Jump to content

[ROM] DarkSlim Edition FR15 v1.1 | 5-5


agekalp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

DarkSlim Edition FR15

 

Μια δική μου απόπειρα για "Custom Rom".:p

Είναι βασισμένη στη modaco fr15 του Paul με mck kernel.(οπότε όποιος θέλει Overclock πρέπει να δοκιμάσει άλλον kernel)

Είναι πολύ "slim" και βασισμένη κυρίως σε aosp εφαρμογές.

 

LG εφαρμογές:

Πληκτρολόγιο

Ραδιόφωνο

Videoplayer

 

Google εφαρμογές:

Phone

Contacts

Calendar

Clock

Email

Messenging

(έχει αφαιρεθεί το Gmail)

 

Extras:

Go Launcher σαν default launcher(μπορείτε να βάλετε όποιον θέλετε από market)

BGB theme by 75markus

 

Update: DarkSlim Edition FR15 v1.1

 

Changelog v1.1:

Αναβάθμιση του BGB theme by 75marcus(έχει αρκετές αλλαγές)

Αντικατάσταση του music.apk από το googlemusic.apk(πιο μικρό και τρώει λιγότερη μνήμη)

Προσθήκη του HTC_IME(μακράν καλύτερο του LG keyboard--προσωπική άποψη!!)

 

 

Screenshots:

http://img19.imageshack.us/g/20110505121255.png/

 

Download v1.1:

http://www.megaupload.com/?d=E061FMX2

 

 

 

 

Είναι αρκετά γρήγορη.

Αμέσως μετά το flashαρισμα και με ένα kill all από τον task manager του Go launcher δίνει 250mb ram ελεύθερα

Το δεύτερο τεστ στο quadrant βγάζει 3252(όχι οτι παίζει κάποιο ρόλο αλλά κουβέντα να γίνεται..)

 

Ουσιαστικά είναι η ROM του Paul κομμένη και ραμμένη στα μέτρα μου.

Απλά έχω πειράξει τις system apps και το framework

 

 

Δεν ευθύνομαι για οτιδήποτε πάθει η συσκευή σας!:)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ντροπή. Έπρεπε να την ονομάσεις greek power :Ρ (εγώ γενικά όλο παράπονα για το όνομα κάνω.. αυτό όμως παραήταν ειρωνικό!)

 

Λοιπόν οκ.. έκατσε καλά η ρομ σου. Έψαχνα το xda να δω τι να βάλω και λέω άστο.. θα μείνω με ότι έχω. Τώρα όμως που είδα την δικιά σου θα την βάλω.

 

Θέλω μια απορία μόνο να μου λύσεις. Τι κάνει την rom custom; Εκτός του να βγάλεις/βάλεις αρχεία.. υπάρχει κάτι διαφορετικό; Πειράζεις κάτι που δεν θα μπορούσε να πειράξει ένας experienced-advanced computer user; Αυτή την απορία την έχω για όλες τις ρομ που πατάνε πάνω στην fr του paul.

 

ααα και κάτι τελευταίο! Γιατί 4shared;;!! :Ρ Πολύ περίμενε!

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή. Έπρεπε να την ονομάσεις greek power :Ρ (εγώ γενικά όλο παράπονα για το όνομα κάνω.. αυτό όμως παραήταν ειρωνικό!)

 

Λοιπόν οκ.. έκατσε καλά η ρομ σου. Έψαχνα το xda να δω τι να βάλω και λέω άστο.. θα μείνω με ότι έχω. Τώρα όμως που είδα την δικιά σου θα την βάλω.

 

Θέλω μια απορία μόνο να μου λύσεις. Τι κάνει την rom custom; Εκτός του να βγάλεις/βάλεις αρχεία.. υπάρχει κάτι διαφορετικό; Πειράζεις κάτι που δεν θα μπορούσε να πειράξει ένας experienced-advanced computer user; Αυτή την απορία την έχω για όλες τις ρομ που πατάνε πάνω στην fr του paul.

 

ααα και κάτι τελευταίο! Γιατί 4shared;;!! :Ρ Πολύ περίμενε!

 

"Τι κάνει την rom custom;"

Τίποτα ουσιαστικό και για αυτό γράφω στην αρχή "Custom Rom" με αυτο ":p" δίπλα...!

Όλες οι "Custom rom" που είναι στο xda(όπως και η δικιά μου...) είναι μπασταρδεμένες παραλλαγές της FR του Paul!!!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πειράξεις framework, προσθαφαίρεση εφαρμογών, bootanimation, να ενσωματώσεις κάποια mods(όπως αυτό για τα +20mb ram ή κάποια battery mods) ή κάποιων kernel(από τους έτοιμους φυσικά).

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται καν τόσο "experienced-advanced computer user".

 

Φαντάσου πως το βήμα παραπέρα που προσπαθώ να κάνω είναι να πειράξω τα xml του settings.apk ώστε να μην εμφανίζονται στα settings το "smartshare" και "ρυθμίσεις On Screen Phone". Γιατί έχω αφαιρέσει αυτές τις δύο εφαρμογές οπότε δε χρειάζεται να υπάρχουν στα settings.

 

Αν κάποιος θέλει παραγγελιές μπορεί να μου πει να του φτιάξω τη δικιά του.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν είχα ξανανεβάσει κάτι οπότε δε ξέρω που...είναι καλύτερα!(λες για κάνα megaupload?)

Αν μου τη ζητήσει κανείς θα τη βάλω και εκεί!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και με εύχομαι δυναμική συνέχεια! ;)

 

Ετοιμάσου για requests τώρα. :rolleyes:

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Αλλά όπως είπα δεν είναι σπουδαία διαδικασία.Το έκανα κυρίως για τους σχετικά νέους χρήστες που θέλουν μια ελαφριά-γρήγορη rom χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιήσουν root explorer ή titanium για να αντικαταστήσουν system apps.

 

Τώρα θέλω να τεστάρω τη μπαταρία γιατί δε το έχω αφήσει καθόλου και δεν έχω καταλάβει τη συμπεριφορά της

 

Όσο για τα request ότι θέλετε μου λέτε και με τη πρώτη ευκαιρία(αν υπάρξει...) κάτι θα κάνω ;)

 

Edit:Ολο και περισσότερες αναφορές φτάνουν περί μεγάλης κατανάλωσης της μπαταρίας στις FR15.

Kατι παρόμοιο βλέπω και εγώ....! Τώρα το έχω βάλω να φορτίσει για να ξεκινήσω το τεστ από 100%.

Κρίμα αν ισχύει αυτό γιατί η FR15 είναι αισθητά πιο γρήγορη από την FR12(που ήταν η προηγούμενη)

Edited by agekalp
Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια σου ευχομαι με το νεο ρομακι σου φιλε μου κ απο μενα!χρησιμοποιω gilgamesh 1.5 FR15 rom..οσο για την μπαταρια καταναλωνει πολυ περισσοτερη ενεργεια δυστυχως στις κοστουμ..!4 ωρες χωρις να το χρησιμοποιησω το κινητο κανοντας μονο μια κληση κ στελνοντας 2-3 μηνυματα απο 100% η μπαταρια επεσε στο 83%..! Ο_Ο

στην στοκ στις 3 ωρες χωρις να κανω τιποτα ξοδευε 1% μπαταρια Ο_Ο

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου φιλε για την προσπαθεια και την δουλεια σου.

Θα συμφωνησω μαζι σας για την καταναλωση της μπαταριας τσουζι λιγο , χεχεχεχε

Υ.Γ

Εχει κρατησει κανας φιλος backup της stock rom μεσα στην καρτα του κινητου για επαναφορα στην αρχικη κατασταση ?

Αν ναι μπορει να την αναιβασει καπου για να την παρω γιατι πριν το πειραξω εκανα την βλακεια και δεν πειρα backup

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου φιλε για την προσπαθεια και την δουλεια σου.

Θα συμφωνησω μαζι σας για την καταναλωση της μπαταριας τσουζι λιγο , χεχεχεχε

Υ.Γ

Εχει κρατησει κανας φιλος backup της stock rom μεσα στην καρτα του κινητου για επαναφορα στην αρχικη κατασταση ?

Αν ναι μπορει να την αναιβασει καπου για να την παρω γιατι πριν το πειραξω εκανα την βλακεια και δεν πειρα backup

Ευχαριστω

 

Σας ευχαριστώ παιδιά.Τώρα κάνω δοκιμές με τους kernel του kholk να δω αν κάποιος κολλάει καλύτερα..!

 

Φίλε μου πιο δύσκολο είναι να κάνεις restore στη stock rom(αφού χρειάζεται μετατροπή ext4-ext3) από το να ξαναπεράσεις τη stock μέσω smartflash.Τσέκαρε τον οδηγό που έχω στην υπογραφή μου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά.Τώρα κάνω δοκιμές με τους kernel του kholk να δω αν κάποιος κολλάει καλύτερα..!

 

Φίλε μου πιο δύσκολο είναι να κάνεις restore στη stock rom(αφού χρειάζεται μετατροπή ext4-ext3) από το να ξαναπεράσεις τη stock μέσω smartflash.Τσέκαρε τον οδηγό που έχω στην υπογραφή μου

Σε ευχαριστω φιλε μου

Παω ετσι τοτε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καλα νεα για καλυτερη αποδοση μπαταριας!δοκιμασμενο απο μενα κ εχω τελεια αποτελεσματα..!

 

δειτε το ποστ μου εδω και δοκιμαστε το κ εσεις!

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13525057&postcount=400

 

δοκιμασμενο μονο σε Gilgamesh 1.5 FR15 custom Rom!

Επισης η φορτιση εγινε με γνησιο καλωδιο κ βαση μπαταριας της HTC Wildfire!

Δεν ξερω αν δουλεψει παρομοιως με της LG 2x..!

 

αποτελεσματα μπαταριας μετα απο πληρη φορτιση 100%

9,30 ωρες χρηση μεχρι τωρα η μπαταρια μου ειναι στο 91% ακομα

εκανα 3 τηλεφωνα 5 λεπτα περιπου συνολικη διαρκεια ομιλιας!κ εστειλα 3 μηνυματα..!

7 ωρες χωρις να κανω τιποτα ενω κοιμομουν η μπαταρια εχασε 4%

ειναι πολυ καλα νομιζω!

αξιζει να το δοκιμασετε κ ελπιζω να εχετε τα ιδια αποτελεσματα!

Ευχαριστω :):)

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καλα νεα για καλυτερη αποδοση μπαταριας!δοκιμασμενο απο μενα κ εχω τελεια αποτελεσματα..!

 

δειτε το ποστ μου εδω και δοκιμαστε το κ εσεις!

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13525057&postcount=400

 

δοκιμασμενο μονο σε Gilgamesh 1.5 FR15 custom Rom!

Επισης η φορτιση εγινε με γνησιο καλωδιο κ βαση μπαταριας της HTC Wildfire!

Δεν ξερω αν δουλεψει παρομοιως με της LG 2x..!

 

αποτελεσματα μπαταριας μετα απο πληρη φορτιση 100%

9,30 ωρες χρηση μεχρι τωρα η μπαταρια μου ειναι στο 91% ακομα

εκανα 3 τηλεφωνα 5 λεπτα περιπου συνολικη διαρκεια ομιλιας!κ εστειλα 3 μηνυματα..!

7 ωρες χωρις να κανω τιποτα ενω κοιμομουν η μπαταρια εχασε 4%

ειναι πολυ καλα νομιζω!

αξιζει να το δοκιμασετε κ ελπιζω να εχετε τα ιδια αποτελεσματα!

Ευχαριστω :):)

 

To είδα το ποστ σου από xda και το τεστάρω ήδη. Μακάρι να λειτουργήσει θα ενημερώσω.

Σε ευχαριστούμε πολύ

Link to comment
Share on other sites

To είδα το ποστ σου από xda και το τεστάρω ήδη. Μακάρι να λειτουργήσει θα ενημερώσω.

Σε ευχαριστούμε πολύ

 

τιποτα φιλε μου...να βοηθησω θελω να γλυτωσουμε ολοι απο την ταλαιπωρια της ζωης της μπαταριας που εχουμε με custom roms!

περιμενω να δω αν δουλεψει με το δικο σου ρομ :)

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σας ευχαριστώ παιδιά.Τώρα κάνω δοκιμές με τους kernel του kholk να δω αν κάποιος κολλάει καλύτερα..!

 

Έχουν προβλήματα οι v2.X kernel του. Θα συνιστούσα να περιμένεις λίγο μιας και ετοιμάζει καινούργιες εκδόσεις.

 

Αν και έχω την αίσθηση ότι ο kholk ζει στον δικό του κόσμο. Αντί να ασχολείται με συγκεκριμένα bugs, απλά αναφέρει updates γενικά! Ξεκίνησε καλά αλλά νομίζω ότι έχει ξεφύγει λίγο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχουν προβλήματα οι v2.X kernel του. Θα συνιστούσα να περιμένεις λίγο μιας και ετοιμάζει καινούργιες εκδόσεις.

 

Αν και έχω την αίσθηση ότι ο kholk ζει στον δικό του κόσμο. Αντί να ασχολείται με συγκεκριμένα bugs, απλά αναφέρει updates γενικά! Ξεκίνησε καλά αλλά νομίζω ότι έχει ξεφύγει λίγο.

 

Απλά δοκίμασα τον 2.2.

Ήταν ακόμα πιο γρήγορη η συσκευή σε χρήση(μενου κτλ)

Έπαιξα λίγο με OC και είδα αρκετή διαφορά.Έβαλα και για πλάκα quadrant και έφτασε κάτι 4100+.(βέβαια όπως έχω ξαναπεί δεν είμαι υπερ του OC στη συγκεκριμένη συσκευή "ακόμα")

Όμως η έλλειψη δόνησης, κάνα δυο κολληματακια και η BSOD όταν το συνδεσα στο pc με αποθαρρυναν(το τελευατίο λύνεται με απεγκατάσταση των LG drivers)

 

Όπως και να έχει δεν θα τη βάλω στη DarkSlim γιατί ουσιαστικά την έφτιαξα για τους καινούριους που θέλουν να "μπούν" στο κόσμο του customizing με μια, όσο γίνεται, απλή-bug free-γρήγορη rom γίνεται.

 

Αν μπορεί κάποιος MOD να αλλάξει τη version του Thread σε v1.1

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν μπορεί κάποιος MOD να αλλάξει τη version του Thread σε v1.1

 

done.

 

Αν και η γνώμη μου είναι να μην αναφέρεις καθόλου version μιας και δεν υπάρχει η ευελιξία της αλλαγής του θέματος από μέρους σου.

Edited by sakiss

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα bug αν είναι δυνατό να διορθωθεί οταν προσπαθώ να βάλω. Static. Ip. Μου βγάζει ότι δεν είναι έγκυρη ....

 

Φιλε μου αυτο το προβλημα το εχεις μονο σε αυτη τη rom ή σε όλες τισ fr15;

Γιατι ουσιαστικα αυτη ειναι βασισμενη στη fr15 του Paul με αλλαγη στο framework(καμια σχεση με network) και καποιες προσθαφαιρεσεις εφαρμογων, αλλα δε μπορω να φανταστω καποια απο αυτες που να δημιουργει προβλημα στο networking

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα το κοιτάξω μόλις βρω χρόνο για να δω τι μπορεί να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα.σε ευχαριστώ πάντως που με ενημερωσες.

 

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα και εγώ το LG Optimus 2x. Είμαι σχετικός με moding - jailbreaking κλπ διαδικασίες γενικότερα αλλά 1η φορά ασχολούμαι με android. Θα μπορούσε κάποιος αγαπητός και φανταστικός φίλος του forum να μου υποδείξει μια διαδικασία που μπορώ να ακολουθήσω για να δοκιμάσω και εγώ τη DarkSlim Edition; :D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα και εγώ το LG Optimus 2x. Είμαι σχετικός με moding - jailbreaking κλπ διαδικασίες γενικότερα αλλά 1η φορά ασχολούμαι με android. Θα μπορούσε κάποιος αγαπητός και φανταστικός φίλος του forum να μου υποδείξει μια διαδικασία που μπορώ να ακολουθήσω για να δοκιμάσω και εγώ τη DarkSlim Edition; :D:D:D
Διαβάζεις και κάνεις κατά σειρά το 1,2 και 4ο Post του παρακατω topic :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...