Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire S


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α.. για να μη ξεχνιόμαστε παίδες... Ό,τι σβήσετε είναι πάντα με δικό σας ρίσκο έτσι...;

Πάντα να κάνετε backup τα πάντα με το Titanium Backup...

Εννοείται βρε ότι κανείς δε θα ζητήσει ευθύνες, μεγάλα παιδιά είμαστε!

Και σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει πλήρη backup της rom.

Επίσης εάν υπάρχει εφαρμογή που κάνει backup τις υπόλοιπες εφαρμογές, αλλά με τα data τους, όχι απλώς το .apk (όπως κάνει το App Backup & Restore).

Edited by drspiros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείται βρε ότι κανείς δε θα ζητήσει ευθύνες, μεγάλα παιδιά είμαστε!

Και σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει πλήρη backup της rom.

Επίσης εάν υπάρχει εφαρμογή που κάνει backup τις υπόλοιπες εφαρμογές, αλλά με τα data τους, όχι απλώς το .apk (όπως κάνει το App Backup & Restore).

Για να κρατήσεις αντίγραφο της ROM μόλις γίνεις root θα μπορείς να κάνεις nadroid backup οπότε και σου κρατάει την ROM που έχεις στην κάρτα μνήμης σου. (καλό θα είναι να έχεις χώρο και να κρατήσεις αντίγραφο και εκτός κάρτας μνήμης just in case...)

 

Νόμιζα ότι το Titanium Backup κρατάει και τα DATA... κάνω λάθος; δεν το έχω ψάξει...

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το Titanium Backup κρατάει και τα DATA... κάνω λάθος; δεν το έχω ψάξει...

Δεν κάνεις λάθος. Κρατάει και αντίγραφο των data μιας εφαρμογής...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Βήμα-βήμα τα καταφέραμε, ας είναι καλά όλα τα παιδιά εδω μέσα.

Και φτάνουμε τώρα στο θέμα των ROM:

- Ποια θεωρείται καλύτερη, όσον αφορά τις ελληνικές ανάγκες; (δηλ. υποστήριξη ελληνικών κτλ.)

- Ποια θεωρειται ελαφριά και οικονομικη (σε θέματα ταχυτητας, ενεργειας κτλ.)

- Ποια θεωρειται πληρέστερη;

 

Ελπίζω να μην κουράζουν οι ερωτησεις μου, φανταζομαι πολλοι θα τις εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Βήμα-βήμα τα καταφέραμε, ας είναι καλά όλα τα παιδιά εδω μέσα.

Και φτάνουμε τώρα στο θέμα των ROM:

- Ποια θεωρείται καλύτερη, όσον αφορά τις ελληνικές ανάγκες; (δηλ. υποστήριξη ελληνικών κτλ.)

- Ποια θεωρειται ελαφριά και οικονομικη (σε θέματα ταχυτητας, ενεργειας κτλ.)

- Ποια θεωρειται πληρέστερη;

 

Ελπίζω να μην κουράζουν οι ερωτησεις μου, φανταζομαι πολλοι θα τις εχουν...

Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο... δεν έχω ασχοληθεί με custom rom ακόμα...

Πιστεύω αν ασχοληθώ θα έχω να προτείνω κάτι. Απλά λόγω δουλειάς και έλλειψης χρόνου δεν έχει κάτσει ακόμα...

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει ερθει αναβαθμιση λογισμικου 14,23 mb. Την εχω κανει ηδη πριν απο μια εβδομαδα, δεν καταλαβα διαφορά. Τορα ερχεται FOTA παλι η ιδια 14,23 mb. Την κανω και στο reboot κολλαει και μου βγαζει ενα τριγωνο με ερωτηματικο και το σηματακι android απο διπλα το οποιο φευγει μονο αν βγαλω την μπαταρια....και παλι τα ιδια.(βρεθηκε ενημερωση κτλ..κτλ..)

Κανεις καποια ιδεα?

Εχω κανει unlock τον bootloader ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα αν κάνεις root/unlock το κινητό σου, μην περνάς OTA updates. Το τρίγωνο που λες βγήκε γι'αυτό το λόγο ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...

Έπεσε στην αντίληψη μου αυτό το προγραμματάκι...

Σύμφωνα με αυτό που λέει ο δημιουργός του, φαίνεται να κάνει παπάδες και καλή δουλειά!!!

Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος αυτό;;

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε μπορω να κατεβασω το WFS Manager!! http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1431969 παω σε αυτο το λινκ αλλα δεν κατεβαινει!! Παλευα μια ωρα να ξεκλειδωσω με S-ON και εδω κολλαω. Help Please!! :rolleyes::rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανείς πως γίνεται setcpu root να αλλάξουμε τη ταχυτητα στη cpu με ροοτ wildfire s?

Πρέπει ο kernel να υποστηρίζει overclocking για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το setcpu ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

υπάρχη κανένα προγραμματακι να αλλαζει την αυτόματη ρύθμιση της φωτεινότητας της οθόνης ?η μέσω ροοτ vα αλλαξό τα στοιχία του αισθητήρα ?γιατί στο αυτόματη φωτεινότητα το βράδι η οθόνη εινε αρκετά φωτεινή και κουραζή .φαντάζομε και στα δικά σας έτσι εινε ?
:!:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το ίδιο θέμα με το wildfire (όχι το s)! Η cm7 είχε ρυθμίσεις για κάτι τέτοιο (να αλλάζεις τις τιμές της αυτόματης φωτεινότητας). Δεν έχει πάρει το μάτι μου κάποια εφαρμογή όμως που να κάνει κάτι τέτοιο...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεκινησα να κανω και εγω την διαδικασια για το root.

Σε πρωτη φαση εκανα update τον bootloader,με βαση τις οδηγιες απο την σελιδα της htc.Τα εκανα ολα οπως ελεγε,στο τελος μου ειπε οτι απο την εκδοση 2.14.κατι αναβαθμιστηκε και εγινε 2.17.κατι.

Το θεμα ομως ειναι οτι οταν παω στο κινητο και κοιταζω στις πληροφοριες τηλεφωνου βλεπω οτι ο αριθμος εχει παραμεινει ο ιδιος,οπως ηταν και πριν κανω την διαδικασια.Μηπως εκανα καποιο λαθος και δεν εγινε τελικα η αναβαθμιση?

 

EDIT : Παιδια ακυρο τελικα,απο οτι φαινεται τα καταφερα με το root.Συνεχισα την διαδικασια για το bootloader,το οποιο απο οτι καταλαβα ξεκλειδωσε επιτυχως και μετα ακολουθωντας τις οδηγιες του dosman (τον οποιο και ευχαριστω θερμα) εκανα root την συσκευη.

 

Πλεον εχει το εικονιδιο του superuser μεσα στο μενου,κατεβασα και το link2sd για να δοκιμασω να "παγωσω" μια εφαρμογη του συστηματος(μιας και δεν εχω ακομα δευτερο partition στην καρτα μνημης),μου ζητησε αδεια superuser,την επετρεψα και παγωσε την εφαρμογη.

Οποτε να υποθεσω οτι ειμαι κανονικα root ετσι?Για να γινεται αυτη η δουλεια,λογικα ειναι root το τηλεφωνο ετσι?

Μια ερωτηση/προβλημα ειναι οτι ενω πριν ειχα το καινουριο market(που λεγοταν play store η καπως ετσι)τωρα εχω το παλιο market και δεν μπορω να βρω πουθενα το καινουριο για να το βαλω.Καποια ιδεα,βοηθεια?

 

EDIT 2 : Ολα κομπλε τελικα.Εκανα και δευτερο partition σε μια 8gb καρτα που αγορασα για αυτον τον λογο,το αναγνωρισε το link2sd και πλεον ολα κομπλε.

Το μονο ζητημα ειναι με το market που αναφερω και πιο πανω,πως μπορω να βαλω το καινουριο?

Επισης πως μπορω να δω τι ειναι τελικα ο bootloader,ειναι S-ON ή S-OFF?Πως το βλεπω αυτο?

Εαν οπως ειναι κλειστο το τηλεφωνο και το ανοιξω πατωντας και το volume key θα συμβει κατι?Θα ανοιξει το εξτρα μενου που ειχε ανοιξει κατα την διαδικασια η πρεπει να το εχω συνδεδεμενο με τον υπολογιστη?Και αν ανοιξει,τι επιλογες μπορουμε να κανουμε απο εκει?

Και μια τελευταια ερωτηση,αυτο το CWM(clockworkrecovery?)ειναι εγκατεστημενο στο τηλεφωνο?

Σορυ για την ζαλουρα παιδια με τις πολλες ερωτησεις μου,αλλα ειμαι ολιγον ασχετως!!

Edited by fotaras85
Link to comment
Share on other sites

S-off ή s-on θα δεις ότι είσαι αν ανοίξεις το κινητό με το πλήκτρο της έντασης. Το μενού αυτό χρησιμεύει σε πολλά και από εκεί μπαίνεις και στη recovery (από την αντίστοιχη επιλογή), αλλά επίσης είναι πολύ επικίνδυνο αν δεν ξέρεις τι πατάς, γιατί μπορεί να σβήσεις τα πάντα μέσα στο κινητό σου (όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα)! Το νέο market μπορείς να το εγκαταστήσεις κι από εδώ, αν και κάποια στιγμή θα έρθει και αυτόματα! Επίσης κοίταξε αν θες στο πρώτο post αυτού του θέματος για να σου λυθούν μερικές απορίες :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να προσθεσω ελληνικα στο htc wildfire s σε ολοκληρο το λειτουργικο οχι στο keyboard. Δεν υποστηριζει ελληνικα το μονο που βρηκα ειναι καποια applications αλλα δεν μεταφραζει ολο το λειτουργικο μονο τμηματικα μερη
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με την εφαρμογή morelocale2. Προφανώς εφαρμογές που πέρασες εσύ, δε θα μεταφραστούν αν δεν τις έχει μεταφράσει κάποιος και έχουν συμπεριληφθεί ουσιαστικά στην εφαρμογή. Αν τώρα αυτή ήταν η εφαρμογή που δοκίμασες και δε σου έκανε δουλειά, δεν μπορείς να κάνεις κάτι, πέρα από το να αλλάξεις rom ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

S-off ή s-on θα δεις ότι είσαι αν ανοίξεις το κινητό με το πλήκτρο της έντασης. Το μενού αυτό χρησιμεύει σε πολλά και από εκεί μπαίνεις και στη recovery (από την αντίστοιχη επιλογή), αλλά επίσης είναι πολύ επικίνδυνο αν δεν ξέρεις τι πατάς, γιατί μπορεί να σβήσεις τα πάντα μέσα στο κινητό σου (όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα)! Το νέο market μπορείς να το εγκαταστήσεις κι από εδώ, αν και κάποια στιγμή θα έρθει και αυτόματα! Επίσης κοίταξε αν θες στο πρώτο post αυτού του θέματος για να σου λυθούν μερικές απορίες :)

Σε ευχαριστω πολυ Villi.Εβαλα και το καινουριο market στο κινητο.Τωρα για το μενου που ανοιγει με το πληκτρο της εντασης προσωρινα το αφηνω και δεν το πειραζω γιατι σιγουρα δεν θα ξερω τι να κανω με αυτο και μπορει να κανω καμια βλακεια!:O:O

Ενα backup ολοκληρου του κινητου οπως ειναι τωρα μπορω να κανω και αν ναι με ποιον τροπο?Πρεπει να το συνδεσω με τον υπολογιστη η γινεται με καποια εφαρμογη?Πιο πολυ ρωταω για να μην κανω καμια βλακεια και σβησω κατι απο το κινητο που δεν πρεπει,τουλαχιστον να υπαρχει ενα backup καπου για να το κανω μετα να ξαναδουλεψει,δεν ξερω κι'ολας αν γινεται αυτο που λεω.

Επισης κατι αλλο που διαπιστωσα ειναι οτι παρολο που εκανα root και πλεον περναω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης με το link2sd,παλι η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου γεμιζει σιγα σιγα.Μηπως κανω κατι λαθος η μηπως ετσι ειναι με αυτο το τηλεφωνο?Οτι και να κανω δηλαδη θα γεμιζει η εσωτερικη μνημη?

 

EDIT : Αντιγραφω απο το πρωτο post αυτου του θεματος :

Ερ. Ακούω συνέχεια για root, rooted, δικαιώματα root, δικαιώματα superuser… Τι είναι όλα αυτά;

Κάποια από τα οφέλη του root επιγραμματικά, είναι:

η δυνατότητα εγκατάστασης custom roms, η δυνατότητα backup όλου του κινητού (ουσιαστικά δημιουργία ενός image της μνήμης), το overclocking, η εγκατάσταση όλων των εφαρμογών στην sd, καθώς και δυνατότητα μεταφοράς της dalvik cache στην sd (εξοικονομείται χώρος στην εσωτερική μνήμη του κινητού). Περισσότερες πληροφορίες για το τι εστί root και τι μπορεί κανείς να κερδίσει με αυτό, υπάρχουν εδώ (στα ελληνικά) κι εδώ (στ' αγγλικά).

 

Αυτο το image της μνημης πως μπορω να το κανω να το εχω για περιπτωση αναγκης ?

Edited by Villis
Sorry έκανα τροποποίηση κατά λάθος :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος για να επεκτήνω τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο στο HTC Wildfire S;
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Villi.Εβαλα και το καινουριο market στο κινητο.Τωρα για το μενου που ανοιγει με το πληκτρο της εντασης προσωρινα το αφηνω και δεν το πειραζω γιατι σιγουρα δεν θα ξερω τι να κανω με αυτο και μπορει να κανω καμια βλακεια!:O:O

Ενα backup ολοκληρου του κινητου οπως ειναι τωρα μπορω να κανω και αν ναι με ποιον τροπο?Πρεπει να το συνδεσω με τον υπολογιστη η γινεται με καποια εφαρμογη?Πιο πολυ ρωταω για να μην κανω καμια βλακεια και σβησω κατι απο το κινητο που δεν πρεπει,τουλαχιστον να υπαρχει ενα backup καπου για να το κανω μετα να ξαναδουλεψει,δεν ξερω κι'ολας αν γινεται αυτο που λεω.

Επισης κατι αλλο που διαπιστωσα ειναι οτι παρολο που εκανα root και πλεον περναω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης με το link2sd,παλι η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου γεμιζει σιγα σιγα.Μηπως κανω κατι λαθος η μηπως ετσι ειναι με αυτο το τηλεφωνο?Οτι και να κανω δηλαδη θα γεμιζει η εσωτερικη μνημη?

 

EDIT : Αντιγραφω απο το πρωτο post αυτου του θεματος :

Ερ. Ακούω συνέχεια για root, rooted, δικαιώματα root, δικαιώματα superuser… Τι είναι όλα αυτά;

Κάποια από τα οφέλη του root επιγραμματικά, είναι:

η δυνατότητα εγκατάστασης custom roms, η δυνατότητα backup όλου του κινητού (ουσιαστικά δημιουργία ενός image της μνήμης), το overclocking, η εγκατάσταση όλων των εφαρμογών στην sd, καθώς και δυνατότητα μεταφοράς της dalvik cache στην sd (εξοικονομείται χώρος στην εσωτερική μνήμη του κινητού). Περισσότερες πληροφορίες για το τι εστί root και τι μπορεί κανείς να κερδίσει με αυτό, υπάρχουν εδώ (στα ελληνικά) κι εδώ (στ' αγγλικά).

 

Αυτο το image της μνημης πως μπορω να το κανω να το εχω για περιπτωση αναγκης ?

 

Το image αυτό της μνήμης του κινητού λέγεται nandroid backup. Θα το βρείς στο μενού που είπες ότι δε θα πειράξεις :p

Παραθέτω ένα απόσπασμα για το τι εστί nandroid backup:

Το nandroid backup σας επιτρέπει να αποθηκεύσετε στην εσωτερική μνήμη του κινητού σας, όπως είναι τη στιγμή που κάνετε το backup, στην κάρτα SD. Αποθηκεύονται όλες σας οι εφαρμογές και ρυθμίσεις και ό,τι άλλο υπάρχει στην εσωτερική μνήμη.

 

Πηγαίνεις στην επιλογή backup/restore και το επιλέγεις, ενώ στη συνέχεια επιλέγεις το backup ;)

 

Καλησπέρα.Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος για να επεκτήνω τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο στο HTC Wildfire S;

Δεν έχω το wildfire s για να ξέρω, αλλά αν βρείς στο xda κάτι με mtd partitions, θα κάνει αυτή τη δουλειά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή link2sd ώστε να στείλεις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ;)

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

επειδη προκειται να το αγορασω...μπορειτε να μου πειτε εσεις που το εχετε τι γνωμη εχετε για τον δεκτη gps καθως επισης και πιο θεωρειται το πιο καλο προγραμμα πλοηγησης?

η μπαταρια του πως παει?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Για τα προγράμματα πλοήγησης η σειρά που προτείνεται από πολλούς, είναι igo>don't panic>navigon! Περισσότερα γι'αυτά, εδώ! Για τα άλλα δεν έχω άποψη!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

επειδη προκειται να το αγορασω...μπορειτε να μου πειτε εσεις που το εχετε τι γνωμη εχετε για τον δεκτη gps καθως επισης και πιο θεωρειται το πιο καλο προγραμμα πλοηγησης?

η μπαταρια του πως παει?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Για τα προγραμματα πλοηγησης σου απαντησε ο villis τον οποιο και ευχαριστω για ακομα μια φορα για το nandroid backup που μου απαντησε σε προηγουμενο post.

Οσο για την μπαταρια,δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο.Το γνωστο μια μερα,αντε με ελαφρια χρηση να φτασει στις 2 μερες.Εμενα προσωπικα γυρω στην μιαμιση με δυο μερες μου βγαζει κ αυτο επειδη δεν πολυμπαινω σε ιντερνετ κτλ.

Smartphones σου λεει μετα!:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...