Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

swstos kane mia dunamometrhsh esy pou eisai k a8hna na 3eroume sta posa paizeis esy k sta posa emeis me ta poio "ftwxa" 70aria..

btw smr evala to mixanaki sto sunergeio..8a exete nea se kana 2 meres..epishs m eipe oti 8a valei ta 5gr raoula p exw twra panw sto 70ari...ti lete 5gr h 7,2?

.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το reed δεν ειναι για να βαζεις περισσοτερη βενζινη στο καρμπ,εσεις π χετε κ αλλαγμενα καρμπ τι το χρειαζεστε?

 

τα 2χρονα 125,180 εχουν κ αυτα μονο αμορτισερ πισω?

ειδα 2t μονο μεχρι 01 μοντελα αλλα σε καλες τιμες...αν καποιος ξερει τι προβληματα εβγαζαν?

στα ιδια λεφτα υπαρχουν κ τα 4χρονα 125...ξερει καποιος ποσο πανε κυλιν/να για 125/180?

kick starter ειναι η μιζα?fx legan ta 2xrona prin 00 k meta sp?

180 2t 21hp,1254t 15ps ,125 2t 18ps

βρηκα ενα 1802τ κολλημενο 200ε,ποσο θελει για ανακατασκευη ?

Link to comment
Share on other sites

το reed δεν ειναι για να βαζεις περισσοτερη βενζινη στο καρμπ,εσεις π χετε κ αλλαγμενα καρμπ τι το χρειαζεστε?

 

τα 2χρονα 125,180 εχουν κ αυτα μονο αμορτισερ πισω?

ειδα 2t μονο μεχρι 01 μοντελα αλλα σε καλες τιμες...αν καποιος ξερει τι προβληματα εβγαζαν?

στα ιδια λεφτα υπαρχουν κ τα 4χρονα 125...ξερει καποιος ποσο πανε κυλιν/να για 125/180?

kick starter ειναι η μιζα?fx legan ta 2xrona prin 00 k meta sp?

180 2t 21hp,1254t 15ps ,125 2t 18ps

βρηκα ενα 1802τ κολλημενο 200ε,ποσο θελει για ανακατασκευη ?

 

Τα reed τα χρειαζοντονται αυτοι που εχουν αλλα καρμπ για να πηγενει περισοτερο μιγμα στης θυριδες απο εκει και περα για ακομα περισοτερο μιγμα χρειαζετε θυριδομα.

 

Ολλα τα 2t εχουν μονο αμορτισερ πισω.

Τα 125 4t πανε καλιτερα απο τα 125 2t και ειναι και πιο αξιοπιστα αλλα τα 125 2t με μερικα πραγματακια μπορουν να πανε πολλη καλλα.

Οσο για τα αλογα που αναφερεις ειναι στον στοφαλο στιν ροδα ειναι πολλι λιγοτερα πχ 125 2t 12-13hp ροδα.

Το 180 2t που βρηκες αν δεν εχει καπιο σοβαρο προβλιμα τοτε με ιμαντα,μπιλακια,κια ενα ιμαντακι για τιν αντλια λαδιου εισαι κομπλε, το πολη πολη για να ειναι σαν καινουριο το αλαζεις και ενα πιστονακι.

[SIGPIC][/SIGPIC] 68,5 wiseco και τα υπολειπα malossi.
Link to comment
Share on other sites

swstos kane mia dunamometrhsh esy pou eisai k a8hna na 3eroume sta posa paizeis esy k sta posa emeis me ta poio "ftwxa" 70aria..

btw smr evala to mixanaki sto sunergeio..8a exete nea se kana 2 meres..epishs m eipe oti 8a valei ta 5gr raoula p exw twra panw sto 70ari...ti lete 5gr h 7,2?

 

Βαλε 5 η μαλλον 4.7 οπως εχω εγω.Τα ιδια χλμ θα πιανεις με καλυτερο ανεβασμα...

Link to comment
Share on other sites

το reed δεν ειναι για να βαζεις περισσοτερη βενζινη στο καρμπ,εσεις π χετε κ αλλαγμενα καρμπ τι το χρειαζεστε?

 

τα 2χρονα 125,180 εχουν κ αυτα μονο αμορτισερ πισω?

ειδα 2t μονο μεχρι 01 μοντελα αλλα σε καλες τιμες...αν καποιος ξερει τι προβληματα εβγαζαν?

στα ιδια λεφτα υπαρχουν κ τα 4χρονα 125...ξερει καποιος ποσο πανε κυλιν/να για 125/180?

kick starter ειναι η μιζα?fx legan ta 2xrona prin 00 k meta sp?

180 2t 21hp,1254t 15ps ,125 2t 18ps

βρηκα ενα 1802τ κολλημενο 200ε,ποσο θελει για ανακατασκευη ?

 

ola ta 2t exoun mono amortiser pisw

ta 2t 125 kai 180 an dn kanw lathos evgainan mexri to '03.tora provlimata sygkekrimena dn pisteyw na exoun pera apo to oti kaine poly :P.

pou eixa rotisei prin apo kana dyo xronia gia kylindropistono malossi gia runner 4t 125 kammia 500-600 eyrw mou eixane pei.

kick starter einai i manivela kai palia evgainan kai 4t 180.twra dn xerw poio eixe poion kodiko.

ta aloga ayta einai ston strofalo kai oxi ston troxo an kai nomizw pos ta 2t exoun ligotera apo ayta pou les.

telos gnomi mou einai na min pareis kollimeno mixanaki an dn exeis vrei kapoion na tou to pouliseis gia kanoniko:p:p:p

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

για μενα το ηθελα,σκεπτομενος οτι θα ναι σαν καινουργιο στρωσιμο κτλ...αλλα για 500ε κυλινδροπιστονα μονο τα βλεπω πολλα γιατι ολο κ κατι αλλο θα θελει αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα 1802τ κολλημενο 200ε,ποσο θελει για ανακατασκευη ?

 

Ενα κυλινδροπιστονο 172 malossi στα 65mm εχει 350Ε.

Αλλα εχεις και αλλη λιση πιο οικονομικη να κανεις ρεκτιφιε τον μαμα κυλινδρο με 20-30 euro απο τα 67mm που ειναι στα 67,5 ή 68 και να βαλεις ενα κενουριο πιστενακι που εχει απο 50euro κινεζικο και αμα θες κατι καλο μπορης να βαλεις wisico με 140-150euro κια εγω αυτο φοαρω.

αρκει να μιην εχει αλλα προβλιματα οπως μπιελα η ρουλεμα στοφαλου εκει παμε αλλου. γιανα καταλαβεις τι ακριβος εχει πρεπει να το ανειξης και αμα δεν ξερεις παντο καλιτερα σε καπιον που ξερει και θα το καταλαβει αμεσος.

[SIGPIC][/SIGPIC] 68,5 wiseco και τα υπολειπα malossi.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα έφερε η αντιπροσωπία τα Runner και με πήραν τηλέφωνο να πάω να κάνουμε τα χαρτιά κτλ.Ωστόσο όταν πήγα εκεί είχαν φέρει και κάτι Derbi gp1 50CC..Παιδιά αυτό που έχω να πω είναι ότι αυτά είναι πιο ωραία μηχανάκια.Δεν έκανα τίποτα γιατί σκέφτομαι να πάρω το Derbi..Αλλωστε μόνο 200 γιούρο παραπάνω κάνει...Εσείς τι λέτε να κάνω ρε παίδες?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα έφερε η αντιπροσωπία τα Runner και με πήραν τηλέφωνο να πάω να κάνουμε τα χαρτιά κτλ.Ωστόσο όταν πήγα εκεί είχαν φέρει και κάτι Derbi gp1 50CC..Παιδιά αυτό που έχω να πω είναι ότι αυτά είναι πιο ωραία μηχανάκια.Δεν έκανα τίποτα γιατί σκέφτομαι να πάρω το Derbi..Αλλωστε μόνο 200 γιούρο παραπάνω κάνει...Εσείς τι λέτε να κάνω ρε παίδες?

 

parto me kleista matia..ALLA mn kaneis thn mlkia k pareis auto me ton imanta(einai ena runner me allo koustoumi k poio ftiniariko) pare auto me thn alusida k ton kinhthra sto kentro

 

ps re paidia strwnw to mixanaki k m ladwse mpouzi se 2 meres k m leei o mastoras oti prepei na to skizw ligo..?to ekane k sas auto?posa km to pigainate?

.
Link to comment
Share on other sites

parto me kleista matia..ALLA mn kaneis thn mlkia k pareis auto me ton imanta(einai ena runner me allo koustoumi k poio ftiniariko) pare auto me thn alusida k ton kinhthra sto kentro

 

ps re paidia strwnw to mixanaki k m ladwse mpouzi se 2 meres k m leei o mastoras oti prepei na to skizw ligo..?to ekane k sas auto?posa km to pigainate?

Δεν ηπαρχει προβλιμα σε ολα τα δυχρονα το κανει αυτο μαλον ο μασορας σου σου ανειξε λιγω παραπανω τιν αντλια λαδιου αλλα καλιτερα ετσι γιατι ειναι πιο ασφαλες ηδικα οταν το στρονεις ειναι πολη σημαντικο ποσο λαδη και ποσο μυγμα θα εχεις. αναλογα με το τι εκανες στο μηχανακι σου ειναι και το ποσο θα το στροσεις αμα αλαξες κυλινδροπιστονο καλο ειναι να το σρτοσεις καμια 200-250 χιλμ αλλα μετα τα 100 να δηνεις που καπου καμια ξερογκαζια και μετα μην το ανηξιες αμεσος τελικη κανε καμια 300-350 και μετα ανιξετω μια τελικη να κσεμπουκοσει αλλα μην το κρατισεις παρα πολλη ωρα. δεν θα παει με τιν μια οσο τελικη θα πιγενιε κανονικα η μεγηστι αποδοση θα ειναι 150-200χιλμ μετα το στροσιμο που θα εχει παρει τις ανοχες που χρειαζοντε.

[SIGPIC][/SIGPIC] 68,5 wiseco και τα υπολειπα malossi.
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παθει και εγω αυτο φιλε.Για να στρωθει σωστα τρωει λιγο παραπανω λαδι.Αλλα προσεξε και το αλλο κοιτα πριν καβαλησεις να εχει ζεσταθει λιγο το μηχανακι γιατι μπορει να στην κανει παλι αμα με εντελως κρυο φυγεις αμεσως.Εχει δικιο ο μαστορας σου.Πρεπει να το ανοιγεις που και που.Εμενα μου ειπε στο στρωσιμο το μονο που δεν πρεπει να κανω ειναι το γκαζι ανοιχτο για πολυ ωρα πχ 1 λεπτο συνεχομενα.Το πηγαινα οσο ηθελα και 100 και παραπανω και δεν ειχα ουτε εχω καποιο προβλημα.Αμα το ανοιξεις τερμα 10 δευτερα δεν θα παει και τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παθει και εγω αυτο φιλε.Για να στρωθει σωστα τρωει λιγο παραπανω λαδι.Αλλα προσεξε και το αλλο κοιτα πριν καβαλησεις να εχει ζεσταθει λιγο το μηχανακι γιατι μπορει να στην κανει παλι αμα με εντελως κρυο φυγεις αμεσως.Εχει δικιο ο μαστορας σου.Πρεπει να το ανοιγεις που και που.Εμενα μου ειπε στο στρωσιμο το μονο που δεν πρεπει να κανω ειναι το γκαζι ανοιχτο για πολυ ωρα πχ 1 λεπτο συνεχομενα.Το πηγαινα οσο ηθελα και 100 και παραπανω και δεν ειχα ουτε εχω καποιο προβλημα.Αμα το ανοιξεις τερμα 10 δευτερα δεν θα παει και τιποτα...

 

leo se ekana add sto msn na ta poume..

.
Link to comment
Share on other sites

Paidia na merikes pics apo to diko mou tis teleutees wre simbiwsis mazi tou :cry::cry:

 

http://www.bikepics.com/members/jimator/07runner/

 

Elpizw to RS 125 na me apozimiwsei :worry:

Deite to kai eseis

http://www.bikepics.com/pictures/1060316/

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Paidia na merikes pics apo to diko mou tis teleutees wre simbiwsis mazi tou :cry::cry:

 

http://www.bikepics.com/members/jimator/07runner/

 

Elpizw to RS 125 na me apozimiwsei :worry:

Deite to kai eseis

http://www.bikepics.com/pictures/1060316/

καλοταξιδο το νεο μοτορι :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αύριο μετά το σχολείο πάω να δω τι θα πάρω και ακόμα δεν έχω αποφασίσει.Πέιτε τίποτα να με βοηθήσετε γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αύριο μετά το σχολείο πάω να δω τι θα πάρω και ακόμα δεν έχω αποφασίσει.Πέιτε τίποτα να με βοηθήσετε γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...

Παρε Runner!!! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας αν η μπροστινη αναρτηση του καινουριου runner ειναι ιδια με αυτη του καινουριου nrg? σκεφτομαι να την αλλαξω αλλα για nrg δεν υπαρχει τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας αν η μπροστινη αναρτηση του καινουριου runner ειναι ιδια με αυτη του καινουριου nrg? σκεφτομαι να την αλλαξω αλλα για nrg δεν υπαρχει τιποτα.

και τι να βαλεις?? αλλωστε μια τετοια μετατροπη ειναι και αρκετα ακριβη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν ταιριαζει κουτι χωρις μετατροπες σκεφομουν κατι σε malossi η bitubo. Το κοστος δεν ειναι κατι που με απασχολει ιδιεταιρα
Link to comment
Share on other sites

Αν ταιριαζει κουτι χωρις μετατροπες σκεφομουν κατι σε malossi η bitubo. Το κοστος δεν ειναι κατι που με απασχολει ιδιεταιρα

"κουτι" δεν μπορει να μπει με τιποτα! εδω και τα αγωνιστικα εχουν ολοκληρο αλλαγμενο μπροστινο συστημα,με κοστος κοντα στο 1000ρικο και ισως και παραπανω.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oxi raver ennoei ta kitakia tis malossi i tis bitubo boukales brostines me 200 eurw++++

Nai file ta idia einai apo NRG kai Runner allwste to idio mixanaki einai stin ousia.Re file giati den kitas kati se motard i street 50ari?8a apoktiseis kaliteri empeiria

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Για τον ιδιο λογο που δεν πηρα και το runner. Το μηχανακι το εχω για τη δουλεια και ηθελα να εχει ισιο πατωμα για να το φορτωνω.
Link to comment
Share on other sites

Oxi raver ennoei ta kitakia tis malossi i tis bitubo boukales brostines me 200 eurw++++

Nai file ta idia einai apo NRG kai Runner allwste to idio mixanaki einai stin ousia.Re file giati den kitas kati se motard i street 50ari?8a apoktiseis kaliteri empeiria

μονο καλαμια θα εννοεις!!

εγω οταν ειχα τρακαρει..και τα μπροστα ειχαν στραβωσει..ειχα ρωτησει και κατω απο 250 χιλιαρικα δεν εβρισκα.αλλα τοτε επαιζε το παλιο συστημα.

http://www.imageshack.gr/thumbs/mwyz2aljh4nk1emytyzw.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...