Jump to content

Εμβέλεια ΑΡ εντός σπιτιού


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα DLink 900+ rev_B με έκδοση firmware 2,51 (δεν ειμαι σίγουρος) και παρατηρώ πως όταν το πηγαίνω 2 δωμάτια μακριά απο το pc μου (έχω DLink 520+) δεν γίνεται ζεύξη.

Απο την άλλη, το ασύρματο τηλεφωνο (Ericsson) έχει εμβέλεια ακόμα κι οταν πάω 1 τετράγωνο μακριά απο το σπίτι μου.Και τα δυο δουλεύουν στην ίδια συχνότητα.

Γιατί έτσι;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

3 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν :

 

1) Το ασύρματο τηλέφωνο εκπέμπει πολύ παραπάνω από όσο πρέπει (10db το όριο για τα ασύρματα αντί για 20db για τα wifi).

 

2) To ασύρματο τηλέφωνο καθότι χρειάζετε πολύ λιγότερο bandwidth για να δουλέψει, έχει πολύ καλύτερη ευαισθησία (πχ το 900+ έχει από -79 εώς -86db, το ασύρματο μπορεί να έχει και -98 άρα 4χ απόσταση.

 

3) Έχεις θόρυβο στο κανάλι που είναι το 900+ οπότε μόλις πας λίγο πιο μακριά, ο θόρυβος καλύπτει το σήμα και δεν παίζει. Δοκίμασε άλλο κανάλι, το ασύρματο πρέπει να έχει frequency hopping οπότε αλλάζει κανάλια συνέχεια μόνο του.

 

Είσαι σύγουρος ότι είναι στους 2.4 το ασύρματο ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλά εσύ με το RevC δεν μπορείς να κάνεις και πολλά....

 

Ισχύουν και για σένα τα παραπάνω :)

 

Πάντως τα 900+revB στο AWMN μπορεί κανείς να τα πουλήσει ίσως και πιο ακριβά από ότι κάνουν καινούργια τώρα τα 900+revC.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...