Jump to content

Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ΕΡΤ)


giothesuper
 Κοινοποίηση

Είναι χρήσιμα τα κανάλια υψηλής ευκρίνειας της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης?  

26 members have voted

  1. 1. Είναι χρήσιμα τα κανάλια υψηλής ευκρίνειας της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης?

    • Ναι πολύ χρήσημα και ωραία
      16
    • Νομίζω είναι χρήσιμα
      1
    • Μου είναι αδιάφορα
      4
    • Μάλλον δεν χρησιμεύουν
      2
    • Επιλέον κόστος και άχρηστα
      3


Recommended Posts

Τα ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 αρχισαν απο σημερα να εκπεμπουν σε mpeg-4.Τα υπολοιπα κανονικα σε mpeg-2.Εγω δεν πιανω το ΕΡΤ HD γιατι βλεπω μεσω neotion np4 module σε μια sony bravia που αρχικα ειχε μονο mpeg-2.Τα 3 της ΕΡΤ ομως απ'το πρωϊ μου κανουν νερα (διακοπες,στιγμιαιοι αποσυντονισμοι κ.α.)Μαλλον φταιει οτι ειναι η 1η φορα που βγαινει η ΕΡΤ σε mpeg-4.

Και εγώ μια από τις πρώτες BRAVIA έχω αλλά με εξωτερικό δέκτη της CRYSTAL όλα της ΕΡΤ είναι καμπάνα.

 

μαλλον αυριο θα εχουμε αναλυση 1440x1080

Αυτό πώς το βλέπεις?Εμένα μου βγάζει η TV απλά ένδειξη 1080i.32άρα HDready είναι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πού την είδες?

Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα να εκπέμπει.Αύριο, πρώτη μετάδοση με CL.

 

Μην προτρέχεις φίλε μου και εγώ σήμερα θα δω HD, δεν είπα ότι είδα ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγώ μια σάρωση και ξαναπέρασα τα κρατικά σε mpeg4 και παρατηρώ και ε σπασίματα στην εικόνα σε Νετ Ετ1 Ετ3 ενω τα ψηφιακά της digea τα βλέπω κανονικα το αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό? αυτο το πρόβλημα το έχω με την καρτα τηλεόρασης Avermedia avertv hybrid ultra usb λέει οτι υποστηρίζει hdtv μεχρι 1080i και ο υπολογιστης ειναι ενας pentium 4 στα 2,6 gigahz με μνήμη ενα giga και μνήμη καρτας γραφικών 128mb, για να βλέπω τηλεόραση χρησιμοποιώ το πρόγραμμα blaze dtv 6.0
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγώ μια σάρωση και ξαναπέρασα τα κρατικά σε mpeg4 και παρατηρώ και ε σπασίματα στην εικόνα σε Νετ Ετ1 Ετ3 ενω τα ψηφιακά της digea τα βλέπω κανονικα το αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό? αυτο το πρόβλημα το έχω με την καρτα τηλεόρασης Avermedia avertv hybrid ultra usb λέει οτι υποστηρίζει hdtv μεχρι 1080i και ο υπολογιστης ειναι ενας pentium 4 στα 2,6 gigahz με μνήμη ενα giga και μνήμη καρτας γραφικών 128mb, για να βλέπω τηλεόραση χρησιμοποιώ το πρόγραμμα blaze dtv 6.0

 

σημερα ειδα αυτο..http://www.youtube.com/watch?v=ntES18E3g94

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Όντως γύρισαν σε MPEG4 τα ΕΤ1/ΝΕΤ/ΕΤ3 και μάλιστα η ΕΤ1 σε 16:9 ανάλυση (μ' αρέσει που ακούγεται σαν κάτι πρωτοποριακό! :p)

Το ΕΡΤ HD όπως αναφέρθηκε θα είναι σε High Profile @ Level 4.0 στα 1440x1080 (1080i), τα υπόλοιπα παραμένουν στα 720x576 προς το παρόν.

 

ΕΡΤ HD :

 

Video
Format                           : AVC
Format/Info                      : Advanced Video Codec
Format profile                   : High@L4.0
Format settings, CABAC           : Yes
Format settings, ReFrames        : 5 frames
Width                            : 1 440 pixels
Height                           : 1 080 pixels
Display aspect ratio             : 16:9
Frame rate                       : 25.000 fps
Color space                      : YUV
Chroma subsampling               : 4:2:0
Bit depth                        : 8 bits
Scan type                        : MBAFF

 

ET1 :

 

Video
Format                           : AVC
Format/Info                      : Advanced Video Codec
Format profile                   : Main@L3.0
Format settings, CABAC           : Yes
Format settings, ReFrames        : 5 frames
Format settings, GOP             : M=6, N=65
Width                            : 720 pixels
Height                           : 576 pixels
Display aspect ratio             : 16:9
Frame rate                       : 25.000 fps
Standard                         : PAL
Color space                      : YUV
Chroma subsampling               : 4:2:0
Bit depth                        : 8 bits
Scan type                        : MBAFF

 

NET :

 

Video
Format                           : AVC
Format/Info                      : Advanced Video Codec
Format profile                   : Main@L3.0
Format settings, CABAC           : Yes
Format settings, ReFrames        : 5 frames
Width                            : 720 pixels
Height                           : 576 pixels
Display aspect ratio             : 4:3
Frame rate                       : 25.000 fps
Standard                         : PAL
Color space                      : YUV
Chroma subsampling               : 4:2:0
Bit depth                        : 8 bits
Scan type                        : MBAFF

 

ET3 :

 

Video
Format                           : AVC
Format/Info                      : Advanced Video Codec
Format profile                   : Main@L3.0
Format settings, CABAC           : Yes
Format settings, ReFrames        : 4 frames
Duration                         : 20ms
Width                            : 720 pixels
Height                           : 576 pixels
Display aspect ratio             : 4:3
Frame rate                       : 25.000 fps
Standard                         : PAL
Color space                      : YUV
Chroma subsampling               : 4:2:0
Bit depth                        : 8 bits
Scan type                        : Interlaced

 

 

Όσο για τα προβλήματα που αναφέρετε, είναι συνήθως θέμα κεραίας. Αυτό μπορεί να σημαίνει αρκετά πράγματα, από το ότι επηρεάζεται η λήψη από την πρόσφατη κακοκαιρία (βροχή κυρίως), από το ότι δεν υπάρχει οπτική επαφή της κεραίας με τα κέντρα εκπομπής, ακόμα και το ότι το σήμα που εκπέμπεται είναι χαμηλής ισχύος (γενικά τα ψηφιακά εκπέμπουν σχετικά χαμηλά). Θέλω να πω ότι δεν είναι θέμα κωδικοποίησης, θα δείτε ότι υπάρχει πρόβλημα με όλα τα κανάλια. Απλά η Digea ίσως εκπέμπει με μεγαλύτερη ισχύ και γι' αυτό δεν παρατηρείται τόσο έντονο frame dropping και artifacts...

Edited by Candlemass
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα αυτο..http://www.youtube.com/watch?v=ntES18E3g94

 

Κι εγω ετσι τα πιανω τα 3 της ΕΡΤ απο τοτε που εγιναν Mpeg-4 με σπασιματα και διακοπες στον ηχο,ενω της digea τα πιανω μια χαρα.Δεν νομιζω να ειναι θεμα καιρου γιατι το προβλημα ειναι διαρκες δεν συμβαινει μονο οταν βρεχει.Μαλλον οι αναμεταδοτες φταινε.Δεν εχουν αρκετη ισχυ ετσι ωστε να αναμεταδωσουν το mpeg-4 σημα.Αμα ειναι να κανουν μια δουλεια ας την κανουν σωστα,αλλιως ας κραταγαν το Mpeg-2 και να εβγαζαν μονο το ΕΡΤ HD σε mpeg-4.Οσο ηταν mpeg-2 επιαναν αψογα.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή εικόνα...ας ελπίσουμε και σε έναν πολύ καλό αγώνα...

μπράβο στην ΕΡΤ...άντε και σε 1080p :)

Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση δεν εχει σχεση με το αν ειναι progressive (p) η interlaced (i) το σημα... Δε θα δεις καλυτερη ποιοτητα με 1080p, εξαλλου η τηλεοραση κανει αυτοματο deinterlacing...

 

Περισσοτερα μετα τον αγωνα! :p

 

HTC Desire HD ¦ Tapatalk Pro

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι τα πιανω τα 3 της ΕΡΤ απο τοτε που εγιναν Mpeg-4 με σπασιματα και διακοπες στον ηχο,ενω της digea τα πιανω μια χαρα.Δεν νομιζω να ειναι θεμα καιρου γιατι το προβλημα ειναι διαρκες δεν συμβαινει μονο οταν βρεχει.Μαλλον οι αναμεταδοτες φταινε.Δεν εχουν αρκετη ισχυ ετσι ωστε να αναμεταδωσουν το mpeg-4 σημα.Αμα ειναι να κανουν μια δουλεια ας την κανουν σωστα,αλλιως ας κραταγαν το Mpeg-2 και να εβγαζαν μονο το ΕΡΤ HD σε mpeg-4.Οσο ηταν mpeg-2 επιαναν αψογα.

 

οντως..;) πιστευω θα υπαρξει βελτιωση

 

παιδια βλεπω τωρα και ειναι καταπληκτικα...γραφω το ματς αλλα δεν ξερω ποσο μεγαλο θα βγει το αρχειο...παλι μπραβο στην ερτ...ελπιζω να παει καλα και να μην το κλεισουν το καναλι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω κάτι

ενώ στην samsung c6000 που έχω βλέπω το κανάλι της ΕΡΤ HD μια χαρά σε δύο αποκωδηκοποιητές έναν crypto redi 50 και έναν f&u DTR2219PVR, ακούω μόνο ήχο!

Φαντάζομαι θα βγάλουν κάποια αναβάθμιση για να το βλέπουμε έστω!

έλεος αν χρειάζεται να πάρουμε πάλι νέα μηχανήματα!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω κάτι

ενώ στην samsung c6000 που έχω βλέπω το κανάλι της ΕΡΤ HD μια χαρά σε δύο αποκωδηκοποιητές έναν crypto redi 50 και έναν f&u DTR2219PVR, ακούω μόνο ήχο!

Φαντάζομαι θα βγάλουν κάποια αναβάθμιση για να το βλέπουμε έστω!

έλεος αν χρειάζεται να πάρουμε πάλι νέα μηχανήματα!

 

Φίλε απ' ότι βλέπω εδώ : http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W002122 ο ReDi 50 υποστηρίζει μεν MPEG-4 αλλά μόνο μέχρι High Profile @ Level 3 και αναλύσεις μέχρι 576i, ενώ το ΕΡΤ HD εκπέμπει σε High Profile @ Level 4.0 στα 1080i... Οπότε το πιθανότερο είναι να μην μπορεί να αναπαράγει το σήμα του video.

Για τον F&U δε μπόρεσα να βρώ τεχνικά στοιχεία, αλλά το πιθανότερο είναι να ισχύει κάτι παρόμοιο αν δεν μπορεί το πιάσει.

 

Γενικά η μετάδοση μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις (στον τεχνικό τομέα πάντα), μπράβο στην ΕΡΤ! Άντε και το Final Four της Ευρωλίγκας ξανά σε HD!! :up:

Edited by Candlemass
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Εξαρετική ποιότητα και φοβερά ζωντανά χρώματα.

Επιτέλους κανονική εικόνα HD!! :) :)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τελεια μεταδοση...ειδα μια φωτο απο τον sakis.kom στο sdtv.gr και την βαζω:)

 

 

 

http://www.sdtv.gr/photoshare/image-2DBD_4DB86C62.jpg

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με Samsung τηλεοραση που παιζει μονο MPEG2 και την καρτουλα της neotion για MPEG4 δεν καταφερα να το δω...

Εχω και τα σπασιματα των καναλιων της ΕΡΤ...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μόλις εχθές μπόρεσα να απολαύσω υψηλής ευκρίνειας εικόνα. H ΕΡΤ πρωτοπορεί και μας εκπλήσσει ευχάριστα. Το εάν εκπέμπει παράνομα σε ποιότητα HD, πιστεύω πως απλά λέγεται επειδή οι ιδιωτικοί σταθμοί δεν έχουν τον αντίστοιχο εξοπλισμό, γιατί ο κόσμος αγοράζοντας μιας καινούργια Tv, είναι φυσικό να αναζητά την καλύτερη ποιότητα προβολής. Την περιμέναμε εξάλλου την HD εποχή, η digea για μένα δεν έχει το κάτι το ξεχωριστό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μόλις εχθές μπόρεσα να απολαύσω υψηλής ευκρίνειας εικόνα. H ΕΡΤ πρωτοπορεί και μας εκπλήσσει ευχάριστα. Το εάν εκπέμπει παράνομα σε ποιότητα HD, πιστεύω πως απλά λέγεται επειδή οι ιδιωτικοί σταθμοί δεν έχουν τον αντίστοιχο εξοπλισμό, γιατί ο κόσμος αγοράζοντας μιας καινούργια Tv, είναι φυσικό να αναζητά την καλύτερη ποιότητα προβολής. Την περιμέναμε εξάλλου την HD εποχή, η digea για μένα δεν έχει το κάτι το ξεχωριστό.

 

μα δεν είναι θέμα εξοπλισμού. απότι είδα στο δελτίο ειδήσεων με την ανακοίνωσή τους που μιλούσε ο πρόεδρος τους, απλά λαμβάνουν το σήμα από το εξωτερικό και το αναμεταδίδουν ως έχει..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.Παρατήρησα ότι δεν είχε σχέση η ποιότητα της εικόνας(κυρίως σε φυσικότητα των κινήσεων)σε σχέση με τις αντιστοιχες που βλέπουμε στα διάφορα καταστήματα τύπου saturn που δείχνουν αγώνες..Εχει διαφορά επειδή είναι blueray η φταίει η tv μου η οποία δεν είναι full hd;
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους (και μπραβο στη ΕΡΤ) ειδαμε τσουλου οπως βλεπουν 3 χρονια τωρα ολοι στην Ευρωπη!!

 

Βεβαια ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη, οποτε το HD μας το προσφερει μεν η ΕΡΤ αλλα και εκεινη το παιρνει απο αλλου το σημα. Δηλαδη θα πρεπει με τον καιρο να αλλαξει εξοπλισμο και να αρχισει το HD να το παραγει και εκεινη, εγχωρια!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είναι θέμα εξοπλισμού. απότι είδα στο δελτίο ειδήσεων με την ανακοίνωσή τους που μιλούσε ο πρόεδρος τους, απλά λαμβάνουν το σήμα από το εξωτερικό και το αναμεταδίδουν ως έχει..

Ακριβώς, είναι θέμα συνεργασίας βασικά και δικαιωμάτων.Κανείς δεν έχει εξοπλισμό δικό του για παραγωγή ελληνικού περιεχομένου σε HD.Η ΕΡΤ απλά αναμετάδοση έκανε.

 

Να ρωτήσω κάτι.Παρατήρησα ότι δεν είχε σχέση η ποιότητα της εικόνας(κυρίως σε φυσικότητα των κινήσεων)σε σχέση με τις αντιστοιχες που βλέπουμε στα διάφορα καταστήματα τύπου saturn που δείχνουν αγώνες..Εχει διαφορά επειδή είναι blueray η φταίει η tv μου η οποία δεν είναι full hd;

Αυτά που βλέπεις στα μαγαζιά είναι βελτιστοποιημένα demo.Δηλαδή επίτηδες φτιαγμένα έτσι, ώστε να παρουσιάζονται οι τηλεοράσεις ότι δείχνουν με απίστευτη ποιότητα, την στιγμή που κανένας στο σπίτι του δεν πρόκειται να πετύχει τέτοιας ποιότητας εκπομπές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το μόνο που μένει είναι η σταδιακή εξέλιξη του ήχου σε surround 5.1.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...