Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν μπορω να κανω partition kαι να εχω παλι την ιδια rom?

αφου δεν εχω κανει ποτε πρεπει πρωτα να την κανω ext2?

υπαρχει καποιος ευκολος οδηγος να την κανω που να επαναφερνει τα παντα οπως τα ειχα απο εφαρμογες επαφες μηνυματα τα παντα χωρις να χασω τιποτα?

με το rom mnager ας πουμε γινεται ευκολα απλα δεν εχω δουλεψει καθολου το titanium back up και δεν ξερω πως επαναφερω τα παντα για αυτο και γινομαι τοσο κουραστικος φοβαμαι μην χασω πραγματα γιατι το εχω γεματο με πολθ σημαντικα για μενα πραγματα!!!

 

Το partition στην sdcard που θα κάνεις θα είναι ext3 ή ext4 (κάνε καλύτερα ext4).

Από τη στιγμή που είσαι rooted και έχεις λογικά το ClockWorkMod Recovery, μπορείς από εκεί μέσα να πάρεις backup την rom σου όπως ακριβώς είναι αυτή τη στιγμή και να την επαναφέρεις όποτε θέλεις. Αλλά έτσι δεν θα κερδίσεις κάτι, γιατί με το restore οι εφαρμογές θα μπουν ΠΑΛΙ μέσα στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου σου και όχι στο partition, οπότε θα βρεθείς στην ίδια κατάσταση με τώρα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πρώτα να πάρεις backup τις εφαρμογές σου με το Titanium Backup, να πάρεις backup τα sms σου με το SMS Backup & Restore και μετά να κάνεις partition στην sdcard σου. Μετά βρίσκεις μία custom rom που να υποστηρίζει a2sd και αφού την flashάρεις, κάνεις restore τις εφαρμογές σου με το Titanium Backup και αυτές θα μπουν μέσα στο partition της sdcard σου (όχι ολόκληρες, μόνο ένα μέρος τους, αλλά αρκετό για να έχεις περισσότερο ελεύθερο χώρο από τώρα).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως μπορω να αλλαξω την αρχικη οθονη οταν ανοιγει το κινητο και λεει το htc...? και φανταζομαι με τον ιδιο τροπο θα αλλαζει και οταν κλεινει...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να αλλαξω την αρχικη οθονη οταν ανοιγει το κινητο και λεει το htc...? και φανταζομαι με τον ιδιο τροπο θα αλλαζει και οταν κλεινει...

 

Το αρχείο που σ' ενδιαφέρει λέγεται bootanimation.zip. Εκεί μέσα υπάρχουν οι εικόνες που βλέπεις κατά την εκκίνηση του κινητού.

Το που βρίσκεται το αρχείο αυτό διαφέρει από rom σε rom. Κάνε ένα search με το winrar στο .zip της rom που έχεις και θα βρεις το path του.

 

Ps. To αρχείο που σου γράφω αφορά την εικόνα κατά την εκκίνηση του κινητού. Δεν θυμάμαι εικόνα κατά το κλείσιμο..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που σ' ενδιαφέρει λέγεται bootanimation.zip. Εκεί μέσα υπάρχουν οι εικόνες που βλέπεις κατά την εκκίνηση του κινητού.

Το που βρίσκεται το αρχείο αυτό διαφέρει από rom σε rom. Κάνε ένα search με το winrar στο .zip της rom που έχεις και θα βρεις το path του.

 

Ps. To αρχείο που σου γράφω αφορά την εικόνα κατά την εκκίνηση του κινητού. Δεν θυμάμαι εικόνα κατά το κλείσιμο..

 

downanimation...

Απλα δεν ξερω τι μεγεθος να ειναι η εικονα.. ποσα pixel

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

downanimation...

Απλα δεν ξερω τι μεγεθος να ειναι η εικονα.. ποσα pixel

 

480x800 ρε συ, Σάκη.

Όση η ανάλυση της οθόνης μας. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα πριν λίγες μέρες την sandisk 16GB bi-color class 6 και όποια rom και να βάλω το κινιτό κολλάει κ πρέπει να αφεραίσω την μπαταρία. Λέω πως φτέει η κάρτα γιατι οταν έβαλα τη παλια είναι όλα οκ. και οι δύο με ext4 partition 1GB δημιουργημένο με τον ίδιο τρόπο. Καμιά λύση η κάποιος με το ίδιο πρόβλημα??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θελω τη βοηθεια σας! Ειχε χαλασει το κινητο μου και το πηγα γαι servies και μου εκαναν αλλαγη πλακετας.Τη rom που περασαν ειναι: εκδοση 2.2.2 με 2.29.405.14 με αποτελεσμα κανοντας τη γνωστη διαδικασια για το root να μην μπορω εμφανιζοντας μου το μηνυμα οτι το "λογισμικο που χρησιμοποιω ειναι πολυ νεο;" και το ερωτημα ειναι,Τι κανω; ξερει κανεις; ευχαρηστω εκ το προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θελω τη βοηθεια σας! Ειχε χαλασει το κινητο μου και το πηγα γαι servies και μου εκαναν αλλαγη πλακετας.Τη rom που περασαν ειναι: εκδοση 2.2.2 με 2.29.405.14 με αποτελεσμα κανοντας τη γνωστη διαδικασια για το root να μην μπορω εμφανιζοντας μου το μηνυμα οτι το "λογισμικο που χρησιμοποιω ειναι πολυ νεο;" και το ερωτημα ειναι,Τι κανω; ξερει κανεις; ευχαρηστω εκ το προτερων!

 

Ποια μεθοδο χρησιμοποιησες για root-soff?

Δες τον οδηγο στην σελιδα 211 και κατεβασε το πιο προσφατο version του tool του revolutionary απο την σελιδα του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου,οχι δεν ειχα χρησιμοποιησα αυτο τον τροπο,οκ θα το προσπαθησω. Ερωτηση, με αυτη την διαδηκασια του Revolutionary Method μπορει το κινητο να γινει ξανα s-on και γινει unroot? σε περιπτωση που θελω να το ξαναπαω για servies;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιά βοήθεια....

 

εκανα root το κινητό για πρώτη φορά και πέρασα για αρχή αποι xda την 4.0.3 και μετά αφου δεν μου γυάλισρ το μάτι είπα να πάω στην Runnymede AIO V5.0.4 Special Edition.....όλα καλά με την εγκατάσταση...αλλά έχει κολήσει στο splash screen καθώς κάνει boot και δεν συνεχίζει...Τι κάνω τώρα?

...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου,οχι δεν ειχα χρησιμοποιησα αυτο τον τροπο,οκ θα το προσπαθησω. Ερωτηση, με αυτη την διαδηκασια του Revolutionary Method μπορει το κινητο να γινει ξανα s-on και γινει unroot? σε περιπτωση που θελω να το ξαναπαω για servies;;

 

Ναι,γινεται με ενα απλο flasharisma της τελευταιας RUU 2.3 απο την σελιδα της Htc

 

Παιδιά μιά βοήθεια....

 

εκανα root το κινητό για πρώτη φορά και πέρασα για αρχή αποι xda την 4.0.3 και μετά αφου δεν μου γυάλισρ το μάτι είπα να πάω στην Runnymede AIO V5.0.4 Special Edition.....όλα καλά με την εγκατάσταση...αλλά έχει κολήσει στο splash screen καθώς κάνει boot και δεν συνεχίζει...Τι κάνω τώρα?

 

Ξανα full wipe μεσα απο το recovery και σιγουρευτου οτι εχεις κανει ολες τις ενεργειες που χρειαζονται για να λειτουργισει αυτη η ROM.

  1. CM7r2 or stock HBOOT (from Alpharev)
  2. Must be S-OFF! (see S-OFF guide).
  3. A 1GB ext4 partition (see partition guide for 4EXT Recovery).
  4. A recovery with touch drivers: I recommend 4EXT Recovery. Optional but recommended.

 

Και μετα ακολουθησε προσεκτικα τις οδηγιες που σου λεει πιο κατω!!!

Link to comment
Share on other sites

 

.......[*]A 1GB ext4 partition (see partition guide for 4EXT Recovery).

[*]A recovery with touch drivers: I recommend 4EXT Recovery. Optional but recommended.

 

Και μετα ακολουθησε προσεκτικα τις οδηγιες που σου λεει πιο κατω!!!

 

αυτα δεν τα εκανα...αλλα δεν ξερω και πως να τα κανω :)

...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Ναι,γινεται με ενα απλο flasharisma της τελευταιας RUU 2.3 απο την σελιδα της Htc

 

 

 

Καλημέρα,

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα, πρέπει υποχρεωτικά την τελευταία ή μπορούμε την αντίστοιχη RUU για 2.2 από την πρώτη σελίδα;

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν τα εκανα...αλλα δεν ξερω και πως να τα κανω :)

 

Αυτα ειναι τα πιο σημαντικα βηματα και ο κυριος λογος που δεν δουλευει μια custom Rom.

Πατα στο link εκει που λεει (see partition guide for 4EXT Recovery) για να δεις πως το κανεις ή ριξε μια ματια στην σελιδα 256 που περιγραφω πως δημιουργεις partition,αφου πρωτα βαλεις την 4EXT RECOVERY.

Στα λεει ολα ο δημιουργος,διαβαζε προσεκτικα πριν κανεις flash μια ROM.

 

Καλημέρα,

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα, πρέπει υποχρεωτικά την τελευταία ή μπορούμε την αντίστοιχη RUU για 2.2 από την πρώτη σελίδα;

 

Οχι μπορεις να βαλεις και την 2.2 φτανει να ειναι RUU αλλα ποιος ο λογος να μην βαλεις την τελευταια??:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα πιο σημαντικα βηματα και ο κυριος λογος που δεν δουλευει μια custom Rom.

Πατα στο link εκει που λεει (see partition guide for 4EXT Recovery) για να δεις πως το κανεις ή ριξε μια ματια στην σελιδα 256 που περιγραφω πως δημιουργεις partition,αφου πρωτα βαλεις την 4EXT RECOVERY.

Στα λεει ολα ο δημιουργος,διαβαζε προσεκτικα πριν κανεις flash μια ROM.

 

Σευχαριστώ πολύ,τα έκανα όλα όπως μου είπες και όπως τα λέει ο οδηγός του...και όλα ΟΚ.Σευχαριστώ πολύ.Τελικά το νεο SENSE ειναι όντως πολύ ωραίο...

...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Οχι μπορεις να βαλεις και την 2.2 φτανει να ειναι RUU αλλα ποιος ο λογος να μην βαλεις την τελευταια??:p

 

Επειδή για τυχόν software bugs δεν την υποστηρίζουν.

Την είχα βάλει και το πήγα να μου κάνουν downgrade στη 2.2 γιατί όταν δημιουργούσα φακέλους και έβαζα μέσα κάποιες εφαρμογές μετά από reboot δεν επανέφερε τα εικονίδια των εφαρμογών και τις έδειχνε όλες με το εικονίδιο του market, έπρεπε λοιπόν να τις αφαιρέσω και να τις ξαναπροσθέσω (λεπτομέρεια, αλλά και σπαστικό ταυτόχρονα).

Όταν λοιπόν το ανέφερα στο helpdesk τους μου απάντησαν ότι δεν την υποστηρίζουν και είναι μόνο για developers, αν θέλω να έχω υποστήριξη σχετικά με software bugs έπρεπε να πάω στην 2.2!

Τι να πεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,γινεται με ενα απλο flasharisma της τελευταιας RUU 2.3 απο την σελιδα της Htc

 

Μπορω με αυτη τη rom που εχω τωρα να φλασαρω την επισημη της htc που ειναι στο αρχικο ποστ?, ωστε να τρεξω το root του unrevoked!, δηλ απο την 2.29.405.14 να παω στην 2.29.405.5? αν ναι με ποιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν μπορώ να μπω στο recovery mode...στην εκινηση δηλαδή με τον συνδιασμο πλήκτρων δεν μπαίνει στο 4ext recovery....Τι κάνω τώρα;
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

 

εχω το desire το οποιο το εχω κανει root και μου ηρθε ενημερωση λογισμικου να κανω(το εχω βαλει αυτοματα να της βρισκει)κανω ληψη του λογισμικου κανει εππανακινηση το κινητο και μου βγαζει ενα θαυμαστικο με το ανθρωπακι του android και σταματαει εκει.πρεπει να πατησω το κουμπι του volume και μου βγαζει της εξης κατηγοριες:

-rebbot system now

-apply sdcard:update.zip

-wipe data/factory reset

-wipe cache partilion

-install zip from sd card

-back yp and restore

-moynts and storarage

-advanced

 

θελω να βαλω την ενημερωση λογισμικου πως θα το καταφερω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικότατος κανόνας τον οποίο παράβλεψες. Όταν έχουμε root (με custom rom ή άνευ), ποτέ μα ποτέ δε κάνουμε ενημερώσεις μέσα από το κινητό. Δε γνωρίζω τί μπορείς να κάνεις σε αυτή την περίπτωση άμεσα, αλλά αν δεν έχεις κρατήσει nandroid backup σε βλέπω δυστυχώς να στήνεις απ' την αρχή (wipe->install from usb κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Το partition στην sdcard που θα κάνεις θα είναι ext3 ή ext4 (κάνε καλύτερα ext4).

Από τη στιγμή που είσαι rooted και έχεις λογικά το ClockWorkMod Recovery, μπορείς από εκεί μέσα να πάρεις backup την rom σου όπως ακριβώς είναι αυτή τη στιγμή και να την επαναφέρεις όποτε θέλεις. Αλλά έτσι δεν θα κερδίσεις κάτι, γιατί με το restore οι εφαρμογές θα μπουν ΠΑΛΙ μέσα στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου σου και όχι στο partition, οπότε θα βρεθείς στην ίδια κατάσταση με τώρα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πρώτα να πάρεις backup τις εφαρμογές σου με το Titanium Backup, να πάρεις backup τα sms σου με το SMS Backup & Restore και μετά να κάνεις partition στην sdcard σου. Μετά βρίσκεις μία custom rom που να υποστηρίζει a2sd και αφού την flashάρεις, κάνεις restore τις εφαρμογές σου με το Titanium Backup και αυτές θα μπουν μέσα στο partition της sdcard σου (όχι ολόκληρες, μόνο ένα μέρος τους, αλλά αρκετό για να έχεις περισσότερο ελεύθερο χώρο από τώρα).

 

οκ θ το κανω εκανα ειδη back up με recovery πηρα στον υπολογιστη το αρχειο και λεω να βαλω την aurora v4 καλη ειναι??μετα με το myphone explorer μπορω να μεταφερω επαφες φωτο και γενικα οτι θελω απο αυτα που αποθηκευσα ευκολα???

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος γιατι δεν μου βγαζει εναν ηχο mp3 στους ηχους κλησης ενω τον εχω βαλει κανονικα στο φακελο media- -audio-ringtones ????

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος γιατι δεν μου βγαζει εναν ηχο mp3 στους ηχους κλησης ενω τον εχω βαλει κανονικα στο φακελο media- -audio-ringtones ????

 

Αν τον έβαλες τώρα κι απλά δεν σου το δείχνει είναι επειδή δεν έχει κάνει scanning. Κάνε ένα search στο μάρκετ για media scanner και κατέβασέ το και τρεξτο αφού περνάς έναν ήχο και θα σου το βγάλει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον έβαλες τώρα κι απλά δεν σου το δείχνει είναι επειδή δεν έχει κάνει scanning. Κάνε ένα search στο μάρκετ για media scanner και κατέβασέ το και τρεξτο αφού περνάς έναν ήχο και θα σου το βγάλει.

 

μπα τιποτα δοκιμασα 2 διαφορετικα και τιποτα καμια λλαη προταση?

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

μπα τιποτα δοκιμασα 2 διαφορετικα και τιποτα καμια λλαη προταση?

 

Σου το κάνει με όλους τους ήχος ή μόνο με τον συγκεκριμένο;

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...