Jump to content

Blackberry Bold Touch 9900


egoeimai
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ.

Το έχω εδώ και λίγες ημέρες και δηλώνω ενθουσιασμένος.

+ Ταχύτητα, ποιότητα κατασκευής, απίστευτο πληκτρολόγιο (μακράν το καλύτερο της αγοράς)

- όχι autofocus στην κάμερα. (χαζομάρα της RIM, το συμπεριέλαβε λίγο μετά στο 9790)

 

 

ΥΓ. ποια έκδοση προτείνεις για βελτίωση της απόδοσης της μπαταρίας?

 

Για καλη μπαταρια η εκδοση που πρεπει να βαλεις ειναι η 7.0.0.540

 

Οταν λεω καλη εννοοω καλυτερη σε σχεση με τις πρωτες εκδοσεις.

 

Autofocus δε βαλανε επειδη ειναι λεπτο το κινητο και ειχαν δυσκολια στη τοποθετηση του. Ετσι ανακοινωσαν τουλαχιστον

Edited by ringo7213
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεταχειρισμενο παντως κανει γυρω στα 400e μαυρο και το βλεπω να πεφτει στα 350e.και του χρονου βγαινει και το BBX (oops BB 10).με βλεπω και του χρονου να την βγαζω με το 9700
Link to comment
Share on other sites

Για καλη μπαταρια η εκδοση που πρεπει να βαλεις ειναι η 7.0.0.540

 

Οταν λεω καλη εννοοω καλυτερη σε σχεση με τις πρωτες εκδοσεις.

 

Ακούγεται οτι η .540 έχει προβλήματα με το σήμα, κάποιοι πάροχοι την κατεβάσαν από τα site τους.

Εγώ έχω βάλει την .503 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μπαταρία 1.5-2 μέρες με όλα ανοιχτά εκτός gps και αρκετή χρήση. To BB μου είναι μόλις στην τρίτη του φόρτιση οπότε περιμένω βελτίωση στην παραπάνω επίδοση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, γνωρίζει κανένας αν αγοράζοντας το bb 9900 από εξωτερικό (πχ βρετανικό ebay) θα έχω κανένα πρόβλημα? Ελληνικά στα μνμτα κ στον τηλ. κατάλογο θα έχω? Συγγνώμη αν είναι αυτονόητα αυτά που ρωτάω αλλά πρώτη φορά πάω σε smartphone και δη σε bb και δν έχω ιδέα! :O είμαι ανάμεσα στο 9900 κ το gs2 αλλά η ποιότητα κατασκευής και το πληκτρολόγιο μάλλον με κερδίζουν.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, γνωρίζει κανένας αν αγοράζοντας το bb 9900 από εξωτερικό (πχ βρετανικό ebay) θα έχω κανένα πρόβλημα? Ελληνικά στα μνμτα κ στον τηλ. κατάλογο θα έχω? Συγγνώμη αν είναι αυτονόητα αυτά που ρωτάω αλλά πρώτη φορά πάω σε smartphone και δη σε bb και δν έχω ιδέα! :O είμαι ανάμεσα στο 9900 κ το gs2 αλλά η ποιότητα κατασκευής και το πληκτρολόγιο μάλλον με κερδίζουν.

 

Εγώ απλά θα σου πω, εφόσον είναι το πρώτο σου blackberry, να διαβάσεις πιο πριν για τυχόν περιορισμούς που έχεις υπό συνθήκες με τα blackberries, να πας σε κάποιο κατάστημα να χειριστείς κάποιο κτλ και εφόσον θέλεις να πάρεις τελικά κάποιο bb, η συμβουλή μου είναι να δοκιμάσεις το λειτουργικό με κάποιο πιο φτηνό bb, ίσως και μεταχειρισμένο, με πληκτρολόγιο κανονικά όπως το θέλεις (το 9700 θα το βρεις με 150 περίπου ευρώ και το 9780 με 200 περιπου ευρώ), έτσι ώστε αν δεις πως δεν σε βολεύει τελικά, ή δεν σου αρέσει, ή δεν είναι όπως θα το ήθελες, ή δεν σε καλύπτει, να μην έχεις χάσει κοντά στα 500 ευρώ.

Στο λέω αυτό εντελώς φιλικά και επειδή έχω πολλούς γνωστούς που όταν βλέπουν ότι έχω blackberry, μου λένε πως και αυτοί το σκέφτονται να πάρουν κάποιο κτλ, αλλά όταν αγοράζουν κάποιο ή χειρίζονται το δικό μου για λίγο, σιγουρεύονται ότι δεν θα αφήσουν το iphone τους, ή το εκάστοτε smartphone τους για να πάρουν Blackberry και όχι μόνο για έναν λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή σου και οπως τα βλέπω έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι πως το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι οι αρκετά έως πολύ περιορισμένες εφαρμογές που έχει. Είναι το πρώτο bb που σκέφτομαι να πάρω γιατί είναι το πρώτο με αξιοπρεπή browser (αν κάνω λάθος διορθώστε με, αυτό έχω καταλάβει όσο έχω ψάξει). Τρελή χρήση internet δεν θα κάνω από το κινητό οπότε φαντάζομαι πως θα με καλύπτει. Δεν ξέρω αν έχει νόημα από αυτή την άποψη να πάρω παλιότερο μοντέλο αν και δν το είχα σκεφτεί οποτε θα το κοιτάξω. Ακόμη αμφιταλαντεύομαι αάμεσα σε αυτό κ το gs2.
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή σου και οπως τα βλέπω έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι πως το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι οι αρκετά έως πολύ περιορισμένες εφαρμογές που έχει. Είναι το πρώτο bb που σκέφτομαι να πάρω γιατί είναι το πρώτο με αξιοπρεπή browser (αν κάνω λάθος διορθώστε με, αυτό έχω καταλάβει όσο έχω ψάξει). Τρελή χρήση internet δεν θα κάνω από το κινητό οπότε φαντάζομαι πως θα με καλύπτει. Δεν ξέρω αν έχει νόημα από αυτή την άποψη να πάρω παλιότερο μοντέλο αν και δν το είχα σκεφτεί οποτε θα το κοιτάξω. Ακόμη αμφιταλαντεύομαι αάμεσα σε αυτό κ το gs2.

 

Έχεις χειριστεί ποτέ, έστω και για λίγο σε κάποιο κατάστημα το samsung galaxy s ii και κάποιο εκ των bb 9700, ή 9780?

Έχουν πάρα πολλές διαφορές μεταξύ τους τα lackberries με τις εκάστοτε ναυαρχίδες των εταιριών που τρέχουν android.

 

Σίγουρα το blackberry 9900 είναι πολύ ισχυρό και διαφέρει στην περιήγηση στο ίντερνετ συγκριτικά με τα παλιότερα bb.

Απλά το galaxy sii είναι τελείως διαφορετικό και η κυριότερη διαφορά τους είναι το λειτουργικό.

Εγώ σχεδόν πάντοτε μαζί με την εκάστοτε blackberry συσκευή μου (την οποία έχω σαν κύρια όμως), έχω παράλληλα και κάποιο smartphone με 4,3 ίντσες οθόνη, ή και μεγαλύτερη.

Όπως και να το κάνουμε άλλη εμεπιρία πλοήγησης έχεις με σχεδόν 2 ίντσες παραπάνω και πολύ καλύτερο browser, συγκριτικά με αυτόν των bb.

Επίσης έχει πραγματικό gps και φωνητική πλοήγηση στο sii, αμέτρητες εφαρμογές και μέσα στις αμέτρητες βρίσκεις και πολύ καλές δουλειές, πολύ καλογραμμένες.

Σημασία έχει εσύ τι ζητάς από την συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω χειριστεί gs2, sensation XE τα οποία 2 σκεφτόμουν αρχικά και έχω χειριστεί και το 9900 ,για λίγο η αλήθεια είναι. Θα πάω να ξαναδώ το 9900 από κοντά αλλά καταλαβαίνω που το πας. Για τις "ανάγκες" μου είναι όντως καλύτερη επιλογή το gs2, αλλά μ'αρέσει πολύ και το bb. Σ'ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου. Μάλλον με έπεισες να κινηθώ προς android. Θα τα δω από κοντά άλλη μια φορά και ότι μου κάνει κλικ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω χειριστεί gs2, sensation XE τα οποία 2 σκεφτόμουν αρχικά και έχω χειριστεί και το 9900 ,για λίγο η αλήθεια είναι. Θα πάω να ξαναδώ το 9900 από κοντά αλλά καταλαβαίνω που το πας. Για τις "ανάγκες" μου είναι όντως καλύτερη επιλογή το gs2, αλλά μ'αρέσει πολύ και το bb. Σ'ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου. Μάλλον με έπεισες να κινηθώ προς android. Θα τα δω από κοντά άλλη μια φορά και ότι μου κάνει κλικ.

 

Απο τη μια εχεις ενα τηλεφωνο με multimedia δυνατοτητες και ενα απο την αλλη μια multimedia συσκευη με τηλεφωνικες δυνατοτητες. Σκεψου τι χρειαζεσαι στη πραγματικοτητα και πραξε αναλογως

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν διαφορες στις συσκευες που εμφανιζει το skroutz.gr. Η διαφορα στις τιμες ειναι μεγαλη. Προσωπικα με ενδιαφερει η συσκευη να εχει ελληνικο πληκτρολογιο (δε με ενδιαφερει το ελληνικο μενου) και να μην ειναι vodafone branded (γενικα να ειναι unbranded, δεν γνωριζω αν υπαρχουν κι αλλες branded συσκευες, π.χ cosmote). Oποτε που εγκειται η διαφορα αυτη? Μηπως υπαρχει θεμα με τις συσκευες εισαγωγης σχετικα με την εγγυηση που συνοδευονται? Ποιος ειναι ο κινδυνος να το αγορασω στα 490 ευρω δηλαδη;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω και εγω εχω για κυρια συσκευη bb και μια δευτερη για να παιζω.παντως εχω παρατηρησει οτι αυξανεται ο αριθμος μελων που ρωτανε για το bb9900 και θελουν πληροφοριες.μηπως να ανοιξουμε ενα θεμα για πιθανους νεους χρηστες bb?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εδω και πολυ καιρο ειχα κατα νου για το bold 9900 οπου τελικα και το πηρα μεσω online καταστηματος απο το scroutz ...αυτο που εχω να πω , καταπληκτικη συσκευη , ειναι μακραν το πιο ομορφο τηλεφωνο που ειχα !! αλλα οταν πηρα να το δουλεψω προς μεγαλη μου ατυχια να πω ??διαπιστωσα οτι το trackpad δεν δουλευει σωστα :knife: ...ανταποκρινοταν οποτε αυτο ηθελε και οχι παντα επεισης ετριζε το κουμπι οταν το πηγαινα προς τα δεξια...βρηκα και ενα σχετικο βιντεακι στο youtube που δειχνει το προβλημα για να καταλαβετε τι λεω..

φυσικα πηρα τηλεφωνο στο καταστημα τους ενημερωσα και τους το εστειλα πισω για αντικατασταση αλλα με χαλασε πολυ το γεγονος και ειμαι τρομαγμενος μηπως και το επομενο εχει το ιδιο η κατι αλλο ?!?! Εχετε κατι να σχολιασετε γιαυτο ?? Ειχε καποιος αναλογη εμπειρια ???:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλυτερη αναβαθμιση για την μπαταρια που προτεινεται?κ ενα λινκ με οδηγιες για αναβαθμιση??ευχαριστω παιδια
Link to comment
Share on other sites

ειναι η .540 (αν κανω λαθος ασ με διορθωσει καποιος) οδηγος εδω http://greekberry.com/installing-a-new-blackberry-os/
Link to comment
Share on other sites

ναι 540 εινια η καλυτερη και επισης να φορτιζεται το κιν απο την usb του PC εμενα εχει μεγαλη διαφορα
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν εχει εισαχθει στην ελληνικη αγορα λευκο 9900 & ελληνικο περνα της voda που μπορουμε να βρουμε...Αν ειναι αν δωσει καποιος ενα λινκ
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν εχει εισαχθει στην ελληνικη αγορα λευκο 9900 & ελληνικο περνα της voda που μπορουμε να βρουμε...Αν ειναι αν δωσει καποιος ενα λινκ

 

Δεν νομίζω ότι το 9900 έχει κυκλοφορήσει σε λευκό.

PIN:
Link to comment
Share on other sites

εχει κυκλοφορησει σε uk απο ευρωπη και καναδα και αμερικη σιγουρα.για αλλη ευρωπαικη αγορα δεν ξερω εχω καιρο να κοιταξω
Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστω !Aπο Καναδα θα παιζει στα δικα μας δικτυα?(Μιλαμε για ξεκλειδωτο...).Αξιζει η αγορα απο ebay η μενουμε στο μαυρο για εντος Ελλαδος.Ξερει καποιος απο τους ηδη εχοντες...Ελληνικο απο που μπορυμε να αγορασουμε?Εκτος vodafone... Edited by praitorian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Σε εσας η εφαρμογη Touch (πρωην ping chat) εχετε δοκιμασει να δειτε αν λειτουργει στο κινητο σας?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστω !Aπο Καναδα θα παιζει στα δικα μας δικτυα?(Μιλαμε για ξεκλειδωτο...).Αξιζει η αγορα απο ebay η μενουμε στο μαυρο για εντος Ελλαδος.Ξερει καποιος απο τους ηδη εχοντες...Ελληνικο απο που μπορυμε να αγορασουμε?Εκτος vodafone...

 

απο καναδα ναι αρκει να ειναι απο δικτυο 3G που υποστηριζεται στην ελλαδα και οχι LTE.εκτος vodafone δεν νομιζω να το εχει φερει καποιος επισημα.σε κανενα μαγαζι απο νετ το εχουν αρκετοι.δοκιμαζε και το expansys

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα

 

αισίως εδώ και 4 βδομάδες κάτοχος του κινητού από την Vodafone, να πώ οτι είναι το πρώτο μου blackberry. Αν και δυσκολεύτηκα της πρώτες 2 μέρες, τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα!

 

Μονό 2 μειονεκτήματα :

 

1)Διάρκεια μπαταρίας 15 ώρες μόνο!!! ( Έβαλα και την τελευταία αναβάθμιση αλλά σημαντική διαφορά δεν είδα)

2)Δεν υπάρχει εφαρμογή skype.

 

Κατά τα αλλά άψογο και ταχύτατο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...