Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Optimus 2X


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παιδια χρονια πολλα.

 

Τι κολλημα ειναι αυτο του τηλεφωνου που δεν βαζει τις εφαρμογες στο External Sd και τις βαζει στο Ιnternal SD.Ακολουθησα και εναν οδηγο που εγκατεστησα Java JDK και Adroid SDK αλλα τζιφος δεν καταφερα τιποτα.Οι εφαρμογες παλι στην Internal.Και move SD που της εκανα παλι στην Internal.

Kαι app2 sd εβαλα παλι εκει στην internal.

 

http://androinica.com/2010/08/how-to-install-apps-to-the-sd-card-by-default-on-android-2-2-froyo/

 

Ειμαι με stock 2.3.4 un-rooted.Εσεις το εχετε καταφερει??? Aληθεια αν κανω un-root πως κανω.

Προερχομαι απο windows και τετοια προβληματα απλα δεν υπηρχαν.Κατεβασα χθες ενα παιχνιδι 1gb της gameloft HD καταλαβαινεται :blink:

 

Δεν είναι θέμα της συσκευής, έτσι δουλεύει το android γενικότερα όταν υπάρχει internal sd.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είναι θέμα της συσκευής, έτσι δουλεύει το android γενικότερα όταν υπάρχει internal sd.

 

Βασικά είναι θέμα της συσκευής... Μπορείς να αλλάξεις τα mount points από το αρχείο vold.fstab

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασικά είναι θέμα της συσκευής... Μπορείς να αλλάξεις τα mount points από το αρχείο vold.fstab

 

Μόνο στη συγκεκριμένη συσκευή; Όχι σε άλλες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι θέμα της συσκευής... Μπορείς να αλλάξεις τα mount points από το αρχείο vold.fstab

 

Μπορεις να μας δωσεις λιγο τα φωτα σου φιλε orlox

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας δωσεις λιγο τα φωτα σου φιλε orlox

 

Για να κανείς αυτά που θα σου πω πρέπει να κανείς root. Αν είναι να κάνεις root άλλαξε σε cyanogen. Σε στοκ δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ γιατί έχω καιρό να το δουλέψω οπότε πάμε από μνήμης. googlare optimus 2x vold.fstab Δες στα sticky αν βάλεις cyanogen ROM, μπορεί να πρέπει να αλλάξεις και baseband

Edited by orlox
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να κανείς αυτά που θα σου πω πρέπει να κανείς root. Αν είναι να κάνεις root άλλαξε σε cyanogen. Σε στοκ δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ γιατί έχω καιρό να το δουλέψω οπότε πάμε από μνήμης. googlare optimus 2x vold.fstab Δες στα sticky αν βάλεις cyanogen ROM, μπορεί να πρέπει να αλλάξεις και baseband

 

Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να γινετε και σε stock rooted?

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να γινετε και σε stock rooted?

 

Δοκίμασα σε stock rooted να κάνω αλλαγές σε vold.fstab. Αποτέλεσμα 0, μετά τις αλλαγές σταματάει να βλέπει την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σε stock rooted να κάνω αλλαγές σε vold.fstab. Αποτέλεσμα 0, μετά τις αλλαγές σταματάει να βλέπει την κάρτα.

 

Κοίτα τώρα μου βάζεις διαολια. Πάω να κάνω ένα backup το cm να δοκιμάσω κάνα καινούριο v20o και να δω τι παίζει με το αρχείο vold. Σε κάνα 2ωρο αν είσαι τυχερός θα το ανεβάσω εδώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τώρα μου βάζεις διαολια. Πάω να κάνω ένα backup το cm να δοκιμάσω κάνα καινούριο v20o και να δω τι παίζει με το αρχείο vold. Σε κάνα 2ωρο αν είσαι τυχερός θα το ανεβάσω εδώ

 

:-) Κάνε και ένα ...συγκριτικό επί τη ευκαιρία!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τώρα μου βάζεις διαολια. Πάω να κάνω ένα backup το cm να δοκιμάσω κάνα καινούριο v20o και να δω τι παίζει με το αρχείο vold. Σε κάνα 2ωρο αν είσαι τυχερός θα το ανεβάσω εδώ

 

 

Ωραια!!!Εν αναμονη λοιπον...

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειμαι με αυτο το rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1410662

Και με μια πρωτη ματια ειναι εξαιρετικο. το vold μου δουλεψε αμεσως ομως δεν εχω καλωδιο να δω αν δουλευει και το mounting. Αν δεν σου δουλευει χρεισιμοποιησε καποια εφαρμογη οπως το multimount sd card. Το αρχειο πρεπει να το κανεις ετσι

/etc/vold.fstab

 ## Vold 2.0 NVIDIA Whistler fstab

#######################
## Regular device mount
##
## Format: dev_mount <label> <mount_point> <part> <sysfs_path1...>
## label        - Label for the volume
## mount_point  - Where the volume will be mounted
## part         - Partition # (1 based), or 'auto' for first usable partition.
## <sysfs_path> - List of sysfs paths to source devices
######################

## 20100725, hyeseung.ryu@lge.com, Add 2nd external memory
#LGE_CHANGE_S[jyothishre.nk@lge.com] change for issue: not able to boot with corrupted SD card
#dev_mount extsdcard /mnt/sdcard/_ExternalSD auto /devices/platform/tegra-sdhci.2/mmc_host/mmc1 /devices/platform/tegra-sdhci.2/mmc_host/mmc0
dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/tegra-sdhci.2/mmc_host/mmc1
dev_mount extsdcard /mnt/sdcard/_ExternalSD auto /devices/platform/tegra-sdhci.3/mmc_host/mmc0

πολυ καλο ρομ ξαναλεω. ο στοκ browser μου θυμισε ποσο γτπ ειναι. αναγκαστικα να κατεβασω opera για να κανω edit το ποστ. επισης το lg keyboard ειναι βασανιστιριο μετα το swype

Edited by orlox
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
παιδια βοηθεια. πηγα σημερα να βαλω απο xda την gueste 2x καθως και το κερνελ που την συνοδευε. δυστυχως μου εμφανιζε καποιο προβλημα στο μαρκετ και δεν μπορουσα να κατεβασω εφαρμογες επειδη μου ελεγε πως υπαρχει χωρος στο τηλεφωνο(???). παω να κανω restore το backup μου αφου πρωτα εκανα ολα τα wipe, και ενω επρεπε να ξεκινησει μου βγαζει το σημα της lg για λιγο και μετα μαυριζει η οθονη και η διαδικασια επαναλαμβανεται συνεχως. βοηθηστε με να καταλαβω τι κανω λαθος και αν γινεται να μου προτεινετε μια σταθερη ρομ με καλη αυτονομια. ευχαριστω πολυ και καλες γιορτες
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια. πηγα σημερα να βαλω απο xda την gueste 2x καθως και το κερνελ που την συνοδευε. δυστυχως μου εμφανιζε καποιο προβλημα στο μαρκετ και δεν μπορουσα να κατεβασω εφαρμογες επειδη μου ελεγε πως υπαρχει χωρος στο τηλεφωνο(???). παω να κανω restore το backup μου αφου πρωτα εκανα ολα τα wipe, και ενω επρεπε να ξεκινησει μου βγαζει το σημα της lg για λιγο και μετα μαυριζει η οθονη και η διαδικασια επαναλαμβανεται συνεχως. βοηθηστε με να καταλαβω τι κανω λαθος και αν γινεται να μου προτεινετε μια σταθερη ρομ με καλη αυτονομια. ευχαριστω πολυ και καλες γιορτες

 

To πρόβλημα με το μαρκετ λυνόταν εύκολα, ήθελε να "καθαρίσεις" τα data από τη διαχείριση εφαρμογών και ίσως reboot.

 

Το πρόβλημα που έχεις τώρα πιθανότατα έχει να κάνει με το ext3 ή ext4 που χρησιμοποιούν διάφορες rom. Δες αν οι δύο ρομ έχουν το ίδιο σύστημα αρχείων. Αν όχι, βρές το backtoext3 ή κάπως έτσι, φλασάρισέ το και μετά πέρνα το backup σου.

(Πάντα όταν αλλάζουμε ρομ κάνουμε full wipe)

 

Υ.Γ. όλοι οι kernel του spica είναι πειραγμένοι σε θέμα σύστημα αρχείων, αλλού είναι ext3 αλλου ext4 και αν έχεις το ppv μπορεί και ext2! (έχω χάσει την μπάλα με αυτόν τον Ινδό!)

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. που μπορω να το βρω αυτο το αρχειο για να το μετατρεψω σε ext3?

 

Εδώ

10char

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα και ελπιζω να με ανεχτειτε λιγο ακομη μεχρι να συνηθισω πληρως τη συσκευη :rolleyes:

 

Από τη στιγμή που αρχίσεις να σκαλίζεις τη συσκευή περνάει κάποιο διάστημα μέχρι να ...ξέρεις περίπου τι κάνεις! μέχρι τότε θέλει αρκετή προσοχή. Οχι για τη συσκευή σου που είναι πρακτικά unbrickable αλλά για την ψυχική σου υγεία! Θέλει υπομονή!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια. πηγα σημερα να βαλω απο xda την gueste 2x καθως και το κερνελ που την συνοδευε. δυστυχως μου εμφανιζε καποιο προβλημα στο μαρκετ και δεν μπορουσα να κατεβασω εφαρμογες επειδη μου ελεγε πως υπαρχει χωρος στο τηλεφωνο(???).

Αν διαβάσεις τις οδηγίες από τον Gueste λέει ότι το market δουλεύει σωστά από το 2ο reboot και μετά

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την modια που εκανα,εχω v20o rooted και τον horsepower 1.4ghz compatible με v20l,η μπαταρια στο 1.4ghz πεφτει πιο γρηγορα αλλα ειναι η πρωτη φορα που παιζει 720p youtube απροβληματιστα στον stock browser και opera,γενικα ειναι σταθερος και δεν υπαρχει overheat και θα δω και με undervolt τι παιζει...
Link to comment
Share on other sites

Με CM7 Kang που δοκίμασα παίζει ομαλά τα 720p video στο youtube χωρίς να κάνω overclocking

 

Χμμμμ.... Εμένα ποτέ δεν τα κατάφερε. Ποια Kang έβαλες και ποιο version έχεις στο adobe flash?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.... Εμένα ποτέ δεν τα κατάφερε. Ποια Kang έβαλες και ποιο version έχεις στο adobe flash?
Την p204-26 δοκίμασα χωρίς ν' αλλάξω kernel. Για το Flash δεν πρόσεξα ποια έκδοση έβαλα απλώς μπήκα στο market και κατέβασα το πρώτο αποτέλεσμα που μου έβγαλε στην αναζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω μια μεγάλη βοήθεια θέλω να περάσω σε optimus x2 που έχει γερμανική rom την ελληνική την επίσημη τελευταία υπάρχει κάποιος οδηγός που να λέει τα βήματα και τα αρχεία που θα χρειαστώ??

 

ο οδηγός που υπάρχει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313378 είναι για να περάσω την ελληνική επίσημη 2.3.4? έχω γερμανική επίσημη τώρα

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω μια μεγάλη βοήθεια θέλω να περάσω σε optimus x2 που έχει γερμανική rom την ελληνική την επίσημη τελευταία υπάρχει κάποιος οδηγός που να λέει τα βήματα και τα αρχεία που θα χρειαστώ??

 

ο οδηγός που υπάρχει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313378 είναι για να περάσω την ελληνική επίσημη 2.3.4? έχω γερμανική επίσημη τώρα

 

Σ' αυτόν τον οδηγό το kdz αρχείο που δίνει είναι η v10d που δεν είναι η 2.3.4 αλλά παλιότερη. To kdz αρχείο για την τελευταία Ελληνική v20l το κατεβάζεις από δω http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/LGP990/AGRCDW/V20l_00/V20L_00.kdz

 

υπάρχει και άλλος ένας διαφορετικός οδηγός για να flashάρεις rom χρησιμοποιώντας το smartflash εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...