Jump to content

Αλλαγή από Whats up σε σύνδεση ή καρτοσυμβόλαιο


vivaki5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!!!Ενδιαφέρομαι να μετατρέψω το καρτοκινητό whats up μου σε καρτοσυμβόλαιο ή σύνδεση.Αρχικά να πω πως μιλάω κυρίως με χρήστες whats up αλλά στέλνω και μηνύματα οπότε με την υπάρχουσα προσφορά της cosmote για whats up οι κάρτες φεύγουν αρκετά γρήγορα!!!Κατά τα άλλα μπορώ να πω πως μιλάω επίσης και με συνδέσεις cosmote καθώς και με άλλα δίκτυα κάποια χρονική διάρκεια η οποία όμως δεν πιστεύω να ξεπερνάει το πολύ τα 30 λεπτά το μήνα!!!Μέχρι στιγμής από μια γρήγορη ματιά που έριξα στο site της cosmote μου άρεσε σαν ιδέα το cosmote απεριόριστα 15 αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν άλλες πιο συμφέρουσες/ενδιαφέρουσες προτάσεις.Τέλος θα ήθελα να μου διευκρινίσετε αν γίνεται τις παροχές του κάθε προγράμματος καθώς επίσης και αν υπάρχει η δυνατότητα για επιδότηση συσκευής (και πόση είναι αυτή η επιδότηση) επειδή σκέφτομαι να αλλάξω κινητό.Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο post.
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνεις σύνδεση.Το Cosmote Απεριόριστα 25 πιστεύω σου ταιριάζει.

Αν δεν πάρεις συσκευή θα σου βγαίνει περίπου 22 ευρώ πάνω κάτω.

Θα έχεις τα κλασικά 1500 λεπτά και μυνήματα πρός Cosmote καθώς και 50 λεπτά προς άλλους και 30 μυνήματα πρός άλλους και 100 mb για ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνεις σύνδεση.Το Cosmote Απεριόριστα 25 πιστεύω σου ταιριάζει.

Αν δεν πάρεις συσκευή θα σου βγαίνει περίπου 22 ευρώ πάνω κάτω.

Θα έχεις τα κλασικά 1500 λεπτά και μυνήματα πρός Cosmote καθώς και 50 λεπτά προς άλλους και 30 μυνήματα πρός άλλους και 100 mb για ίντερνετ.

 

Σε περίπτωση που πάρω συσκευή πόσο περίπου θα βγαίνει?το πρόβλημα μου είναι ότι τον μήνα δεν ξοδεύω πάνω από 20 ευρώ περίπου κάρτα (αν και τώρα τελευταία πρέπει να ξοδεύω κάπως παραπάνω) και γι αυτό αναρωτιέμαι αξίζει να κάνω κάποιο συμβόλαιο που να έχει πάγιο πάνω από 20 ευρώ??Και αν όχι οι παροχές των συμβολαίων με χαμηλότερο από 20 ευρώ πάγιο με καλύπτουν ή θα ήταν καλύτερα να παραμείνω στην κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες σκεφτομαι κι εγω το ιδιο πραγμα.Απο what's up να παω σε συμβολαιο.Σκεφτομαι το απεριοριστα 15 γιατι εχει 100 sms το μηνα προς αλλα κινητα σε σχεση με το απεριοριστα 25 που εχει 30.Τα 50 λεπτα ομιλιας προς αλλα κινητα του απεριοριστα 25 δεν μου χρειαζονται μιας και σχεδον (για να μην πω ολοι) αυτοι που επικοινωνω εχουν Cosmote.Να κολλαγα και το 100mb ιντερνετ που το χρειαζομαι και να μου βγει 20 ευρω το κουστουμι.Αν δεν θελω συσκευη μου βγαινει φθηνοτερα;Οπως επισης θα εχω συνολο 150 mb δωρεαν πλοηγηση(50mb που δινει δωρο το Α15 συν τα 100mb του πακετου);

 

Edit:Πηγα στον Γερμανο που εχω κοντα μου τωρα και τα ρωτησα ολα.Με το Α25 χωρις επιδοτηση συσκευης ο λογαριασμος θα ερχετε 23 ευρω μαζι με τα τελη.Με επιδοτηση συσκευης παει στα 28 ευρω.Με το Α15 ερχετε 17,4 ευρω μαζι με τα τελη και 22,40 με τα επιπλεον 100mb ιντερνετ.

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν χρειάζομαι καθόλου τα mb μιας και δεν χρησιμοποιώ καθόλου internet από το κινητό εκτός αν υπάρχει wifi τι να προτιμήσω?Το απεριόριστα 15 ή το απεριόριστα 25?Και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο άλλο συμβόλαιο της cosmote (εκτός από τα απεριόριστα) που πιθανόν θα συνέφερε παραπάνω... και μέσα σε όλα αυτά υπάρχουν και τα καρτοσυμβόλαια ως μια πιθανή λύση!!!Είναι λίγο μπέρδεμα η όλη υπόθεση επιλογής ή εμένα μου φαίνεται έτσι??
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν χρειάζομαι καθόλου τα mb μιας και δεν χρησιμοποιώ καθόλου internet από το κινητό εκτός αν υπάρχει wifi τι να προτιμήσω?Το απεριόριστα 15 ή το απεριόριστα 25?Και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο άλλο συμβόλαιο της cosmote (εκτός από τα απεριόριστα) που πιθανόν θα συνέφερε παραπάνω... και μέσα σε όλα αυτά υπάρχουν και τα καρτοσυμβόλαια ως μια πιθανή λύση!!!Είναι λίγο μπέρδεμα η όλη υπόθεση επιλογής ή εμένα μου φαίνεται έτσι??

 

Αν θες την γνωμη μου κατσε και δες τους ανθρωπους που επικοινωνεις περισσοτερο και συχνοτερα τι εχουν κι ετσι θα καταληξεις σε τι θες.Αν οι πιο πολλοι απο αυτους εχουν what's up μεινε ετσι οπως εχει,αν εχουν γενικα cosmote σε συμφερει το Απεριοριστα 15 με 17,4 ευρω παγιο(15 ευρω το προγραμμα + 12% ο φορος).Εχει και 15 λεπτα προς αλλα κινητα και 100 μηνυματα.Πιο πανω δεν νομιζω να λεει.

Εγω μαλλον το κοβω να κανω το Α15 και να χρησιμοποιησω την υπηρεσια 2 σε 1 σε μια καρτα sim για να εχω και ενα what's up να με περνουν.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

απλα να σκεφτεις οτι αυτοι που εχουν watch up δεν θα επικοινωνουν μαζι σου δωρεαν. το watch up σε καρτοσυμβολαιο χρεωνει κανονικα.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

απλα να σκεφτεις οτι αυτοι που εχουν watch up δεν θα επικοινωνουν μαζι σου δωρεαν. το watch up σε καρτοσυμβολαιο χρεωνει κανονικα.

 

Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά απ τη στιγμή που θα έχω 1500 λεπτά προς όλη την cosmote θα τους παίρνω εγώ τηλέφωνο.Δεν με τρελαίνει κιόλας σαν λύση αλλά εφόσον θα τα έχω τα λεπτά καλό θα ήταν να τα χρησιμοποιώ κιόλας.Τι να πω δεν ξέρω...το σκέφτομαι ακόμα αν συμφέρει...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μια απ τα ίδια...

 

Βασικά παρατήρησα ότι με τις αλλαγές στο whatsup, θέλω πάνω από 10 ευρώ κάρτες το μήνα οπότε σκέφτομαι το Α15. Η αλήθεια είναι ότι οι επαφές με τις οποίες επικοινωνώ συχνά, έχουν wu...αλλά όπως λέει και το vivaki θα τους παίρνω εγώ. Με τα μηνύματα όμως τι γίνεται?? Μόνη λύση είναι να πείσω τις επαφές μου να κάνουν συμβόλαιο για να μιλάμε άνετα.

 

Το Α15 το σκέφτηκα κυρίως για τα 100 sms προς όλους που δίνει. Δεδομένου ότι έχω κι επαφές εκτός wu, θα μου ήταν χρήσιμα...

 

Το πρόβλημα είναι τι θα κάνω αν κάποιο μήνα ξεμείνω από λεφτά?.... Διότι με την κάρτα, αν δεν έχεις λεφτά, δε βάζεις. Με το συμβόλαιο δεν ισχύει αυτό! Θα μου πεις, υπάρχει περίπτωση να μην έχεις 15 ευρώ? Υπάρχει, όντας φοιτητής και άνεργος. Δεν θα θελα να φτάσω να ζητάω από τους δικούς μου να μου πληρώνουν το τηλέφωνο ;).

 

Πάντως, το Α15 είναι μια ενδιαφέρουσα λύση για όλους όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τις αλλαγές του wu. Απ' την άλλη, είναι σα να κάνουμε το χατίρι στην κοσμοτέ. Ας μην ξεχνάμε γιατί τα πετσόκοψε όλα στο wu. Για να το γυρίσουμε στα συμβόλαια, που προφανώς έχει έλλειμμα.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά απ τη στιγμή που θα έχω 1500 λεπτά προς όλη την cosmote θα τους παίρνω εγώ τηλέφωνο.Δεν με τρελαίνει κιόλας σαν λύση αλλά εφόσον θα τα έχω τα λεπτά καλό θα ήταν να τα χρησιμοποιώ κιόλας.Τι να πω δεν ξέρω...το σκέφτομαι ακόμα αν συμφέρει...:wacko:

κάνε μια κάρτα 2 in 1, στο ένα whats up kai στο άλλο καρτοσυμβόλαιο ή σύνδεση. Πάντα δεύτερη γραμμή το whats up ώστε να σε παίρνουν οι άλλοι και πρώτη γραμμή τα απεριόριστα σου ώστε να μιλάς με όλους. Αν κάνεις 2in1 τη ίδια στιγμή που θα κάνεις το συμβόλαιο σου θα σου βγει και δωρεάν η κάρτα.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

κάνε μια κάρτα 20in 1

 

Επειδή δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι αυτό μήπως μπορείτε να μου το εξηγήσετε λίγο πιο αναλυτικά??Εννοείτε να έχω δύο σιμ με τον ίδιο αριθμό ή να έχω μία σιμ η οποία με κάποιο τρόπο θα λειτουργεί και ως whats up και ως σύνδεση??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι αυτό μήπως μπορείτε να μου το εξηγήσετε λίγο πιο αναλυτικά??Εννοείτε να έχω δύο σιμ με τον ίδιο αριθμό ή να έχω μία σιμ η οποία με κάποιο τρόπο θα λειτουργεί και ως whats up και ως σύνδεση??

 

Δυο αριθμους COSMOTE στην ιδια sim.Η πρωτη σου γραμμη θα δεχεται κλησεις,μηνυματα,θα μπορεις να καλεις και να στελνεις μηνυματα,η δευτερη γραμμη σου ομως δεν θα δεχεται μηνυματα αλλα μονο κλησεις.Γι'αυτο ο φιλος σου προτεινε σαν δευτερη γραμμη το what's up για να μπορουν να σε καλουν.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ακούγεται...Θα πάω σε κάποιο κατάστημα να το ψάξω περισσότερο!!!Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ακούγεται...Θα πάω σε κάποιο κατάστημα να το ψάξω περισσότερο!!!Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

πρέπει βέβαια να πάρεις συσκευή συμβατή με κάρτα 2in1, οι πεισσότερες είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπερα σε ολους..Εχω Whats up και σκεφτομαι να το κανω συνδεση ή καρτοσυμβολαιο(δεν ξερω τις διαφορες τους)..Τωρα τον μηνα θελω στανταρ 20 με 30 ευρω καρτες και πιστευω δεν με συμφερει..Οι περισσοτεροι που μιλαω ειναι χρηστες whats up αλλα εχω και αρκετους απο αλλα δικτυα + τα μηνυματα που στελνω..Αξιζει να το αλλαξω(σε συνδεση κλπ)..??
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς γύρω στα 30€, εγώ έχω δύο καρτοσυμβόλαια, ένα στη Vodafone και ένα στην Cosmote, οπότε θα έχεις 1500' προς το κάθε δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Καθε μηνα εκει παιζω ,σιγουρα ενα 20αρικο και μερικες φορες αγγιζω και το 30αρι(οχι παντα ομως)..Με συνδεση καπου στα 25ευρω/μηνα δεν θα ειναι καλυτερα..? ή οχι?

 

Δεν μπορω να μπω και στο site της cosmote αυτη τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

οκ 2 in 1 απο ακτινοβολια τι παιζει; και μετα θα μπορω να δεχομαι και μυνηματα; στο β' wu ή μονον κλησεις; η υπηρεσια αυτη χρεωνεται;
Link to comment
Share on other sites

Κάθε κινητό έχει το δικό του δείκτη ακτινοβολίας. Δες για ποιο ενδιαφέρεσαι και βλέπεις και το δείκτη ακτινοβολίας.
Link to comment
Share on other sites

Λίσο άσχετο ίσως αλλά νομίζω ότι τα προγράμματα καρτοσυμβολαιου της cosmote είναι πολύ χειρότερα από της vodafone.

Aναφορικά.. το καρτοπρόγραμμα 35 της κοσμοτα σου δίνει 1500 προς κοσμοτε , 60 λεπτά προς τα άλλα δίκτυα και 9 ευρώ μπόνους. Το αντίστοιχο της βοντα δίνει 1500 προς βοντα και 90λεπτά προς άλλα δίκτυα.. δηλαδη 30 λεπτά (!) το μήνα παραπάνω.. Το μόνο μειονέκτημα είναι -3 ευρώ στο μπόνους που είναι 6 και όχι 9... Αλλά και πάλι δεν νομίζω τα 3 ευρώ διαφορά να δικαιολογούν τα 30 λεπτά που έχει η βόντα παραπάνω.. Εκτός κι αν κάνω σε κάτι λάθος γιατί δεν έχω ασχοληθεί με καρτοπρόγραμμα ποτέ.. Λίγο γρήγορα που τα είδα τώρα αυτό παρατήρησα..

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το bonus που λέτε; Εχω το παλιό Καρτοσυμβόλαιο και μου βάζει κάθε μήνα 15€ να τα ξοδέψω όπως θέλω και 1500' προς Cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το bonus που λέτε; Εχω το παλιό Καρτοσυμβόλαιο και μου βάζει κάθε μήνα 15€ να τα ξοδέψω όπως θέλω και 1500' προς Cosmote.

 

Το bonus από ότι καταλαβαίνω είναι το διαθέσιμο υπόλοιπο που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

στην κοσμοτέ έχει ξεχωριστό πακέτο για mb που μπορεί να πάρει ένας χρήστης στα απεριόριστα? κανα πρόχειρο λινκ παίζει, γιατί δεν το βρίσκω στο site?

edit: το βρήκα τελικά, http://cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=DataServicesTR

 

εμείς στο σπίτι έχουμε 4 γραμμές στο οικογενειακό,3 Α25(το παλιό με 1500 σε κοσμοτε και 60 στους αλλους, καθόλου ιντερνετ) και 1 καρτοσυμβόλαιο 35...

σε λίγο πλησιάζει η ανανέωση, αν θέλω μπορώ να αφήσω τα προγράμματα όπως είναι, δεν με αναγκάζουν να πάω στο καινούριο Α25...

τον πρώτο χρόνο(αυτός) που τελειώνει τώρα, είχαμε βάλει την επιδότηση στα πάγια. τώρα όμως θέλουμε και μια συσκευή, οπότε απ'ότι θα έρχονται τα πάγια πιο ακριβα τον μηνα. εκτός από το ονομαστικό πάγιο(πχ 25 στο Α25) τι άλλο πρέπει να προσθέσω για να βγάλω ακριβώς το πάγιο?

 

σκέφτομαι τα 3 Α25 να τα κάνω Α20 και για το καρτοσυμβόλαιο δεν ξέρω ακόμα... φαντάζομαι έτσι θα έχω μικρότερη επιδότηση,ε? μπορώ να κάνω στην αρχή Α25 και μετά από κάποιους να το αλλάξω?

 

 

τέλος από την εμπειρία μου, και όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση τα απεριόριστα της κοσμοτε και τα καρτοσυμβόλαια της βολεύουν πολύ, αν και της βοντα είναι λίγο καλύτερες οι προσφορές στις αντίστοιχες τιμες. ΑΛΛΑ, όλος ο κόσμος είχε αποκτήσει wu και δεν υπάρχει μεγάλη θέληση να αλλάξει εταιρεία...

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...