Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πατησεις παρατεταμενα το power button σου απενεργοποιει γενικα το ιντερνετ μεσω μιας επιλογης. Αν θελεις υπαρχει επιλογη να κοψεις μοναχα τις ενημερωσεις.

Για μετρητη κατεβαζεις το 3G watchdog, αλλα υπαρχουν εναλλακτικες εφαρμογες.

Τελος, τετοια θεματα καλο ειναι να συζητουνται στα generic android threads. :)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Για το ιντερνετ το γνωριζω, για τις ενημερωσεις ηταν το θεμα μου. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν από 2 ώρες ήρθε στα χέρια μου κι εμένα, Είμαι στο γραφείο όμως και πνίγομαι, οπότε το βράδυ "σκάλισμα" Καλά, πρώτη εντύπωση...:ΟΥΑΟΥ!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πριν από 2 ώρες ήρθε στα χέρια μου κι εμένα, Είμαι στο γραφείο όμως και πνίγομαι, οπότε το βράδυ "σκάλισμα" Καλά, πρώτη εντύπωση...:ΟΥΑΟΥ!

 

Επειδή το thread μεγαλώνει με γοργούς ρυθμούς, θα παρακαλούσα τέτοια post να αποφεύγονται. Μετά εσείς οι ίδιοι παραπονιέστε ότι το θέμα έχει "ξεχειλώσει" και γίνεται δυσανάγνωστο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους εδω μέσα,

εδω και 2 εβδομαδες περιπου ειμαι κι εγω κατοχος του galaxy s ii και παραλληλα νεος στο android. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το κινητο με τη διαρκεια της μπαταριας να με χαλαει λιγο (βγαζει 1,5-2 μερες με μετρια χρηση και χωρις κατι το ιδιαιτερο να τρεχει), αυτο ειναι ομως κατι που θα ρωτησω καποια αλλη στιγμη οταν θα εχω κανει ενα κυκλο φορτισεων. Θα ηθελα να με βοηθησετε στα παρακατω ερωτηματα οποιος ξερει και μπορει :

1) Δεν εχω καταφερει ακομα ακομα να δουλεψω το gps. Σημερα καταφερα να χρησιμποιησω το google maps που εχει μεσα με τη βοηθεια wi fi, ομως. Συμφωνα με τις οδηγιες παω στην εφαρμογη πλοηγηση και προσπαθει να βρει τη θεση μου ποση ωρα και μετα μου λεει οτι δε βρηκε τιποτα. Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να βαλω καποιο προγραμμα πλοηγησης για να λειτουργησει χωρις τη βοηθεια wi fi ή συνδεσης gprs ή υπαρχει κάτι που δε κανω σωστα? Αν χρειαζεται προγραμμα ποιο προτεινετε?

2) Εχω διαβασει στο φορουμ οτι σε καποιους εχει βγαλει το kies αναβαθμιση στην ΚΕ7, εμένα δε μου βγαζει κατι.

3) Η τριτη απορια μου εχει να κανει με τον αποθηκευτικο χωρο. Οταν παταω το κεντρικο κουμπι και βλεπω την επιλογη αποθηκευση βλεπω τα παρακατω :

χωρος αποθηκευσης συστηματος - 347mb / 1.97 gb (μαλλον οι εφαρμογες που εχω περασει)

συσκευη αποθηκευσης usb - 594mb / 11.50 gb (εχω περασει καποια τραγουδια)

καρτα μνημης δεν εχω

Σε περιπτωση που γεμισει ο χωρος αποθηκευσης συστηματος θα πρεπει να διαγραψω εφαρμογες ή θα συνεχισει να αποθηκευει στα 11.50 gb? και γενικα ειναι σωστος ο τροπος που λειτουργει η αποθηκευση?

4) Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν φωνητικες εντολες που να υποστηριζουν ελληνικα ή θα βγει κατι αντιστοιχο?

Θα ηθελα να σας αναφερω οτι το κινητο ειναι μαμισιο, δεν εχω πειραξει τιποτα και ειναι ελληνικο, αγορασμενο απο κωτσοβολο.

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο post αλλα οπως ειπα και στην αρχη ειμαι νεος στο android.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια πολυ καλη εφαρμογη καμερας περα απο το vignete?? θελω πχ να μπορω οταν τραβαω βιντεο να ανοιγοκλεινω εγω το φλας του.... η να με αφηνει να πειραξω φωτεινοτητα στο βιντεο με αποτελεσμα να μπορω να δω κατι οταν τραβαω κατι γιατι ειδικα στο βιντεο ειναι πολυυυυ σκοτεινος ο φακος του....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήρθε η ώρα να αντικατασταθεί ο πρώτος μου γαλαξίας (τον οποίο θα τον βάλω προς πώληση) με ένα εκ των δυο- galaxy S2 Ή XPERIA ARC.

 

Εσείς τι λέτε?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λοιπόν ήρθε η ώρα να αντικατασταθεί ο πρώτος μου γαλαξίας (τον οποίο θα τον βάλω προς πώληση) με ένα εκ των δυο- galaxy S2 Ή XPERIA ARC.

 

Εσείς τι λέτε?

 

Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά στο Επιλογή κινητού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να πω μια στα γρήγορα πως το Galaxy S II έχει το support που χρειάζεται ο Βασιλιάς του Android.

 

Μετά από 1-2 μήνες κυκλοφορίας του υπάρχουν ήδη πολλές αξιόλογες ρομ και πλέον ήρθε και ο Darky, πολύ γνωστός από το Galaxy S καθώς και ο AdamG, γνωστός από το HTC Desire και την Oxygen ROM, την πιό γρήγορη AOSP rom που κυκλοφόρησε ποτέ στο Desire και την οποία πλέον λέει είναι πολύ κοντά στο να την κάνει πορτ στο SGSII.

 

Πάμε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω wallpaper χωρίς να φαίνεται-κυλάει στις 6 κουκίδες;Δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά.Τι ανάλυσης πρέπει να είναι για να βγαίνει σε μια;Επίσης μπορεί κάποιος πολύ σύντομα να πεί τι παρεμβάσεις μπορώ να κάνω στην συσκευή και τι κερδίζω;Επιγραμματικά τι παίρνει η συσκευή δηλαδή γιατί έχουμε χαθεί....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να πω μια στα γρήγορα πως το Galaxy S II έχει το support που χρειάζεται ο Βασιλιάς του Android.

 

Εγώ πάλι βλέπω πως το rom cooking δεν έχει πια να δώσει πολλά όπως γινόταν στο παρελθόν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω wallpaper χωρίς να φαίνεται-κυλάει στις 6 κουκίδες;Δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά.Τι ανάλυσης πρέπει να είναι για να βγαίνει σε μια;Επίσης μπορεί κάποιος πολύ σύντομα να πεί τι παρεμβάσεις μπορώ να κάνω στην συσκευή και τι κερδίζω;Επιγραμματικά τι παίρνει η συσκευή δηλαδή γιατί έχουμε χαθεί....

 

Όταν κάνεις "set as home screen wallpaper", κάτω από το πορτοκαλί τετράγωνο που είναι για να επιλέξεις ποιο μέρος της φωτογραφίας θα βάλεις στο wallpaper, έχει δυο κουμπιά, το ένα αφορά (το αριστερό αν θυμάμαι καλά) wallpaper το οποίο θα γίνεται scroll στις όσες κουκίδες έχεις και το άλλο είναι για να μένει σταθερό.

 

Να πω μια στα γρήγορα πως το Galaxy S II έχει το support που χρειάζεται ο Βασιλιάς του Android.

 

Μετά από 1-2 μήνες κυκλοφορίας του υπάρχουν ήδη πολλές αξιόλογες ρομ και πλέον ήρθε και ο Darky, πολύ γνωστός από το Galaxy S καθώς και ο AdamG, γνωστός από το HTC Desire και την Oxygen ROM, την πιό γρήγορη AOSP rom που κυκλοφόρησε ποτέ στο Desire και την οποία πλέον λέει είναι πολύ κοντά στο να την κάνει πορτ στο SGSII.

 

Πάμε καλά :)

 

Δοκιμάζοντας τα SE MW600 ακουστικά μου στο SGSII μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα. Ενώ τα ακουστικά αυτά καθαυτά είναι μπόμπα με άψογο ήχο, ενώ στο παλιό μου SE walkman παίζουν φανταστικά, στο Γαλαξία κωλώνουν. Και δεν είναι θέμα MP3 γιατί πρόκειται για δικά μου rip στα 320kbps, τα οποία με τα ακουστικά συνδεδεμένα στο jack παίζουν τέλεια ενώ από bluetooth ακούγονται λες και είναι στα 96kbps.

 

Ψάχνοντας στο xda, είδα ότι είναι κάποιο πρόβλημα με τις ρυθμίσεις του bluetooth (a2dp bitpool), το οποίο βρίσκεται στον κώδικα, οπότε δεν μπορούμε να παρέμβουμε από μόνοι μας. Βέβαια, η Google το έχει λύσει λέει το πρόβλημα, και μάλιστα το έχει περάσει και σε κάποιο update της Froyo (2.2), αλλά οι υπόλοιπες εταιρείες δεν έχουν κάνει κάτι. Οπότε προσβλέπω είτε σε κάποιο επίσημο update από την Samsung, είτε σε κάναν καλό dev που θα βρει τον τρόπο να το διορθώσει.

 

Γενικότερα, το έχει υπόψη του αυτό κανείς;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις "set as home screen wallpaper", κάτω από το πορτοκαλί τετράγωνο που είναι για να επιλέξεις ποιο μέρος της φωτογραφίας θα βάλεις στο wallpaper, έχει δυο κουμπιά, το ένα αφορά (το αριστερό αν θυμάμαι καλά) wallpaper το οποίο θα γίνεται scroll στις όσες κουκίδες έχεις και το άλλο είναι για να μένει σταθερό.
Το βρήκα εντάξει.Απλά έτσι κόβει την φώτο.Μπορεί να πάρει ολόκληρη κανονικά χωρίς να κόβει και τι ανάλυση πρέπει να είναι;.Αν ξέρετε και κανένα καλό σάiτ με wallpapers....Ευχαριστώ!:)
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα εντάξει.Απλά έτσι κόβει την φώτο.Μπορεί να πάρει ολόκληρη κανονικά χωρίς να κόβει και τι ανάλυση πρέπει να είναι;.Αν ξέρετε και κανένα καλό σάiτ με wallpapers....Ευχαριστώ!:)

 

Μπορείς πατώντας παρατεταμένα στο πορτοκαλί πλαίσιο να κάνεις resize.

Link to comment
Share on other sites

Να πω μια στα γρήγορα πως το Galaxy S II έχει το support που χρειάζεται ο Βασιλιάς του Android.

 

Μετά από 1-2 μήνες κυκλοφορίας του υπάρχουν ήδη πολλές αξιόλογες ρομ και πλέον ήρθε και ο Darky, πολύ γνωστός από το Galaxy S καθώς και ο AdamG, γνωστός από το HTC Desire και την Oxygen ROM, την πιό γρήγορη AOSP rom που κυκλοφόρησε ποτέ στο Desire και την οποία πλέον λέει είναι πολύ κοντά στο να την κάνει πορτ στο SGSII.

 

Πάμε καλά :)

 

Εγώ θέλω και το sense:wacko:

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω και το sense:wacko:

με τοσα widgets που υπαρχουν στο market, εγω προσωπικα δεν βρισκω κανενα λογο να εχει καποιος το βαρυ sense, το οποιο δεν απενεργοποιειται κιολας. ενω τα widget απο το μαρκετ τα βγαζεις η τα κανεις uninstall και εισαι σουπερ :)

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
με τοσα widgets που υπαρχουν στο market, εγω προσωπικα δεν βρισκω κανενα λογο να εχει καποιος το βαρυ sense, το οποιο δεν απενεργοποιειται κιολας. ενω τα widget απο το μαρκετ τα βγαζεις η τα κανεις uninstall και εισαι σουπερ :)

 

Για αυτό το λόγο ο κόσμος θέλει το Sense, επειδή δεν είναι ένα απλό widget.

 

Όπως και να έχει, η συζήτηση αυτή είναι εκτός θέματος και καλύτερα να επιστρέψουμε στα του GS2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω πως το rom cooking δεν έχει πια να δώσει πολλά όπως γινόταν στο παρελθόν.

Quoted for emphasis.

Η συγκεκριμενη συσκευη ειναι πολυ καλη out of the box και δεν νομιζω πως μια custom rom μπορει να αλλαξει πολλα.

Συνηθως καποιος αλλαζει ρομ ειτε για ταχυτητα ειτε για σταθεροτητα. Και τα δυο ειναι σε γενικως πολυ καλα επιπεδα στο sgs2.

Ο αλλος λογος ειναι τα themes και γενικοτερα τα οπτικα modifications που και παλι τα αποκτας με μια επισημη deodexed. Το ιδιο ισχυει και για τα διαφορα tweaks.

Προσωπικα αλλαξα ρομ just for the sake of it και λογω συνηθειας. Και βαρεμαρας να περασω χειροκινητα καποια tweaks και themes :)

Βγηκα πολυ οφτοπικ?

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω στειλει το κινητο για servixe απο 23/6 καιι ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση λενε απο το μαγαζι που το πηρα οτι θα με παρουν οταν εχουν κατι ειναι φυσιολογικη τοση καθυστερηση? Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους εδω μέσα,

εδω και 2 εβδομαδες περιπου ειμαι κι εγω κατοχος του galaxy s ii και παραλληλα νεος στο android. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το κινητο με τη διαρκεια της μπαταριας να με χαλαει λιγο (βγαζει 1,5-2 μερες με μετρια χρηση και χωρις κατι το ιδιαιτερο να τρεχει), αυτο ειναι ομως κατι που θα ρωτησω καποια αλλη στιγμη οταν θα εχω κανει ενα κυκλο φορτισεων. Θα ηθελα να με βοηθησετε στα παρακατω ερωτηματα οποιος ξερει και μπορει :

1) Δεν εχω καταφερει ακομα ακομα να δουλεψω το gps. Σημερα καταφερα να χρησιμποιησω το google maps που εχει μεσα με τη βοηθεια wi fi, ομως. Συμφωνα με τις οδηγιες παω στην εφαρμογη πλοηγηση και προσπαθει να βρει τη θεση μου ποση ωρα και μετα μου λεει οτι δε βρηκε τιποτα. Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να βαλω καποιο προγραμμα πλοηγησης για να λειτουργησει χωρις τη βοηθεια wi fi ή συνδεσης gprs ή υπαρχει κάτι που δε κανω σωστα? Αν χρειαζεται προγραμμα ποιο προτεινετε?

2) Εχω διαβασει στο φορουμ οτι σε καποιους εχει βγαλει το kies αναβαθμιση στην ΚΕ7, εμένα δε μου βγαζει κατι.

3) Η τριτη απορια μου εχει να κανει με τον αποθηκευτικο χωρο. Οταν παταω το κεντρικο κουμπι και βλεπω την επιλογη αποθηκευση βλεπω τα παρακατω :

χωρος αποθηκευσης συστηματος - 347mb / 1.97 gb (μαλλον οι εφαρμογες που εχω περασει)

συσκευη αποθηκευσης usb - 594mb / 11.50 gb (εχω περασει καποια τραγουδια)

καρτα μνημης δεν εχω

Σε περιπτωση που γεμισει ο χωρος αποθηκευσης συστηματος θα πρεπει να διαγραψω εφαρμογες ή θα συνεχισει να αποθηκευει στα 11.50 gb? και γενικα ειναι σωστος ο τροπος που λειτουργει η αποθηκευση?

4) Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν φωνητικες εντολες που να υποστηριζουν ελληνικα ή θα βγει κατι αντιστοιχο?

Θα ηθελα να σας αναφερω οτι το κινητο ειναι μαμισιο, δεν εχω πειραξει τιποτα και ειναι ελληνικο, αγορασμενο απο κωτσοβολο.

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο post αλλα οπως ειπα και στην αρχη ειμαι νεος στο android.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Να ετοιμαζόμαστε για Galaxy S III ?:p

 

Samsung will bring his new Galaxy phone in 2012.

If we can believe Mobile phone tester Gaurav Hasabnis.

 

 

This person told on twitter that the next Galaxy will be a very high end phone.

With a better battery screen and processor!

Samsung will use a new gen of screen!

We can't wait to MWC 2012!

We of SamFirmware will be there!

Next Galaxy In 2012

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Να ετοιμαζόμαστε για Galaxy S III ?:p

Τουλάχιστον μέσα στον ιούλιο ανακοίνωσαν οτι θα αναβαθμιστεί σε 2.3.4....να το χαρούμε κ λίγο πριν παρουμε το 3 :p
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου μην ανησυχεις.ειναι η τακτικη της smartec που εχει το επισημπ service,τα κραταει ουτως η αλλως τουλαχιστο δυο εβδομαδες και μετα τα στελνει πισω με την διευκρινηση οτι εγινε ....επαναπρογραμματισμος!!!!!:!:
εμενα μαλλον εχει καει η πλακετα γιατι ουτε καν ανοιγε αλλα ουτε και φορτιζε. μου ειχε κολλησει στο odin
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι κορυφαίο.Το σκαλίζω εδώ και δύο μέρες μέρα-νύχτα και μου φαίνεται ότι γίνεται πιο ωραία η εικόνα και τα χρώματα!Μάλλον όμως η ιδέα μου θα είναι.Σε σύγκριση με το μηλόφωνο(φάν του είδους) υστερεί σε ντιζάιν και ποιότητα κατασκευής και ήχου.Εχει και μικρότερη υποστήριξη το android κακα τα ψέματα.Κατα τα άλλα είναι μακράν καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα με το kies...παω να το εγκαταστησω στον υπολογιστη και μου βγαζει ενα μηνυμα....{να μην γινει κλεισιμο ολων των εφαρμογων(απαιτητε επανεκινηση) } παταω οκ και μετα δεν κανει τπτ??μπορει να με βοηθησει κανεις???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...