Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβλήμα...

Εχω windows 7, HTC Desire το οποιο εχει την official 3.3 rom με bootloader 6.93.1002 rADIO 5.17.05.23.

δενκανει με τιποτε root και φυσικα δεν εχει και καμια custom rom. Τι δεν κανω καλά?:(

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προβλήμα...

Εχω windows 7, HTC Desire το οποιο εχει την official 3.3 rom με bootloader 6.93.1002 rADIO 5.17.05.23.

δενκανει με τιποτε root και φυσικα δεν εχει και καμια custom rom. Τι δεν κανω καλά?:(

 

Το είχαμε ξαναπεί ότι δεν βολεύει η 2.3 official αν θέλεις να ασχοληθείς με custom ROMs κλπ γιατί έχει πιο καινούριο bootloader... Ποιο εργαλείο για root δοκίμασες; Αυτό εδώ το δοκίμασες;

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με revolutionary θα πας. Γίνεται κανονικά και γίνεσαι κατευθείαν S-OFF. Έχει αναλυτικές οδηγίες κι εδώ σε ποστ του darkpain. Έχει γίνει και quote το συγκεκριμένο ποστ σε κάποια από τις τελευταίες σελίδες. Ακολούθησε τις οδηγίες και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω γενικά καλή εμπειρία απο custom sense rom (είμαι με Oxygen καιρό τώρα και έχω κατασταλάξει πλέον), αλλά είπα να κάνω μια μικρή αλλαγή σε sense μήπως και κρατήσω κάποια....ε λοιπόν στο δικό μου τηλ αυτή η rom χάνει τα αυγά και τα πασχάλια:( . Μέχρι πριν να εγκαταστήσω εφαρμογές ήταν εντυπωσιακά γρήγορη και απροβλημάτιστη, μόλις έκανα επαναφορά εφαρμογών ξεκινησαν τα κολλήματα μέχρι σε σημειο να μην μπορώ να πάρω τηλέφωνο....delete κατευθειάν...αναφέρομαι στην δικιά μου περίπτωση πάντα.

 

την χρησιμοποιώ από όταν βγήκε το είχα κ εγώ αυτό το πρόβλημα στην 3.6 έκδοση στην 5 που έχω τώρα για 3-4 μέρες δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα κ ιδιαίτερα με λίγο tweaking σε μενα πάει σφαίρα. προσπάθησε να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις κ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ιδιαίτερα πρόσεξε τις ρυθμίσεις της μνήμης εκεί θέλει προσοχή.

LG G2 D-802

Rom:RSK team supercharged Eos rom

HTC Desire(retired): RSK supersense Rom

Halaros2:Member of RSK team!!!

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε ξαναπεί ότι δεν βολεύει η 2.3 official αν θέλεις να ασχοληθείς με custom ROMs κλπ γιατί έχει πιο καινούριο bootloader... Ποιο εργαλείο για root δοκίμασες; Αυτό εδώ το δοκίμασες;

 

αυτο χρησιμοποιησα, τι μπορω να κάνω τωρα? (παντως λεει οτι ειναι s-off ήδη)

Edit: Το εκανα s-off, αλλα στην καρτα τι format να κανω? και ποιες ρομ μπορω να βαζω τωρα?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

αυτο χρησιμοποιησα, τι μπορω να κάνω τωρα? (παντως λεει οτι ειναι s-off ήδη)

Edit: Το εκανα s-off, αλλα στην καρτα τι format να κανω? και ποιες ρομ μπορω να βαζω τωρα?

εγω εχω βαλει την MIUI εδω και 2 μερες καιεχω μεινει αφωνος....:rolleyes::(

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957291:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα post που συζητούσαμε για τα +/- της αλλαγής του HBOOT και δεν βρίσκω αυτό που θυμόμουν τώρα, οπότε θα ρωτήσω αν έχει κάποιο ουσιαστικό αρνητικό η αλλαγή γιατί για να ξαναγυρίσεις σε stock θέλει φλασάρισμα της RUU και φτου κι απ' την αρχή. Όλα τα custom HBOOT μειώνουν πολύ της cache, τι ουσιαστικό αντίκτυπο έχει αυτό?

 

Α, και επειδή οι περισσότερες rom υποστηρίζουν ext2/3/4 partitions να κάνω 3 ή 4? Για 4 πήγαινα αλλά με ένα (πολύ) γρήγορο googlάρισμα δεν είδα να συστήνεται κάποιο για αυτή τη δουλειά. Καλά δεν το έψαξα κι εξονυχιστικά αλλά λέμε τώρα!

 

@darkpain, τι κολλήματα σου είχε η Aces?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει την MIUI εδω και 2 μερες καιεχω μεινει αφωνος....:rolleyes::(

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957291:cool:

ποια ακριβως κατεβασες?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Την MIUI XJ A2SD/A2D+1.10.28

καλημέρα,

Οταν λες αφωνος τι εννοεις?

Επίσης, με ποιον bootloader την έβαλες?

Το λινκ ειναι αυτο?

Kai κατι τελευταιο, ποια αρχεια εχεις βάλει για ελληνικά?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αν ειναι off topic αλλα εχω ενα desire και δεν μπορω να βγαλω φωτογραφιες η βιντεο επειδη δν εχω καρτα μνημης μεσα! γινεται να αλλαξω καπως τις ρυθμισεις να αποθηκευονται στην μνημη του κινητου η ειναι απαραιτητη η καρτα μνημης? ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

Οταν λες αφωνος τι εννοεις?

Επίσης, με ποιον bootloader την έβαλες?

Το λινκ ειναι αυτο?

 

Καλημερα, καταρχήν έκανα οτι έλεγε ο Darkpain στον οδηγό του, S-OFF k ROOT με revolutionary και στην συνεχεια εβαλα το titanium backup(εκανα backup εφαρμογες) και το ROM manager(κατεβασα clockworkMod recovery +εκανα back up την stock ROM), και απο recovery manually εκανα ολα τα wipes κ εβαλα την MIUI. ΗΒΟΟΤ -6.93.1002. Δεν εβαλα καποιον bootloader απο μονος μου.Η MIUI απο την αρχη ηταν σταθερη και δε μου εκανε καποιο σκερτσο...εχει καλυτερα χρωματα, πολλες επιλογες και ανετο περιβαλον, οτι ηθελα δλδ χωρις πολλα φρου φρου.Κινεζοι απεχτοι...γιαυτο εμεινα αφωνος,μεταλλαχτηκε το κινητο. Το ink που παραθετεις ειναι το σωστο, απλως μνημονευει το update (καθε Παρασκευη-ναι καλα ακουσατε), για το ελληνικο patch το οποιο βαζεις μετα ασχολειται ο fin http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304356

Edited by Dragoloth
lol
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, καταρχήν έκανα οτι έλεγε ο Darkpain στον οδηγό του, S-OFF k ROOT με revolutionary και στην συνεχεια εβαλα το titanium backup(εκανα backup εφαρμογες) και το ROM manager(κατεβασα clockworkMod recovery +εκανα back up την stock ROM), και απο recovery manually εκανα ολα τα wipes κ εβαλα την MIUI. ΗΒΟΟΤ -6.93.1002. Δεν εβαλα καποιον bootloader απο μονος μου.Η MIUI απο την αρχη ηταν σταθερη και δε μου εκανε καποιο σκερτσο...εχει καλυτερα χρωματα, πολλες επιλογες και ανετο περιβαλον, οτι ηθελα δλδ χωρις πολλα φρου φρου.Κινεζοι απεχτοι...γιαυτο εμεινα αφωνος,μεταλλαχτηκε το κινητο. Το ink που παραθετεις ειναι το σωστο, απλως μνημονευει το update (καθε Παρασκευη-ναι καλα ακουσατε), για το ελληνικο patch το οποιο βαζεις μετα ασχολειται ο fin http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304356

 

Το ελληνικο πακέτο που είναι?

Edit:ολα οκ, σε ευχαριστω πολύ

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό πακέτο του φιλτατου Finn τι διαφορά έχει απο το να περάσουμε το morelocale2; Υποθέτω πλήρη εξελλινισμο σε όλα τα μενου/υπομενου;

Απλά πέρασα σήμερα την miui και είναι πραγματικά εξαιρετική οπότε θα μπορούσα να το δώσω στον αδερφό μου το κινητο μιας και εγω έχω αλλάξει στρατόπεδο.

 

 

Sent from my iPhone4 using Tapatalk

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

αν κατεβάσετε από το site του xda δεν χρειάζεται ξεχωριστό πακέτο, έχει ενσωματωμένη την ελληνική...την έβαλα κ εγώ και είναι άπαιχτη:)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957291

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη σελίδα HTC Sense στο Facebook, η HTC προτίθεται να δώσει το ICS 4.0 στις εξής συσκευές: HTC Sensation, HTC Sensation XL and HTC Sensation XE, HTC Rezound, HTC EVO 3D, HTC EVO Design 4G & HTC Amaze 4G, στις αρχές του 2012.

Ας ελπίσουμε οι Adreno drivers του Sensation να ταιριάξουν με αυτούς του Desire μας, γιατί αλλιώς θα αργήσουμε πολύ να πάρουμε κι εμείς ICS από το xda (μιλάω και για AOSP roms). Ήδη οι developers αναφέρουν ότι οι drivers του Nexus S που θα δοθούν στις 17/11 δε θα βοηθήσουν καθόλου.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα post που συζητούσαμε για τα +/- της αλλαγής του HBOOT και δεν βρίσκω αυτό που θυμόμουν τώρα, οπότε θα ρωτήσω αν έχει κάποιο ουσιαστικό αρνητικό η αλλαγή γιατί για να ξαναγυρίσεις σε stock θέλει φλασάρισμα της RUU και φτου κι απ' την αρχή. Όλα τα custom HBOOT μειώνουν πολύ της cache, τι ουσιαστικό αντίκτυπο έχει αυτό?

 

Α, και επειδή οι περισσότερες rom υποστηρίζουν ext2/3/4 partitions να κάνω 3 ή 4? Για 4 πήγαινα αλλά με ένα (πολύ) γρήγορο googlάρισμα δεν είδα να συστήνεται κάποιο για αυτή τη δουλειά. Καλά δεν το έψαξα κι εξονυχιστικά αλλά λέμε τώρα!

 

@darkpain, τι κολλήματα σου είχε η Aces?

 

Κοιταξε βασικα με την αλλαγη των HBOOT αν πας σε CM R2 ή OXYGEN εχεις πολυ μεγαλη εσωτερικη μνημη/data για εφαρμογες!

Η μειωση της cache εχει σαν αποτελεσμα αν θες να flashareis κανενα radio απο την recovery να μην μπορεις λογω μικρου χωρου και να πρεπει να το κανεις απο το fastboot,βεβαια τωρα ειναι πολυ πιο ευκολα να flashareis κατι απο το fastboot χωρις να χρειαζεται να βαλεις εντολες εσυ,απλα κατεβαζεις το fastboot commander και τα κανεις ολα με ευκολια και πολυ γρηγορα.... Οποτε γιαυτο οι περισσοτεροι προτιμανε το CMR2 και το OXYGEN HBOOT τελευταια!

Σχετικα με το ext partition,οι περισσοτερες ROM υποστηριζουν απο 3 και πανω πλεον και μερικες θελουν το 4.

Εγω εχω το ext4 και δεν εχω προβλημα. Με την 4ext recovery μπορεις να τα μετατρεψεις και να κανεις align χωρις να χασεις τιποτα απο το partition σου.

Η Aces ειναι μια πολυ καλη ROM,τρεχει πολυ ωραια για "καθαρο" Sense 3 σε συγκριση με αλλες ROM που ειναι mix 2.1+3....

Το προβλημα δυστυχως ειναι στο desire που εχει πολυ περιορισμενη ram για τον χρηστη ετσι καποτε οταν τερματιζει αυτοματα εφαρμογες στο background εσενα σου κολλαει λιγο....αυτο βεβαια διορθωνεται οταν βαλεις διαφορετικο cpu governor και παιξεις λιγο με minifree killer ;) Παντως σε θεματα μπαταριας ειναι παρα πολυ καλη,χθες αντεξε 3 μερες και 12 ωρες αλλα εχω καταφερει να αντεξει 3 μερες και 18 ωρες:D

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούργια έκδοση χθες, η v5. Τη δοκίμασε κανείς;

Σχετικά με την αλλαγή HBOOT δεν υπάρχει κανένα αρνητικο,κερδίζεις χώρο άπειρο στην εσωτερική μνήμη, και Radios μια φορά θα φλασάρεις, και με Android Flasher κανένα πρόβλημα. Λόγω του ότι χρησιμοποιείται σε όλες τις ROM προτείνεται το CM7 r2.

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

αν κατεβάσετε από το site του xda δεν χρειάζεται ξεχωριστό πακέτο, έχει ενσωματωμένη την ελληνική...την έβαλα κ εγώ και είναι άπαιχτη:)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957291

 

Πλέον στέλνω τα strings στον xj για να έχει και η, δική του ρομ ελληνικά.

 

Συνεχίζω να κάνω και το πακέτο όμως γι αυτούς που βαζουν την κινέζικη.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε θεματα μπαταριας ειναι παρα πολυ καλη,χθες αντεξε 3 μερες και 12 ωρες αλλα εχω καταφερει να αντεξει 3 μερες και 18 ωρες:D

 

καλα πως γινεται 3 μερες....????? και 18 ωρες...??? εμενα μια μερα με το ζορυ... τι κανω λαθος...??? δεν χρησιμοποιείται καθολου το κινητο η εγω το κανω καταχρηση.......???

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

καλα πως γινεται 3 μερες....????? και 18 ωρες...??? εμενα μια μερα με το ζορυ... τι κανω λαθος...??? δεν χρησιμοποιείται καθολου το κινητο η εγω το κανω καταχρηση.......???

 

Απλά δεν χρησιμοποιούν καθόλου το κινητό όσοι βγάζουν 3 και 4 μέρες. Είναι καθαρά ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος για δοκιμή ;)

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

καλα πως γινεται 3 μερες....????? και 18 ωρες...??? εμενα μια μερα με το ζορυ... τι κανω λαθος...??? δεν χρησιμοποιείται καθολου το κινητο η εγω το κανω καταχρηση.......???

 

Απλά δεν χρησιμοποιούν καθόλου το κινητό όσοι βγάζουν 3 και 4 μέρες. Είναι καθαρά ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος για δοκιμή ;)

 

Η αληθεια να λεγεται δεν το ειχα χρησιμοποιησει και πολυ,λιγο wifi για να κανω κανενα update,περισσοτερες κλησεις, λιγοτερα μηνυματα και λιγο ενα παιχνιδι που παιζω.....Για να σου αντεξει τοσο εξαρταται απο πολλους παραγοντες,απο την ROM,kernel,radio,cpu governors που εχεις και ποσα profiles για αυτους και κατα κυριο λογο η χρηση που του κανεις!Ολα ομως συνδεουνται μεταξυ τους.....Δηλαδη αν δεν εχεις τα υπολοιπα και του κανεις πολυ λιγη χρηση μπορει να μην σου αντεξει τοσο..;)

Ημουν απο τους πρωτους που ειχα στην κατοχη μου το Desire στην Ελλαδα,το εχω απο τον προηγουμενο Μαη-Ιουνη.. και εχω καταφερει αρκετες φορες να το κανω να γονατισει και να μεινει απο μπαταρια σε 1-2 ωρες, αρκετες φορες:lol: απλα τις τελευταιες μερες δεν εχω προγραμματισει καθολου γιαυτο και αντεξε τοσο:p

Link to comment
Share on other sites

,βεβαια τωρα ειναι πολυ πιο ευκολα να flashareis κατι απο το fastboot χωρις να χρειαζεται να βαλεις εντολες εσυ,απλα κατεβαζεις το fastboot commander και τα κανεις ολα με ευκολια και πολυ γρηγορα.... Οποτε γιαυτο οι περισσοτεροι προτιμανε το CMR2 και το OXYGEN HBOOT τελευταια!

Σχετικα με το ext partition,οι περισσοτερες ROM υποστηριζουν απο 3 και πανω πλεον και μερικες θελουν το 4.

Εγω εχω το ext4 και δεν εχω προβλημα. Με την 4ext recovery μπορεις να τα μετατρεψεις και να κανεις align χωρις να χασεις τιποτα απο το partition σου.

 

Φιλε Darkpain, το fastboot commander το κατεβαζουμ στο pc και οτι θελουμε το κανουμε συνδεοντας το κινητο σωστα?

Με το 4ext recovery μπορεις και να αλλαξεις το μεγεθος του partition χωρις να χασεις δεδομενα? Θελω απο 1,5gb να το κανω 1, αλλα βαριεμαι τη διαδικασια, γιατι για να τα αντιγραψει απο τη 16αρα στο pc,θα κανει και κατι ωρες..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Darkpain, το fastboot commander το κατεβαζουμ στο pc και οτι θελουμε το κανουμε συνδεοντας το κινητο σωστα?

Με το 4ext recovery μπορεις και να αλλαξεις το μεγεθος του partition χωρις να χασεις δεδομενα? Θελω απο 1,5gb να το κανω 1, αλλα βαριεμαι τη διαδικασια, γιατι για να τα αντιγραψει απο τη 16αρα στο pc,θα κανει και κατι ωρες..

 

Ναι φιλε μου,ειναι ενα πολυ ισχυρο και χρησιμο εργαλειο! Μπαινεις στο fastboot απο το κινητο σου(power+back),ενωνεις το καλωδιο στον υπολογιστη,ξεκινας το προγραμμα και flashareis οτι θες απο εκει!

Δεν το εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια αλλα λογικα δεν γινεται αυτο μεσω του recovery τουλαχιστον....ισως με ενα προγραμματακι οπως το acronis disk director ή το paragon partition manager να μπορεις να το κανεις επεκταση του partition χωρις να χασεις τιποτα...αλλα δεν σου λεω σιγουρα καθως δεν το εχω δοκιμασει γιαυτο καλο θα ηταν να κανεις ενα nandroid backup πρωτα και ενα backup την καρτα μνημης σου(fat32)!

Εχω ακουσει-διαβασα καπου βεβαια οτι μπορεις να μεγαλωσεις το ext partition αλλα ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ και δουλευει μια χαρα οταν επαναφερεις τα backup σου(nandroid και της καρτας-fat32) αλλα δεν το δοκιμασα ποτε.

Βεβαια αυτο εξαρταται και απο το recovery που εχεις και τις ρυθμισεις σε αυτο καθως μερικα καινουργια recovery οταν κανεις restore το nandroid backup επαναφερει και το μεγεθος και τον τυπο του ext partition που ειχες οταν ειχες κανει το backup.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον στέλνω τα strings στον xj για να έχει και η, δική του ρομ ελληνικά.

 

Συνεχίζω να κάνω και το πακέτο όμως γι αυτούς που βαζουν την κινέζικη.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Δεν το ξερα, μπραβο σου, πολύ καλη η δουλειά σου, τελικά μονο με του χζ την ρομ δενεχω κανένα πρόβλημα σε αντίθεση με την κινέζικη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...