Jump to content

Αντέχουν οι τηλεπικοινωνιακές υποδομές μας σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης;


energetic
 Κοινοποίηση

Μπορούν να ανταπεξέλθουν οι τηλεπικοινωνίες στη χώρα μας σε έκτακτη ανάγκη;  

382 members have voted

  1. 1. Μπορούν να ανταπεξέλθουν οι τηλεπικοινωνίες στη χώρα μας σε έκτακτη ανάγκη;



Recommended Posts

Πριν 2.5 χρονια στο σεισμο της αχαιας, που δεν ηταν και τιποτα τρομερο, κατερευσαν τα παντα.. δεν μπορουσε κανεισ να επικοινωνισει για 2 ωρες τουλαχιστον... προσπαθουσες να καλεσεις και εβγαζες γραμμη μετα τισ 10 προσπαθειες και αν.. Μιλαω για κινητα.. σταθερα δνε ξερω τι παιχτικε.. αλλα, οπως και να εχει αμα γινει τετοια καταστροφη, τι να το κανεις το σταθερο αμα εχει πεσει το σπιτι σου! :lol::lol:

Ούτε τα σταθερά λειτουργούσαν. Προσπαθούσα να επικοινωνήσω με τους γονείς μου (μέσα στην Πάτρα) αλλά τίποτα ούτε κινητά ούτε σταθερά. Φυσικά φανταστείτε τι έγινε στην ευρύτερη περιοχή της Αχαΐας και σε κάποια χώρια που ήταν πιο κοντά στο επίκεντρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν σε περίπτωση ανάγκης γίνει σωστή χρήση των δικτύων τότε πιστεύω πως δεν θα καταρεύσουν τελείως οι τηλεπικοινωνίες μας

 

Τι εννοείς «σωστή χρήση»; Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης δεν κάνεις σωστή χρήση. Κάνεις πανικόβλητη χρήση. Δηλαδή θα γκρεμίζεται μία πολυκατοικία δίπλα σου κι εσύ θα σκέφτεσαι «χμ, ας μην πάρω τώρα τηλέφωνο τους γονείς μου, γιατί θα υπερφορτώσω το δίκτυο»; Καλώς ή κακώς, σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σχεδόν αντανακλαστική κίνηση η κλήση κάποιου αριθμού, στην καλύτερη περίπτωση σε συγγενείς, και στη χειρότερη περίπτωση σε προσβεστική ή ΕΚΑΒ. Καλό είναι το HSPA στα 42 mbps αλλά το πιο σημαντικό είναι η χωρητικότητα και η αξιοπιστία των τηλεπικοινωνιών όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη. Σίγουρα, δεν μπορούν να τηλεφωνούν 10 εκατομμύρια άτομα ταυτόχρονα, αλλά π.χ. η Cosmote δεν έχει σχεδόν καθόλου σήμα στην παλιά γειτονιά μου. Πηγαινοέρχεται το GSM, ενώ γίνονται μεγάλα γλέντια αν πετύχεις ποτέ GPRS! Ένας φίλος μου που μένει εκεί μιλάει πολλές φορές από το σταθερό ή από το Vodafone του πατέρα του, ή ανοίγει το παράθυρο και κρέμεται απ' έξω! Φαντάζομαι σε άλλες περιοχές υπάρχουν παρόμοια προβλήματα και με τα άλλα δίκτυα. Όταν λοιπόν αυτά γίνονται σε μία συνηθισμένη μέρα, τι να περιμένεις σε περίπτωση φυσικής καταστροφής;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν κρίνουμε βάσει των όσων έγιναν στον σεισμό του 99 ούτε με σφαίρες.

 

Και στην καθημερινότητα υπάρχουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε βάσει των όσων έγιναν στον σεισμό του 99 ούτε με σφαίρες.

 

Δεν μπορούμε να κρίνουμε γιατί είναι 12 χρόνια πριν και τα δίκτυα απο τότε έχουν αλλάξει συθέμελα.

 

Πιστεύω ότι σε νορμάλ υπερφορτωση (πχ πρωτοχρονιά) είμαστε σε πολύ καλο σημείο. Σχεδόν όλες οι κλήσεις και τα μηνύματα πλέον περνάνε, σε αντίθεση με προηγούμενες χρονιές που έπρεπε να κάνεις την προσευχή σου. Πάντα αναφέρομαι στον μέσο όρο και όχι σε μεμονωμενες περιπτώσεις.

 

Τώρα σε περίπτωση αποτομης μαζικής χρήσης δεν ξέρω. Το πιο πιθανό είναι πως όχι, γιατί κανένα δίκτυο τηλεπικοινωνιών (σταθερο ή κινητό) δεν έχει σχεδιαστεί γι αυτο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε περίπτωση αποτομης μαζικής χρήσης δεν ξέρω. Το πιο πιθανό είναι πως όχι, γιατί κανένα δίκτυο τηλεπικοινωνιών (σταθερο ή κινητό) δεν έχει σχεδιαστεί γι αυτο.

Είναι ένα βασικό θέμα τι θα γίνει αν κοπεί το ρεύμα...αν υπάρχουν συστήματα να κρατηθούν "ανοιχτές οι γραμμές".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...