 

Θα συμφωνήσω με τον Osiris2000.

 

Βάλε nightly να τελειώνεις μια και καλή. Ακόμα και αν θεωρούνται experimental, είναι καρα-stable (ειδικά οι τελευταίες) και τα όποια bug αφορούν πραγματικά πολύ εξειδικευμένα κομμάτια του κώδικα και όχι τις καθημερινές λειτουργίες της συσκευής.

Προσωπικά κάνω build ανά 2 nightlies και το φλασάρω ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδεε ερωτηση...θελω να κανω roor το hd και να του περασω μια custom rom...Οι ρομ που υπαρχουν υποστηριζουν ελληνικα?

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση παιδια;Υπαρχει καποια καλη θηκη για το κινητο;Να υπαρχει σε μαγαζι στην Ελλαδα,δεν θελω ebay/amazon κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...