Jump to content

[CAR] Υβριδικά vs Turbo Μικρού Κυβισμού


geo_1983petra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποια τεχνολογια απο της 2 ειναι το μελλον ποια θα επικρατησει και προσφερει πραγματικη καταναλωση.
Link to comment
Share on other sites

ποια τεχνολογια απο της 2 ειναι το μελλον ποια θα επικρατησει και προσφερει πραγματικη καταναλωση.

To μελλον ειναι...καμια απο τις δυο. Καθαρα ηλεκτρικα αυτοκινητα, οταν βελτιωσουν τις μπαταριες απο αποψη αυτονομιας και βαρους/ογκου. Ας μας παραθεσει καποιος τη μεση καταλανωση του αυτοκινητου του πχ με ενα μικρο turbo οπως golf tsi 1.4.:rolleyes:

Παντως αν θες μικρη καταναλωση, ακομη και ενα diesel προσφερη καλυτερη και απο τα υβριδικα.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι ομως ποιο αξιοπιστη τεχνολογια απο της 2;

 

ενας γνωστος δημοσιογραφος που δουλευει σε μια εφημεριδα μου απαντησε αυτο

Μικρά κυβικά ατμόσφαιρα βενζίνη.

Μεσαία: Prius

Μεγάλα πετρέλαιο.

Edited by geo_1983petra
Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη αντοχης κινητηρα σιγουρα οχι τα μικρα turbo. Οταν λεμε μικρα turbo μιλαω για 1.4 και κατω. Τα 1.6 δεν θεωρουνται λιγα κυβικα για turbo αρκει να μην βλεπουμε υλοποιησεις 200+ αλογα. Εκει δεν βαζω το χερι μου στη φωτια, ακομη και για ιαπωνικο κινητηρα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το 1.2TCe της renault και το 1.2TSi του group VAG ειναι πολυ πιεσμενα μοτερ;

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το 1.2TCe της renault και το 1.2TSi του group VAG ειναι πολυ πιεσμενα μοτερ;

 

οχι,καθολου..πιεσμενα ειναι τα 1.4 με τουρμπο και κομπρεσορα των 180 ιππων..

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν προβλημα τα τουρμπο σημερα. εχουν εξελιχθει πολυ και τα μεταλλα και ολα.

μικρο πετρελαιο τουρμπο =οικονομια.

Link to comment
Share on other sites

bill δεν εχω την ιδια αποψη. θεωρω πως εφοσον μεινουν εργοστασιακα (δηλαδη δεν αρχισει το σκαλισμα με αυξηση πιεσεων, αλλαγες σε εισαγωγες και εξαγωγες κλπ) θα εχουν απροβληματιστη μακροζωια. βεβαια, μενει να αποδειχτει στην πραξη αυτο. οταν θα δουμε Cupra και GTi με 100.000 χλμ και βαλε, τοτε θα εχουμε σαφες συμπερασμα..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

bill δεν εχω την ιδια αποψη. θεωρω πως εφοσον μεινουν εργοστασιακα (δηλαδη δεν αρχισει το σκαλισμα με αυξηση πιεσεων, αλλαγες σε εισαγωγες και εξαγωγες κλπ) θα εχουν απροβληματιστη μακροζωια. βεβαια, μενει να αποδειχτει στην πραξη αυτο. οταν θα δουμε Cupra και GTi με 100.000 χλμ και βαλε, τοτε θα εχουμε σαφες συμπερασμα..

 

υπαρχουν και τετοια. και σκαλισμενα.

 

1000αρη ντιζελ βγαζει η GM

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=293003&cid=12

 

ford focus 1.6 tdi

http://www.groupvag.gr/skodaclub/showthread.php?t=13515

Link to comment
Share on other sites

opel corsa 1300 diesel μεση κατανάλωση κατω απο 5 λίτρα με ταχύτητες 110-120km/h

95hp τωρα αν ειναι πιεσμενο δεν νομιζω....

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

opel corsa 1300 diesel μεση κατανάλωση κατω απο 5 λίτρα με ταχύτητες 110-120km/h

95hp τωρα αν ειναι πιεσμενο δεν νομιζω....

Καμια σχεση τα diesel με τα βενζινης. Αληθεια, στις ποσες στροφες μπαινει το turbo;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

To μελλον ειναι...καμια απο τις δυο. Καθαρα ηλεκτρικα αυτοκινητα, οταν βελτιωσουν τις μπαταριες απο αποψη αυτονομιας και βαρους/ογκου. Ας μας παραθεσει καποιος τη μεση καταλανωση του αυτοκινητου του πχ με ενα μικρο turbo οπως golf tsi 1.4.:rolleyes:

Παντως αν θες μικρη καταναλωση, ακομη και ενα diesel προσφερη καλυτερη και απο τα υβριδικα.

 

εδω στη καταναλωση κανεις λαθος.ενα υβριδικο καιει πολυ λιγοτερο απο ενα diesel με τα ιδια κυβικα.πχ ενα διλιτρο diesel οχι πιεσμεσνο με πολλα αλογα,σε σχεση με το prius που ειναι 1800cc και εχει και τα ιδια αλογα,και περισσοστερο

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εδω στη καταναλωση κανεις λαθος.ενα υβριδικο καιει πολυ λιγοτερο απο ενα diesel με τα ιδια κυβικα.πχ ενα διλιτρο diesel οχι πιεσμεσνο με πολλα αλογα,σε σχεση με το prius που ειναι 1800cc και εχει και τα ιδια αλογα,και περισσοστερο
Στο παραδειγμα σου ομως μου συγκρινεις 2000cc με 1800cc. Το prius εχει 4Lt/100χλμ στα χαρτια. Ομως ενας Diesel 2000cc εχει 4.5lt/100χλμ και αυτος στα χαρτια. Στα 1800cc deisel( δεν νομιζω να υπαρχει, συνηθως βγαινουν 1.700 ή 1900) θα ειχε την ιδια καταναλωση και σαφως καλυτερες επιδοσεις. Νομιζω μαλιστα green car της χρονιας ειχε βγει το diesel jetta και οχι καποιο υβριδικο πριν 2 χρονια.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

εδω στη καταναλωση κανεις λαθος.ενα υβριδικο καιει πολυ λιγοτερο απο ενα diesel με τα ιδια κυβικα.πχ ενα διλιτρο diesel οχι πιεσμεσνο με πολλα αλογα,σε σχεση με το prius που ειναι 1800cc και εχει και τα ιδια αλογα,και περισσοστερο

 

to prius ειναι 98 αλογα με 14,5 κιλα ροπη

http://www.toyota.com/prius-hybrid/specs.html

 

ενα διλιτρο ντηζελ σημερα τουρμπισιο ειναι απο 110-170 ιππους με ροπη απο 25,5 μεχρι 28 κιλα.

μεγαλη διαφορα. και καιει 4,5 λιτρα.

εδω βαζω το γκολφ 6 το 2λιτρο τουρμπο ντηζελ με τα 110 αλογα.

http://www.zeperfs.com/en/fiche2688-vw-golf-vi-2-0-tdi.htm

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση των υβριδικών πως είναι μετά το πέρας κάποιου χρονικού διαστήματος όταν θα εξαντλούνται οι μπαταρίες με το πέρας των χρόνων;;;Δεν το συζητώ για τα σπορ μοντέλα όταν το βαρύτερο scirocco των 120Ps στις ρεπρίζ ρίχνει στο crz και στο 0-100 σε μετρήσεις περιοδικού ήταν ελάχιστα δέκατα πίσω την πρώτη φορά...Μετά παρατήρησαν ότι οι μπαταρίες εξαντλούνταν και δνε μπορούσαν να συνεισφέρουν όσο ευαγγελίζονται...

 

Τα υβριδικά είναι μια μεταβατική λύση αλλά σκεφτείτε ότι η εξέλιξη των κινητήρων βενζίνης είχε μείνει πίσω συγκρτικά με των πετρελαίου και ήδη αρχίζουν να φαίνονται κάποια εξαιρετικά δείγματα σε κατανάλωση β. 500araki με τον twinair και αν βγει τον νεο diesotto.....

Link to comment
Share on other sites

εδω στη καταναλωση κανεις λαθος.ενα υβριδικο καιει πολυ λιγοτερο απο ενα diesel με τα ιδια κυβικα.πχ ενα διλιτρο diesel οχι πιεσμεσνο με πολλα αλογα,σε σχεση με το prius που ειναι 1800cc και εχει και τα ιδια αλογα,και περισσοστερο

 

και ομως ενα prius και πιο πολυ απο μια Μ5 (η Μ3:confused:) το κανανε πειραμα στο top gear :lol: πηγαινε το ΤΟΥΟΤΑ και απο πισω η Μ5 και στο τελος ειδαν ποσο εκαψε το καθενα σε 10 γυρους...

Edited by pgetsopoulos

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

και ομως ενα prius και πιο πολυ απο μια Μ5 (η Μ3:confused:) το κανανε πειραμα στο top gear :lol: πηγαινε το ΤΟΥΟΤΑ και απο πισω η Μ5 και στο τελος ειδαν ποσο εκαψε το καθενα σε 10 γυρους...

 

Me Μ3 έγινε και το συμπέρασμα ήταν ότι αν θες να πας οικονομικά αλλά γρήγορα πάρε Μ3 αντί για prius. Βέβαια το συγκρτικό δεν ήταν δίκαιο γιατί στο τεστ έπρεπε να πηγαίνουν νομίζω με 100km/h όπου με το prius έμπαινες με την ταυτότητα στο στόμα, που λέει ο λόγος ενώ με την Μ3 την πήγαινε με το ένα δάχτυλο να στρίβει....

 

Η κατανάλωση έχει να κάνει πάρα πολύ με το στροφάρισμα και που βγάζεις την δύναμη για αυτό και βλέπεις ότι τα turbo επειδή την βγάζουν χαμηλά την δύναμη δεν καίνε τόσο σε νορμάλ ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Me Μ3 έγινε και το συμπέρασμα ήταν ότι αν θες να πας οικονομικά αλλά γρήγορα πάρε Μ3 αντί για prius. Βέβαια το συγκρτικό δεν ήταν δίκαιο γιατί στο τεστ έπρεπε να πηγαίνουν νομίζω με 100km/h όπου με το prius έμπαινες με την ταυτότητα στο στόμα, που λέει ο λόγος ενώ με την Μ3 την πήγαινε με το ένα δάχτυλο να στρίβει....

 

Η κατανάλωση έχει να κάνει πάρα πολύ με το στροφάρισμα και που βγάζεις την δύναμη για αυτό και βλέπεις ότι τα turbo επειδή την βγάζουν χαμηλά την δύναμη δεν καίνε τόσο σε νορμάλ ρυθμούς.

 

το συμπερασμα ειναι οτι αμα θες κατι οικονομικο... παρε μια Μ3 :lol: το prius πηγαινε οσο μπορουσε στην πιστα και η M3 ακολουθουσε...

 

λογικο να κανει μικροτερη καταναλωση δεν ζοριζοταν καθολου...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τους τελευταιους 6 μηνες ειμαι κατοχος ενος Clio III 1.5 dCi με 105 αλογα και 24 κιλα ροπης! το αμαξι το εχω κανονικα στην Αθηνα και τους τελευταιους μηνες κανω την διαδρομη Περιστερι - Ραφηνα - Περιστερι καθημερινα! Η καταναλωση μου παιζει στα 5.8λιτ/100 αυτη την στιγμη, χωρις συμβιβασμους στο γκαζι.

Στην ιδια διαδρομη ενας πωλητης με Prius 6 μηνων και αυτο περιπου... θελει στα 6.5λιτ/100 σε πολυ χαλαρο ρυθμο, ενω ενα Clio ιδιο με το δικο μου αλλα με τον 1.2 TCe παιζει στα 7,5λιτ/100.

Με το 19αρι μου (1.4 - 80αλογα - 17 ετων) στην ιδια διαδρομη θελω 7,5λιτ/100 αλλα χαλαρα και χωρις βυθισματα στο γκαζι!!!

Απο θεμα οικονομιας το συμπερασμα δικο σας!

 

Οσο αφορα την δυναμη... οποιος καβαλησει πετρελαιο, και δεν ειναι κοντρακιας, νομιζω πως θα γυρισει να δει αλλης τεχνολογιας αμαξι!!!

Edited by alexishatz
Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταιους 6 μηνες ειμαι κατοχος ενος Clio III 1.5 dCi με 105 αλογα και 24 κιλα ροπης! το αμαξι το εχω κανονικα στην Αθηνα και τους τελευταιους μηνες κανω την διαδρομη Περιστερι - Ραφηνα - Περιστερι καθημερινα! Η καταναλωση μου παιζει στα 5.8λιτ/100 αυτη την στιγμη, χωρις συμβιβασμους στο γκαζι.

Στην ιδια διαδρομη ενας πωλητης με Prius 6 μηνων και αυτο περιπου... θελει στα 6.5λιτ/100 σε πολυ χαλαρο ρυθμο, ενω ενα Clio ιδιο με το δικο μου αλλα με τον 1.2 TCe παιζει στα 7,5λιτ/100.

Με το 19αρι μου (1.4 - 80αλογα - 17 ετων) στην ιδια διαδρομη θελω 7,5λιτ/100 αλλα χαλαρα και χωρις βυθισματα στο γκαζι!!!

Απο θεμα οικονομιας το συμπερασμα δικο σας!

 

Οσο αφορα την δυναμη... οποιος καβαλησει πετρελαιο, και δεν ειναι κοντρακιας, νομιζω πως θα γυρισει να δει αλλης τεχνολογιας αμαξι!!!

Καλορίζικο φίλε μου (άντε να μαζευόμαστε οι Γαλλόφιλοι:lol::D)!:) Κοίτα, λογικό να καίει λιγότερο η Ρένα σου, αφού το Prius είναι πάρα πολύ βαρύ (1800 κιλά αν δεν κάνω λάθος και φυσικά δεν το χονεύω καθόλου) και έχει 1800 μοτέρ με μόλις 99 άλογα...;) + ότι τα ντιζελομοτέρ έχουν χαμηλότερη κατανάλωση...

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταιους 6 μηνες ειμαι κατοχος ενος Clio III 1.5 dCi με 105 αλογα και 24 κιλα ροπης! το αμαξι το εχω κανονικα στην Αθηνα και τους τελευταιους μηνες κανω την διαδρομη Περιστερι - Ραφηνα - Περιστερι καθημερινα! Η καταναλωση μου παιζει στα 5.8λιτ/100 αυτη την στιγμη, χωρις συμβιβασμους στο γκαζι.

Στην ιδια διαδρομη ενας πωλητης με Prius 6 μηνων και αυτο περιπου... θελει στα 6.5λιτ/100 σε πολυ χαλαρο ρυθμο, ενω ενα Clio ιδιο με το δικο μου αλλα με τον 1.2 TCe παιζει στα 7,5λιτ/100.

Με το 19αρι μου (1.4 - 80αλογα - 17 ετων) στην ιδια διαδρομη θελω 7,5λιτ/100 αλλα χαλαρα και χωρις βυθισματα στο γκαζι!!!

Απο θεμα οικονομιας το συμπερασμα δικο σας!

 

Οσο αφορα την δυναμη... οποιος καβαλησει πετρελαιο, και δεν ειναι κοντρακιας, νομιζω πως θα γυρισει να δει αλλης τεχνολογιας αμαξι!!!

Οι συγκρισεις δυο διαφορετικων αυτοκινητων με δυο διαφορετικους οδηγους δεν υφιστανται.

Το Prius στο PriusClub εχει μεσο ορο καταναλωσης απο 4,7 εως 5,5.

Μπορει ο συναδελφος σου να εχει ανηφορες στο σπιτι του ή να μην κανει μονο αυτη τη διαδρομη που συγκρινεις εσυ.

 

Για να σου φερω ενα απλο παραδειγμα εχω ενα Yaris 1300cc 11os του 2004 και ανεβαινω καθε μερα τον Διονυσο(ανηφορες) και εχω μεση καταναλωση 6,8 χωρις να πολυ προσεχω, οταν προσεχα ειχα παει και 6,6 και ακροβατουσα στο 6,5.

Φυσικα μιλαω για την ενδειξη του ενσωματομενου trip computer (την οποια και δεν εμπιστευομαι μιας και αμα διαιρεσω τα Lt που εβαλα με τα χιλιομετρα που εκανα δεν βγαινει το νουμερο που λεει αλλα μεγαλυτερο) απλα περνω αυτο ως μετρο συγκρισης γιατι φανταζομαι και εσυ αυτο το νουμερο κοιτας.

Ε, η αδερφη φιλου με το ιδιο ακριβως αμαξι πηγαινει απο Λ.Μαραθωνος και εχει μεση καταναλωση 7,9 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι σημαινει αυτο;

Οτι το Yaris μου ειναι αντιοικονομικο;

Γιατι εγω για να κανω 7,9 πρεπει να πηγαινω με 2α συνεχεια.

 

Οποτε τα συμπερασματα δικα μας.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Οι συγκρισεις δυο διαφορετικων αυτοκινητων με δυο διαφορετικους οδηγους δεν υφιστανται.

Το Prius στο PriusClub εχει μεσο ορο καταναλωσης απο 4,7 εως 5,5.

Μπορει ο συναδελφος σου να εχει ανηφορες στο σπιτι του ή να μην κανει μονο αυτη τη διαδρομη που συγκρινεις εσυ.

 

Για να σου φερω ενα απλο παραδειγμα εχω ενα Yaris 1300cc 11os του 2004 και ανεβαινω καθε μερα τον Διονυσο(ανηφορες) και εχω μεση καταναλωση 6,8 χωρις να πολυ προσεχω, οταν προσεχα ειχα παει και 6,6 και ακροβατουσα στο 6,5.

Φυσικα μιλαω για την ενδειξη του ενσωματομενου trip computer (την οποια και δεν εμπιστευομαι μιας και αμα διαιρεσω τα Lt που εβαλα με τα χιλιομετρα που εκανα δεν βγαινει το νουμερο που λεει αλλα μεγαλυτερο) απλα περνω αυτο ως μετρο συγκρισης γιατι φανταζομαι και εσυ αυτο το νουμερο κοιτας.

Ε, η αδερφη φιλου με το ιδιο ακριβως αμαξι πηγαινει απο Λ.Μαραθωνος και εχει μεση καταναλωση 7,9 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι σημαινει αυτο;

Οτι το Yaris μου ειναι αντιοικονομικο;

Γιατι εγω για να κανω 7,9 πρεπει να πηγαινω με 2α συνεχεια.

 

Οποτε τα συμπερασματα δικα μας.

 

Σταματη κατα καποια τροπο εχει ενα δικιο σε αυτο που λεω (Για το Prius)

...αν δεν το πιασω στα χερια μου δεν μπορω να βγαλω ασφαλες συμπερασμα... αλλα πιστεψε με δεν θα το πιασω!:p Παντως σε μια διαδρομη που καναμε εκτος Αθηνων (Αθηνα-Χαλκιδα-Αθηνα) για 185 χλμ βαλαμε 11 λιτρα βενζινης. Αυτο με 3 ατομα και νορμαλ ρυθμους!!!

Εγω προσωπικα δεν το λεω λιγο....

Η μετρηση εγινε με αφορμη το γεμισμα που εκανε πριν ξεκινησουμε και μετα το εβαλα να το ξαναγεμισει για να δω το εκαψε!

 

Οσο αφορα τα trip στα ρενο ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σωστα!!! ακομα και στο 19αρι μου που ειναι 17 ετων δουλευει μια χαρα... μονο οταν του ειχα μεγαλυτερο μπεκ μου ελεγε κατι κουλα αλλα τωρα ειναι μια χαρα!!!

....τα τσεκαρω συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

 

Φυσικα μιλαω για την ενδειξη του ενσωματομενου trip computer (την οποια και δεν εμπιστευομαι μιας και αμα διαιρεσω τα Lt που εβαλα με τα χιλιομετρα που εκανα δεν βγαινει το νουμερο που λεει αλλα μεγαλυτερο) απλα περνω αυτο ως μετρο συγκρισης γιατι φανταζομαι και εσυ αυτο το νουμερο κοιτας.

 

Το ενδεχόμενο να μην σου έχει βάλει τα lt που θεωρείς δεδομένα ο βενζινάς δεν παίζει;;;Κατα τα άλλα ποτέ μην συγκρίνεις διαφορετικούς οδηγούς όπως λες. Μπορεί ο ένας να αλλάζει σαν ταρίφας και ο άλλος να το χει συνέχεια στα κόκκινα, έτσι δεν βγάζεις συμπεράσματα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...