Jump to content

Xperia X10 mini : [ROM] MiniCM7-2.0.4 Gingerbread 2.3.5/CM 7.1 (1-8-11)


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από κάποιες ώρες... Βάλε το λύνει δύο σημαντικά προβλήματα.

 

Sent from my X10mini using Tapatalk

 

το βαλα ειναι οκ τωρα, σε ευχαριστω πολυ φιλε AnDas, το wifi δεν πιανει σε ανοιχτα δικτυα δεν ξερω γιατι,,εσενα λειτουργει καλα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το εχω αθορυβη λειτουργια και μετα απο 1-2 κλησεις που δεχομαι επανερχετε στην κανονικη λειτουργια με οτι αυτο συνεπαγεται :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα προσπαθω να φλασαρο την cm7 αλλα την ωρα που τη φλασαρω μου γραφει install aborted (bad)και δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο που γραφει και αν υπαρχει τροπος να τα σβησω ολα απο το κινιτο και να τα ξανα περασω ολα μεσα απο την αρχη γιατι εχει κρατιμενα μεσα και αρχεια απο την cm 6?
Link to comment
Share on other sites

την εβαλα κ εγψ χθες βραδυ κ εχω μια απορια!πιο πριν δεν ειχα κανει partition την Sd τωρα με αυτη τη rom αποθηκευονται οι εφαρμογες κατευθειαν στην καρτα η πρεπει να την κανω οπωσδηποτε partition?γιατι λεει οτι κανει μετακινηση στην καρτα αλλα ταυτοχρονα τρωει κ χωρο απ την συσκευη!μια απαντηση παρακαλω!
Link to comment
Share on other sites

Χμ με data ανοιχτά, καταναλώνει αρκετά, χωρίς data όμως με πάει με μπόλικη χρήση στο 3ήμερο. Έκανες calibration στην μπαταρία σου?

Αν όχι φόρτισε την μπαταρία σου πλήρως, μπες clockworkmod recovery - advanced - wipe battery stats reboot και ξαναφόρτισε πλήρως στα καπάκια. μετά άφησε την να αδειάσει (γύρσω στο 5%) και τότε ξαναφορτίζεις.

οταν θα κανω wipe battery stats θα ξεφορτισει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ να το περάσω αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω τα google apps. Ξέρετε από που αλλού μπορούμε να τα κατεβάσουμε? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ να το περάσω αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω τα google apps. Ξέρετε από που αλλού μπορούμε να τα κατεβάσουμε? Ευχαριστώ

 

Μπες στο site των xda-developers, υπάρχει κι εκεί thread "Mini CM7"

 

Sent from my A500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα κ εγψ χθες βραδυ κ εχω μια απορια!πιο πριν δεν ειχα κανει partition την Sd τωρα με αυτη τη rom αποθηκευονται οι εφαρμογες κατευθειαν στην καρτα η πρεπει να την κανω οπωσδηποτε partition?γιατι λεει οτι κανει μετακινηση στην καρτα αλλα ταυτοχρονα τρωει κ χωρο απ την συσκευη!μια απαντηση παρακαλω!

Δε θέλει partition όπως κάναμε στην 2.1. Από froyo 2.1 και πάνω υποστηρίζεται αυτόματα.

οταν θα κανω wipe battery stats θα ξεφορτισει?

Όχι βέβαια!

Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ να το περάσω αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω τα google apps. Ξέρετε από που αλλού μπορούμε να τα κατεβάσουμε? Ευχαριστώ

http://cmw.22aaf3.com/gapps/gapps-gb-20110613-signed.zip μια χαρά μου κατεβαίνουν εμένα. Αν δε σου κάνει, το ανέβασα εδώ.

 

Κάντε bookmark τη σελίδα στους xda και ακολουθήστε εκεί τα βήματα που είναι ανανεωμένα.

 

----------------------------

 

MiniCM7-2.0.7 [28/8/11] Gingerbread 2.3.5

 

0) Πάρτε Backup τις επαφές, sms, εφαρμογές κλπ.

1) Κατεβάστε την τελευταία έκδοση, τα Google Apps για την CM7 από εδώ και αποθηκεύστε τα στην κάρτα SD του τηλεφώνου σας.

2) Κάντε επανεκκίνηση και μπείτε στο cwm.

3) Επιλέγετε wipe data/factory reset (προαιρετικό βήμα, κάντε το μόνο αν συναντήσετε προβλήματα ύστερα. Προσοχή: θα διαγραφούν όλες οι ρυθμίσεις.)

4) Επιλέγετε wipe cache partition

5) Πηγαίνετε advanced και επιλέγετε Wipe Dalvik Cache

6) Πηγαίνετε πίσω στο κεντρικό μενού και επιλέγετε install zip from sdcard --> choose zip from sdcard.

7) Βρίσκετε το αρχείο MiniCM7-2.0.7.zip το επιλέγετε και ξεκινάει η διαδικασία εγκατάστασης.

8) Μόλις τελειώσει εγκαθιστάτε με τον ίδιο τρόπο (βήμα 6) το αρχείο gapps-gb-20110613-signed.zip.

9) Επαναλαμβάνετε καλού κακού τα βήματα 2,3,4 και κάνετε επανεκκίνηση.

 

Σημείωση: Μετά το πρώτο reboot κάντε και άλλο ένα για να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα στην πορεία (πχ εφαρμογές δεν εγκαθιστώνται).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα και εγώ. Είχα την πρώτη miniC7 που είχε βγει. Όλα καλά με την αναβάθμιση. Διορθώθηκε και το θέμα με την κάμερα. Το μάρκετ είναι στη θέση του.

Πάω να "παίξω" λίγο.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μεγαλώσω την γραμματοσειρά?

Παράδειγμα, μπαίνοντας στο μενού είναι οι διάφορες εφαρμογές. Οι λέξεις που είναι από κάτω από την κάθε εφαρμογή είναι με πολύ μικρά γράμματα. Μπορώ να τα μεγαλώσω με κάποιο τρόπο και γενικώς τις γραμματοσειρές?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λεβεντες καντε και εναν οδηγο να περασουμε την MiniCM7-2.1.0 :)

 

Μα δεν αλλάζει κάτι. Κατέβασε τη νέα ρομ και ακολούθα τα ίδια βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αλλάζει κάτι. Κατέβασε τη νέα ρομ και ακολούθα τα ίδια βήματα.

 

δε πρεπει να ξεκλειδωσουμε το bootloader ????????? δε χρειαζετε??????

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν κατάλαβα πως φλασαρουμε τον κερνελ,Αν το έχει κάνει κανείς καλα θα ηταν να είχαμε λιγο πιο αναλυτικές οδηγίες. Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

δε πρεπει να ξεκλειδωσουμε το bootloader ????????? δε χρειαζετε??????

Όχι ρε συ, είναι προαιρετικό αν θες να βάλεις custom kernel. Προχώρα άφοβα :)

Ακόμα δεν κατάλαβα πως φλασαρουμε τον κερνελ,Αν το έχει κάνει κανείς καλα θα ηταν να είχαμε λιγο πιο αναλυτικές οδηγίες.

Ακόμα εγώ δεν το έχω δοκιμάσει και δεν νομίζω να το κάνω σύντομα. Είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο και δεν προσφέρει ουσιαστικές αλλαγές. Μόλις το κάνω θα γράψω κάποιο οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω που προσπάθησα να βαλω την νεα έκδοση απο το ρεκοβερι μοντ,δεν μ αφησε να την βαλω χωρίς να εχω τον νεο κερνελ...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια,έχω κάνει root το χ10ι μίνι μου,αλλά δεν ξέρω πως να κάνω install τις εφαρμογές στην mc ;;Ευχαριστώ..

Δεν έχω περάσει άλλη rom,έχει την αρχική 2.1.1 .

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω που προσπάθησα να βαλω την νεα έκδοση απο το ρεκοβερι μοντ,δεν μ αφησε να την βαλω χωρίς να εχω τον νεο κερνελ...

 

Ωχ, ναι έχεις δίκιο. Βλέπω από την έκδοση 2.1.* και μετά, o nAa το άλλαξε και πρέπει να βάλεις τον δικό του kernel...

 

Παιδιά βοήθεια,έχω κάνει root το χ10ι μίνι μου,αλλά δεν ξέρω πως να κάνω install τις εφαρμογές στην mc ;;Ευχαριστώ..

Δεν έχω περάσει άλλη rom,έχει την αρχική 2.1.1 .

 

Από το Android 2.2 και μετά υποστηρίζεται εγγενώς αυτή η λειτουργία. Για το 2.1 είτε ακολουθείς αυτόν τον οδηγό μέχρι τέλους και όλες οι εφαρμογές αποθηκεύονται στην SD ή ακολουθείς μόνο το βήμα 1 του οδηγού και βάζεις από το market την εφαρμογή link2sd και διαλέγεις εσύ ποιες εφαρμογές θα μετακινηθούν.

 

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μεγαλώσω την γραμματοσειρά?

Παράδειγμα, μπαίνοντας στο μενού είναι οι διάφορες εφαρμογές. Οι λέξεις που είναι από κάτω από την κάθε εφαρμογή είναι με πολύ μικρά γράμματα. Μπορώ να τα μεγαλώσω με κάποιο τρόπο και γενικώς τις γραμματοσειρές?

 

Δεν το χω δοκιμάσει αλλά δες αυτή την εφαρμογή.

Φτιάχνεις το φάκελο .fontchanger στην sd card, βάζεις τα fonts που θες μέσα και τρέχεις την εφαρμογή. Χρειάζεται root+busybox.

Δες επίσης και αυτό.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

 

 

Από το Android 2.2 και μετά υποστηρίζεται εγγενώς αυτή η λειτουργία. Για το 2.1 είτε ακολουθείς αυτόν τον οδηγό μέχρι τέλους και όλες οι εφαρμογές αποθηκεύονται στην SD ή ακολουθείς μόνο το βήμα 1 του οδηγού και βάζεις από το market την εφαρμογή link2sd και διαλέγεις εσύ ποιες εφαρμογές θα μετακινηθούν.

 

Αχα!!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Κάτι θυμόμουν ότι από κάποια έκδοση και μετά ήταν αυτό.Θα βάλω για αρχή να δω πως είναι το app αυτό,και πιο μετά να περάσω άλλη rom .

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Eχω μπερδευτει πολυ :P Εχω την 2.0.7 [ως θα βαλλω τν 2.1.1 ??

 

Οι καινούριες εκδόσεις από δω και περα απαιτούν να έχεις custom kernel και να ξεκλειδώσεις τον boobloader σου. Αν σου φαίνονται κινέζικα, μείνε προς το παρόν με την 2.0.7 μέχρι να γραφτεί κάποιος οδηγός στα ελληνικά, αλλιώς πήγαινε στο original thread των xda και ακολούθα τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

λεβεντες καντε και εναν οδηγο να περασουμε την MiniCM7-2.1.0 :)

 

καποιος χριστιανος με ελευθερο χρονο υπαρχει??????????????? εχουμε μεινει πολυ πισω :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βαλει 4 μερες τωρα το νεο kernel του naa κ μπορω να πω οτι ειναι αρκετα σταθερο το κινητακι ... Η διαδικασια ειναι απλη στην ουσια (flasharisma bootloader ) . Απ'οτι φαινεται το παληκαρι εχει μερακι ....Ως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα .
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βαλει 4 μερες τωρα το νεο kernel του naa κ μπορω να πω οτι ειναι αρκετα σταθερο το κινητακι ... Η διαδικασια ειναι απλη στην ουσια (flasharisma bootloader ) . Απ'οτι φαινεται το παληκαρι εχει μερακι ....Ως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα .

 

αντε δωσε μας τα φωτα σου................πες μας με απλα λογακια την διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...