Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Optimus 2X


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα.Δεν ξερω αν ειμαι στην καταλληλη ενοτητα για την παρακατω ερωτηση μου?

Εχω παρει το κινητο χθες και εκανα της δυο αναβαθμισεις της 2.2 μεσω OTA και την τριτη της 2.3.4 V20m(ολλανδικο)μεσω Pc.

Ολα ok.Το θεμα ειναι οτι θελω να το κανω τωρα root αλλα μαλλον γινεται με διαφορετικο τροπο!!Επισης να περασω και CWM Recovery.

Θα το κανω βαση των XDA με τον τροπο που δινουν για την V20L η υπαρχει διαφορετικος τροπος η αλλο root για την V20m?

Υπαρχει τροπος μετα για να το κανω unroot?

Ευχαριστω

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Καλημερα.Δεν ξερω αν ειμαι στην καταλληλη ενοτητα για την παρακατω ερωτηση μου?

Εχω παρει το κινητο χθες και εκανα της δυο αναβαθμισεις της 2.2 μεσω OTA και την τριτη της 2.3.4 V20m(ολλανδικο)μεσω Pc.

Ολα ok.Το θεμα ειναι οτι θελω να το κανω τωρα root αλλα μαλλον γινεται με διαφορετικο τροπο!!Επισης να περασω και CWM Recovery.

Θα το κανω βαση των XDA με τον τροπο που δινουν για την V20L η υπαρχει διαφορετικος τροπος η αλλο root για την V20m?

 

Η διαδικασία είναι η ίδια.

 

Υπαρχει τροπος μετα για να το κανω unroot?

 

Μπορείς. Εναλλακτικά υπάρχει και αυτό... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η ίδια.

 

 

 

Μπορείς. Εναλλακτικά υπάρχει και αυτό... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

 

Ευχαριστω πολυ.Να ρωτησω και κατι ακομη.Με κλειστο το κινητο κρατησα πατημενα τα κουμπια Power on-off και Volume - και το κινητο ξεκινησε

ανοιγοντας στην οθονη με το κουτακι-κιτρινο βελος και το πρασινο android με μια μπαρα απο κατω(τα κουμπια τα ειχα πατημενα μεχρι που ανοιξε αυτη η οθονη) και στην συνεχεια εκανε reboot αποτι καταλαβα το κινητο και μου ανοιξε το λειτουργικο οπως ηταν στην αρχη δηλ.να επιλεξω γλωσσα,δικτυα κ.λ.π

Δηλαδη εγινε σωστα αν πουμε οτι ηταν το μαμισιο recovery?Δηλαδη σαν Hard reset.Ετσι γινετε το μαμα recovery στην συσκευη αυτη?

 

Επισης athanaso77,μου λες παραπανω οτι για να κανω unroot υπαρχει και ο τροπος να περασω αλλη rom στο link που δινεις.

Παιζει ρολο ποια θα περασω...ενταξει ηδα την Greece-Italy αλλα επειδη εχω την 2.3.4 V20m που αποτι βλεπω αν και συντομα μονο 48 ωρες που την

εχω ειναι πολυ καλη για μενα,θα μπορεσω να ξαναβρω την ιδια και αν ναι πως?Δεν ειδα κατι για V20m στο link.Θα πρεπει να βαλω καποια αλλη αλλης χωρας και μετα να μου βγαλει αναβαθμιση?Δεν ξερω τα εχω παιξει!!

Τωρα εχω 2.3.4

2.6.32.9

GRI22

V20m

Σορρυ αν σε ζαλιζω και σε ευχαριστω πολυ.

==================================================================================================

 

Ok τα καταφερα να το κανω Root ακολουθωντας τις οδηγιες στους XDA,εδω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1327599

Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο απλα θελει Προσοχη και να ακολουθησεις τα βηματα Πιστα.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

τελικα το optimus 2x ποση μνηνη ram εχει???

παρατηρω που κ που καποια ψιλοκοληματα σε εντολες κ ανοιγμα εφαρμογων . . .

εμενα μου γραφει οτι εχει 372 mb ram κ με μηδενικη χρηση εφαρμογων εχω free 75mb..............

τι παιζει εδω??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το optimus 2x ποση μνηνη ram εχει???

παρατηρω που κ που καποια ψιλοκοληματα σε εντολες κ ανοιγμα εφαρμογων . . .

εμενα μου γραφει οτι εχει 372 mb ram κ με μηδενικη χρηση εφαρμογων εχω free 75mb..............

τι παιζει εδω??? :confused:

512 αλλά ένα κομμάτι το δεσμεύει η κάρτα γραφικών.

Είχαν βγεί κάποια hack που απελευθέρωναν ένα τμήμα της μνήμης αλλά σαν τίμημα κράσαραν τα παιχνίδια, οπότε εγκαταλείφθηκε

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

512 αλλά ένα κομμάτι το δεσμεύει η κάρτα γραφικών.

Είχαν βγεί κάποια hack που απελευθέρωναν ένα τμήμα της μνήμης αλλά σαν τίμημα κράσαραν τα παιχνίδια, οπότε εγκαταλείφθηκε

 

ειναι ομως λογικο να χρησιμοποιηται το 70% της μνημης με το που ανοιγω το τηλεφωνο η με το app fast-reboot για γρηγορη

επανεκινηση k χωρις να τρεχει καμμια εφαρμογη, σιγα σιγα να μειωνεται

χωρισ να κανω απολυτως τπτ ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

ειναι ομως λογικο να χρησιμοποιηται το 70% της μνημης με το που ανοιγω το τηλεφωνο η με το app fast-reboot για γρηγορη

επανεκινηση k χωρις να τρεχει καμμια εφαρμογη, σιγα σιγα να μειωνεται

χωρισ να κανω απολυτως τπτ ? :confused:

 

Απόλυτα λογικό, καθώς έτσι λειτουργεί το android. Απελευθερώνει μνήμη μόνο όταν αυτό ζητηθεί από το λειτουργικό για να δοθεί σε κάποια άλλη εφαρμογή με μεγαλύτερη προτεραιότητα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα λογικό, καθώς έτσι λειτουργεί το android. Απελευθερώνει μνήμη μόνο όταν αυτό ζητηθεί από το λειτουργικό για να δοθεί σε κάποια άλλη εφαρμογή με μεγαλύτερη προτεραιότητα.

 

oποτε που οφειλεται οταν καποιες φορες μου ψιλοσερνει??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

oποτε που οφειλεται οταν καποιες φορες μου ψιλοσερνει??? :confused:

 

:D Στο ότι η μνήμη είναι "λίγη" για τον μέσο χρήστη της συσκευής, σε συνδυασμό με την κακή εκτέλεση της LG (με τα σκουπίδια που έχει βάλει)

Στο δικό μου που έχω "απαρνηθεί" την προσπάθεια της LG να φτιάξει λειτουργικό, δεν έχω τέτοια προβλήματα. (τουλάχιστον όχι σε αυτό το βαθμό, δεν είναι τέλειο ακόμα)

 

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και ονομάζεται ICS. :lol: Αν γίνει καλή δουλειά στην συσκευή μας, θα μιλάμε για άλλο κινητό. Αυτό αφορά όλες τις συσκευές που θα πάρουν το android 4.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

:D Στο ότι η μνήμη είναι "λίγη" για τον μέσο χρήστη της συσκευής, σε συνδυασμό με την κακή εκτέλεση της LG (με τα σκουπίδια που έχει βάλει)

Στο δικό μου που έχω "απαρνηθεί" την προσπάθεια της LG να φτιάξει λειτουργικό, δεν έχω τέτοια προβλήματα. (τουλάχιστον όχι σε αυτό το βαθμό, δεν είναι τέλειο ακόμα)

 

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και ονομάζεται ICS. :lol: Αν γίνει καλή δουλειά στην συσκευή μας, θα μιλάμε για άλλο κινητό. Αυτό αφορά όλες τις συσκευές που θα πάρουν το android 4.

 

ποια εκδοση λογισμικου εχεις βαλει? η Cyanogen Mod 7.1 τι λεει? αξιζει να την βαλω? :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο σημερα και γω κατοχος 2x απο samsung galaxy S και ειμαι ετοιμος για σκαλισμα..ελπιζω μονο να εκανα καλη επιλογη συσκευης.. :mobile:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο σημερα και γω κατοχος 2x απο samsung galaxy S και ειμαι ετοιμος για σκαλισμα..ελπιζω μονο να εκανα καλη επιλογη συσκευης.. :mobile:

 

Μεγιες :):)

Link to comment
Share on other sites

ναι σε καλα μολις εκανα και root με επιτυχια αν και τρομαξα σε μια φαση ολα καλως..! :D

 

σε πετυχαινω στη διαδικασια της αναβαθμησης τωρα? :p

θα βαλεις την 2.3.4 v20l η καμμια custom rom ?

Link to comment
Share on other sites

βασικα πριν το lg mobile update μου βγαλε την 2.3.4 ν20l αλλα τωρα εχω κανει root οποτε αν κανω update θα χαθει λογικα...οποτε μαλλον για custom...εχεις να προτεινεις κατι φιλε?? ελεγα να βαλω ICS...βασικα ολες τις ξερω πανω κατω μιας κ ειχα λιωσει το samsung...ποια λες ομως??
Link to comment
Share on other sites

βασικα πριν το lg mobile update μου βγαλε την 2.3.4 ν20l αλλα τωρα εχω κανει root οποτε αν κανω update θα χαθει λογικα...οποτε μαλλον για custom...εχεις να προτεινεις κατι φιλε?? ελεγα να βαλω ICS...βασικα ολες τις ξερω πανω κατω μιας κ ειχα λιωσει το samsung...ποια λες ομως??

 

και γω τοχω γυρω στις 2 βδομαδες το τηλεφωνο! τουχω βαλει την v20l με smartflash!

σκεφτομαι κ γω για καμμια custom αλλα δεν ξερω ποια ειναι better...

για την CyanogenMod 7.1 stable 2.3.7 τι εχεις ακουσει?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οι πιο πολλοι αυτοι εχουν ψαχνω να δω και γω τι θα βαλω..! πριν 2-3 ωρες το πηρα το κιν

 

Stable Mod ή Nightly Builds ?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

θα σε γελασω φιλε μου και γω ψαχνομαι ακομα

 

μιας κ ειχες δοκιμασει πολλες στο galaxy . . κατι θα ξερεις παραπανω . . ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω στο galaxy ασχολιομουν απλα το κακο ειναι οτι σχεδον μερα παρα μερα εκαναν update και με κουρασε..τωρα στο Lg 2x δε ξερω τι κανουν
Link to comment
Share on other sites

Βάλε πρώτα την 2.3 (v20L) γίνεται σχετικά εύκολα root. Αν δεν σου αρέσει ή σε προβληματίζει κάτι βάλε CM7 nightly 204 ή κάποιο μεταγενέστερο kang από το xda.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πρώτα την 2.3 (v20L) γίνεται σχετικά εύκολα root. Αν δεν σου αρέσει ή σε προβληματίζει κάτι βάλε CM7 nightly 204 ή κάποιο μεταγενέστερο kang από το xda.

 

η nightly 204 ειναι καλυτερη απτην Stable Mod ?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι μιας και το ματι μου το ειδε καπου αλλα δεν θυμαμαι που!

Υπαρχει τροπος να απελευθερωσουμε μνημη(λιγη)απο αυτη που δεσμευει η καρτα γραφικων?

Αν θυμαμαι καλα καπου ειδα οτι μπορει να γινει αυτο και να κερδισουμε μεχρι 20mb αλλα δεν θυμαμαι.

Γνωριζει καποιος κατι?

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι μιας και το ματι μου το ειδε καπου αλλα δεν θυμαμαι που!

Υπαρχει τροπος να απελευθερωσουμε μνημη(λιγη)απο αυτη που δεσμευει η καρτα γραφικων?

Αν θυμαμαι καλα καπου ειδα οτι μπορει να γινει αυτο και να κερδισουμε μεχρι 20mb αλλα δεν θυμαμαι.

Γνωριζει καποιος κατι?

 

Μπορείς, αλλά για ποιο λόγο ? Όπως έχουμε πει εδώ μέσα πολλές φορές, δεν κερδίζεις τίποτα και πιθανότατα θα αρχίσουν τα συνεχή κρασαρίσματα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...