Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρεις που μπορώ να δω που εχει service η Σονυ ??

 

Δεν κοιτάς εδώ???

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά, μια ερώτηση. ύπαρχει κάτι που μπορούμε να απενεργοποιήσουμε ώστε στην έναρξη κατά το άνοιγμα του τηλεφώνου να μην κάνει τόοοοοοσσηηη ώρα;;

 

κάτι σαν τύπου απενεργοποίησης οθόνης έναρξης που είχαν τα παλιά μας κινητά...

Αφενός πρέπει να είσαι root αφετέρου θα πρέπει να πειράζεις το κατάλληλο αρχείο ώστε να απενεργοποιήσεις το boot animation.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι ρουτ το τηλέφωνο που αναφέρομαι αλλά αυτό με κάθε αναβάθμιση πάει "πίσω τα καράβια Γιάννη" ε;; α στο καλό..
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Τι μπορω να κανω για να μην μου τελειωνει η μπαταρια τοσο γρηγορα ?

Μεσα σε 4 ωρες παει 60% !

Το μονο που εχω βαλει ειναι το GO Launcher EX και το Advanced Task Killer για να τερματιζει τις εφαρμογες

(τρεχουν συνεχεια facebook,αναπαραγ. στην συσκευη και ακομα 5-6!)

Τι προτεινετε να κανω ??

Δώσε περισσότερες πληροφορίες!

Εννοείς πέφτει στο 60% σε Stand-by; Τι έχεις ενεργοποιημένο (πχ. Wi-Fi); κτλ...

καποιος να βοηθησει ρε παιδια γιατι μου την εχει δωσει, εχω το μινι προ με 2.3.4 και αριθμο εκδοσης 4.0.2.Α.0.62 , δεν μπορω με τιποτα να το κανω ροοτ. εχει κανει καποιος ?

Δες αυτό (συγκεκριμένα το 2o και 3ο section).

παιδιά, μια ερώτηση. ύπαρχει κάτι που μπορούμε να απενεργοποιήσουμε ώστε στην έναρξη κατά το άνοιγμα του τηλεφώνου να μην κάνει τόοοοοοσσηηη ώρα;;

κάτι σαν τύπου απενεργοποίησης οθόνης έναρξης που είχαν τα παλιά μας κινητά...

Ξέχνα τα παλιά κινητά, πλέον μιλάς για smartphone, που στην εκκίνηση φορτώνει ολόκληρο λειτουργικό σύστημα! Λογικό είναι να αργεί. Το να απενεργοποιήσεις το boot animation δε θ' αλλάξει και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αυτά μου έστειλαν από τη Sony τον Ιανουάριο 12, όταν είχα πρόβλημα.

Στο mini αντικαταστάθηκε η πλακέτα επειδή υπήρχε πρόβλημα (εκλεινε το κινητο)

Από τοτε δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Μόνο καμιά φορά, το πρόβλημα υπερθέρμανσης όταν το βαράει ο ήλιος κανα μισάωρο, μόλις κρυώσει, όλα πάνε καλά.

 

ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ SONY ERICSSON

ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΔΙΕΥΘΗΝΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ

ΑΘΗΝΑ ARVATO ΛΕΩΦ. ΚΗΦΙΣΟΥ 100 2105197500

ΑΘΗΝΑ - (ΚΥΨΕΛΗ) ΚΕΝΤΡΟ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΛΕΥΚΑΔΟΣ 10 2108229811

ΑΘΗΝΑ WAP PHONE (ΔΡΑΠΑΝΙΩΤΗΣ ΕΥ.) ΠΑΤΗΣΙΩΝ & ΣΠΑΡΤΗΣ 6 ΠΛ.ΑΜΕΡΙΚΗΣ 2108678178

ΝΟΤΙΑ

ΓΛΥΦΑΔΑ ARVATO Λ. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 85 2109614540 - 2109615350

ΚΑΛΛΙΘΕΑ INTRATEL ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 247 2109566150

 

 

ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΞΗΡΟΥΧΑΚΗΣ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 180 2109569752

ΔΥΤΙΚΑ

ΙΛΙΟΝ ΚΑΠΑ TECH (ΑΔΑΜΙΔΗΣ) Α. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 246 (ΝΥΜΦΑΙΟΥ) 2102620511

ΙΛΙΟΝ ΚΑΛΑΝΟΨΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ 81 2102630951

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΒΑΡΔΑΡΗΣ) ΛΟΥΚΟΒΙΤΟΥ - ΤΑΡΑΜΟΝΛΗ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 2310552180

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ COMMUNICATION (ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ 54 2310500277

ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ

ΘΗΒΑ ΓΡΑΨΑ Φ. ΠΙΝΔΑΡΟΥ 17 2262024792

ΑΓΡΙΝΙΟ ΖΑΦΕΙΡΗΣ Α. ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ 16 2641053888

ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ

ΚΙΛΚΙΣ ΛΟΓΔΑΝΙΔΗΣ Π ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΜΠΑΝΗ 3 & ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 2341020860

ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ ΝΤΑΛΑΚΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ 3 2463053257

ΚΟΖΑΝΗ ΝΤΑΛΑΚΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΙΚΗΣ 5 2461030822

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΚΕΝΤΡΟ ΚΕΡΑΙΑΣ (ΚΑΤΡΑΝΗΣ) ΑΡΝΑΙΑ 2372022779

ΣΕΡΡΕΣ 3G CENTER (ΑΧΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ) ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ 42 2321024024

ΗΠΕΙΡΟΣ / ΘΕΣΣΑΛΙΑ

ΑΡΤΑ ΓΚΑΝΙΑΤΣΑΣ ΖΑΡΡΑ 26 2681071507

ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΜΠΟΖΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ KAΠΟΔΙΣΤΡΙΟΥ 35-37 2651066327

ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΚΟΝΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΠΙΖΑΝΙΟΥ 4 2651083800 - 2651083067

ΛΑΜΙΑ EXCELLIXIS ΛΕΩΝΙΔΟΥ 68 2231029991

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΠΙΛΑΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ 8 2441077525

ΒΟΛΟΣ ΚΟΥΡΟΥΜΑΛΟΣ ΙΑΣΣΟΝΩΣ 128 2421034838

ΛΑΡΙΣΑ ΚΟΥΡΟΥΜΑΛΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 69 2410532625

ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΣ

ΠΑΤΡΑ ΚΕΝΤΡΟ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΠΕ ΓΟΥΝΑΡΗ 26 2610322171-7

ΚΑΛΑΜΑΤΑ RADIOWATT (ΒΕΛΕΤΑΣ ΙΩΑΝ.) ΜΠΙΖΑΝΙΟΥ 11 2721080533

ΚΡΗΤΗ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗΣ Γ. Ο.Ε ΚΑΛΛΟΝΑΔΩΝ 11, τκ. 71201 2810341915-894

ΧΑΝΙΑ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΜΥΛΩΝΟΓΙΑΝΝΗ 109 2821098755-6 - 2821076137

ΛΟΙΠΑ ΝΗΣΙΑ

ΚΕΡΚΥΡΑ ΣΟΥΛΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΟΝ.ΕΠΕ ΠΟΛΥΧΡ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑ 1 26610 22555

ΚΩΣ KOS TELECOM (ΡΕΙΣΗ) ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ 15 2242026444 - 2242048000-10

ΡΟΔΟΣ ΣΟΛΩΜΑΚΑΚΗΣ (TRHUST LOGIC) Μ. ΠΕΤΡΙΔΗ 67Α 2241065070 - 2241060148

ΣΥΡΟΣ ELECTRORAMA (ΡΟΥΣΣΟΣ) EΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ 48 2281080001

ΚΥΠΡΟΣ

ΕΓΚΩΜΗ - ΚΥΠΡΟΣ ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ 39 35722453000

Edited by SPHLIOS
Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερες πληροφορίες!

Εννοείς πέφτει στο 60% σε Stand-by; Τι έχεις ενεργοποιημένο (πχ. Wi-Fi); κτλ...

 

Ναι σε Stand-by. Τιποτα δεν εχω ανοιχτο τι να το κανω το wifi βραδυατικα :p

Εαν το φορτισω βραδυ στις 10 το πρωι στις 10-11 ειναι 82% !

Τωρα ειναι 43%

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος Mini pro και γω απο την Παρασκευη :D

 

Εχω δυο αποριες ομως. Ενω το κινητο εχει κανονικοτατα ελληνικη γλωσσα, δεν υπαρχει η επιλογη εξοικονομησης κοστους στην μαμα εφαρμογη μυνηματων, με αποτελεσμα να περιοριζομαι στου 70 χαρακτηρες ανα sms οταν γραφω ελληνικα.

Γιατι μπορει να μην βλεπω την επιλογη?

 

Επισης, η τελευταια αναβαθμιση που μου δεχεται ειναι η .42, και οχι η .62 που βλεπω σε πολλους.

Πως μπορω να δω για ποια χωρα προοριζοταν η συσκευη? Γιατι μυριζομαι οτι απο κει πηγαζουν καιτα δυο "προβληματα".

~i'm just a crazy mother****er, livin' it up, not givin' a ****~:mad:
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος Mini pro και γω απο την Παρασκευη :D

 

Εχω δυο αποριες ομως. Ενω το κινητο εχει κανονικοτατα ελληνικη γλωσσα, δεν υπαρχει η επιλογη εξοικονομησης κοστους στην μαμα εφαρμογη μυνηματων, με αποτελεσμα να περιοριζομαι στου 70 χαρακτηρες ανα sms οταν γραφω ελληνικα.

Γιατι μπορει να μην βλεπω την επιλογη?

 

Επισης, η τελευταια αναβαθμιση που μου δεχεται ειναι η .42, και οχι η .62 που βλεπω σε πολλους.

Πως μπορω να δω για ποια χωρα προοριζοταν η συσκευη? Γιατι μυριζομαι οτι απο κει πηγαζουν καιτα δυο "προβληματα".

 

Από εκει πηγάζουν φιλε μου..παραεισαγωγης το κινητό.

Πηγαινε στην εφαρμογή μηνυμάτων και πατά δεξί κλικ και ενεργοποίησε την εξοικονόμηση κόστους.αν δεν υπάρχει αυτη η επιλογή κατέβασε το handcent sms...τα σπαειιι!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει η επιλογη δυστυχως. Πως μπορω να μαθω για ποια χωρα προοριζοταν ομως η συσκευη? Εχω διαφορες πληροφοριες απο τα κρυφα μενου, αλλα δεν ξερω να τις "διαβασω" σε αυτο το κινητο(στο Κ850 που ειχα παλια ηταν πιο απλο!)

 

Επισης, παιζει να βρω πουθενα τη rom που προοριζεται για Ελλαδα, μηπως και φτιαξουν τα πραματα αυτα?

~i'm just a crazy mother****er, livin' it up, not givin' a ****~:mad:
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση θελω να περασω μια rom της cyanogenmod 7.0.1.2. προσπαθω να το βαλω αλλα μου λεει οτι δεν γινεται ξερετε αμα πρπεει να περασω κανενα firmware?????
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση θελω να περασω μια rom της cyanogenmod 7.0.1.2. προσπαθω να το βαλω αλλα μου λεει οτι δεν γινεται ξερετε αμα πρπεει να περασω κανενα firmware?????

ευτυχως που σου λεει δεν γινεται.. και για να εχουμε μια σφαιρικη εικονα......... με ποιον τροπο δοκιμασες να την "περασεις " και "σου αρνηθηκε"?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος Mini pro και γω απο την Παρασκευη :D

 

Εχω δυο αποριες ομως. Ενω το κινητο εχει κανονικοτατα ελληνικη γλωσσα, δεν υπαρχει η επιλογη εξοικονομησης κοστους στην μαμα εφαρμογη μυνηματων, με αποτελεσμα να περιοριζομαι στου 70 χαρακτηρες ανα sms οταν γραφω ελληνικα.

Γιατι μπορει να μην βλεπω την επιλογη?

 

Επισης, η τελευταια αναβαθμιση που μου δεχεται ειναι η .42, και οχι η .62 που βλεπω σε πολλους.

Πως μπορω να δω για ποια χωρα προοριζοταν η συσκευη? Γιατι μυριζομαι οτι απο κει πηγαζουν καιτα δυο "προβληματα".

 

Update στο θεμα μου :p

Τελικα φαινεται οτι η συσκευη μου ειναι branded απο ενα δικτυο στη Δανια(λοοολ)

Ψαχνοντας απο δω και απο κει, βρηκα οτι ειναι παρα πολυ πιθανο να ξεγελαστει το SEUS οτι εχω ελληνικη συσκευη, αλλαζοντας το CDA(εχω κανει παλιοτερα αντιστοιχη διαδικασια σε ενα παλιο walkman, τσαμπα debrand εν ολιγης).

Οποιος εχει ελληνικο unbranded SK17i(mini pro), με την .42 και μπορει, ας ανεβασει ενα αντιγραφο του αρχειου /system/build.prop

Θα ειμαι ευγνωμων, και θα μπορεσουμε στην πορεια αν ολα πανε καλα να φτιαξουμε ενα σχετικο guide για οποιον εχει αντιστοιχο "προβλημα"

 

Υ.Γ.: Το thread που με εβαλε σε αυτη τη σκεψη/πορεια

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1382018

~i'm just a crazy mother****er, livin' it up, not givin' a ****~:mad:
Link to comment
Share on other sites

παιδια, και εγω μολις πριν απο μια εβδομαδα απεκτησα το νεο μου xperia mini pro!

αλλα επειδη ειναι το πρωτο μου κινητο με android και ειμαι τελειως ασχετη με αυτα θα ηθελα την βοηθεια σας!!

καταρχας ποιες ειναι οι κινησεις που πρεπει να κανω για να αξιοποιησω πληρως τις δυνατοτητες/λειτουργειες του? (π.χ. πρεπει να κατεβασω καποιες εφαρμογες, να κανω καποια αναβαθμιση?) (το μονο πραγμα που εχω κανει ειναι η αναβαθμιση .62)

και επισης αυτο το "root" που εχετε αναφερει τοσες φορες τι ακριβως ειναι?:p (σας ειχα προειδοποιησει πως ειμαι τελειως ασχετη!):O

ευχαριστω για την προσοχη σας!

Link to comment
Share on other sites

βαρβαρα ριξε μια ματια εδω -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146 για αρχη.

το ροοτ πιστευω δεν σου χρειαζεται ακομα :)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε Stand-by. Τιποτα δεν εχω ανοιχτο τι να το κανω το wifi βραδυατικα :p

Εαν το φορτισω βραδυ στις 10 το πρωι στις 10-11 ειναι 82% !

Τωρα ειναι 43%

Με μπέρδεψες...

Για να σου δώσω να καταλάβεις, αν:

- απενεργοποιήσεις 3G, GPS, Wi-Fi

- κάνεις kill κάθε αχρείαστη εφαρμογή

- θέσεις το brightness της οθόνης στο low

- βεβαιωθείς ότι η μπαταρία του κινητού έχει ολοκληρώσει μερικούς κύκλους φόρτισης από την πρώτη χρήση

- δεν έχεις το κινητό σε περιοχή με απειροελάχιστη κάλυψη για τεράστιο χρονικό διάστημα

- χρησιμοποιείς κυρίως το mobile "κομμάτι" της συσκευής σε λογικά πλαίσια (δηλαδή OXI games, videos, browsing, ομιλία με τις ώρες κτλ)

τότε θα πρέπει να βγάζεις περίπου τρεις μέρες με μια πλήρη φόρτιση (μιλάω μόνο από προσωπική εμπειρία βάσει του δικού μου mini pro).

 

Αν τώρα εσύ βγάζεις λιγότερο από δύο μέρες, τότε μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή σου.

 

Επίσης πήγαινε Settings -> About phone -> Battery use και δες τι είναι αυτό που καταναλώνει πολλή μπαταρία.

παιδια να κανω μια ερωτηση θελω να περασω μια rom της cyanogenmod 7.0.1.2. προσπαθω να το βαλω αλλα μου λεει οτι δεν γινεται ξερετε αμα πρπεει να περασω κανενα firmware?????

Θες να πεις ότι ακολούθησες αυτόν τον οδηγό για Xperia mini ή αυτόν για Xperia mini pro και δεν τα κατάφερες;!

παιδια, και εγω μολις πριν απο μια εβδομαδα απεκτησα το νεο μου xperia mini pro!

αλλα επειδη ειναι το πρωτο μου κινητο με android και ειμαι τελειως ασχετη με αυτα θα ηθελα την βοηθεια σας!!

καταρχας ποιες ειναι οι κινησεις που πρεπει να κανω για να αξιοποιησω πληρως τις δυνατοτητες/λειτουργειες του? (π.χ. πρεπει να κατεβασω καποιες εφαρμογες, να κανω καποια αναβαθμιση?) (το μονο πραγμα που εχω κανει ειναι η αναβαθμιση .62)

και επισης αυτο το "root" που εχετε αναφερει τοσες φορες τι ακριβως ειναι?:p (σας ειχα προειδοποιησει πως ειμαι τελειως ασχετη!):O

ευχαριστω για την προσοχη σας!

Δες κι αυτόν τον οδηγό.

Edited by Exael
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω ένα προβληματάκι που είχα προ καιρού μήπως και βγει κάποια άκρη, τουλάχιστον πριν έρθει η ICS που είναι η ελπίδα που περιμένω..:lol:

 

Xperia mini (root) στη .042 λοιπόν και μετά από ένα κόλλημα που έφαγε κάποτε χρησιμοποιώντας το fast reboot, αργεί να μου "διαβάσει" την κάρτα μνήμης και στην εκκίνηση της συσκευής αλλά και μετά που θα φορτωθούν τα πάντα μέσα από αυτήν. Φανταστείτε ότι μπαίνοντας στη "Συλλογή" εμφανίζονται οι τίτλοι των φακέλων αλλά τα εικονίδια αργούν χαρακτηριστικά να εμφανιστούν. Όταν δε, μπαίνω μέσα στον κάθε φάκελο αργούν να φορτωθούν τα περιεχόμενά του.

 

Πριν 10 μέρες έβαλα καινούργια microSD 8GB class 10 μπας και αλλάξει κάτι αλλά τίποτα. Ακριβώς το ίδιο. Τα φορτώνει όλα κανονικά, όπως τα αντέγραψα από την παλιά κάρτα class 4 στην καινούργια αλλά η καθυστέρηση επιμένει.

 

Τώρα άρχισα να αναρρωτιέμαι μήπως έπαιξε κάποιο θέμα με κανένα αρχειάκι τότε που έφαγε το κόλλημα με το fast reboot, κάτι που ίσως φτιάξει βέβαια με την εγκατάσταση της ICS μελλοντικά.. μέχρι τότε όμως θα μπορούσα να κάνω κάτι; Αποφεύγοντας βέβαια την .062 σαν τον διάολο το λιβάνι..:p

Link to comment
Share on other sites

τελικα ,δυστυχως,η ανησυχια μου οτι οσο περναει ο καιρος και πιανουν οι ζεστες τα φαινομενα της υπερθερμανσης του μινι μας θα επιδεινωνονται ,αποκτα βαση.μηπως ηρθε η ωρα η μαμα εταιρια να κανει κατι?καθε μερα σχεδον ,πλεον,ολο και καποιος το αναφερει το συγκεκριμενο προβλημα.εγω απο τα δυο μινι που εχω το ενα ειναι εδω και 10 μερες στο σερβις στην αθηνα με το προβλημα στα πληκτρα αφης που <<τρελενονται>>(μα καλα τι κανουν τοσο καιρο,απορια το εχω?).εχω σχεδον σταματησει να ασχολουμαι με το μινι μου με τον φοβο μην βγαλει και αυτο τα ιδια.τελικα αρχιζω και σκεφτομαι οτι ισως ηταν λανθασμενη η αγορα του.και το κακο ειναι οτι δεν μας δινουν και την ics να δουμε μηπως εκει το διορθωσαν...αν και χλωμο το κοβω.

και με εκνευριζει τρελα οτι σε αλλα κινητα της σονυ εχουν ηδη παρει την τελευταια εκδοση (ανεπισημα και επισημα)και πλεον κανουν μοντινγκ σε αυτη και εμεις αναγκαζομαστε ακομα να ασχολουμαστε με τα πληκτρα αφης.

 

καλησπερα και σε εμενα παρουσιαστηκε το ιδιο προβλημα,τηλεφωνησα στην SE support και ειπαν να το παω για αναβαθμιση απο αυτους και οτι ειναι γνωστο προβλημα!!!ηδη εβγαιναν και αλλοι απο το service τους με τα ιδια προβληματα.

πιστευετε οτι ειναι software-firmware προβλημα;:(:confused:

για hardware φαινεται και δειχνει πολυ σοβαρο.

μολις το εβγαλα απο το ψυγειο και δειχνει να εχει συνελθει.

ξερουμε καμια εφαρμογη (για μη rooted) ωστε να παρω backup τα sms;

δεν εχει την δυνατοτητα μεσω pc companion.

με την ευκαιρια σε φιλη το xperia mini pro κλεινει οσο μιλαει,ξερουμε τι φταιε για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σε εμενα παρουσιαστηκε το ιδιο προβλημα,τηλεφωνησα στην SE support και ειπαν να το παω για αναβαθμιση απο αυτους και οτι ειναι γνωστο προβλημα!!!ηδη εβγαιναν και αλλοι απο το service τους με τα ιδια προβληματα.

πιστευετε οτι ειναι software-firmware προβλημα;:(:confused:

για hardware φαινεται και δειχνει πολυ σοβαρο.

μολις το εβγαλα απο το ψυγειο και δειχνει να εχει συνελθει.

ξερουμε καμια εφαρμογη (για μη rooted) ωστε να παρω backup τα sms;

δεν εχει την δυνατοτητα μεσω pc companion.

με την ευκαιρια σε φιλη το xperia mini pro κλεινει οσο μιλαει,ξερουμε τι φταιε για αυτο;

για το προβλημα που αναφερεις ειναι οντως γνωστο στα σερβις.οφειλεται σε υπερθερμανση και προκαλει το <<πατημα>>των κουμπιων αφης συνεχεια.στο μινι που εχω στο σερβις ξεκινησε ξαφνικα μια φορα.οταν κρυωσε σταματησε.μετα αρχισε να γινεται πιο συχνα και 5 μερες μετα την πρωτη φορα μολις ξεκλειδωνες το κινητο το εκανε συνεχεια σε σημειο που να σε αναγκαζει να βγαλεις την μπαταρια για να κλεισει.αυτο που κανουν συνηθως ειναι αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση(κατι που του εκανα μονος μου αν και ειχα ηδη την τελευταια εκδοση αλλα τζιφος)και καλιμπραρισμα της οθονης αφης.αν ειναι hardware η software δεν γνωριζω.εγω θεωρω(η αποψη μου παντα)οτι ειναι κατασκευαστικο λαθος της συσκευης.παντως εμενα στο σερβις οταν το πηγα μου ειπαν και για αλλαγη πλακετας.για να καταλαβεις ,χθες το αλλο μου μινι μεσα στο αμαξι για 10 λεπτα η θερμοκρασια της μπαταριας του ηταν στους 37 βαθμους κελσιου χωρις να το εχω ακουμπησει καθολου και οχι στον ηλιο εκτεθειμενο(και κλιματιστικο μεσα).φανταζομαι τι εχει να γινει μολις σηκωσει 35-40 βαθμους στο περιβαλλον.

για το μινι της φιλης σου καποιος αλλος φιλος εδω το ειχε αναφερει το ιδιο και του ειχαν αλλαξει πλακετα και λυθηκε.αρα σερβις ,λογικα,και αυτο.καλο θα ειναι να το ρωτησει.

οσο για τα sms: https://play.google.com/store/search?q=sms+backup&c=apps

διαλεξε και παρε:)

Edited by patheraw
Link to comment
Share on other sites

εμενα εχουν το mini στο σερβις απο 18/4

γυρισε μια βδομαδα μετα και με το που ανοιξα διαπιστωσα πως δεν ειχαν διορθωσει το bug της καμερας που ειχε

και ετσι.. ξανασταλθηκε επι τοπου πισω σε αυτους... υποτιθεται πως εχει επισκευαστει απο τη Δευτερα η συσκευη

αλλα για καποιο λογο δεν εχει ερθει ακομα στο σερβις point της Λαμιας οπου βρισκομαι. Ελπιζω αυριο να'ναι εδω

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

εμενα εχουν το mini στο σερβις απο 18/4

γυρισε μια βδομαδα μετα και με το που ανοιξα διαπιστωσα πως δεν ειχαν διορθωσει το bug της καμερας που ειχε

και ετσι.. ξανασταλθηκε επι τοπου πισω σε αυτους... υποτιθεται πως εχει επισκευαστει απο τη Δευτερα η συσκευη

αλλα για καποιο λογο δεν εχει ερθει ακομα στο σερβις point της Λαμιας οπου βρισκομαι. Ελπιζω αυριο να'ναι εδω

εμενα εχει απο τις 17/4 στο σερβις και απαντηση ακομα τιποτα.τουλαχιστον σου ελεισαν το προβλημα με την υπερθερμανση?τι εκαναν στο σερβις για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

για το προβλημα που αναφερεις ειναι οντως γνωστο στα σερβις.οφειλεται σε υπερθερμανση και προκαλει το <<πατημα>>των κουμπιων αφης συνεχεια.στο μινι που εχω στο σερβις ξεκινησε ξαφνικα μια φορα.οταν κρυωσε σταματησε.μετα αρχισε να γινεται πιο συχνα και 5 μερες μετα την πρωτη φορα μολις ξεκλειδωνες το κινητο το εκανε συνεχεια σε σημειο που να σε αναγκαζει να βγαλεις την μπαταρια για να κλεισει.αυτο που κανουν συνηθως ειναι αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση(κατι που του εκανα μονος μου αν και ειχα ηδη την τελευταια εκδοση αλλα τζιφος)και καλιμπραρισμα της οθονης αφης.αν ειναι hardware η software δεν γνωριζω.εγω θεωρω(η αποψη μου παντα)οτι ειναι κατασκευαστικο λαθος της συσκευης.παντως εμενα στο σερβις οταν το πηγα μου ειπαν και για αλλαγη πλακετας.για να καταλαβεις ,χθες το αλλο μου μινι μεσα στο αμαξι για 10 λεπτα η θερμοκρασια της μπαταριας του ηταν στους 37 βαθμους κελσιου χωρις να το εχω ακουμπησει καθολου και οχι στον ηλιο εκτεθειμενο(και κλιματιστικο μεσα).φανταζομαι τι εχει να γινει μολις σηκωσει 35-40 βαθμους στο περιβαλλον.

για το μινι της φιλης σου καποιος αλλος φιλος εδω το ειχε αναφερει το ιδιο και του ειχαν αλλαξει πλακετα και λυθηκε.αρα σερβις ,λογικα,και αυτο.καλο θα ειναι να το ρωτησει.

οσο για τα sms: https://play.google.com/store/search?q=sms+backup&c=apps

διαλεξε και παρε:)

 

ευχαριστω για την απαντηση,

αν καταλαβα καλα εχουμε μπλεξει με το sony :down:

εχω σχηματισει την εντυπωση πως το hardware στα φθηνα κινητα ειναι κακης ποιοτητας.σε αυτες τις περιπτωσεις πας σε άλλο κινητο ή αλλαγη συσκευης.

βεβαια δεν ξερω αν ειναι στην πολιτικη τους να την αλλαζουν με νεοτερη- που πιθανον εχουν λυσει τα προβληματα απο την γραμμη παραγωγης...

το θεμα ειναι αν μπορουμε να κανουμε κατι γιατι εδω μιλαμε για εξαπατηση.

οταν το αγορασα απο ΟΤΕ(οχι oteshop) μου ειπαν οτι εβγαλαν τη σειρα αυτην γιατι ηδη ειχαν προβληματα στα x10.τι να πω;

οταν πιασει πολυ ζεστη προβλεπω να κουβαλαμε και συστημα ψυξης μαζι...!!!:lol:

Edited by dpa2007
Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει απο τις 17/4 στο σερβις και απαντηση ακομα τιποτα.τουλαχιστον σου ελεισαν το προβλημα με την υπερθερμανση?τι εκαναν στο σερβις για αυτο?

οταν το ανοιξα στο σερβις point που μου το φεραν πισω, δεν ειδα κανενα προβλημα με το θεμα της αφης.

(αλλα το χρησιμοποιησα και λιγοτερο απο 2 λεπτα φαντασου, θα ταν αιδια να το εβρισκα παλι το προβλημα)

αλλα ειχα καμια μικρη λεπτη ροζ γραμμη μεστις φωτος και το ειχα αναφερει εξαρχης αλλα δεν διορθωθηκε.

τωρα λενε πως το διορθωσαν, ελπιζω πως ισχυει κατι τετοιο ή τουλαχιστον ελπιζω αν ξαναπαρουσιασει κατι

να γινει εντος λιγων ημερων ωστε να απαιτησω αντικασταση.. δεν γινεται να εχω μεινει τοσες βδομαδες

χωρις συσκευη. (δηλαδη αν δεν ειχα για backup μια φθηνη συσκευουλα τι θα γινοταν?..:fool:)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

οταν το ανοιξα στο σερβις point που μου το φεραν πισω, δεν ειδα κανενα προβλημα με το θεμα της αφης.

(αλλα το χρησιμοποιησα και λιγοτερο απο 2 λεπτα φαντασου, θα ταν αιδια να το εβρισκα παλι το προβλημα)

αλλα ειχα καμια μικρη λεπτη ροζ γραμμη μεστις φωτος και το ειχα αναφερει εξαρχης αλλα δεν διορθωθηκε.

τωρα λενε πως το διορθωσαν, ελπιζω πως ισχυει κατι τετοιο ή τουλαχιστον ελπιζω αν ξαναπαρουσιασει κατι

να γινει εντος λιγων ημερων ωστε να απαιτησω αντικασταση.. δεν γινεται να εχω μεινει τοσες βδομαδες

χωρις συσκευη. (δηλαδη αν δεν ειχα για backup μια φθηνη συσκευουλα τι θα γινοταν?..:fool:)

λοιπον,πηγα σημερα και πηρα το μινι μου απο το σερβις στην καρδιτσα.εξεαιροντας βεβαια οτι στην αποδειξη εγραφε οτι το γυρισαν πισω στις 23/4 (απο τισ 18/4 που το πηγα )και οτι δεν με ειδοποιησαν καν....

η αποδειξη γραφει <<αναβαθμιση λογισμικου και διαβαθμιση οθονης.ελεγχος οκ>>

οντως με χρηση 1 ωρας (wifi,ενημερωσεις κτλ)μεχρι τωρα ολα καλα.

παντως εχεις δικαιο απολυτομε τις καθυστερησεις.η σονυ ειναι απαραδεκτη σε πολλα πραγματα.ειμαι <<οπαδος>>ερικσσον εδω και χρονια ,αλλα μαλλον παω για αλλη συσκευη.βαρεθηκα να ζω με την προχειροτητα της εταιριας πλεον.ειχα το χ10 μινι και ποτε δεν με αφησε ετσι εδω και 1μιση χρονο τωρα.η εταιρια βεβαια (και παλι) μας παρατησε και σε αυτο ,στο λογισμικο και αφιερωθηκε στα καινουρια μοντελα.

δυστυχως η πολιτικη και η προχειροτητα της <<αγαπημενης>> μας εταιρια (βλεπε την πολυποθυτη αναβαθμιση της συσκευης μας με την ελπιδα ,οχι τοσο την νεα εκδοση ,αλλα την επιλυση προβληματων)δειχνει ασχημα και αμαυρωνει οπως και απομακρυνει τους υποψηφιους αγοραστες απο ενα κατα τα αλλα πανεμορφο και με αρκετες δυνατοτητες κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες...

Για να σου δώσω να καταλάβεις, αν:

- απενεργοποιήσεις 3G, GPS, Wi-Fi

- κάνεις kill κάθε αχρείαστη εφαρμογή

- θέσεις το brightness της οθόνης στο low

- βεβαιωθείς ότι η μπαταρία του κινητού έχει ολοκληρώσει μερικούς κύκλους φόρτισης από την πρώτη χρήση

- δεν έχεις το κινητό σε περιοχή με απειροελάχιστη κάλυψη για τεράστιο χρονικό διάστημα

- χρησιμοποιείς κυρίως το mobile "κομμάτι" της συσκευής σε λογικά πλαίσια (δηλαδή OXI games, videos, browsing, ομιλία με τις ώρες κτλ)

τότε θα πρέπει να βγάζεις περίπου τρεις μέρες με μια πλήρη φόρτιση (μιλάω μόνο από προσωπική εμπειρία βάσει του δικού μου mini pro).

 

Αν τώρα εσύ βγάζεις λιγότερο από δύο μέρες, τότε μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή σου.

 

Επίσης πήγαινε Settings -> About phone -> Battery use και δες τι είναι αυτό που καταναλώνει πολλή μπαταρία.

 

Κλησεις ειναι πρωτο και μετα Προβολη.

Χαμηλο φωτισμο εχω

 

Τωρα εχω αλλο προβλημα!

Ανοιγει το κινητο και γραφει

''Η καρτα SIM ειναι κλειδωμενη. Μονο κλησεις εκτατης αναγκης''

Δεν μου ζηταει PIN και ανοιγει κανονικα

Μου βγαζει θαυμαστικο πανω αριστερα για το δικτυο

''Δεν υπαρχει υπηρεσια: Επιλ. δικτυο (GR Cosmote) μη διαθεσιμο''

Δεν μπορει να βρει δικτυο, δοκιμασα και χειροκινητα, τιποτα!

 

(Προχθες εβαλα την εκδοση .62)

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...