Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω αλλαξα μπαταρια και μου εβαλαν μπαταρια με Gel οχι υγρα ,στα 25€.

Αμα το καλυμμα της σελας κοστιζει τοσο λιγο να αλλαξω και εγω γιατι οχι μονο εχει σαπισει, γλιστραει και πολυ και πανω στο φρεναρισμα πεφτω στο τιμονι :!: :cool:

ρε παιδια εγώ το εχω το μηχανακι 5μιση χρόνια και δεν εχω αλλάξει ακομη μπαταρία ούτε εχει φθαρει το καθησμα. Θα μου πείτε ειναι και ποσα χμ εχει κανει. 20.000 εχω εγώ. Αλήθεια εσεις ποσα χιλιομετρα εχετε κανει με το gillera σας?

 

Pantso: Σε ειδα σημερα κατα τις 7 στο φανάρι στη Βενιζελου-Μαρινόπουλο με εναν φιλο σου.εγω ειμουν με ενα μπλε αστρα στο φανάρι μπροστα απο τα seven αν τυχών ειδες. Πολύ ομορφιά ρε συ το μηχανάκι!Μπράβο σου. Δεν σε ειδα να το ανογεις αρκετα ομως.Στρώνεις τιποτα?

Επεισης την πινακιδα εκει που την εχεις χαλαει το απολυτο μαυρο του ''κολου'' (:lol: ) σου. Ετσι κι αλλιως ειτε την εχεις εκει(δεν φενεται) ειτε δεν εχεις καθολου το ιδιο προστημο θα φας. Εγω δεν εχω φορεσει ποτε στη ζωη μου πινακιδα,μια ζωη την εχω κατω απο τη σελα. Με γραψαν 4 φορες με τον παλιο ΚΟΚ (33ευρω αφου την ειχα μαζι μου και οχι οτι δεν ειχα γενικα πινακιδα) και αλλες 5-6 με ρωτησαν που είναι. τους την εδειξα καιι τους ειπα οτι ξεκολησε τωρα στο δρόμο και με αφησαν. Τώρα με το νεο ΚΟΚ ειναι 300ευρω (150 σε 10 μέρες) αν δεν φενεται καλά.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει και για μηχανακια τετοια μπαταρια, ουτε εγω το ηξερα μεχρι που μου την προτειναν και την εβαλα....
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο! θα την εχω στα υποψην μου! το θετικο ομως πιο ειναι? τι πλεονεκτηματα εχει? :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγώ το εχω το μηχανακι 5μιση χρόνια και δεν εχω αλλάξει ακομη μπαταρία ούτε εχει φθαρει το καθησμα. Θα μου πείτε ειναι και ποσα χμ εχει κανει. 20.000 εχω εγώ. Αλήθεια εσεις ποσα χιλιομετρα εχετε κανει με το gillera σας?

 

Pantso: Σε ειδα σημερα κατα τις 7 στο φανάρι στη Βενιζελου-Μαρινόπουλο με εναν φιλο σου.εγω ειμουν με ενα μπλε αστρα στο φανάρι μπροστα απο τα seven αν τυχών ειδες. Πολύ ομορφιά ρε συ το μηχανάκι!Μπράβο σου. Δεν σε ειδα να το ανογεις αρκετα ομως.Στρώνεις τιποτα?

Επεισης την πινακιδα εκει που την εχεις χαλαει το απολυτο μαυρο του ''κολου'' (:lol: ) σου. Ετσι κι αλλιως ειτε την εχεις εκει(δεν φενεται) ειτε δεν εχεις καθολου το ιδιο προστημο θα φας. Εγω δεν εχω φορεσει ποτε στη ζωη μου πινακιδα,μια ζωη την εχω κατω απο τη σελα. Με γραψαν 4 φορες με τον παλιο ΚΟΚ (33ευρω αφου την ειχα μαζι μου και οχι οτι δεν ειχα γενικα πινακιδα) και αλλες 5-6 με ρωτησαν που είναι. τους την εδειξα καιι τους ειπα οτι ξεκολησε τωρα στο δρόμο και με αφησαν. Τώρα με το νεο ΚΟΚ ειναι 300ευρω (150 σε 10 μέρες) αν δεν φενεται καλά.:wacko:

 

Ναι εκεινη τη στιγμή πηγαίναμε να βγάλουμε ενα nrg σαν το δικό μου απο μέσα.Τον σταμάτησαν και δεν είχε δίπλωμα και το πήραν μέσα.Και επειδή εγώ έχω πήγα να το βγάλω.Όταν έχω 2πλό άτομο ποτέ δεν τρέχω.Δεν στρώνω τπτ απλώς οταν κουβαλάω άλλον δεν κανω βλακείες.Οσον αφορά για την πινακίδα,το κυκλοφορούσα 2 μήνες χωρίς,αλλα με σταμάτησαν και μου είπαν να βάλω γιατί αν με ξανα έβλεπαν χωρις πινακίδα θα με έγραφαν:p

Link to comment
Share on other sites

paidia emena den fotizoun kala ta fota..exw allaxei omw sfanari me aftermarket.Lete na ftaiei to fanari i 8elei alagma kamia bataria?Oi lampes mipws?Kai enan 8orivo san na exei skoupidakia stin exatmisi.Lete na 8elei kapsimo gt dn tn eixa kapsei otan tn evala.

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Μανίσιος Κύλινδρος/Πιστόνι [Απλώς ένα ρεκτιφιέ εχω κάνει (52mm)]

 

Carb : Dellorto 17.5 zigleromeno

Reed: Malossi Mhr (gwnia 45 moirwn)

Multivar : 2000 Malossi Mhr (5.7)

Speed Bottle : Malossi

Εξάτμιση : Malossi

Ιμάντας :Kevlar Malossi

Ελατήριο Ασπρο :Malossi

 

Top Speed : 108 Km/h (στα 250 m)

 

Αυτά:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες Pantso, η εξάτμιση 80άρα ή 50άρα ειναι? Με το ασπρο ελατήριο δεν ξεκιναει λιγο πιο αργά? Ειναι αυτο που ηταν μεσα στο κιτ του μουλτιβαρ ε? Ρωτάω γιατι αν ξεκινάει καλά το μηχανάκι σου γιατι δεν σκεφτεσαι για γρανάζια τελικής? Θα κερδισεις αρκετα χιλιομετρα.

Το speed bottle (ή επιταχυντης-φουσκα οπως το ξερω εγω:p ) στ αληθεια δεν κανει τιποτα φιλε μου...:) Το είχα στο μηχανακι μου. Το μηχανακι το φτιαχνεις μόνος σου ή το πας σε μαστορα? Αν ναι σε ποιόν?

Link to comment
Share on other sites

80ara einai tin foraw kai egw..

Kai exw dei an lene oti i technigas kai i gianneli reverse einai idies paroti ta 100-120 ligotera euro p exoun.Auto einai PSEMA.Rwtiste kai tn pantso pou to exei 50ari ti diafora exei dei.To teliko mono exei 90 euro...

Mia alli aporia..Twra me 7,2 bilies exw 120 teliki(konter panta) an balw 6,1 i 6,5 poso 8a pesi i teliki lete?An balw makritera granazia 8a xasw poli epitaxinsi?Posi teliki peripou 8a kerdisw..Na pros8esw oti akomi dn exw balei reed kai strofalo ta opia 8a valw lian sintomos..

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Είναι 80αρα...Όχι καλα ξεκινάει γιατι εχω βάλει πιο ελαφριά βαρελάκια...

 

Το ξέρω οτι δεν κάνει τπτ εκείνη η βλακεία

 

Μόνος μου το κάνω

Link to comment
Share on other sites

jimator: Αν και δεν μπορω να σου πω με σιγουρια,μιας και αυτα τα πράγματα δεν ρυθμίζονται απο απόσταση, αν βαλεις μπίλιες απο 7.2 σε 6.1 θα αργει πάρα πολυ να ανοίξει απο τα 40 μεχρι τα 70-80. Δηλαδή θα κάνει ενα μπάμ στη εκκίνηση,θα πεταγεσαι 10 μετρα μπροστα και μετα θα κανει μια μερα για να ανοιξει... Σιγουρα θα χάσεις και 5-10χμ τελικη.

Για την εξάτμιση τώρα, πιστευω οτι ειμαι απο τους πρώτους που το ελεγαν στο φορουμ οτι δεν συγκρινεται η malossi με καμια αλλη εξάτμιση και οτι προτιμω να δωσω 150ευρω παραπάνω απο μια technigaz(αν και αυτη φοραω...:lol: ) για μια malossi!!!(αν και για να λεμε τα πραγματα με το όνομα τους η technigaz που κανει 150 ευρω λιγοτερα ειναι η 50άρα-αυτή που φοράω. Η 80άρα κανει 240 περιπου αν θυμαμαι καλα.)

Pantso: Βάλε γραναζια τελικης λοιπον και πας για 120χμ τελικη.Επεισης δοκιμασε και το μπουζί της malossi.Σε ελαφρα πειραγμενο μηχανακι (κατι σαν τα δικα μας) δινει +5-8 πραγματικα χιλιομετρα τελικης. (ειναι λιγο ακριβο βεβαια (33ευρω) αλλα κάνει δουλια.)

Link to comment
Share on other sites

auto to kanei kai twra jimara!ta 60 ta paei mpam mpam alla mexri ta 90 zorizete kai meta paei kala mexri ta 120.Egw me graanazia telikis 8a xasw epitaxinsi?teliki poso les na parw?to bouzi 8a m dwsei k mena kana xiliometro i tsamba o kopos?Pia i gnwmi sou gia tn kundo?Brika ena strofalo eukairia kia skeftome na tn parw alla exw kapious endiasmous..

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

α....ε τοτε θελεις ελαφρυτερες. οντως;) Ειναι το κλασικο ''κρεμασμα'' που λεμε οτι κανει το μηχανακι οταν υπαρχει ελειψη ροπής σε καποιο φασμα χιλιομετρων. Αρα λοιπον εχουμε και λέμε! Αν σκεφτεσαι να βαλεις γρανάζια τελικης θα βαλεις πρώτα αυτά κ υστερα θα αλάξεις τις μπίλιες γιατι αν κανεις το ανάποδο θα θελουν 2 φορες αλαγμα οι μπίλιες.εφοσον ειναι 80άρι δεν εχει προβλημα με υποδυναμη άρα δεν θα χασεις απο εκκίνηση. Για τον στροφαλο που λες χωρις μπιελα ειναι ή ξεχασες να το γράψεις? Σ αυτον τον τομέα και παλι ξεχωριζουν φυσικα malossi-Polini. Ασε τα kundo....

το μπουζι θα σου δωσει σιγουρα οφελος. Σκεψου οτι ειναι σαν να βαζεις μια ''μίνι'' ηλεκτρονικη αφου το μπουζι που θα βαλεις θα δινει περισοτερο ρευμα χωρις τον κινδυνο της malossi ηλεκτρονικης ομως. Σιγουρα θα εχει διαφορα με μπουζι.

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσω και εγω τις δικες μου εκδοχες για ολα τα ζητηματα ανεξαρτητως απο ποιον αναφερθηκε...

 

1) Το μηχανακια μπορει να παισει 120 τελικη και χωρις γραναζι.Το λεω γιατι το εχω κανει (επισης χωρις malossi εξατμιση τοτε).

Αν καποιος βαλει γραναζι τοτε θελει αρκετο παιχνιδι με τις μπιλιες και μαλλον μεγαλο καρμπ. (21) αλλιως θα πασχιζει να ξεκινησει...Αυτα στην καλυτερη περιπτωση.Υπαρχει και η αλλη περιπτωσει να μην γινεται σωστη κατανομη της ροπης, οπως εχει συμβει και σε εμενα, οπου μεχρι τα 10-15χλμ το μηχανακι μπερδευεται γιατι λογω μακριου σασμαν δυσκολευεται να αποσυμπλεξει, αλλα μετα τα 20 τα δινει ολα.Αυτο δοκιμαζουμε να το διορθωσουμε με την προσθηκη του οδηγου ροπης της malossi και βαζοντας επισης το πρασινο η το μωβ ελατηριο στο βαριατορ.Μετα ή δουλευει ενταξει ή ειναι απαραιτητη η αντικατασταση του Fly με τον Delta...

 

Οποτε αμα μιλαμε για τελικες μαζι με γραναζι τοτε προκειται για ταχυτητες ανω των 120 και οχι προς τα 120.

 

2)Για τα φωτα που δεν αναβουν δυνατα επειδη εχεις αλλαξει φαναρι δεν πιστευω δυστυχως να ειναι οι λαμπες, μακαρι να ειναι η μπαταρια που λες αν και δεν νομιζω, αλλιως μαλλον θελουν αλλαγη τα πηνεια το οποιο ειναι κατι που κοστιζει ομως γυρω στα 150 ευρω.

 

Το μπουζι για 33 ευρω ειναι πολυ ακριβο.Εγω το παιρνω με 19 διαφορα δεν ειδα να πω την αληθεια απλα επειδη ειναι ιριδιου δεν μπουκωνει ευκολα.Επισης ειχα διαβασει οτι ισως να προσφερει καλυτερη επιταχυνση και οχι τελικη.

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσω και εγω τις δικες μου εκδοχες για ολα τα ζητηματα ανεξαρτητως απο ποιον αναφερθηκε...

 

1) Το μηχανακια μπορει να παισει 120 τελικη και χωρις γραναζι.Το λεω γιατι το εχω κανει (επισης χωρις malossi εξατμιση τοτε).

Αν καποιος βαλει γραναζι τοτε θελει αρκετο παιχνιδι με τις μπιλιες και μαλλον μεγαλο καρμπ. (21) αλλιως θα πασχιζει να ξεκινησει...Αυτα στην καλυτερη περιπτωση.Υπαρχει και η αλλη περιπτωσει να μην γινεται σωστη κατανομη της ροπης, οπως εχει συμβει και σε εμενα, οπου μεχρι τα 10-15χλμ το μηχανακι μπερδευεται γιατι λογω μακριου σασμαν δυσκολευεται να αποσυμπλεξει, αλλα μετα τα 20 τα δινει ολα.Αυτο δοκιμαζουμε να το διορθωσουμε με την προσθηκη του οδηγου ροπης της malossi και βαζοντας επισης το πρασινο η το μωβ ελατηριο στο βαριατορ.Μετα ή δουλευει ενταξει ή ειναι απαραιτητη η αντικατασταση του Fly με τον Delta...

 

Οποτε αμα μιλαμε για τελικες μαζι με γραναζι τοτε προκειται για ταχυτητες ανω των 120 και οχι προς τα 120.

 

2)Για τα φωτα που δεν αναβουν δυνατα επειδη εχεις αλλαξει φαναρι δεν πιστευω δυστυχως να ειναι οι λαμπες, μακαρι να ειναι η μπαταρια που λες αν και δεν νομιζω, αλλιως μαλλον θελουν αλλαγη τα πηνεια το οποιο ειναι κατι που κοστιζει ομως γυρω στα 150 ευρω.

 

Το μπουζι για 33 ευρω ειναι πολυ ακριβο.Εγω το παιρνω με 19 διαφορα δεν ειδα να πω την αληθεια απλα επειδη ειναι ιριδιου δεν μπουκωνει ευκολα.Επισης ειχα διαβασει οτι ισως να προσφερει καλυτερη επιταχυνση και οχι τελικη.

 

1) --> οντως ετσι ειναι. στην περιπτωση του jimator και κυλινδροπιστονο φοραει και 21καρμπ εχει, γι αυτο το ειπα.

Για το μπουζι μιλαω απο προσοπικη εμπειρια.μου εδωσε +5-6 χιλιομετρα

Link to comment
Share on other sites

Skeftome gia ton kundo strofalobiela mias kai tn brika 170 euro i opi einai racing(elafrotero krama,mporei na strofarei ews 16k strofes ktl)o antistoixos malossi exei polla lefta pou skeftome na ta dww gia granazia ilektroniki i kati tetio.O malossi strofalos me ta 200 euro einai sxedon idios me tn mama kai o antistoixos se auton kundo exei 140 euro nomizw.Exw akousei kala logia gia tn kundo giauto 8a tn empistef8w mallon.Esi xereis tpt gia tn kundo?an exeis msn kane me add na deis gia pion strofalo milaw.

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

80ara einai tin foraw kai egw..

Kai exw dei an lene oti i technigas kai i gianneli reverse einai idies paroti ta 100-120 ligotera euro p exoun.Auto einai PSEMA.Rwtiste kai tn pantso pou to exei 50ari ti diafora exei dei.To teliko mono exei 90 euro...

 

loipon epeidh gia thn giannelli reverse oti einai idies egw to elega pare des tin malossi tin dikh sou kai thn giannelli tin dikh m kai pes an vlepeis orates diafores sthn kataskeuh ths e3atmishs kai meta vres an mporeis na dokimaseis na deis oti dn 8a deis diafores kai an deis 8a einai midamines..kai 3analew me thn reverse,oute thn shot,oute thn extra oute kamia allh..

kai kati allo se apodosh paizei analoga kai me to setup apo to ka8e mixanaki na einai kai kaluterh apo thn sugkekrimenh malossi h reverse gt exei teliko eleu8eras

.
Link to comment
Share on other sites

i reverse me ti malossi forane to idio teliko? Giati se mia eksatmisi ola paizoun rolo. apo ton laimo mexri to teliko. Den nomizo na plironeis mono to onoma malossi. Alloste an itan idies oloi tha evazan reverse ki oxi malossi;)
Link to comment
Share on other sites

Τα γρανάζια τελικής πόσο έχουν?

 

To πρωτευον που εβαλα εγω εκανε 70 ευρω ,το δευτερευον δεν θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

loipon epeidh gia thn giannelli reverse oti einai idies egw to elega pare des tin malossi tin dikh sou kai thn giannelli tin dikh m kai pes an vlepeis orates diafores sthn kataskeuh ths e3atmishs kai meta vres an mporeis na dokimaseis na deis oti dn 8a deis diafores kai an deis 8a einai midamines..kai 3analew me thn reverse,oute thn shot,oute thn extra oute kamia allh..

kai kati allo se apodosh paizei analoga kai me to setup apo to ka8e mixanaki na einai kai kaluterh apo thn sugkekrimenh malossi h reverse gt exei teliko eleu8eras

 

Λοιπόν φίλε μου επειδή εγώ είχα την εξάτμιση Gianelli Extra δεν έκανε και τπτ ιδιέτερο...Σκεφτόμουν να πάω στην Gianelli Reverse..Απο ένα φιλαράκι την έβγαλα απο το δικό του και την έβαλα για μια εβδομάδα.Μπορώ να σου πώ οτι είδα πολύ μικρή διαφορά.

Οταν όμως έβαλα την συγκεκριμένη Μalossi...τι να πώ για τις παραπάνω επιδόσεις...η εξάτμιση μιλάει απο μόνη της...Καμία σχέση η Reverse με την Malossi...Απο που να αρχίσω?απο την πιο πολύ ιπποδύναμη?Απο την πιο γρήγορη τελική?Απο το σπινάρισμα της ρόδας? Και αυτό στο λέω εκ πείρας και που την δοκίμασα...

Και κάτι άλλο...H συγκεκριμένη Malossi εξάτμιση δίνει 10.2 άλογα :D

Αντίθετα με την Reverse που έδινε 7.5;)

Link to comment
Share on other sites

i reverse me ti malossi forane to idio teliko? Giati se mia eksatmisi ola paizoun rolo. apo ton laimo mexri to teliko. Den nomizo na plironeis mono to onoma malossi. Alloste an itan idies oloi tha evazan reverse ki oxi malossi;)

 

vsk 8a sou pw ti 3erw egw kai ti exw dei

thn malossi auth thn exei kolhtos me full malossi sxedon kai dn einai idiaitera euxaristimenos kai eixe dei thn dikh m kai skeftotan thn agora idias

ths exw dei kai ths 2 dipla dipla kai einai idies kai stis kollhseis kai sto paxos kai se ola..

twra oson afora to teliko 3erw oti h giannelli prepei na einai poio eleu8eras kai oti exei teliko carbon...pantws sth fouska egw dn entwpisa diafora...twra gia ena teliko ti skata posh diafora 8a exei asxeto pou me giannelli paizei kai an paei kalutera...

twra gia to oti dn forane polloi thn reverse egw 3erw na pw oti olh pane sto sigouro onoma ths malossi kai to kuros tou onomatos opws episeis oloi upotimoun tis giannelli mono kai mono apo autes tis a8lies pou kukloforoune...

afou egw molis tous elega olous oti parhgkhla gianelli mou elegan th mlkia piga kai ekana kai tetoies forane ta typhoon alla molis eidan th diafora oloi koitane me aporia.

.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...