Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι Μακη μολις εβαλα την v89 και το διαπιστωσα κι εγω..Λεπτομερεια αλλα προσωπικα συνηθιζω να το φορτιζω κλειστο.

Μονο τον browser να φτιαξουν ακομα λιγο και θα αγγιζει το τελειο η cyan...

Απορια:

Δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης.Μου λεει οτι ειναι αδεια ενω στο PC φαινονται κανονικα τα περιεχομενα της.

Γνωριζει κανενας τι μπορει να φταιει..;

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μακη μολις εβαλα την v89 και το διαπιστωσα κι εγω..Λεπτομερεια αλλα προσωπικα συνηθιζω να το φορτιζω κλειστο.

Μονο τον browser να φτιαξουν ακομα λιγο και θα αγγιζει το τελειο η cyan...

Απορια:

Δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης.Μου λεει οτι ειναι αδεια ενω στο PC φαινονται κανονικα τα περιεχομενα της.

Γνωριζει κανενας τι μπορει να φταιει..;

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

cwm,mounts & storage ,mount emmc

 

Αν συνεχίζει περνα ξανά την ρομ.

Μην ξεχάσεις να κάνεις fix permissions :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απορια:

Δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης.Μου λεει οτι ειναι αδεια ενω στο PC φαινονται κανονικα τα περιεχομενα της.

Γνωριζει κανενας τι μπορει να φταιει..;

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πως την ψάχνεις; Στον file manager της cm7 δεν πας πλέον από sd card-external sd αλλά από mnt-emmc.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

cwm,mounts & storage ,mount emmc

 

Αν συνεχίζει περνα ξανά την ρομ.

Μην ξεχάσεις να κάνεις fix permissions :)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πως την ψάχνεις; Στον file manager της cm7 δεν πας πλέον από sd card-external sd αλλά από mnt-emmc.

 

Sent from my GT-I9000

 

Thanks...Δικο μου λαθος καθως την εψαχνα απο sd-card external...:wacko:

Για να κανω μια ερωτησουλα...επειδη εχω απογοητευθει απο τα modem, εχετε βαλει εσεις καποιο που να συνδυαζει επιτελους την καλη εμβελεια wifi-αυτονομια..;

ειχα jvk το οποιο ειχα καλη αυτονομια αλλα κακη εμβελεια wifi...μετα εβαλα jvq οπου ειχα κακιστη εμβελεια (στα 10 μετρα απο το router δεν επιανε καθολου) αλλα καλη αυτονομια...μετα εβαλα jvr με καλυτερη εμβελεια αλλα χειροτερη αυτονομια...:mad::mad:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω μια ερωτησουλα...επειδη εχω απογοητευθει απο τα modem, εχετε βαλει εσεις καποιο που να συνδυαζει επιτελους την καλη εμβελεια wifi-αυτονομια..;

ειχα jvk το οποιο ειχα καλη αυτονομια αλλα κακη εμβελεια wifi...μετα εβαλα jvq οπου ειχα κακιστη εμβελεια (στα 10 μετρα απο το router δεν επιανε καθολου) αλλα καλη αυτονομια...μετα εβαλα jvr με καλυτερη εμβελεια αλλα χειροτερη αυτονομια...:mad::mad:

 

Δοκίμασε to KC1. Yποστηρίζει 2G/3G στα 850Mhz και είναι και σχετικά καλό στην σύνδεση WiFi.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1158783

 

Απο που τσεκαρετε το changelog των nightlies περα απο εδω

Και από εδώ

http://sgscm7nightlies.pbworks.com/w/page/41483589/Nightlies

 

Edit: Βγήκε η νέα beta neo17

http://www.galnetmiui.co.uk/content/forum/kernels/neo-17-butterfly%21/

 

Edit 2: Μέτα από πολύ κόπο κατάφερα να κάνω τα LED να λειτουργήσουν

Λοιπόν πρώτα κάνουμε μια συντόμευση

1. Tap a long on your screen

2. Custom Shourtcut

3. Pick your activity

4. Activities (icon like adw ex stock icon of it)

5. CyanogenMod Settings

6. Then in that list you see a LED Notifications

7. Now you have a shourtcut to led settings

Μέτα ανοίγουμε και επιλέγουμε Διαφορά(Miscellaneous) και επιλέγουμε την κάθε ειδοποίηση που θέλουμε.

1.Category> Miscellaneous

2.Flash color>White

3.Blick rate> Ανάλογα τι θέλουμε

4. Ένα Flash test και είμαστε έτοιμοι

Φυσικά έχουμε βάλει και ένα Kernel με LED Notification

Edited by spookgf
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Edit 2: Μέτα από πολύ κόπο κατάφερα να κάνω τα LED να λειτουργήσουν

Λοιπόν πρώτα κάνουμε μια συντόμευση

1. Tap a long on your screen

2. Custom Shourtcut

3. Pick your activity

4. Activities (icon like adw ex stock icon of it)

5. CyanogenMod Settings

6. Then in that list you see a LED Notifications

7. Now you have a shourtcut to led settings

Μέτα ανοίγουμε και επιλέγουμε Διαφορά(Miscellaneous) και επιλέγουμε την κάθε ειδοποίηση που θέλουμε.

1.Category> Miscellaneous

2.Flash color>White

3.Blick rate> Ανάλογα τι θέλουμε

4. Ένα Flash test και είμαστε έτοιμοι

Φυσικά έχουμε βάλει και ένα Kernel με LED Notification

 

Πολύ ωραία. Παρεμπιπτόντως, με ποιά nightly και kernel το δοκίμασες;

 

Επί της ευκαιρίας, για όσους δεν το έχουν ήδη πληροφορηθεί, ας διαβάσουν αυτό το άρθρο του saliez. Νομίζω ότι πρόκειται να δούμε μεγάλα πράγματα στο μέλλον (με βλέπω να αγοράζω στα σίγουρα το galaxy s III όταν βγει :).

 

Edit: Απογοήτευση και πάλι. Χρησιμοποίησα την παραπάνω διαδικασία σε n88+neo16r2led και για μία ακόμα φορά τα led είναι αδιάφορα στο δράμα μου. Αν δεν θέλει, δεν θέλει ...

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Παρεμπιπτόντως, με ποιά nightly και kernel το δοκίμασες;

 

Επί της ευκαιρίας, για όσους δεν το έχουν ήδη πληροφορηθεί, ας διαβάσουν αυτό το άρθρο του saliez. Νομίζω ότι πρόκειται να δούμε μεγάλα πράγματα στο μέλλον (με βλέπω να αγοράζω στα σίγουρα το galaxy s III όταν βγει :).

 

Edit: Απογοήτευση και πάλι. Χρησιμοποίησα την παραπάνω διαδικασία σε n88+neo16r2led και για μία ακόμα φορά τα led είναι αδιάφορα στο δράμα μου. Αν δεν θέλει, δεν θέλει ...

 

Με την 89 και neo17led

Δοκίμασε και cm7 settings - sounds- quiet hours- enable

 

Παρεμπίπτοντος η neo17 είναι πολύ καλή με την μπαταριά χωρίς OC

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by spookgf
Link to comment
Share on other sites

Edit: Απογοήτευση και πάλι. Χρησιμοποίησα την παραπάνω διαδικασία σε n88+neo16r2led και για μία ακόμα φορά τα led είναι αδιάφορα στο δράμα μου. Αν δεν θέλει, δεν θέλει ...

Και σε μενα τα ιδια Μακη με το ιδιο σεταρισμα...Κριμα το φλασαρισμα του κερνελ, την ειχα καταβρει με τον στοκ και την αποδοση του στη μπαταρια. Αφου αλλαξα που αλλαξα , θα περασω τωρα τον neo17led να δοκιμασω κι εκει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!Είμαι με Gingerbread 2.3.4 I9000XΧJVQ περασμένη με Odin και CF-Root.

1)Πρέπει να προσέξω κάτι πριν την εγκατάσταση του Cyanogenmod,ή κατευθείαν πηγαίνω βήμα 1;

2)το βήμα 0 πρέπει να το κάνω στην περίπτωσή μου;

"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!Είμαι με Gingerbread 2.3.4 I9000XΧJVQ περασμένη με Odin και CF-Root.

1)Πρέπει να προσέξω κάτι πριν την εγκατάσταση του Cyanogenmod,ή κατευθείαν πηγαίνω βήμα 1;

2)το βήμα 0 πρέπει να το κάνω στην περίπτωσή μου;

Πλεον η cm περνιεται οπως οι υπολοιπες custom rom μεσω cwm. Παιρνεις το nandroid backup σου, κανεις τα απαραιτητα wipes (wipe data/factory reset + wipe cache partition) και εγκαθιστας την ρομ. Δες κι εδω

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μια sshot μετα απο μερικούς κύκλους φόρτισης της 85 + νεο 16! (μοντεμ jvq)

Τα πάει πραγματικά πολύ καλά η μπαταρία!

(δεν κάνω ελαφριά χρήση του κινητού..! :) )

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εδω και 2 εβδομαδες χρησιμοποιω surface+semaphore v1.5.0 και εχω βαλει και το theme του pauldiddy και δεν αντιμετωπιζω το παραμικρο προβλημα. Το θεμα ομως ειναι πως 2 εβδομαδες ειναι παρα πολλες και ο οργανισμος ζηταει φλασαρισμα...Οποτε σκεφτομαι, τι καλυτερο απο το να δοκιμασω κατι εντελως διαφορετικο...Αμα κατι παει στραβα μπορω να κανω restore το nandroid backup απευθειας πανω απο την cyanogen? Η πρεπει να ξαναφλασαρω την στοκ jvr και τον kernel που ειχα περασμενο(semaphore) για να πετυχει το restore?

 

Αξιζει την δοκιμη η συγκεκριμενη rom ή να περιμενω λιγο ακομα για μια οσο γινεται πιο stable μορφη? Βεβαια υπαρχει κι ενας tornado που ερχεται απο την αλλη...Μου φαινεται θα διαγραψω ολα τα bookmarks απο τον firefox να τελειωνουμε...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Swype και εγγραφή μηνύματος με κυλιση αριστερά σε κάθε επαφή δεν παίζουν στην cyanogenmod;

 

Αυτό είναι feature του touchwiz και όχι του stock android, οπότε όχι.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Για την κύλιση αριστερά το καταλαβαίνω,και το swype δεν παιζει;

 

Συγνώμη, δεν πρόσεξα ότι ρώτησες και για το swype. Ναι, αυτό παίζει. Το έχει ποστάρει ο stinger μερικές σελίδες πιο πίσω. Είναι σε μορφή .apk και απλά το εγκαθιστάς.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

αξιζει την δοκιμη η συγκεκριμενη rom ή να περιμενω λιγο ακομα για μια οσο γινεται πιο stable μορφη? Βεβαια υπαρχει κι ενας tornado που ερχεται απο την αλλη..

 

αξιζει να την δοκιμασεις.

οσο για την tornado, την περιμενω απο την ωρα που αρχισαν το project ο damian και ο brotuck. περιμενω την FINAL. ειμαι σιγουρος πως θα τα σπαει η ρομ και περιμενω να γινουν ολες οι μικροδιορθωσεις για να την περασω.(τον kernel τον ειχα περασει στην jvr και τα σπαει απλα)

anyway,πιστευω αξιζει να περασεις cm τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εγκατασταθηκε και η v91 που υποτιθεται οτι βελτιωνει τη μπαταρια μετα απο παρεμβασεις που εγιναν. Ειδωμεν...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μολις εγκατασταθηκε και η v91 που υποτιθεται οτι βελτιωνει τη μπαταρια μετα απο παρεμβασεις που εγιναν. Ειδωμεν...

 

Παναγιωτη να ενημερωσεις αμεσα καθως την εβγαλα λογω αυτονομιας και wifi...εαν βελτιωθει σε αυτα εννοειται πως την ξαναβαζω χωρις δευτερη σκεψη.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη να ενημερωσεις αμεσα καθως την εβγαλα λογω αυτονομιας και wifi...εαν βελτιωθει σε αυτα εννοειται πως την ξαναβαζω χωρις δευτερη σκεψη.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Eννοειται Ηρακλη, τωρα φορτιζω και θα δω πως θα παει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Την καιρνούγια rom την πέρασες απλά πάνω από την προηγούμενη ή έκανες πάλι τα απαραίτητα wipe;Τα προγράμματα έμειναν ως είχαν ή εγκατάσταση φτου και από την αρχή;
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Την καιρνούγια rom την πέρασες απλά πάνω από την προηγούμενη ή έκανες πάλι τα απαραίτητα wipe;Τα προγράμματα έμειναν ως είχαν ή εγκατάσταση φτου και από την αρχή;

 

Αντιγραφη στην sd card->wipe cache->wipe dalvik cache->install zip from sd card και τελος. Ετσι περναω την καθε εκδοση απο πανω. Αφου βγαινουν καθε μερα καινουργιες κι ενδχομενως να θελω να δοκιμασω καποια, δεν καθομαι να ξαναστηνω απο την αρχη. Ολα εμειναν ως ειχαν.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι κορυφαία η CyanogenMod!Την δοκίμασα μόλις χθες για πρώτη φορά (v.90) και έχω πάθει πλάκα!Απλά δεν υπάρχει σύγκριση άρα και επιστροφή!Το μόνο πράγμα που θα μου λείψει,είναι η δυνατότητα απόρριψης άγνωστων κλήσεων μέσα από την απόρριψη στο μενού της stock(δεν ήταν ξεχωριστό πρόγραμμα,απλά υπομενού στις κλήσεις).Εδώ είδα ότι υπάρχει η δυνατότητα για φιλτράρισμα κλήσεων(και με wildcards)αλλά δεν έχω βρει ακόμη πως να απορρίπτω κλήσεις όταν δεν εμφανίζεται νούμερο στην οθόνη.Και δεν θέλω να βάλω κάποιο πρόγραμμα επιπρόσθετα.

 

Edit:

Βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα:Στα νούμερα της black list απλά προσθέτεις 4 μηδενικά 0000 και απορρίπτει τις άγνωστες.Τα μηδενικά τα βάζεις σαν συγκεκριμένο νούμερο και όχι σαν wildcard.Λύθηκε!

 

Πηγαίνοντας στις Ρυθμίσεις--->αποθηκευτικός χώρος, δίνει

Συνολικός Χώρος 5,78GB

Διαθέσιμος Χώρος 4,70GB

και ακριβώς μετά τα μενού αφαίρεση και διαγραφή κάρτας SD γράφει:

Εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος με υπομενού:

Συνολικός Χώρος

1,87GB

Διαθέσιμος Χώρος

1,76GB

Είναι φυσιολογικό αυτό;Σε σας τί γράφει;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στις Ρυθμίσεις--->αποθηκευτικός χώρος, δίνει

Συνολικός Χώρος 5,78GB

Διαθέσιμος Χώρος 4,70GB

και ακριβώς μετά τα μενού αφαίρεση και διαγραφή κάρτας SD γράφει:

Εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος με υπομενού:

Συνολικός Χώρος

1,87GB

Διαθέσιμος Χώρος

1,76GB

Είναι φυσιολογικό αυτό;Σε σας τί γράφει;

 

Η εσωτερικη μνημη της συσκευης ειναι συνολικα 8gb απο τα οποια τα 5.78 ειναι για δεδομενα π.χ μουσικη,φωτογραφιες,βιντεο,data εφαρμογων κλπ ενω τα υπολοιπα 1.87 ειναι για εγκατασταση εφαρμογων (δηλαδη η μνημη ρομ)), οποτε ναι ειναι φυσιολογικο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...