Jump to content

Xperia X10 mini : [ROM] MiniCM7-2.0.4 Gingerbread 2.3.5/CM 7.1 (1-8-11)


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιάαααααααααα! Αν κάνω backup με Xrecovery την stock rom μου και περάσω αυτή, όταν κάνω restore θα ξαναέχω τη backuped rom και λειτουργικό μου???

 

Αν είναι backup του xrecovery ναι.

 

Επίσης στην προκειμένη περίπτωση, rom και λειτουργικό είναι το ίδιο πράγμα.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο το κινητό και πολύ καλή τιμή. Το ότι φαίνεται να υποστηρίζεται και απο τους XDA το βάζει μέσα στις άμεσες μου προτιμήσεις για αγορά και αναβάθμιση της υπάρχον συσκευής μου!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι backup του xrecovery ναι.

 

Επίσης στην προκειμένη περίπτωση, rom και λειτουργικό είναι το ίδιο πράγμα.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Και θέμα ήθελα να πω! :P :)

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Και θέμα ήθελα να πω! :P :)

 

Κάνοντας backup με το xrecovery, στην ουσία κάνεις backup σε 3 partition της συσκευής:

 

-/system

-/data

-/cache

 

Τα αρχεία με το θέμα, περιέχονται στο /system, οπότε είσαι καλυμμένη. Από την άλλη όμως έχω μια απορία: Για να περάσεις είτε την MiniCM7, είτε την MiniCM6, πρέπει να έχεις ως απαραίτητη προϋπόθεση το τελευταίο firmware (2.1.1.0.A.6) μαζί με το baseband M76XX-TSNCJOLYM-53404015.

Από όσο θυμάμαι έχεις το Glow Theme που είναι σε 2.0.2.Α.0.24 firmware σωστά?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις κυκλοφόρησε το πρώτο Update της MiniCM7 (2.0.1).

 

Οι αλλαγές είναι οι εξής:

 

* MiniCM ειδοποιήσεις αναβάθμισης της rom μέσω c2dm (CM Settings -> System -> Update notifications)

* Βίντεο σε υψηλή ποιότητα (VGA: 640x480)

* Αναβαθμισμένο MiniCM7 Theme

* Νέα επιλογή στα CM Settings για την οθόνη εισερχόμενης κλήσης (CM Settings -> Lock screen -> Style options -> Incoming call style)

* Μενού διαχείρισης undervolting/overclocking (σαν προεπιλογή δεν είναι ενεργό κανένα από τα δύο)

* Λειτουργικό Notification led

* Διόρθωση bug στο radio

* APN settings listing

* Επιστροφή στο στοκ gralloc (για καλύτερη απόδοση)

* Διορθωμένοι sensors (λειτουργούν σε compatibility mode)

* Διορθωμένη πυξίδα

* Διορθωμένο Magic smoke wallpaper

* Διαχείριση permissions εφαρμογών (Cyanogenmod)

* Launcher Pro 0.8.6

 

 

(Το αρχικό post θα ανανεωθεί με την πρώτη ευκαιρία, μέχρι τότε μπορείτε να βρείτε την rom εδώ)

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

D_d τι κάνατε με την κάμερα..Στις φώτο μόνο vga τραβάει ακόμη??

Αυτό μόνο πλέον με κρατάει απο το να περάσω αυτή την έκδοση..Πάντως μπράβο και σε σένα και στον nobodyAtAll :-)

 

edit: το είδα στους xda ότι δεν το καταφέρατε ακόμη..Ελπίζω να το κάνετε,να περάσουμε αυτή τη rom

Edited by kwtsoulis
Link to comment
Share on other sites

D_d τι κάνατε με την κάμερα..Στις φώτο μόνο vga τραβάει ακόμη??

Αυτό μόνο πλέον με κρατάει απο το να περάσω αυτή την έκδοση..Πάντως μπράβο και σε σένα και στον nobodyAtAll :-)

 

edit: το είδα στους xda ότι δεν το καταφέρατε ακόμη..Ελπίζω να το κάνετε,να περάσουμε αυτή τη rom

 

kwtsoulis,

 

ο μάγος αυτής της rom είναι ο nobodyAtall. Η αλήθεια είναι όμως οτι δουλεύει σε μια βάση με ελάχιστα resources, οπότε η "κ#λοκάμερα" είναι γενικά δύσκολη στην 2.3.4 Gingerbread.

Παρόλαυτά, σε αυτό το release έχουμε να κάνουμε με ένα άριστο update που έκανε την rom, σταθερή σε εκνευριστικό σημείο!

 

Εγώ προσωπικά την χρησιμοποιώ από το πρώτο release και δεν πρόκειται να την αλλάξω.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι ο nobodyAtall κάνει τη δύσκολή δουλεια.Του βγάζω το καπέλο.Και εκεί που την έχει φτάσει είναι πολύ καλά.θα τον περιμένω λίγο καιρό,και μετά θα την περάσω..

Θεωρείς πώς είναι τελείως stable,αν εξαιρέσουμε την camera?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι ο nobodyAtall κάνει τη δύσκολή δουλεια.Του βγάζω το καπέλο.Και εκεί που την έχει φτάσει είναι πολύ καλά.θα τον περιμένω λίγο καιρό,και μετά θα την περάσω..

Θεωρείς πώς είναι τελείως stable,αν εξαιρέσουμε την camera?

 

Ναι, πραγματικά είναι πολύ σταθερή και λειτουργεί υποδειγματικά σε καθημερινή χρήση. Επειδή φοράω CyanogenMod7 και στο Desire HD μου, μπορώ να σου πω με ασφάλεια οτι δουλεύει τέλεια. Όσο για την κάμερα δεν ειναι "χαλασμένη" απλά "περιορισμένη" ;)

 

*EDIT* Πάρε ένα backup της υπάρχουσας rom σου με το xrecovery, βάλε την MiniCM7-2.0.1 και αν δεν σου ταιριάξει, γυρνάς στην παλιά σου rom με restore.

 

Παιδια τι ειναι το undervolting?

 

dimitrissa undervolting ονομάζουμε την κατάσταση κατά την οποία ένας επεξεργαστής, δουλεύει σε χαμηλότερο voltage, για μια συγκεκριμένη συχνότητα, ενώ υπό άλλες συνθήκες θα δούλευε "καίγοντας περισσότερο.

 

Το undervolt σε ορισμένες περιπτώσεις βοηθά στην κατανάλωση, αλλά ΔΕΝ είναι πάντα καλό.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πειραζει αν φλασαρω μονο την ρομ και οχι τα google apps?

 

Δεν θα έχεις όμως market/gmail και μερικές ακόμα καλές εφαρμογές..

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις όμως market/gmail και μερικές ακόμα καλές εφαρμογές..

 

Οκ το περναω και αυτο... :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

faileeed

εβαλα την τελευταια εκδοση και σταματησε να δουλευει το touch screen

byebye x10 mini pro ...

για καποιο λογο με το καινουριο δεν μπαινει ΟΥΤΕ xrecovery να κανω restore...

any ideas πριν πεταξω το κινητο μου στα σκουπιδια?

Link to comment
Share on other sites

faileeed

εβαλα την τελευταια εκδοση και σταματησε να δουλευει το touch screen

byebye x10 mini pro ...

για καποιο λογο με το καινουριο δεν μπαινει ΟΥΤΕ xrecovery να κανω restore...

any ideas πριν πεταξω το κινητο μου στα σκουπιδια?

 

Κάνε restore με SEUS και προσπάθησε την επόμενη φορά να διαβάζεις τον τίτλο για να αποφεύγεις δυσάρεστες καταστάσεις. X10 mini rom λέει, ΟΧΙ pro.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο τοτε συγνωμη!

δεν συνδέετε με υπολογιστή διοτι ζητάει confirm με touch για να αναγνωρίστει στο pc companion...

αν εννοεις αυτο λέγοντας SEUS

Edited by Naru
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο τοτε συγνωμη!

δεν συνδέετε με υπολογιστή διοτι ζητάει confirm με touch για να αναγνωρίστει στο pc companion...

αν εννοεις αυτο λέγοντας SEUS

 

Naru οχι, θα ψάξεις στο Google, για Sony Ericsson Update Service. Αυτό φλασάρει και με την συσκευή κλειστή.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Naru οχι, θα ψάξεις στο Google, για Sony Ericsson Update Service. Αυτό φλασάρει και με την συσκευή κλειστή.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

το εκανα , την flashara κλπ

για να κανω restore to backup που ειχα απο το xrecovery πρεπει να κανω root, install xrecovery again?

Link to comment
Share on other sites

το εκανα , την flashara κλπ

για να κανω restore to backup που ειχα απο το xrecovery πρεπει να κανω root, install xrecovery again?

Ακριβώς, το backup είναι ακόμα στην sdcard σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηληδή το μόνο <<πρόβλημα>> της ROM είναι ότι η κάμερα είναι VGA ή υπάρχουν κι άλλα μικροπροβλήματα?
Link to comment
Share on other sites

Δηληδή το μόνο <<πρόβλημα>> της ROM είναι ότι η κάμερα είναι VGA ή υπάρχουν κι άλλα μικροπροβλήματα?

 

Μικρο-bug ίσως να υπάρχουν (ή σημεία που επιδέχονται τελειοποίησης) αλλά κατά βάση περιγράφονται στο αρχικό post. Κατά τα άλλα μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον bug tracker του project, αν και η αλήθεια είναι οτι έχει αρκετά ΑΚΥΡΑ reports.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εμεις που εχουμε ειδη την MiniCM7-2.0.0 να την φλασαρουμε απευθειας η να κανουμε πρωτα factory reset ????????? :)

 

edit μαλλον θα θελει full wipe................. αντε ξεκινω το φλασαρισμα

 

edit πατριδα (dark_dog) την cpu δεν μπορω να την ανεβασω πανω απο 600 ΜΗz................... ετσι ειναι η παω παλι για φλασαρισμα??????

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

edit πατριδα (dark_dog) την cpu δεν μπορω να την ανεβασω πανω απο 600 ΜΗz................... ετσι ειναι η παω παλι για φλασαρισμα??????

 

dimtz συγνώμη μόλις το είδα,

 

Πας ρυθμίσεις - CyanogenMod settings - Performance - CPU settings - Overclock και μετά ρυθμίζεις το clockspeed που σε εξυπηρετεί.

 

;)

 

Παιδια ΣΟΣ..Δεν μπαινει στο site tvn google apps..μου βγαζει προβλημα...

 

 

dimitrissa μόλις δοκίμασα το link από το αρχικό post και λειτουργεί κανονικά.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...