Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry αλλα το κανω πρωτη φορα και ειμαι λιγο μπερδεμενος...Λοιπον αρχικα το εκανα root με τον οδηγο που υπαρχει στην πρωτη σελιδα...Μετα απλα ακολουθησα τον οδηγο του tsiftsism για την εγκατασταση της rom και κατεβασα τα αρχεια που λεει..Δεν εχω πειραξει η αλλαξει τιποτα αλλο...Επλιζω να βοηθησα :-) Τη rom και ολα τα υπολοιπα τα εγκατεστησα μεσω recovery
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ασχημα τα πραγματα.....Θα σου ελεγα οτι πιθανον εχει προβλημα η Rom σου και το sleep governor αλλα αφου λες εβαλες και την εργοστασιακη και παλι τιποτα και ακομη δεν δουλευει στο bootloader τοτε ειναι πολυ μεγαλυτερο το προβλημα σου!!!

Η τρελαθηκε το κινητο σου και η πλακετα του ή η μνημη του εγινε corrupted για να κανει bootloop!!!

Οταν λες τα κουμπια δεν λειτουργουν εννοεις τα volume buttons μαζι με το power ετσι??;)

Αν μπορεις μπες στο recovery και κανε ενα factory reset ή και μεσα απο το Android!

Την εργοστασιακη την περασες απο το pc ή την εκανες restore απο nandroid backup?

 

 

 

την εργοστασιακη την περασα απο το pc γιατι το κινητο δεν ανοιγει.

στο recovery δεν μπαινει για να κανω factory reset.

ναι τα volume buttons κ το power εννοω, στις 20 φορες 1 λειτουργει κ εκεινο για πολυ λιγο κ μετα παλι κολλαει

οταν μετα απο 20 φορες που θα βγαλω την μπαταρια και την ξαναβαλω ανοιγει μια φορα κανονικα αλλα μολις σβησει ο φωτισμος κανει επανεκκινηση και παλι τα ιδια.

απελπιστικα

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

μια βοηθεια σας παρακαλω

το κινητο αν κλεισει ο φωτισμος μετα και να πατησω το power γινεται ασπρη οθονη και εκει οτι κ να πατησω δεν γινεται τιποτε.

ουτε recovery ουτε τιποτε

περναω την τελευταια official δουλευει λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια

τι να κανω γμτ

αν πατησω recovery (και δουλευψει καμια φορα) δειχνει ενα τηλ και δυο βελακια σε σχημα κυκλου αλλα μετα δειχνει ενα τηλ και ενα κοκκινο τριγωνο κ εκει μενει.

απο χθες εχω περασει 10 φορες απο τον υπολογιστη την 2.2 αλλα σημερα και την 2,3 αλλα παλι τα ιδια.

πως γινεται γμτ to wipe και τα υπολοιπα. δεν δουλευει τιποτα

sos σας παρακαλω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ROM ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ... ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Η AceSMod007-3D ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ... ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΡΟΜ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΚΙΚΑ Ή ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ...; ΥΠΟΨΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ. ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΤΗΣ OFFICIAL 2.3.3 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ΥΓ. ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ RECOVERY ΤΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ ΜΟΥ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΛΑΙΩ ΜΕΤΑ...

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ROM ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ... ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Η AceSMod007-3D ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ... ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΡΟΜ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΚΙΚΑ Ή ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ...; ΥΠΟΨΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ. ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΤΗΣ OFFICIAL 2.3.3 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ΥΓ. ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ RECOVERY ΤΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ ΜΟΥ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΛΑΙΩ ΜΕΤΑ...

 

εγω μολις την εβαλα, αφου εκανα και αλλαγη hboot στο cm7 με το fastboot τελικα, και για αρχη μου φαινεται λιγο αργη, τρωει μερικα σκαλωματα, βεβαια εγω προερχομαι απο oxygen, αλλα μου ειχε λειψει το sense. Οι υπολοιποι που την εχετε βαλει τι γνωμη εχετε; θα την αφησω λιγες μερες ακομα για δοκιμη και αν δεν... παω αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα το κανω πρωτη φορα και ειμαι λιγο μπερδεμενος...Λοιπον αρχικα το εκανα root με τον οδηγο που υπαρχει στην πρωτη σελιδα...Μετα απλα ακολουθησα τον οδηγο του tsiftsism για την εγκατασταση της rom και κατεβασα τα αρχεια που λεει..Δεν εχω πειραξει η αλλαξει τιποτα αλλο...Επλιζω να βοηθησα :-) Τη rom και ολα τα υπολοιπα τα εγκατεστησα μεσω recovery

 

Δεν αναφέρεις ότι έχεις κάνει ext4 partition στην sdcard σου. Ξέχασες να το γράψεις ή όντως δεν έχεις κάνει;

Αν δεν έκανες, τότε είναι φυσιολογικά τα bootloop. Δεν εκκινεί αυτή η rom (και σχεδόν όλες, πλέον) χωρίς partition στην sdcard.

 

 

 

Swyped from my Sense 3.0 Desire using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις την εβαλα, αφου εκανα και αλλαγη hboot στο cm7 με το fastboot τελικα, και για αρχη μου φαινεται λιγο αργη, τρωει μερικα σκαλωματα, βεβαια εγω προερχομαι απο oxygen, αλλα μου ειχε λειψει το sense. Οι υπολοιποι που την εχετε βαλει τι γνωμη εχετε; θα την αφησω λιγες μερες ακομα για δοκιμη και αν δεν... παω αλλου.

 

Αν έχεις cm7 τότε χρειάζεσαι και γρήγορη κάρτα (class 6 Sandisk ιδανικά και όχι class 10 που έχουν θέμα συμβατότητας με το κινητό μας) αλλιώς θα βλέπεις σκαλώματα καθώς η dalvik cache πχ μεταφέρεται στην SD για να έχεις χώρο για εφαρμογές. Πάντως γενικά το full Sense 3.0 όσο ωραίο και λειτουργικό και να ναι είναι βαρύ για το Desire. Η ιδανική ROM κατ' εμέ έχει sense 2.1 ή 2.1 με στοιχεία από 3.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ROM ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ... ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Η AceSMod007-3D ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ... ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΡΟΜ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΚΙΚΑ Ή ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ...; ΥΠΟΨΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ. ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΤΗΣ OFFICIAL 2.3.3 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ΥΓ. ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ RECOVERY ΤΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ ΜΟΥ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΛΑΙΩ ΜΕΤΑ...

 

Εγώ εδώ και λίγες μέρες έχω αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1300224 . Και μόλις είδα οτι βγήκε και εκδοση καινούρια 2.0 ενώ εγω έβαλα την 1.7. Πολύ ομορφη και μεχρι ωρας κανένανα προβλημα

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και λίγες μέρες έχω αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1300224 . Και μόλις είδα οτι βγήκε και εκδοση καινούρια 2.0 ενώ εγω έβαλα την 1.7. Πολύ ομορφη και μεχρι ωρας κανένανα προβλημα

 

Αν κρίνω από το changelog δεν άλλαξε και τίποτα σημαντικό στην v2.0.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ... ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ PARTITION ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ (ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ MICRO SD HC CLASS 4)... ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΜΙΑ ΝΕΑ ΡΟΜ Ή ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ; ΠΑΝΤΩΣ Η 2.3.3 ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΛΟΓΟΥΣ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕΣΩ MOBILE INTEENET AΠΟ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ...

 

ΥΓ. ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ROM ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ Ή EXOYN ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ... ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ PARTITION ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ (ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ MICRO SD HC CLASS 4)... ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΜΙΑ ΝΕΑ ΡΟΜ Ή ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ; ΠΑΝΤΩΣ Η 2.3.3 ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΛΟΓΟΥΣ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕΣΩ MOBILE INTEENET AΠΟ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ...

 

ΥΓ. ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ROM ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ Ή EXOYN ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;

 

Μη γράφεις κεφαλαία στο φόρουμ γιατί είναι σαν να φωνάζεις και θα σου κάνουν παρατήρηση!!!:)

 

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι με class 4 δεν θα πας σε καμιά περίπτωση σε Data++. Θα πας σε rom με Apps2SD. Τώρα το πόσο θα σου αρέσει ή όχι δεν μπορώ να σου το πω γιατί είμαι μεν root, S-OFF κ.λ.π. αλλά δεν έχω αλλάξει rom. Πάντως ο περισσότερος κόσμος, βρίσκει τη ρομ της αρεσκείας του και δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα να απογοητευτείς. Αν είσαι ευχαριστημένος από τα υπόλοιπα, βρες κάτι κοντά στην offcial. Τέτοιες είναι και οι ρομ που συζητούσαμε στις τελευταίες σελίδες. Απλά διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες για να μην έχεις προβλήματα. Δεν είναι τίποτα δύσκολο αλλά πρώτα να έχεις κατανοήσει τι κάνεις και πως δουλεύει. Στις τελευταίες σελίδες είναι όλα γραμμένα αναλυτικά! :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Μη γράφεις κεφαλαία στο φόρουμ γιατί είναι σαν να φωνάζεις και θα σου κάνουν παρατήρηση!!!:)

 

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι με class 4 δεν θα πας σε καμιά περίπτωση σε Data++. Θα πας σε rom με Apps2SD. Τώρα το πόσο θα σου αρέσει ή όχι δεν μπορώ να σου το πω γιατί είμαι μεν root, S-OFF κ.λ.π. αλλά δεν έχω αλλάξει rom. Πάντως ο περισσότερος κόσμος, βρίσκει τη ρομ της αρεσκείας του και δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα να απογοητευτείς. Αν είσαι ευχαριστημένος από τα υπόλοιπα, βρες κάτι κοντά στην offcial. Τέτοιες είναι και οι ρομ που συζητούσαμε στις τελευταίες σελίδες. Απλά διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες για να μην έχεις προβλήματα. Δεν είναι τίποτα δύσκολο αλλά πρώτα να έχεις κατανοήσει τι κάνεις και πως δουλεύει. Στις τελευταίες σελίδες είναι όλα γραμμένα αναλυτικά! :)

 

Συγγνωμη που παρεμβαινω αλλα υπαρχει ενα μικρο σφαλμα στην πρωτη προταση. Το data++ υπαινισεται απλα την υπαρξη του CM7/CM7r2 hboot, κατι που δινει περισσοτερο χωρο στο data partition (εξ' ου και το ++) μικραινοντας το system. Παρολ' αυτα σε αυτη την περιπτωση, δεν υφισταται καποιο script μεταφορας τμηματος της εφαρμογης στην καρτα αλλα μενει εξ' ολοκληρου στην εσωτερικη nand του τηλεφωνου, εκμεταλλευομενη η ρομ το (αρκετα) μεγαλυτερο data partition.

Διαφορετικη ειναι η περιπτωση του data2ext ή data2whatever, που προφανως εννοει και η φιλη eltsele, το οποιο εννοποιει nand και ext3/4 partition στην καρτα, εμφανιζοντας και στις ρυθμισεις του τηλεφωνου (αποθηκευτικος χωρος) το συνολο τους. Εκει οντως απαιτειται class 6 και πανω καρτας, καθως σε διαφορετικη περιπτωση θα laggαρει αισθητα το τηλεφωνο.

Συνοψιζοντας, να προτεινω, απο προσωπικη εμπειρια, οτι για καποιον που δε θελει τις απειρες εφαρμογες, παιχνιδια κλπ αλλα λιγες και καλες, ορθοτερο ειναι να κανει s-off το τηλεφωνο του, να αλλαξει hboot σε CM7r2 και να παιζει απλα με το διαθεσιμο χωρο του τηλεφωνου για εφαρμογες. Με βαση τον πινακα του alpharev θα εχει 287 mb διαθεσιμα για apps (διπλασια απ οτι σε stock). Ουτως ή αλλως η nand μνημη του κινητου ειναι απειρως πιο γρηγορη απ' οτι οποιασδηποτε κλασης καρτα, ενω αν δει και ξεμεινει απο χωρο παντα μπορει μεσα απο τη ρυθμιση των εφαρμογων να κανει μεταφορα στην καρτα και να ξαλαφρωνει τη nand. ;) Ελπιζω να βοηθησα λιγο και να μην κουρασα με τα πολλα λογια. :O

Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολύ καλά και διόρθωσες γιατί όντως το data2ext εννοούσα αλλά δεν θυμόμουν σίγουρα πως το λένε και λάθος μου που βαρέθηκα να κοιτάξω! Να μην μπερδευτεί και το παιδί! Πάντως όντως, με 287 ΜΒ διαθέσιμα στην internal, η συντριπτική πλειοψηφία είναι υπερκαλυμμένη.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Οι ROM που αναφέραμε πιο πριν πάντως είναι όλες με data 2 ext scripts. Οπότε τυχαία μεν, σωστά δε αναφέρθηκε και το θέμα της ταχύτητας της κάρτας.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί εχω χάσει επεισόδια:

 

Τι έγινε με την αναβάθμιση του HTC Desire σε Android 2.3 Gingerbread?

Δεν είχε ανακοινώσει η HTC ότι τελικά θα αναβαθμίσουμε σε 2.3 και μάλιστα τέλος καλοκαιριού;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί εχω χάσει επεισόδια:

 

Τι έγινε με την αναβάθμιση του HTC Desire σε Android 2.3 Gingerbread?

Δεν είχε ανακοινώσει η HTC ότι τελικά θα αναβαθμίσουμε σε 2.3 και μάλιστα τέλος καλοκαιριού;

 

Η αναβάθμιση υπάρχει, αλλά δεν γίνεται OTA.

Πρέπει να συνδέσεις τη συσκευή με το pc και να τρέξεις την Gingerbread rom.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση υπάρχει, αλλά δεν γίνεται OTA.

Πρέπει να συνδέσεις τη συσκευή με το pc και να τρέξεις την Gingerbread rom.

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την πληροφορία. Θα κερδίσω τίποτα πρακτικό αν την κάνω την αναβάθμιση; Αξίζει όλη αυτή η φασαρία; Είδα ότι γυρίζει το κινητό σε factory default. Έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης; εχω βαρεθεί να βλέπω το "έχει απομείνει λίγος ελεύθερος χώρος" και το app 2 SD δε δείχνει να βοηθάει άλλο αφού κάποιες εφαρμογές δεν τις μετακινεί στην SD.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την πληροφορία. Θα κερδίσω τίποτα πρακτικό αν την κάνω την αναβάθμιση; Αξίζει όλη αυτή η φασαρία; Είδα ότι γυρίζει το κινητό σε factory default. Έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης; εχω βαρεθεί να βλέπω το "έχει απομείνει λίγος ελεύθερος χώρος" και το app 2 SD δε δείχνει να βοηθάει άλλο αφού κάποιες εφαρμογές δεν τις μετακινεί στην SD.

 

Λοιπόν

Αν κάνεις την αναβάθμιση θα έχεις Android 2.3 με ό,τι αυτό συνεπάγεται, κατά πολλούς κυρίως ψυχολογικούς λόγους αφού κάποια bugfixes είναι η κύρια διαφορά με το Froyo (2.2). Αυτό που παρατήρησα εγώ στο Desire συγκεκριμένα με την επίσημη 2.3 ήταν κυρίως (πολύ) καλύτερη διάρκεια ζωής στη μπαταρία και μια γενική βελτίωση στην ταχύτητα και την απόκριση του τηλεφώνου κάτω από όλες τις συνθήκες.

Όσο για τη μνήμη: η διαχείριση δεν έχει να κάνει με το χαμηλό χώρο. Απλά το Desire έχει πολύ μικρή ROM και εκεί ξεκινάει όλο το πρόβλημα. Οπότε με την 2.3 όχι μόνο δε θα φτιάξει αυτό, αλλά φαντάσου ότι αναγκάστηκαν να την κουτσουρέψουν κιόλας για να χωρέσει.

Αν θέλεις να λύσεις το πρόβλημα με το χαμηλό χώρο η μόνη οδός είναι κάποια custom ROM που μπορεί να κάνει παπάδες και πραγματικά ξεκλειδώνει τις δυνατότητες του κινητού μετατρέποντάς το σε εργαλείο. Άλλωστε το θέμα του μικρού χώρου αποθήκευσης είναι κατά 99% αυτό που ωθεί κάποιον αρχάριο κάτοχο Desire να αρχίσει να ψάχνεται με custom ROMs. Με την εργοστασιακή αναβάθμιση δε μπορείς να κάνεις πολλά για τη μνήμη, οπότε αν θέλεις να λύσεις αυτό το πρόβλημα προχώρα σε Root και S-OFF όσο είσαι με τη Froyo ακόμα γιατί με την 2.3 είναι πιο δύσκολα τα πράγματα με τον κλειδωμένο boot loader. Γίνεται μεν, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείσαι αν μπορείς να το κάνεις κατευθείαν (έπαθα κι έμαθα κι εγώ).

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η τουμπανάτη Sandisk που περιμένω δεν υπάρχει σε απόθεμα θα μείνω με την μαμίσια class 2 για λίγες μέρες ακόμη. Η οποία σε οτιδήποτε ROM έχει data 2 SD σέρνεται τραγικά κάνοντας και τις πιο απλές δουλειές στο κινητό ακατορθωτες.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια Rom που να μη χρειάζεται γρήγορη SD κατά προτίμηση σε Cm7r2 hboot; Θέλω να αποθηκεύει τα περισσοτερα πράγματα στην εσωτερική μνήμη για να αποκρίνεται ικανοποιητικά το κινητό που αυτή τι στιγμή με την Aces mod 007 σέρνεται και παγώνει με force close συνεχώς, ειδικά όταν γίνεται παράλληλη εγγραφή στην SD από 2 διεργασίες. Πάντως ο χώρος είναι υπέρ- αρκετός για εφαρμογές σε μια τέτοια ROM, δε χρειάζεται να πάει κάποιος σε τύπου Supernova ROM εκτός αν έχει σκοπό να εγκαταστήσει πανω από 60 apps

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξερει να μου πει τωρα εναν πολυ ευκολο τροπο να αλλαξω recovery εκτος απο το AndroidFlasher γιατι το δοκιμασα κ τρωει κολληματα κ κολλησε κ το κινητο..!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δουμε ice cream 4 στο desire εστω και μεσω custom rom λογω της μικρης μνημης?

Με custom rom ναι, official με τιποτα.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο νωρίς ακόμη. Όταν βγει η ICS, αν φορεθεί πχ στο Desire S όπως αναμένεται, τότε θα τη δούμε κι εμείς λογικά (πάντα μέσω μοντίφας και XDA).

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΞΑΝΑ ΕΔΩ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΘΩΝ!

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΟDS,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!

 

ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ S-OFF, ROOT, CUSTOM RECOVERY ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥ REVOLUTIONARY!!!

Πριν να ξεκινήσουμε ελέγχουμε στην σελίδα εδω ότι η έκδοση του HBOOT μας υποστηρίζεται που βρίσκουμε πατώντας το power,back ή power,volume down ενώ είναι κλειστό το κινητό μας.

1.Μετά αφού κατεβάσουμε τα τα fastboot drivers από εδώ και τα εγκαθιστούμε,σιγουρευόμαστε ότι μπήκαν σωστά όπως λέει εδω !

2.Μετά σιγουρευόμαστε ότι το fastboot είναι απενεργοποιημένο, Settings » Power » Fastboot και αν δεν είναι το απενεργοποιούμε!

3.Ενεργοποιούμε το USB debugging,Settings » Applications » Development » USB debugging!

4.Μετά πηγαίνουμε στην σελίδα του revolutionary.

Αφού επιλέξουμε την έκδοση του λειτουργικού μας θα πρέπει να καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας:

Your operating system: Το λειτουργικό σου σύστημα που έχεις στον υπολογιστή

Your device: HTC DESIRE(OXI TO CDMA)

HBOOT version: Η έκδοση του HBOOT μας.

Serial number: To serial number το γράφει στα Settings->About->Phone Identity->Device Serial Number(ΟΧΙ ΤΟ ΙΜΕΙ)

Αφού καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας πατάμε το κουμπί Generate key και το σημειώνουμε κάπου ή το κάνουμε copy!

5.Ενώνουμε το κινητό μας στον υπολογιστή με το USB!

6.Ξεκινάμε το πρόγραμμα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες(θα σας ζητηθεί να γράψετε το κλειδί που σας έδωσε!).

Ακόμη θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κατεβάσει και να εγκαταστήσει την Clockworkmod recovery και απαντήστε ΥΕS για να μπορειται να πειράζεται(ROMS,MODS,RADIOS) και να κάνετε nandroid backups στο κινητό σας!

Όταν τελειώσει το πρόγραμμα,αποσυνδέουμε το κινητό μας και μπαίνουμε να δούμε το ΗΒOOT μας για να σιγουρευτούμε ότι έγινε σωστά(πατώντας το power,back ενώ το κινητό είναι κλειστό),αν γράφει S-OFF και revolutionary τότε συγχαρητήρια μπορειται να "πειράξετε" το κινητό σας και να εγκαταστήσετε ότι θέλετε από το recovery!Το tool του revolutionary εγκαθιστά από μόνο του το CWM recovery!

7.Για να κάνετε ROOT κατεβάζετε αυτο και κάνετε boot στο recovery πατώντας το power,back και μετακινήστε με τα volume buttons και επιλέγετε με το power button!

Αφού μπείτε στο recovery επιλέξτε ->install zip from sdcard το επιλέγετε και κάνετε install .Μελλοντικά θα σας χρειαστεί και το BUSYBOX από το μάρκετ αλλά συνήθως οι περισσότερες ROM τα έχουν προεγκατεστημενα!

 

Αν δεν τα καταφέρατε και σας κάνει πρόβλημα,ρίξτε μια ματιά στα συνηθισμένα προβλήματα στην σελίδα του δημιουργού εδω.

Εναλλακτικά μπορείτε να δείτε ένα αναλυτικό βίντεο

που σίγουρα θα σας βοηθήσει πολύ!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

1.ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70%

2.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ή ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ!Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ REBOOT!ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ!

3.ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ Ο REVOLUTIONARY ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ COPY PASTE ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΘΩΝ ΟΠΩΣ ΤΟ 0 ΜΕ Ο!!ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΨΕΤΕ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ INVALID BETA KEY

Σήμερα έγινα κι εγώ επιτέλους S-off+root από 2.3 Gingerbread (με τα παιδια και τη δουλειά δεν έβρισκα αρκετο χρόνο να το κάνω με ησυχία), ώρα για να δοκιμασω καμια ROM. Τελικά δεν έκανα το usb brick, αλλά επέμενα με τις επανεκινήσεις και δοκιμάζοντας το καλώδιο usb ξανά και ξανά στη θύρα. Το PC αναγνωρίζει το HTC οριακά στον grub των Linux (ή bootloader των windows). Επίσης παραθέτω ότι το revolusionary για linux δεν μου δούλεψε...Darkpain σε ευχαριστώ φίλε, ο οδηγός σου μου άνοιξε τα μάτια..:happy:(Επιπλέον είχα την απορία το κινητό σε ποια κατάσταση διασύνδεσης με υπολογιστή το έχουμε?:confused:Ευτυχώς το έβαλα στη μονάδα δίσκου από παλιότερα άρθρα και μου πέτυχε το όλο θέμα με τη μια..:cool:)

Link to comment
Share on other sites

πατάω τα power και volume down και δεν μπαινει σε hboot, τι κανω λάθος?

Edit: ολα οκ

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...