Jump to content

PS3 vs XBOX360 (Console Wars)


MARS_MOBI
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω καποια λεφτα στην ακρη και λεω να παρω καμια παιχνιδομηχανη.μπορειτε να με βοηθήσετε ν αποφασισω μεταξυ των 2.

PS3 'Η XBOX ELITE??? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ???

"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Iσαξιες κονσολες απο αποψης γραφικων , Internet, multiplaying, κλπ

 

Οποτε το θεμα ειναι τι παιχνιδια θελεις. Τα exclusive της καθε κονσολας κανουν την διαφορα στην επιλογη.

Εχουν παρα πολλους κοινους τιτλους , ομως αν θελεις πχ να παιξεις Gears of War, Forza, Halo, Kinect games κλπ ...θα πας σε Χ360

 

Aν σου αρεσουν πιο πολυ παιχνιδια που ειναι αποκλειστικοτητες του PS3 (God of War, GT5, Devil May Cry, PS Move, κλπ) πας σε PS3.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εννοω και πιο απο τα δυο εχει τα πιο αξιολογα γραφικα καρτες γραφικων και τετοια.....οσον αφορα τα games μαλλον για 360 παω.....:cool:
"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

Σου απαντησα πριν.

 

Ειναι ισοδυναμα. Ιδιας γενιας μηχανηματα (2005-2006 τεχνολογια) που αν βαλεις τα ιδια παιχνιδια διπλα διπλα ειναι ισαξια σε γραφικα.

Αλλα αν θες να δεις στα χαρτια τι παιζει, απλα τσεκαρε τα χαρακτηριστικα τους στο wikipedia.org

 

Προσωπικη μου αποψη παντα, το Χ360 ειναι "κατα μια τριχα" καλυτερο. Αλλα οπως ειπα και πριν...ισαξια μηχανηματα.

 

Αφου λοιπον σου αρεσουν τα exclusives του Χ360 περισσοτερο, problem sovled.

 

 

 

(Tα καλυτερα παιχνιδια γενικοτερα παντως τα εχει το Playstation 2. Aσχετο , απλα ηθελα να το πω. gameplay>visuals)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εννοω και πιο απο τα δυο εχει τα πιο αξιολογα γραφικα καρτες γραφικων και τετοια.....οσον αφορα τα games μαλλον για 360 παω.....:cool:

 

Τα γραφικά είναι σχεδόν ίδια και στις δύο κονσόλες. Ανα περιόδους σε τεστ που γίνονται οι εκδόσεις των παιχνιδιών για Xbox 360 μπορεί να παίρνουν 1-2 βαθμούς παραπάνω από αυτές για PS3, αλλά αυτό από μόνο του δε λέει τίποτα.

Κανείς δεν υπολογίζει πως για να δεις και εσύ τις διαφορές αυτές θα πρέπει να έχεις και μια πολύ καλή τηλεόραση (και αν έχεις αυτές των 500-600 ευρώ τότε...δεν έχεις :p).

 

Το Xbox Live είναι επίσης καλύτερο απ'ότι λένε οι περισσότεροι απ'ότι το PlayStation Network, αν και το πρώτο είναι επι πληρωμή ενώ το δεύτερο δωρεάν.

 

Τελικά όμως μετράει τι παιχνίδια θα παίξεις: αν θες Gears of War/Halo/Fable/Forza Mororsports παίρνεις X360. Αν θέλεις God of War/Gran Turismo/LittleBigPlanet παίρνεις PS3.

 

Δες και τα περιφερειακά τους: το Xbox 360 έχει το Kinect που σου προσφέρει παιχνίδι χωρίς χειριστήριο με κίνηση του σώματός σου και το PS3 το PS Move που είναι ουσιαστικά το Wii HD. (και στις δύο κονσόλες βέβαια τα παιχνίδια με κίνηση είναι λίγα και στην καλύτερη περίπτωση μέτρια).

 

Προσωπικά εγώ έχω και τα δύο, αλλά το 90% των φορών που θα ανοίξω κονσόλα είναι το PS3.

Για εμένα παίζει ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό ρόλο πως το PS3 έχει και bluray player, ενώ το Xbox όχι.

Το θεωρώ αρκετά μεγάλο χτύπημα για το Xbox που έχασε στο συγκεκριμένο "πόλεμο".

 

Μετά από τόσα χρόνια, το χειριστήριο του Xbox 360 ακόμα δε με βολεύει :/

 

Σου απαντησα πριν.

 

Ειναι ισοδυναμα. Ιδιας γενιας μηχανηματα (2005-2006 τεχνολογια) που αν βαλεις τα ιδια παιχνιδια διπλα διπλα ειναι ισαξια σε γραφικα.

Αλλα αν θες να δεις στα χαρτια τι παιζει, απλα τσεκαρε τα χαρακτηριστικα τους στο wikipedia.org

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά (παντού, όχι μόνο στις κονσόλες) πραγματικά δε λένε απολύτως τίποτα όταν μιλάμε για κοντινές τεχνολογίες.

Το θέμα δεν είναι πόσο δυνατή είναι μια κονσόλα αλλά το πόσο οι developers των παιχνιδιών ασχολούνται ώστε να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες που προσφέρει αυτή. Τι να το κάνεις να έχεις έναν υπολογιστή (π.χ.) που έχει η Nasa... αν το software που τρέχεις σε αυτόν είναι τίγκα στο bug...χάλια θα είναι η εμπειριά.

 

(Tα καλυτερα παιχνιδια γενικοτερα παντως τα εχει το Playstation 2. Aσχετο , απλα ηθελα να το πω. gameplay>visuals)

 

Συμφωνώ.

Τότε τα παιχνίδια εκτός από καλύτερο gameplay είχαν και διάρκεια.

Σήμερα παίρνεις παιχνίδι το απόγευμα και το βράδυ το έχεις τελειώσει. Στο Hard.

Aπογοήτευση :down:

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα χρόνια, το χειριστήριο του Xbox 360 ακόμα δε με βολεύει :/

 

Ειδικα αυτος ο σταυρος...:cry:

 

Τα καλυτερα χειριστηρια ηταν παντα αυτα των PS. (ειδικα των psx & ps2) και σε δευτερο λογο του Sega Dreamcast (imo)

 

Τότε τα παιχνίδια εκτός από καλύτερο gameplay είχαν και διάρκεια.

Σήμερα παίρνεις παιχνίδι το απόγευμα και το βράδυ το έχεις τελειώσει. Στο Hard.

Aπογοήτευση :down:

 

Eννοειται! Και εκτος απο διαρκεια ηταν απλα...ανωτερα.

 

 

Shadow of the Collosus ...anyone ;)

 

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά (παντού, όχι μόνο στις κονσόλες) πραγματικά δε λένε απολύτως τίποτα όταν μιλάμε για κοντινές τεχνολογίες.

Το θέμα δεν είναι πόσο δυνατή είναι μια κονσόλα αλλά το πόσο οι developers των παιχνιδιών ασχολούνται ώστε να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες που προσφέρει αυτή.

 

Eτσι ειναι.

 

Αλλωστε θυμομαστε πως το καταπληκτικο Ν64 ειναι ισχυροτερο στα χαρτια του PSX.

ε και? ποιο εχει περισσοτερους τιτλους και γενικοτερα μεγαλυτερη επιτυχια?

 

Το ιδιο εργο και με το PS2. Σαφως πιο αδυναμο των NGC & XBOX, αλλα...

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα αυτος ο σταυρος...:cry:

 

Τα καλυτερα χειριστηρια ηταν παντα αυτα των PS. (ειδικα των psx & ps2) και σε δευτερο λογο του Sega Dreamcast (imo)

 

 

 

Eννοειται! Και εκτος απο διαρκεια ηταν απλα...ανωτερα.

 

 

Shadow of the Collosus ...anyone ;)

 

Ιco :)

Άντε να δούμε φέτος και το The Last Guardian :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ιco :)

Άντε να δούμε φέτος και το The Last Guardian :)

 

Ναι... πρεπει επιτελους να το δοκιμασω το ICO.

 

Οσο για το Last Guardian...αντε να βγει επιτελους!!!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα αυτος ο σταυρος...:cry:

 

Τα καλυτερα χειριστηρια ηταν παντα αυτα των PS. (ειδικα των psx & ps2) και σε δευτερο λογο του Sega Dreamcast (imo)

 

 

 

Eννοειται! Και εκτος απο διαρκεια ηταν απλα...ανωτερα.

 

 

Shadow of the Collosus ...anyone ;)

 

 

 

 

Eτσι ειναι.

 

Αλλωστε θυμομαστε πως το καταπληκτικο Ν64 ειναι ισχυροτερο στα χαρτια του PSX.

ε και? ποιο εχει περισσοτερους τιτλους και γενικοτερα μεγαλυτερη επιτυχια?

 

Το ιδιο εργο και με το PS2. Σαφως πιο αδυναμο των NGC & XBOX, αλλα...

 

Πάντως εγώ θα διαφωνήσω για το χειριστήριο. Του Xbox είναι κατά πολύ βολικότερο, ειδικά οι σκανδάλες και οι αναλογικοί μοχλοί.

 

Ο σταυρός είναι ότι χειρότερο υπάρχει πράγματι! Αλλά πόσα παιχνίδια παίζονται με σταυρό πλέον; Μετρημένα στα δάχτυλα των χεριών.

Link to comment
Share on other sites

στα exclusives το ps3 ειναι πολυ μπροστα.. καταρχην εκει φαινονται τα γραφικα (τα γραφουν στο xbox γιατι ειναι πιο ευκολο αρα το ps3 δεν κερδιζει στα γραφικα στα multiplatform) και ειναι ΑΠΕΙΡΑ μπροστα στου xbox που ειναι 3-4... επισης ειναι στην ιδια τιμη, αλλα εχεις και το blue ray ;) και δωρεαν online

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα διαφωνήσω για το χειριστήριο. Του Xbox είναι κατά πολύ βολικότερο, ειδικά οι σκανδάλες και οι αναλογικοί μοχλοί.

 

Ο σταυρός είναι ότι χειρότερο υπάρχει πράγματι! Αλλά πόσα παιχνίδια παίζονται με σταυρό πλέον; Μετρημένα στα δάχτυλα των χεριών.

 

Oι σκανδαλες ναι, ειναι φοβερες (θυμιζουν dreamcast). πολυ καλυτερες απο αυτες του sixaxis

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

στα exclusives το ps3 ειναι πολυ μπροστα.. καταρχην εκει φαινονται τα γραφικα (τα γραφουν στο xbox γιατι ειναι πιο ευκολο αρα το ps3 δεν κερδιζει στα γραφικα στα multiplatform) και ειναι ΑΠΕΙΡΑ μπροστα στου xbox που ειναι 3-4... επισης ειναι στην ιδια τιμη, αλλα εχεις και το blue ray ;) και δωρεαν online

 

ναι, αλλά στην τελική ο παίκτης είναι αυτός που "χάνει", γιατί δε μας νοιάζει εμάς το πώς φτιάχνουν το παιχνίδι, μας νοιάζει το αποτέλεσμα.

Όπως προείπα βέβαια, δεν είναι και τόσο μεγάλες οι διαφορές, οπότε ΟΚ.

 

Όσο για τα exclusives, θα συμφωνήσω.

Ιδιαίτερα φέτος,νομίζω πως η Sony έχει πολύ καλύτερο lineup από τη Mircrosoft.

Από MS μόνο το Gears of War θα βγει αποκλειστικό (που να με ενδιαφέρει κιόλας).

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μια ψήφο και από μένα για το χειριστήριο του X360. Δεν είναι τέλειο αλλά το βρίσκω πιο βολικό από του PS3, ειδικά για shooters.

 

Τέλος πάντων, στο θέμα μας νομίζω ότι και τα δύο είναι πολύ καλές αγορές, όποιο και αν επιλέξει κανείς δεν πρόκειται να το μετανιώσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δε ξερω τι σου εγραψαν τα αλλα παιδια θα σου πω τη γνωμη μου γιατι εχω και τα δυο! διαφορα στα γραφικα δε θα δεις! στο ps3 ειναι πιο ευχρηστο το χειριστηριο και πιο ελαφρυ! εχιε δωρεαν ιντερνετ αν κ τωρα μπηκαν χακερ και δε μπορουμε να παιξουμε! το 360 δεν εχει δωρεαν αλλα με συνδρομη νομιζω? παντως πληρωνεις κατι! το ps3 εχει bluray ! to 360 ομως μπορεις να το βρεις τσιπαρισμενο... κ να παιρνεις τα παιχνιδια με 4 ευρω και οχι με 45-65 και να παιζεις ακριβως τα ιδια παιχνιδια σχεδον τσαμπα! μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο και τσιπαρισμενο μαζι πολυ φθηνα! θα πορωθεις οτι κα να παρεις
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δε ξερω τι σου εγραψαν τα αλλα παιδια θα σου πω τη γνωμη μου γιατι εχω και τα δυο! διαφορα στα γραφικα δε θα δεις! στο ps3 ειναι πιο ευχρηστο το χειριστηριο και πιο ελαφρυ! εχιε δωρεαν ιντερνετ αν κ τωρα μπηκαν χακερ και δε μπορουμε να παιξουμε! το 360 δεν εχει δωρεαν αλλα με συνδρομη νομιζω? παντως πληρωνεις κατι! το ps3 εχει bluray ! to 360 ομως μπορεις να το βρεις τσιπαρισμενο... κ να παιρνεις τα παιχνιδια με 4 ευρω και οχι με 45-65 και να παιζεις ακριβως τα ιδια παιχνιδια σχεδον τσαμπα! μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο και τσιπαρισμενο μαζι πολυ φθηνα! θα πορωθεις οτι κα να παρεις

 

Oσα εγραψες τα εχουμε αναφερει.

 

Καλως ειπες την αποψη σου ομως η εισαγωγη σου, δειχνει πως ουτε καν (?) μπηκες στον κοπο να δεις τι γραψανε οι υπολοιποι.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

to 360 ομως μπορεις να το βρεις τσιπαρισμενο... κ να παιρνεις τα παιχνιδια με 4 ευρω και οχι με 45-65 και να παιζεις ακριβως τα ιδια παιχνιδια σχεδον τσαμπα! μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο και τσιπαρισμενο μαζι πολυ φθηνα! θα πορωθεις οτι κα να παρεις

 

Και το Ps3 μπορείς να το flashαρεις (τσιπαρεις).

Αν σ ενδιαφέρει αυτό όμως ξεχνάς το online (αν και στο 360 νομίζω πως κάτι μπορεί να γίνει).

Πάντως στην σύγκριση αυτή κοιτάμε τα παιχνίδια που μας ενδιαφέρουν και αποφασίζουμε (Νοέμβριο έρχεται και το uncharted 3).

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αμαν με τα τσιπαρισματα... βρισκεις ο,τι τιτλο θες σε μτχ ή σε προσφορα.

 

Οντως τα 45-65 ευρω ειναι πολλα, ομως για καποιον τιτλο που αξιζει μπορεις να δωσεις 10-20.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

παιδια με βοηθησατε πολυ. εγω απο την αρχη ειχα πορωση με xbox γτ ειχα κολλημα με assasins , halo και μερικα αλλα αποκλειστικα της κονσολας αυτης.

ΠΙΣΤΕΥΩ πως ειναι αξιολογα games. τι λετε???

 

τρ για τα live και network δν μ πολυνοιαζει.

 

το τσιπ επισης με ενδιαφερει ζωντας το με το PS2 ως μια βολικη πατεντα.υπαρχει περιπτωση να μην παιζει dvd με το τσιπ?????? ευχαριστω πολυ

"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τις αποκλειστικότητες της κάθε κονσολας κ αποφάσισε. Αν μπορέσεις να βρεις μεταχειρισμένο jtag xbox τότε τσιμπα το για να παίζεις παιχνίδια από σκληρό (και dvd αν θες).

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια με βοηθησατε πολυ. εγω απο την αρχη ειχα πορωση με xbox γτ ειχα κολλημα με assasins , halo και μερικα αλλα αποκλειστικα της κονσολας αυτης.

το ασσασσινς δεν ειναι αποκλειστικο... αποκλειστικα στοχ-κουτι ειναι το χαλο, το gears of war και το forza... αλλα στην αλλη υπαρχει το gt5 και το killzone 3 (:respect:) Σαν αντιστοιχα ενω σκεψου και τα god of war,uncharted,lbp κτλ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια με βοηθησατε πολυ. εγω απο την αρχη ειχα πορωση με xbox γτ ειχα κολλημα με assasins , halo και μερικα αλλα αποκλειστικα της κονσολας αυτης.

ΠΙΣΤΕΥΩ πως ειναι αξιολογα games. τι λετε???

 

τρ για τα live και network δν μ πολυνοιαζει.

 

το τσιπ επισης με ενδιαφερει ζωντας το με το PS2 ως μια βολικη πατεντα.υπαρχει περιπτωση να μην παιζει dvd με το τσιπ?????? ευχαριστω πολυ

 

μπορεις να μ ε3ηγησεις τι ειναι αυτο που μου λες το jtag xbox και τα αλλα???

"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

ναι αφου το ειπα απο μονος μου οτι δε τα κοιταξα και ποιος ο λογος?... εγω τα εγραψα ολα μαζι... και εχω και τις δυο κονσολες... κ ειπα απλα την αποψη μου για να βοηθησω τον φιλο!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τις αποκλειστικότητες της κάθε κονσολας κ αποφάσισε. Αν μπορέσεις να βρεις μεταχειρισμένο jtag xbox τότε τσιμπα το για να παίζεις παιχνίδια από σκληρό (και dvd αν θες).

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

τι ειναι το jtag xbox????:confused:

"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το jtag xbox????:confused:

 

To εξηγεί δίπλα ο άνθρωπος.

Είναι ένα Xbox 360 που έχει πειραχτεί (δηλ. φλασαριστεί) για να παίζει παιχνίδια homebrew και κανονικά από σκληρό δίσκο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...