Jump to content

H ώρα της Γης 26 Μαρτίου 2011


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις τρείς μέρες απομένουν μέχρι την Ώρα της Γης 2011. Μόλις τρείς μέρες μέχρι να δοθεί το σύνθημα για να ξεπεράσουμε τη μία ώρα, να ξεπεράσουμε τον ίδιο μας τον εαυτό. Ήδη περισσότεροι από το 1/3 των δήμων της χώρας έχουν δηλώσει τη συμμετοχή τους, ενώ 11.000 και πλέον πολίτες έχουν δεσμευτεί, μέσα από την ιστοσελίδα wwf.gr/earthhour.

 

Σχεδόν 72 ώρες μας χωρίζουν από το Σάββατο στις 20:30 μ. μ., όταν χιλιάδες πολίτες σε ολόκληρη την Ελλάδα θα σβήσουν τα φώτα τους, αποδεικνύοντας ότι η Ώρα της Γης 2011 είναι ακόμη μια αφορμή για δράση και αφύπνιση.

 

Μια αφορμή που μπορεί να λειτουργήσει προς όφελος του πλανήτη μας με ακόμη πιο δυναμικό τρόπο, αμέσως μετά την Ώρα της Γης. Το Σάββατο, στις 21:31 μ. μ., ο αγώνας ενάντια στην κλιματική αλλαγή θα συνεχιστεί με πιο εντατικούς ρυθμούς. Άλλωστε, φέτος η Ώρα της Γης μας καλεί να δεσμευτούμε για μια τουλάχιστον δράση εξοικονόμησης που θα εφαρμόσουμε για ολόκληρο τον χρόνο και όχι μόνο για εξήντα λεπτά.

 

Θέλεις, λοιπόν, κι εσύ να συμμετέχεις στην αντιμετώπιση της μεγαλύτερης απειλής που αντιμετώπισε ποτέ ο πλανήτης; Τα βήματα είναι απλά: εγγράψου στο wwf.gr/earthhour, δώσε τη δική σου δέσμευση, παρότρυνε τους φίλους σου να κάνουν το ίδιο και κυρίως... σβήσε τα φώτα, το Σάββατο 26 Μαρτίου στις 20.30!

 

http://www.wwf.gr/

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εναντίον των "ημερών" (γυναίκας, πατέρα, μάνας κ.λ.π. ) των "ωρών" (για το περιβάλλον, τη μέρα, τη νύχτα, τη καρέτα καρέτα κ.λ.π. ) διότι θεωρώ ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνεις με διάρκεια διαφορετικά μη τα κάνεις καθόλου, γιατί είναι φαρισαϊσμός ολκής και τίποτα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

αν οχι με διαρκεια, εστω σε τακτα χρονικα διαστηματα.

μπορει να βγει κατι καλο απο αυτην την κινηση, αλλα θα προτιμουσα να γινεται πιο συχνα, αυθορμητα απο το καθενα

Link to comment
Share on other sites

Με διάρκεια εννοώ στη καθημερινότητά του καθενός.

Ποιος είναι πιο σωστός π.χ.. Αυτός που θα σβήσει το φως μια ώρα και θα το διατυμπανίσει σε φίλους και γνωστούς. Αλλά μετά θα πάρει το αυτοκίνητό του για να πάει 300 μέτρα πιο κάτω, γιατί βαριέται να περπατήσει, θα διπλοπαρκάρει μπροστά στο βίντεο κλαμπ, εμποδίζοντας τη κίνηση άρα αυξάνοντας τους ρύπους των άλλων οχημάτων, για να πάρει ταινία και όλη αυτή την ώρα στο σπίτι του θα έχει αφήσει αναμμένα φώτα και τηλεόραση;

Ή αυτός που δε θα σβήσει το φως για μια ώρα αλλά στο σύνολο της συμπεριφοράς του δε κάνει τις ηλιθιότητες του πρώτου;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κ εγώ... δηλαδή τώρα που βλέπω τηλεόραση με κλειστό το φως δεν είναι οικονομία...? Δεν κάνω καλό στο περιβάλλον..? Άλλωστε υπολογίζει κανείς πόσο πιο δύσκολο θα είναι για την δεη το να ζητήσουν όλοι ρεύμα στις 21.30 ταυτόχρονα...?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

οι οικολογικες συνηθειες φαινονται απο την καθημερινοτητα οπως ειπατε... το να αλλαξεις τις λαμπες με οικολογικες, να βγαζεις τους φορτιστες απο την πριζα, να μην αφηνεις το νερο να τρεχει στο ξυρισμα/βουρτσισμα δοντιων... μια ωρα τι θα κανει ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ακουω εδω και 2 χρονια νομιζω, "η ωρα της γης","σβηνουμε τα φωτα" κτλ

την πρψτη φορα που εγινε αυτο θυμαμαι ειχε συμμετοχη.τοσο που εβγαινε ενας γειτονας στο πατρικο μου και φωναζε "σβηστε τα φωτα ρεεεεεεεε ειναι η ωρα του πλανητη"

απο εκει και περα ξερω πως εγιναν καμποσες "ωρες της γης"

ωστοσο δεν ειδα την ιδια ενεργη συμμετοχη απο ολους.

μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως κερδισαμε με τοσες ωρες της γης, περα απο καποια θρεντ σε φορουμς και κουβεντες σε παρεες τυπου "εσβησα μαζι με αλλους τα φωτα για μια ωρα και ο πλανητης εχει σωθει κατα 0.000000000000000000001%(και λιγο λεω) απο οσο αν δε το εσβηνα"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η οικολογία δεν είναι μια διαδικασία.. Είναι στάση ζωής.. Το ότι θα σβήσει ταυτόχρονα τα φώτα κλπ ένα κάποιο ποσοστό από μας, μακροπρόθεσμα δεν έχει μεγάλη σημασία.. Ίσως και καθόλου..

 

Είναι πολύ υποκρισία να κάνουμε μια τέτοια κίνηση γιατί είναι κάτι συλλογικό..

 

Αν δεν ευαισθητοποιηθούμε όλοι μας και κάνουμε την οικολογία μέρος της ζωής μας δεν γίνεται τίποτα, όσες "μέρες της Γης" και να βγουν..

 

Τέλος πάντων, εγώ δεν ξέρω αν θα τα σβήσω τα φώτα σήμερα.. Φροντίζω να τα σβήνω όλη τη χρονιά, όσο μπορώ πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν "σβησει" ο ανθρωπος θα σωθει ο πλανητης

 

συμφωνω απολυτα... το πιο αγριο και αιμοβορο ζωο, το μονο που σκοτωνει για την πλακα του και το μονο που σκοτωνεται καθε μερα με το ιδιο του το ειδος !

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει οι περισσοτεροι σας να καταδικάζεται τις συμβολικές μέρες. Αλλα ισως δεν ειναι και τόσο συμβολικές.

Στο χτύπημα τις 11 Σεπτεμβρίου καθηλώθηκαν σχεδών όλα τα αεροπλάνα παγκοσμιως, μειώθηκε η θερμοκρασία της γης μερικούς βαθμούς. (αποτι ακουσα).

Το ιδιο και οταν κλείνουν τα φώτα. Ενας συγγενής μου που δούλευε σε σταθμο παραγωγής ενέργειας μουπε οτι οταν κλεινουν τα φώτα, πέφτει ο ρυθμός που δουλευουν οι γεννήτριες και ο θόρυβος.

Σαν μια ώρα σιγής ένα πραμα, για να σκεφτουμε δυο τρια πραγματα που η ρουτίνα μπορει να μην μας αφήνει.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Μπορει οι περισσοτεροι σας να καταδικάζεται τις συμβολικές μέρες. Αλλα ισως δεν ειναι και τόσο συμβολικές.

Στο χτύπημα τις 11 Σεπτεμβρίου καθηλώθηκαν σχεδών όλα τα αεροπλάνα παγκοσμιως, μειώθηκε η θερμοκρασία της γης μερικούς βαθμούς. (αποτι ακουσα).

Το ιδιο και οταν κλείνουν τα φώτα. Ενας συγγενής μου που δούλευε σε σταθμο παραγωγής ενέργειας μουπε οτι οταν κλεινουν τα φώτα, πέφτει ο ρυθμός που δουλευουν οι γεννήτριες και ο θόρυβος.

Σαν μια ώρα σιγής ένα πραμα, για να σκεφτουμε δυο τρια πραγματα που η ρουτίνα μπορει να μην μας αφήνει.

 

Μα τί αποτέλεσμα μπορεί να έχει Μία ώρα όταν οι περισσότεροι από μας δεν νοιάζονται για την ενέργεια που καίνε Κάθε Μέρα?

 

Ναι, δε λέω.. Μπορεί να είναι καλό να γίνει αυτό το βήμα.. Αλλά να θυμόμαστε ότι Κάθε ώρα είναι η ώρα της Γης, και όχι αυτή που θα συντονιστούν μερικοί για λίγα λεπτά..

Link to comment
Share on other sites

Μα τί αποτέλεσμα μπορεί να έχει Μία ώρα όταν οι περισσότεροι από μας δεν νοιάζονται για την ενέργεια που καίνε Κάθε Μέρα?

 

Ναι, δε λέω.. Μπορεί να είναι καλό να γίνει αυτό το βήμα.. Αλλά να θυμόμαστε ότι Κάθε ώρα είναι η ώρα της Γης, και όχι αυτή που θα συντονιστούν μερικοί για λίγα λεπτά..

 

 

Ολοι εδω συμφωνούμε απλα κολλάμε στις λεπτομέρειες. Έμενα πάντως μαρέσει να μαζευτώ και σε ένα απο τα πάρτυ που κάνουν τετοια μέρα και ολα ειναι πισσα σκοτάδι.:devil::ninja:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

λιγο με νοιάζει αν θα κλείσουν τα φώτα αν θα κατεβασουν τους διακοπτες....εγω δεν κλεινω τιποτα ενοειτε και δεν παίρνω μερος σε καραγκιοζιλικια...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

λιγο με νοιάζει αν θα κλείσουν τα φώτα αν θα κατεβασουν τους διακοπτες....εγω δεν κλεινω τιποτα ενοειτε και δεν παίρνω μερος σε καραγκιοζιλικια...

 

Κανένα προβλημα φυσικά, αλλοι θεωρούν καργκιοζιλικια αυτά και άλλοι θεωρούν καραγκιοζιλίκια αλλα. Οπως τους μπάφους για παράδειγμα

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ξεκολληστε.H ωρα της γης δεν γινεται για να σωθει η γη.Εννοειται οτι ο πλανητης δεν σωζεται με 1 ωρα αποχης απο την καταναλωση του ρευματος.Η κινηση αυτη ειναι απλως συμβολικη.Εχει καθιερωθει απο την greenpiece να γινεται καθε χρονο το τελευταιο Σαββατο του μαρτιου.Οσοι συμμετεχουν το κανουν απλως για να δειξουν οτι ενδιαφερονται για τον πλανητη.Δεν ειναι ουτε καραγκιοζιλικια,ουτε εχει καποιον κερδοσκοπικο στοχο.Ειναι κατι σαν γιορτη για το περιβαλλον και κατι ευκολο που ολοι μπορουν να κανουν.Ολοι μπορουν να αφιερωσουν συμβολικα 1 ωρα για το περιβαλλον.Αρκει να το θελουν. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Κανένα προβλημα φυσικά, αλλοι θεωρούν καργκιοζιλικια αυτά και άλλοι θεωρούν καραγκιοζιλίκια αλλα. Οπως τους μπάφους για παράδειγμα

 

εγώ μπορώ να σου επιχειρηματολογήσω τα καραγκιοζιλίκια...εσυ μπορεις για τους μπαφους?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

εγώ μπορώ να σου επιχειρηματολογήσω τα καραγκιοζιλίκια...εσυ μπορεις για τους μπαφους?

 

Για πες? Ο καθένας οπως ειπαμε κάνει οτι καραγκιοζιλίκια θέλει αρκει να μην ενοχλει τους άλλους. Αμα γουστάρω εγω να "υποκρινομαι" οπως λενε πολλοι, και να κλεινω τα φώτα για να παίζω κρυφτό δικαιωμα μου. Το ιδιο και οσοι θέλουν να πινουν μπάφους και να σκάνε 50 ευρώ καιγοντας τα εγκεφαλικα τους κύτταρα πάλι μαγκια τους. τα λεφτά παλι το χώμα θα τα φάει.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά και χωρίς να θέλω να σας προκαλέσω, είστε εκτός θέματος. :)

Το θέμα είναι ενδιαφέρον με απόψεις τυπικά διαφορετικές αλλά επί της ουσίας στοχεύουν στο ίδιο. Να προστατευθεί, όσο είναι εφικτό, ο πλανήτης.

Link to comment
Share on other sites

Για πες? Ο καθένας οπως ειπαμε κάνει οτι καραγκιοζιλίκια θέλει αρκει να μην ενοχλει τους άλλους. Αμα γουστάρω εγω να "υποκρινομαι" οπως λενε πολλοι, και να κλεινω τα φώτα για να παίζω κρυφτό δικαιωμα μου. Το ιδιο και οσοι θέλουν να πινουν μπάφους και να σκάνε 50 ευρώ καιγοντας τα εγκεφαλικα τους κύτταρα πάλι μαγκια τους. τα λεφτά παλι το χώμα θα τα φάει.

 

το να κλεισω τα φωτα θα γινει κατι???? θα σωθει ο πλανητης?? δεν νομιζω...θα τα κλεισουμε θα πουμε οτι καναμε κατι και μετα θα κατσουμε να δουμε τις φωτογραφιες απο τους δορυφορους...ουαουυυυ...

ειναι απλα μια συμβολικη μερα τιποτα παραπανω...οπως ειναι η μερα του αγιου βαλεντινου η μερα του υπνου της ποίησης και η μερα του αντρα....να χαμε να λεγαμε δλδ....οσο για τα εγκεφαλικα κύτταρα...το κινητο και το φεισμπουκ περισσοτερα κυτταρα σου καιει και σε κανει ζομπι σε σχεση με το ''χαραλαμπη''...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τόσο μεγάλη υποκρισία , που θα ανάψω όλα τα φώτα αύριο την ώρα της γής .

Υποκριτής δεν γίνομαι ,ούτε οικοχόνδριος , Οικολογος είμαι στην καθημερινότητα μου

Link to comment
Share on other sites

Eγώ εξακολουθώ να μην μπορώ ν α καταλάβω ποια η χρησιμότητα με το να κλείσουμε όλα τα φώτα αύριο.........και γιατί δηλαδή να μην προσπαθούμε 364 ημέρες τον χρόνο να κάνουμε κάι (οτιδήποτε) για το περιβάλλον, αλλά να το θυμόμαστε μόνο στις 26 Μαρτίου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...