Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωριζετε αν η βλαβη αυτη συμπεριλαμβανετε στην εγγυηση 2 χρονων που δινουν ??

ή θα πρεπει να πληρωση την επιδιορθωση αν φτιαχνει εεε??

 

Και φτιάχνει και φράγκο δεν θα δώσει, μη σε φοβίζει. Είναι αρκετά γνωστό το πρόβλημα παγκοσμίως (όπου τέλος πάντως πουλιέται το κινητό).:)

 

Παρεπιπτόντως, το δικό μου ακόμα κάτι τέτοιο και το έχω 4-5 μήνες. Και το έχω δουλέψει αρκετά. Κάτσε να δαγκώσω τη γλώσσα μου κι έχει καύσωνα όξω...:lol:

 

Κάτι αναβοσβησίματα στο standby έκανε η οθόνη αλλά ως εκεί..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το πρόβλημα της υπερθέρμανσης οι λύσεις που προτείνονται ύστερα από ψάξιμο στο διαδίκτυο είναι :

1) Επανεγκατάσταση του λειτουργικού μέσω SEUS

2) Επιδιόρθωση του λειτουργικού μέσω PC Companion

3) Καλιμπράρισμα της οθόνης με το HTC_Calibrate.apk δείτε σχετικό βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=o2rZvNdTcjw

4) Με επιδιόρθωση του script που έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες.Αλλά χρειάζεται να είσαι root

Εμένα μου το εμφάνισε τις πρώτες δέκα μέρες επειδή διάβασα ότι σε άλλους επιδιορθώθηκε σε ένα τέταρτο ενώ σε άλλους αλλάξανε πλακέτα μέχρι και τηλέφωνο το πήγα σε εξουσιοδοτημένο σέρβις αφού πρώτα δοκίμασα τις πρώτες τρεις λύσεις , όπου και περιμένω απάντηση για το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έβγαλε τώρα πριν λίγες μέρες... Βέβαια είμαι εκτός εγγύησης αλλά το πήγα για επιδιόρθωση γιατί προσπάθησα με SEUS και μου έλεγε ότι έχω ενημερωμένο το λογισμικό.

 

Δεν πειράζει... αρκεί να γυρίσει καλά γιατί μου έχει δέσει τα χέρια...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα της υπερθέρμανσης οι λύσεις που προτείνονται ύστερα από ψάξιμο στο διαδίκτυο είναι :

1) Επανεγκατάσταση του λειτουργικού μέσω SEUS

2) Επιδιόρθωση του λειτουργικού μέσω PC Companion

3) Καλιμπράρισμα της οθόνης με το HTC_Calibrate.apk δείτε σχετικό βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=o2rZvNdTcjw

4) Με επιδιόρθωση του script που έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες.Αλλά χρειάζεται να είσαι root

Εμένα μου το εμφάνισε τις πρώτες δέκα μέρες επειδή διάβασα ότι σε άλλους επιδιορθώθηκε σε ένα τέταρτο ενώ σε άλλους αλλάξανε πλακέτα μέχρι και τηλέφωνο το πήγα σε εξουσιοδοτημένο σέρβις αφού πρώτα δοκίμασα τις πρώτες τρεις λύσεις , όπου και περιμένω απάντηση για το πρόβλημα.

 

απο οσο γνωριζω με επιδιόρθωση του script λυνεται το προβλημα εκτος και αν καποιος δεν θελει να κανει root το κινητο του :)

Never give up
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα της υπερθέρμανσης οι λύσεις που προτείνονται ύστερα από ψάξιμο στο διαδίκτυο είναι :

1) Επανεγκατάσταση του λειτουργικού μέσω SEUS

2) Επιδιόρθωση του λειτουργικού μέσω PC Companion

3) Καλιμπράρισμα της οθόνης με το HTC_Calibrate.apk δείτε σχετικό βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=o2rZvNdTcjw

4) Με επιδιόρθωση του script που έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες.Αλλά χρειάζεται να είσαι root

Εμένα μου το εμφάνισε τις πρώτες δέκα μέρες επειδή διάβασα ότι σε άλλους επιδιορθώθηκε σε ένα τέταρτο ενώ σε άλλους αλλάξανε πλακέτα μέχρι και τηλέφωνο το πήγα σε εξουσιοδοτημένο σέρβις αφού πρώτα δοκίμασα τις πρώτες τρεις λύσεις , όπου και περιμένω απάντηση για το πρόβλημα.

 

Τι είναι το SEUS ??????????

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το SEUS ??????????

 

ειναι περιπου σαν το pc companion μπορεις να κανεις και με αυτο αναβαθμηση του λογισμικου. seus = sony ericsson update service τα αρχικα ;)

Never give up
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη το 4.0.2.A.0.62 και είναι το δεύτερο λογισμικό που αναβάθμισα απο το official update.

Αυτό λέω και εγώ να περιμένω. Αλλά θα το λύσει; Γιατί αν είναι μόνο θέμα πλακέτας που είπαν κάποιοι

τότε και με το ice τα ίδια θα κάνει. Λέτε για αυτό να αργεί να βγει για τα απλά mini; Να θέλουν να λύσουν το πρόβλημα;

Όντως κυκλοφορεί μια φήμη, ότι αυτός είναι ο λόγος που καθυστερεί το παγωτό για το mini μας, για να ενσωματώσουν και καλά στην αναβάθμιση την επιδιόρθωση για την υπερθέρμανση.

Δεν ξέρω αν αληθεύει ή όχι... μακάρι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση φίλε μου για σένα που προχώρησες στην αναβάθμιση του xperia mini με το SEUS. Χρειάζεται να πάρουμε backup του τηλεφώνου ή δεν επηρεάζει τα περιεχόμενα του τηλεφώνου η αναβάθμιση?

 

Kοιτα επειδη το τηλεφωνο το ειχα αδειο τελειως δεν μπορω να σ πω με σιγουρια ααλλα αν θυμαμαι καλα οχι δεν επιρεαζει καθολου τα περιεχομενα του τηλεφωνου αν και σου λεει σε μηνυμα οτι καλο ειναι να υπαρχει ενα backup...

Και εγω αυτο θα συνιστουσα:)

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη το 4.0.2.A.0.62 και είναι το δεύτερο λογισμικό που αναβάθμισα απο το official update.

Αυτό λέω και εγώ να περιμένω. Αλλά θα το λύσει; Γιατί αν είναι μόνο θέμα πλακέτας που είπαν κάποιοι

τότε και με το ice τα ίδια θα κάνει. Λέτε για αυτό να αργεί να βγει για τα απλά mini; Να θέλουν να λύσουν το πρόβλημα;

 

Γεια Spyrus δεν ειναι θεμα πλακετας ειχα και εγω το ιδιο προβλημα εκανε σαν τρελο δεν το πηγα στο service (γιατι βαριεμαι να περιμενω 1 μηνα) παράγγειλα το ανταλλακτικό (digitizer + body) και μεχρι σημερα δεν κανει τιποτα αριστο .Οποτε φταίει η καλωδιοταινια που εχει μαζι και το τσιπακι με τον ελεγχο του digitizer δεν εχει καμια σχεση αυτο το προβλημα με την πλακετα του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Και φτιάχνει και φράγκο δεν θα δώσει, μη σε φοβίζει. Είναι αρκετά γνωστό το πρόβλημα παγκοσμίως (όπου τέλος πάντως πουλιέται το κινητό).:)

 

Παρεπιπτόντως, το δικό μου ακόμα κάτι τέτοιο και το έχω 4-5 μήνες. Και το έχω δουλέψει αρκετά. Κάτσε να δαγκώσω τη γλώσσα μου κι έχει καύσωνα όξω...:lol:

 

Κάτι αναβοσβησίματα στο standby έκανε η οθόνη αλλά ως εκεί..

 

σε ευχαριστω φιλε ,

μας καθησυχασες ελπιζω να εισε απο τους τυχεριυς και να μην σου χαλασει ποτε.

περιμενω να μας το στειλουν απο αθηνα και θα σας πω τι εγινε

Link to comment
Share on other sites

Γεια Spyrus δεν ειναι θεμα πλακετας ειχα και εγω το ιδιο προβλημα εκανε σαν τρελο δεν το πηγα στο service (γιατι βαριεμαι να περιμενω 1 μηνα) παράγγειλα το ανταλλακτικό (digitizer + body) και μεχρι σημερα δεν κανει τιποτα αριστο .Οποτε φταίει η καλωδιοταινια που εχει μαζι και το τσιπακι με τον ελεγχο του digitizer δεν εχει καμια σχεση αυτο το προβλημα με την πλακετα του κινητου.

 

Ε, κάτσε αυτά που λες όμως είναι hardware. Μπορείς να μου πεις ότι άλλαξες την πρόσοψη;

Και πλήρωσες από μόνος σου;

Αυτό;

http://www.howardforums.com/showthread.php/1746569-Sony-Ericsson-Xperia-Mini-ST15-ST15i-Digitizer-Touch-Panel

Edited by Spyrus

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω με επιδιόρθωση του script λυνεται το προβλημα εκτος και αν καποιος δεν θελει να κανει root το κινητο του :)

 

Το ροοτ που λενε τα παιδια ειναι σαν το χακαρισμα που κανουμε στα νοκια γιατι το εχω κανει στο δικο μου Ν8

Με ποιο προγραμα το κανουμε και ποιο το οφελος αν το κανουμε εκτος απο να μπορεσουμε να περασουμε το σκριπτ για να μην γινετε η υπερθενμαση και τα τρελα που κανει το τηλ.

Ετσι θα το φτιαξουν και εκει που το εστειλα

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Κ το ελάχιστα χρησιμοποιημένο mini μου άρχισε να κάνει τα τρελά του.. Πατιέται το κουμπί menu συνέχεια κι από μόνο του.. Κ χωρίς καμία υπερθέρμανση. Συνέρχεται με το seus αυτό?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και PC companion reinstall (έχασα τις ρυθμίσεις + μηνύματα)

αλλά και το calibration .

Το πρόβλημα δεν έφυγε. Πάει για service

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

ναι για το γνωστο προβλημα με τα 2 κουμπια λεω.Εγω αλλαξα την προσοψη , που ειχε πανω και το digitizer και βεβαια πληρωσα για την αλλαγη γιατι αν το πηγαινα στο service η θα εκαναν επανεγκατάσταση του λογισμικου , η calibrate (αν κανω δηλαδη καποια αλλαγη στη rom παλι τα ιδια) , η θα μου εδιναν αλλο που θα ειχε πολλες πιθανοτητες να ξαναβγαλει προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Το ροοτ που λενε τα παιδια ειναι σαν το χακαρισμα που κανουμε στα νοκια γιατι το εχω κανει στο δικο μου Ν8

Με ποιο προγραμα το κανουμε και ποιο το οφελος αν το κανουμε εκτος απο να μπορεσουμε να περασουμε το σκριπτ για να μην γινετε η υπερθενμαση και τα τρελα που κανει το τηλ.

Ετσι θα το φτιαξουν και εκει που το εστειλα

 

Οδηγος για το root βλεπε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

 

 

Καταρχας το οφελος να κανεις root ενα κινητο ειναι σχετικο καθως ο καθενας το βλεπει απο την δικια του οπτικη γωνια...η χρησιμοτιτα του root ειναι οτι αποκτας δικαιωματα διαχειριστη, με αλλα λογια μπορεις να κανεις σχεδον οτι θελεις στο κινητο σου πχ: να περασεις μια αλλη rom στο κινητο σου και πολλα αλλα... απο την αλλη αμα κανεις root χανεις την εγγυηση εν μερει με λιγα λογια δεν θα πας ενα κινητο στο service της sony εχοντας του κανει root το γυρνας παλι στην stock εκδοση και ολα κομπλε :) Τελος, στο service θα γινει recalibration των capacitive buttons και λογικα το προβλημα θα λυθει :D

Edited by razorkop
Never give up
Link to comment
Share on other sites

εχουμε καλα νεα ξεκινησε η αναβαθμιση στα XPERIA MINI μας :D:D

συμφωνα με το επισημο blog της sony

Edited by webxaker
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καλα νεα ξεκινησε η αναβαθμιση στα XPERIA MINI μας :D:D

συμφωνα με το επισημο blog της sony

 

Τρελανε μας στειλε κανα λινκ να διαβασουμε και εμεις!!!

Never give up
Link to comment
Share on other sites

http://talk.sonymobile.com/message/215958#215958

 

manual update ηταν τελικά τσαμπα χαρηκα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

manual update ηταν τελικά τσαμπα χαρηκα

 

Απο οτι διαβασα στο λινκ που εστειλες πηρε το παγωτο ενας απο την Δανια :)

Never give up
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα στο λινκ που εστειλες πηρε το παγωτο ενας απο την Δανια :)

Ειναι σιγουρο ξεκινησε η αναβάθμιση στη δανια !!! αντε να ερθει και σε εμας

, το δικο μου mini ειναι απο γερμανια οταν ερθει το παγωτο αν θελει καποιος το ftf το ανεβαζω.

Edited by webxaker
Link to comment
Share on other sites

επιτελους υπαρχει μια υποψια οτι κατι ,τελικα,κινειται στο θεμα του παγωτου για το κινητο μας.αντε να δουμε και εμεις την αναβαθμιση και να ελπιζουμε οτι η αναμονη εκανε και την διορθωση στο προβλημα των πληκτρων.αν δεν εγινε προβλεπω να γεμισουν τα σερβις με μινι τωρα με τις ζεστες
Link to comment
Share on other sites

επιτελους υπαρχει μια υποψια οτι κατι ,τελικα,κινειται στο θεμα του παγωτου για το κινητο μας.αντε να δουμε και εμεις την αναβαθμιση και να ελπιζουμε οτι η αναμονη εκανε και την διορθωση στο προβλημα των πληκτρων.αν δεν εγινε προβλεπω να γεμισουν τα σερβις με μινι τωρα με τις ζεστες

 

Παντως σε επισημο site της sony βλεπε http://talk.sonymobile.com/message/215958#215958 χρηστες ρωτανε εαν το προβλημα θα λυθει με το παγωτο κ η απαντηση ειναι να πατε το κινητο σας για service :wacko: μετα απο τετοια απαντηση αποψη μου ειναι οτι δεν θα διορθωθει το προβλημα των πληκρων

Never give up
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε επισημο site της sony βλεπε http://talk.sonymobile.com/message/215958#215958 χρηστες ρωτανε εαν το προβλημα θα λυθει με το παγωτο κ η απαντηση ειναι να πατε το κινητο σας για service :wacko: μετα απο τετοια απαντηση αποψη μου ειναι οτι δεν θα διορθωθει το προβλημα των πληκρων

καταπληκτικη η αγαπημενη μας σονυ με αυτου του ειδους τις απαντησεις:lol:

παντως ,περα αποτην πλακα,εγω προσωπικα αν δω οτι δεν εχει επιλυθει το προβλημα ,θα το κλεισω στο συρταρι το κινητο και <<παμε για αλλα>>.δεν μπορω πλεον να ζω με τον φοβο ,καθε μερα,οτι θα μου βγαλει προβλημα εδω και 6 μηνες σχεδον.και επισης ειναι και προκλητικη αδιαφορια της σονυ το οτι ενω ειχε τοσους μηνες να αναπτυξει και να δοκιμασει το λογισμικο δεν ενσωματωσε την επιλυση του προβληματος

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικη η αγαπημενη μας σονυ με αυτου του ειδους τις απαντησεις:lol:

παντως ,περα αποτην πλακα,εγω προσωπικα αν δω οτι δεν εχει επιλυθει το προβλημα ,θα το κλεισω στο συρταρι το κινητο και <<παμε για αλλα>>.δεν μπορω πλεον να ζω με τον φοβο ,καθε μερα,οτι θα μου βγαλει προβλημα εδω και 6 μηνες σχεδον.και επισης ειναι και προκλητικη αδιαφορια της σονυ το οτι ενω ειχε τοσους μηνες να αναπτυξει και να δοκιμασει το λογισμικο δεν ενσωματωσε την επιλυση του προβληματος

 

Απο οτι καταλαβα δεν σου εχει βγαλει το προβλημα...κανε ενα test ζωρισετο το μινι και τωρα ειδικα με τις ζεστες θα στο βγαλει το προβλημα κατευθιαν εαν το εχει...απο την αλλη οπως ειχα πει σε προηγουμενο post το προβλημα λυνεται με ενα script που κυκλοφορει εκτος και αν καποιος δεν θελει να το δοκιμασει...οσο για την αδιαφορια που αναφερες συμφωνω απολυτα!!!!Αποδειξε κατι ομως οτι δεν την ενδιαφερει να φτιαξει ενα value for money κινητο εαν κοστιζε 450 ευρω θα ειχαμε την ιδια αντιμετωπιση;;Δεν το νομιζω:lol:

Never give up
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...