Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εργοστασιακη εφαρμογη εχω! θα τη βαλω και θα ξανα ποσταρω!

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια,

εχει τυχη σε καποιον να βγαζει το κινητο του πολυ θολες φωτο? εμενα κατι εχει παθει και εχει αυτη την θολαδα που ειχαν τα πρωτα κινητα! παρατηρησα οτι το τζαμι εχει κατι σαν γρατζουνιες. αλλα ειναι εσωτερικες

 

το τζάμι θελει καθαρισμα πριν χρησιμοποιησεις την καμερα γιατι εύκολα το χέρι το ακουμπα και αφήνει κατάλοιπα και ιδρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς καμιά καλή εφαρμογή που μπλοκάρει κλήσεις και ιδιαιτέρως μηνύματα?

Έχω δοκιμάσει 2 αλλά μια αλλά τα μηνύματα μου έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

σκαιφτομαι να το παρω πάλι

με custom rom παρουσιαζει lag?

 

εαν το ρουταρω το κινητο και μετα το επαναφερω εχω παλι εγγυηση? ή μπα?

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

σκαιφτομαι να το παρω πάλι

με custom rom παρουσιαζει lag?

 

εαν το ρουταρω το κινητο και μετα το επαναφερω εχω παλι εγγυηση? ή μπα?

Custom rom δεν εχω βαλει για να σου απαντησω στην πρωτη ερωτηση.

Οσο για το root, αν το επαναφερεις, μπαινεις κανονικα στην εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν διδεται δηλαδη το ιμει σε κανα σερβερ της sony για να υπαρχει προβλημα

οπως π.χ. στην htc με το htcdev

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Έδωσε για αλλαγή οθόνης σε έναν ανίδεο κι αυτός δε μου κόλλησε την οθόνη καλά!Και τώρα δεν "πατάει" όπως πρέπει και βγαίνει.Μπορώ να χρησιμοποιήσω κόλλα εμπορίου ή να πάρω κάποια άλλη ή να το δώσω αλλού να μου το κολλήσουν;

Edit: Το κόλλησα με μια κόλα στιγμής ελπίζω να πιάσει

Edited by zizu21
Link to comment
Share on other sites

δεν διδεται δηλαδη το ιμει σε κανα σερβερ της sony για να υπαρχει προβλημα

οπως π.χ. στην htc με το htcdev

 

αυτο γινετε για να ξεκλειδωσεις τον bootloader, οχι στο ροοτ υπαρχουν καποιες custom rom (που τις βαζεις χωρις να ξεκλειδωσεις τον bootloader) που δεν εχουν lag απλως εχουν λιγο παραπανω καταναλωση ενεργειας (και ελαχιστα bug)..

 

μερικες απο αυτες ειναι η miui, icecream pureness, realICS, HyperbeamCream

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετές προσπάθειες για να ξεκλειδώσω τον bootloader κλπ, μετά απο δοκιμές με ICS και μετά απο ενα hardware πρόβλημα του slider (το οποίο ευτυχώς λύθηκε απο το service - αλλά μέσω της vodafone και όχι απευθείας σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα service) τελικά κατέληξα σε 2.3.4. Προτιμώ τελικά το κινητο να είναι πλήρως λειτουργικό, παρά να έχει το τελευταίο update.

 

Γι αυτούς που αναρωτιούνται αν αξίζει η αναβάθμιση ή άν αξίζει να το rootαρουν, καλύτερα να το ξανασκεφτούν εάν δεν είναι σίγουροι πώς να το κάνουν (και δεν έχουν γνώσεις όπως εγώ). Μακάρι να βγεί ένα πρόγραμμα όπως στο iPhone για 1-click bootloader unlock ώστε να ξεφωρτωθούμε μερικά απο τα άχρηστα προγράμματα που έχει η ROM χωρίς να χρειάζεται να μπούμε στο τρυπάκι να αλλάξουμε ROM αν είμαστε ικανοποιημένοι απο την stock ROM.

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς καμιά καλή εφαρμογή που μπλοκάρει κλήσεις και ιδιαιτέρως μηνύματα?

Έχω δοκιμάσει 2 αλλά μια αλλά τα μηνύματα μου έρχονται.

 

 

Advanced Call Manager και SMS Blocker απο το Play

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξανα καλησπέρα σας.¨΄Εχω ένα θεμα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Στην sd μου κάποια στιγμή μου ΄δειξε ότι δεν έχω καθόλου χώρο.Έτσι άρχισα να διαγραφω κάποια αρχεία.Μετά κατέβασ το viber κι όταν πήγα να βάλω την εικόνα μου μου είπε ότι δεν έχω καθόλου αποθηκευτικό χώρο (παρ όλο που το viber δεν είναι στην κάρτα) και πήγα στην sd κι απο εκεί που είχα ελεύθερα 34 mb ξαφνικά έχω 0.Έκανα την ίδια διαδικασία ακόμα μια φορα πάλι ελευυθερος χώρος,πάλι φωτο στο viber πάλι τα ίδια.Λέτε να φταίει αυτό;Το διέγραψα αλλά δεν είδα κάποια διαφορά
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετές προσπάθειες για να ξεκλειδώσω τον bootloader κλπ, μετά απο δοκιμές με ICS και μετά απο ενα hardware πρόβλημα του slider (το οποίο ευτυχώς λύθηκε απο το service - αλλά μέσω της vodafone και όχι απευθείας σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα service) τελικά κατέληξα σε 2.3.4. Προτιμώ τελικά το κινητο να είναι πλήρως λειτουργικό, παρά να έχει το τελευταίο update.

 

Γι αυτούς που αναρωτιούνται αν αξίζει η αναβάθμιση ή άν αξίζει να το rootαρουν, καλύτερα να το ξανασκεφτούν εάν δεν είναι σίγουροι πώς να το κάνουν (και δεν έχουν γνώσεις όπως εγώ). Μακάρι να βγεί ένα πρόγραμμα όπως στο iPhone για 1-click bootloader unlock ώστε να ξεφωρτωθούμε μερικά απο τα άχρηστα προγράμματα που έχει η ROM χωρίς να χρειάζεται να μπούμε στο τρυπάκι να αλλάξουμε ROM αν είμαστε ικανοποιημένοι απο την stock ROM.

 

και με ροοτ μπορεις να διαγραψεις οτι θες στην στοκ ρομ χωρις να προβληματίζεσαι για τον bootloader σιγουρα στην 2.3.4 εκδοση με το firmware .42 το ροοτ με το 1 click ειναι πολυ πιο απλο απο την ICS

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. οι καινουργιες παρτιδες του μινι εχουν περασμενη την αιςκριμ εκδοση η οχι? στο γερμανι μου ειπαν σημερα πως ναι. ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. οι καινουργιες παρτιδες του μινι εχουν περασμενη την αιςκριμ εκδοση η οχι? στο γερμανι μου ειπαν σημερα πως ναι. ισχυει?

Οι καινούριες λογικά ναι.. Αλλά και να μην την έχουν δεν είναι τίποτα.. Εύκολα την περνάς!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

και με ροοτ μπορεις να διαγραψεις οτι θες στην στοκ ρομ χωρις να προβληματίζεσαι για τον bootloader σιγουρα στην 2.3.4 εκδοση με το firmware .42 το ροοτ με το 1 click ειναι πολυ πιο απλο απο την ICS

 

Δυστυχώς απο το σέρβις μου το έδωσαν με την .62 :( άν υπάρχει κάποιος απλός οδηγός για αυτή την έκδοση...

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

παραλίγο να το κλαίω το κινητό με τις οδηγίες για flash και ρουτ που δίνονται εδώ... μην ακολουθείτε αβλεπεί τους οδηγούς που δίνονται. :confused:
Link to comment
Share on other sites

παραλίγο να το κλαίω το κινητό με τις οδηγίες για flash και ρουτ που δίνονται εδώ... μην ακολουθείτε αβλεπεί τους οδηγούς που δίνονται. :confused:

 

sorry φιλε αλλα ο οδηγος ειναι τελειος..

αμα κανεις οτι ακριβως λεει δεν εχεις κανενα προβλημα... ακριβως ομως...

θα συμφωνησουν φανταζομαι ολοι

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

sorry φιλε αλλα ο οδηγος ειναι τελειος..

αμα κανεις οτι ακριβως λεει δεν εχεις κανενα προβλημα... ακριβως ομως...

θα συμφωνησουν φανταζομαι ολοι

παντως και εγω 2 φορες προσπαθησα να το ρουταρω και τις 2 φορες νεκρωσε.μετα το φλασαρισμα του πρωτου κερνελ νεκρωσε .εκανα ρεσταρτ τον υπολογιστη δεν εβλεπε το κινητο με τιποτα.οποτε και τις 2 φορες (με δυσκολια )εκανα επαναφορα με SEUS και τα εχασα ολα αλλα τουλαχιστον επανηλθε το κινητο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απο το σέρβις μου το έδωσαν με την .62 :( άν υπάρχει κάποιος απλός οδηγός για αυτή την έκδοση...

δεν υπαρχει αλλα μπορεις να πας στην .42 πιστευω ευκολα

πριν ξεκινησεις κανεις τα παρακατω

Enable "USB DEBUGGING" from Menu -> Settings -> Applications -> Development

Enable "UNKNOWN SOURCES" from Menu -> Settings -> Applications

Set Connectivity mode to MSC from Menu -> Sony Ericsson -> Connectivity -> USB Connection Mode

 

1. κατεβαζεις το flashtool αν δεν το εχεις http://uploaded.net/file/9o4swxaa

2. αν εχεις το xperia mini κατεβαζεις αυτο το firmware http://www.mediafire.com/?uboo3lrdxnoeldn ή αν εχεις το mini pro http://www.mediafire.com/?hevz3x5w9pqt24q

3. πας εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1568792 και στο βημα 4 κανεις την μεθοδο flashtool

4. μετα πας στο βημα 2α και κανεις το ροοτ οπως το περιγραφει, οταν κατεβασεις το αρχειο για το ροοτ (v4) ισως το antivirus να στο βγαλει οτι ειναι ιος αλλα δεν ειναι...

αυτη ειναι η διαδικασια ελπιζω να μην φαινεται δυσκολη :cool:

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση δυστυχώς η κάμερα είναι θολή και χαμηλής ποιότητας!με την αρχική η κάμερα ήταν όπως και με την 2.3!όχι ότι βγάζω πολλές φωτογραφίες αλλά το έχουν όλα τα mini pro το ίδιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

παιδες, αν πεσει κατω το μινι προ σπαει η οθονη στα σιγουρα η πρέπει να είσαι πολυ ατυχος για να σου συμβεί ?

 

 

Παιδια ξανα καλησπέρα σας.¨΄Εχω ένα θεμα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Στην sd μου κάποια στιγμή μου ΄δειξε ότι δεν έχω καθόλου χώρο.Έτσι άρχισα να διαγραφω κάποια αρχεία.Μετά κατέβασ το viber κι όταν πήγα να βάλω την εικόνα μου μου είπε ότι δεν έχω καθόλου αποθηκευτικό χώρο (παρ όλο που το viber δεν είναι στην κάρτα) και πήγα στην sd κι απο εκεί που είχα ελεύθερα 34 mb ξαφνικά έχω 0.Έκανα την ίδια διαδικασία ακόμα μια φορα πάλι ελευυθερος χώρος,πάλι φωτο στο viber πάλι τα ίδια.Λέτε να φταίει αυτό;Το διέγραψα αλλά δεν είδα κάποια διαφορά

 

τσέκαρε με ένα file manager το dcim/thumbnails φάκελο για αρχεια thumbdata που φουσκώνουν σε μεγάλο μεγεθος πόλων mb.

 

επίσης τσεκαρε σε ενα pc το android secure φάκελο που αποθηκευονται τα app2sd.

οι εφαρμογές που μεταφέρονται στην sd πιάνουν περισοτερο χώρο να ξέρεις και ισως σε περιπτώσεις χαμηλής εξωτερικής μνήμης θα ηταν καλύτερο να πανε στο τηλφωνο

Edited by Cmd
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να υπάρχει μια σαφή εικόνα για το ICS στο Xperia Mini:

Μπήκα τελικά στον πειρασμό, δεν άντεξα και αναβάθμισα σε ICS (.587). Την έκανα με το Update Service και επέλεξα clean install. Στη συνέχεια το 1ο πράγμα που έκανα ήταν διαγραφή της κάρτας μνήμης μέσω της συσκευής. Το κινητό φυσάει, ιδίως αν εκμεταλλευτείτε τη δυνατότητα απενεργοποίησης διαφόρων άχρηστων apps μέσα από τα settings. Επίσης απεγκατέστησα και μερικές άλλες άχρηστες που είχαν αυτή τη δυνατότητα (π.χ. Wisepilot). Η απόκριση της συσκευής είναι αν όχι καλύτερη, εξίσου καλή με το 2.3.4. Ούτε lags (τουλάχιστον όχι περισσότερο από το GB), ούτε reboots, ούτε άλλα προβλήματα. Πιστεύω είναι βασικό να γίνει clean install και διαγραφή της κάρτας, καθόσον το ICS έχει κάποιες διαφορές στη δομή των αρχείων του και των φακέλων του συστήματος σε σχέση με το GB. Ειδικότερες παρατηρήσεις:

 

1. Αφού εγκατέστησα όλες τις εφαρμογές που είχα στο GB (καμιά 100ριά), τις μετέφερα στην κάρτα μνήμης. Παρατήρησα ότι στη μνήμη του τηλεφώνου παρέμειναν διαθέσιμα 40-50ΜΒ παραπάνω από όσα είχαν παραμείνει στο GB.

 

2. Το θέμα της κάμερας: οι φώτο που βγάζει στα 5ΜΡ είναι περίπου διπλάσιου μεγέθους από αυτές του GB (μικρότερη συμπίεση), καλύτερης ποιότητας. Η ποιότητα της προεπισκόπησης στην κάμερα είναι κατώτερη (προφανώς για λόγους απόδοσης) αλλά αυτό δεν επηρεάζει τη λήψη και την ποιότητα των ληφθέντων φώτο.

Κατά την εγγραφή βίντεο η λήψη είναι ομαλότατη χωρίς σκαλώματα ΚΑΙ με το stabilizer ενεργό. Τα fps έχουν πέσει ελαφρώς βέβαια, όπως έχει αναφερθεί από πολλούς και είχα επισημάνει σε προηγούμενο post μου, αλλά η διαφορά δεν είναι αισθητή στο μάτι. Γενικώς το βίντεο είναι πολύ καλής ποιότητας. Το μόνο μείον είναι ο ήχος του βίντεο ο οποίος είναι πλέον mono και όχι stereo όπως στο GB.

Επίσης χωρίς προβλήματα γίνεται και η αναπαραγωγή βίντεο 720p, τόσο της κάμερας όσο και άλλων.

 

3. Το γνωστό bug με το led που δεν ανάβει στα εισερχόμενα sms καλά κρατεί... :mad:

 

4. Από τις διάφορες νέες λειτουργίες του ICS είναι ιδιαίτερα πρακτικές οι προσβάσεις στο notification bar κατευθείαν από την κλειδωμένη οθόνη καθώς και η δυνατότητα ελέγχου του music player (αλλαγή κομματιού, start-pause) από αυτή χωρίς να χρειάζεται να την ξεκλειδώσεις. Επίσης πολύ καλή η λειτουργία παρακολούθησης της κίνησης δεδομένων στα settings και ο καθορισμός ορίου ειδοποίησης και ορίου φραγής δεδομένων.

 

Γενικώς είμαι πολύ ικανοποιημένος έως ενθουσιασμένος με το ICS. Δίνει μια αίσθηση ανανέωσης του κινητού και είναι άλλη φάση να ξέρεις ότι έχεις Android 4.0.4 στο Mini σου!;)

Ελπίζω η Sony να διορθώσει τις όποιες μικροατέλειες και κυρίως να μας δώσει Jelly Bean!!!:D

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

παιδες, αν πεσει κατω το μινι προ σπαει η οθονη στα σιγουρα η πρέπει να είσαι πολυ ατυχος για να σου συμβεί ?

 

 

εξαρταται πως θα πεσει και απο τι υψος αν πεσει με την οθονη δεν το βλεπω καλα..

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι είναι εχει εσωτερικές γρατζουνιές αλλά τραβάει καλές φώτο ...Τι να είναι αυτές οι εσωτερικές γρατζουνιές άραγε ??

 

δεν εχω ιδεα.. ποτε δεν ειχα προβλημα με της φωτο (k750,k800i,k850i,kc910i), και τωρα να στο xperia.. εννοω ηταν αψογες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...