Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κοιταξεις λιγο πιο πισω φιλε μου(202) θα δεις οτι εχω εξηγησει τα βηματα για να κανεις root και S-OFF το 2,3:)

Εκτος αυτου ο οδηγος root του froyo πιστευω λειτουργει μια χαρα φτανει να κατεβασεις το καινουργιο προγραμμα του unrevoked ή με το προγραμμα του revolutionary οπως εξηγω πιο πισω, που πιστευω ειναι πιο ευκολο φτανει να εχεις καποια απο αυτες τις δυο εκδοσεις HBOOT 0.93.0001, 1.02.0001

 

Υ.Γ Αν ξεκινησεις να διαβαζεις και να κανεις προσεκτικά οτι λεω απο την σελιδα 202 δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

Σε ευχαριστώ φίλε, δεν είχα δει το μήνυμά σου αλλά κοίταξα στην πρώτη σελίδα και είδα μόνο τον οδηγό για το froyo. Θα το δοκιμάσω.

 

Υ.Γ: Υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε σε custom για να μη χάσουμε την εγγύηση;

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ φίλε, δεν είχα δει το μήνυμά σου αλλά κοίταξα στην πρώτη σελίδα και είδα μόνο τον οδηγό για το froyo. Θα το δοκιμάσω.

 

Υ.Γ: Υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε σε custom για να μη χάσουμε την εγγύηση;

 

 

Υπάρχει τρόπος να γυρίσεις σε ''official'' θα θέλεις να πεις...και βέβαια γίνεται αν τρέξεις από το Pc σου το αρχειάκι με την official rom που υπάρχει στην (1) σελίδα.....

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε, δεν είχα δει το μήνυμά σου αλλά κοίταξα στην πρώτη σελίδα και είδα μόνο τον οδηγό για το froyo. Θα το δοκιμάσω.

 

Υ.Γ: Υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε σε custom για να μη χάσουμε την εγγύηση;

 

Σε stock ηθελες να πεις:P...

Ναι οταν κανεις s-off και βαλεις το recovery κανε boot στο recovery και κανε ενα backup (nandroid backup) πριν να περασεις την custom Rom σου για να εισαι ενταξει:)

Αν και δεν το εχω δοκιμασει,λενε αν περασεις απο τον υπολογιστη την official απο εδω επιστρεφει στην εργοστασιακη του κατασταση:)

Link to comment
Share on other sites

ποσο εχει η πλακετα για htc desire?μου ειπανε οτι πρεπει να την αλαξω,γιατι εβαλα μια εκδοση τοy Leedroid και απο τοτε κανει τα δικα του το καημενο. Sd δεν βλεπει, σημα κινητης δεν πιανει ,οτι και να εχω δοκιμασει τιποτα.επισεις δεν αναγνωριζεται απο το pc και δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα. Καποιος?
:!:
Link to comment
Share on other sites

ποσο εχει η πλακετα για htc desire?μου ειπανε οτι πρεπει να την αλαξω,γιατι εβαλα μια εκδοση τοy Leedroid και απο τοτε κανει τα δικα του το καημενο. Sd δεν βλεπει, σημα κινητης δεν πιανει ,οτι και να εχω δοκιμασει τιποτα.επισεις δεν αναγνωριζεται απο το pc και δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα. Καποιος?

 

Δοκιμασες να βαλεις καμια αλλη rom;;;Αν δεις και συνεχιζετε βαλε την official μπας και συνελθει...ποιος σου ειπε για αλλαγη πλακετας;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

ποσο εχει η πλακετα για htc desire?μου ειπανε οτι πρεπει να την αλαξω,γιατι εβαλα μια εκδοση τοy Leedroid και απο τοτε κανει τα δικα του το καημενο. Sd δεν βλεπει, σημα κινητης δεν πιανει ,οτι και να εχω δοκιμασει τιποτα.επισεις δεν αναγνωριζεται απο το pc και δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα. Καποιος?

 

Άλλαξε ρομ και αν δεν δουλεύει τότε κοίτα αυτό.

 

 

http://fourstud.blogspot.com/2011/01/htc-desire-usb-brick-fix.html

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε ρομ και αν δεν δουλεύει τότε κοίτα αυτό.

 

 

http://fourstud.blogspot.com/2011/01/htc-desire-usb-brick-fix.html

 

και πως γινονται ολα αυτα? του ριχνω μια ματια να δω τι μπορω να κανω.ευχαριστω και θα επανελθω να σας πω

 

Δοκιμασες να βαλεις καμια αλλη rom;;;Αν δεις και συνεχιζετε βαλε την official μπας και συνελθει...ποιος σου ειπε για αλλαγη πλακετας;

 

Η htc, και εκανε λογο για 170 euro.οτι και καλα εχω κανει ζημια στην πλακετα απο το ¨παρανομο λογισμικο¨.

Edited by kollatos
:!:
Link to comment
Share on other sites

Η htc, και εκανε λογο για 170 euro.οτι και καλα εχω κανει ζημια στην πλακετα απο το ¨παρανομο λογισμικο¨.

 

Κοίτα,αφού τους είπες ότι έχεις βάλει άλλη rom αναμενόμενο ήταν να σου πουν ότι εσύ φταίς και να στα πάρουν κιόλας με την αλλαγή της πλακέτας, αφού δεν ισχύει και η εγγύηση πλέον... σε τέτοιες περιπτώσεις πρώτα περνάμε την official rom και στην ουσία το τηλέφωνο επιστρέφει σε εργοστασιακή κατάσταση και μετά το πάμε στην Htc για να μην πάθεις αυτό που έγινε τώρα...;)

 

Προς το παρών κάνε ότι είδες παραπάνω και αν δεις ότι δεν φτιάχνετε...πληρώνεις!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Έχει κανείς ιδέα πόσο κοστίζει το πίσω καπάκι του Desire για αλλαγή; Παρότι έχω θήκη το τζαμάκι από το οποίο βλέπει η camera έχει γδαρθεί τόσο πολύ που η θολούρα είναι πλέον εμφανής στις φωτό... :(

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Έχει κανείς ιδέα πόσο κοστίζει το πίσω καπάκι του Desire για αλλαγή; Παρότι έχω θήκη το τζαμάκι από το οποίο βλέπει η camera έχει γδαρθεί τόσο πολύ που η θολούρα είναι πλέον εμφανής στις φωτό... :(

 

Καλύτερα βγάλε το τζαμάκι τελείως. Δεν νομίζω να αξίζει η αγορά εκτός αν μιλάμε από ebay.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα βγάλε το τζαμάκι τελείως. Δεν νομίζω να αξίζει η αγορά εκτός αν μιλάμε από ebay.

 

Πώς γίνεται να βγει το τζαμάκι μόνο απ'το καπάκι; Δε θα ναι εκτεθειμένο το μέσα τζαμάκι το σημαντικότερο μετά; Και το υπόλοιπο εσωτερικό του κινητού; :worry:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να βγει το τζαμάκι μόνο απ'το καπάκι; Δε θα ναι εκτεθειμένο το μέσα τζαμάκι το σημαντικότερο μετά; Και το υπόλοιπο εσωτερικό του κινητού; :worry:

 

Με λίγη πίεση θα βγει. Όσο για το αν θα είναι εκτεθειμένο δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν θα ακουμπάει η κάμερα πουθενά.

Επίσης να σου πω ότι στο Sensation, που έχω, δεν υπάρχει τζαμάκι σε καμία από τις κάμερες. Είναι και οι 2 εκτεθειμένες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγη πίεση θα βγει. Όσο για το αν θα είναι εκτεθειμένο δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν θα ακουμπάει η κάμερα πουθενά.

Επίσης να σου πω ότι στο Sensation, που έχω, δεν υπάρχει τζαμάκι σε καμία από τις κάμερες. Είναι και οι 2 εκτεθειμένες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα το δοκιμάσω μάλλον σήμερα κιόλας:worry:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

και πως γινονται ολα αυτα? του ριχνω μια ματια να δω τι μπορω να κανω.ευχαριστω και θα επανελθω να σας πω

 

 

 

Η htc, και εκανε λογο για 170 euro.οτι και καλα εχω κανει ζημια στην πλακετα απο το ¨παρανομο λογισμικο¨.

http://android.modaco.com/topic/309939-usb-brickrickrolledb0rked-fixed/

 

μια εντολη θελει και μετα απλα φλασαρισμα το ζιπακι και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Έχει κανείς ιδέα πόσο κοστίζει το πίσω καπάκι του Desire για αλλαγή; Παρότι έχω θήκη το τζαμάκι από το οποίο βλέπει η camera έχει γδαρθεί τόσο πολύ που η θολούρα είναι πλέον εμφανής στις φωτό... :(

Δοκίμασε να το πας σε κανεναν φίλο σου βαφἐα αυτοκινήτων και να του πεις να σου το κανει αλοιφή για να καθαρίσει. Το ίδιο είχα πάθει και εγώ και δεν ήθελα να αλλάξω καπάκι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω ενα HTC Desire A8181 με 2.2 (Froyo) 2.29.405.5 Baseband και προσπαθω απο χθες να το κανω Root με την μεθοδο που υπαρχει στην 1η σελιδα χρησιμοποιοντας το Unrevoked και συνεχεια περνω το ιδιο σφαλμα..."CID is missing"

 

Ξερει κανεις πως μπορω να το φτιαξω αυτο το σφαλμα και να κανω επιτελους Root το κινητο μου...?

 

 

Ευχαριστω πολυ!Με εκτιμηση Γιαννης...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ήθελα να ρωτἠσω γιατί δεν με αφήνει να κἀνω delete την καρτα sd το easeus.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μέχρι σήμερα είχα το desire μαμά αλλά λέω να το rootαρω. Έχω πάνω κάρτα sd 16gb class 2. Τι ταχύτητα προτείνετε για τη νέα sd ωστε το root να δουλεύει απροβλημάτιστα; Έχω βρει μια kingston 16gb class 10 στα 45 ευρώ. Είναι καλή ή να παίξω πιο χαμηλά και οικονομικά;

 

Υ.Γ: Γίνεται να μπει στην πρώτη σελίδα ένας οδηγός για root του 2.3 όπως υπάρχει και αντίστοιχα του 2.2 για μας τους noobs;

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μέχρι σήμερα είχα το desire μαμά αλλά λέω να το rootαρω. Έχω πάνω κάρτα sd 16gb class 2. Τι ταχύτητα προτείνετε για τη νέα sd ωστε το root να δουλεύει απροβλημάτιστα; Έχω βρει μια kingston 16gb class 10 στα 45 ευρώ. Είναι καλή ή να παίξω πιο χαμηλά και οικονομικά;

 

Υ.Γ: Γίνεται να μπει στην πρώτη σελίδα ένας οδηγός για root του 2.3 όπως υπάρχει και αντίστοιχα του 2.2 για μας τους noobs;

 

Για να κάνεις root η κάρτα Sd δεν επηρεάζει.... αν θελήσεις να βάλεις μία custom rom με Sense 2.1-3.0 θα χρειαστείς μία class 6 και πάνω.... εγώ έχω αυτή και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος! Μπορείς αν ψάξεις να βρεις ίδια και στα 16GB που θες σε αρκετά οικονομική τιμή!!!;)

 

Υ.Γ : θα συμφωνήσω και εγώ και θα παρακαλεσω να μπει ενας οδηγός για root του 2.3.

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

η απολυτη ξεφτιλα αυτης της δηθεν προηγμενης εταιριας

Ειναι απιστευτο το οτι εχουν δεκαδες desire με ελλατωματικες πλακετες ,τα εχουν στιβαξει στα servise για μηνες ισως

[το δικο μου 35 μερες].Η απαντηση ειναι οτι δεν εχουν πλακετες και περιμενουν να ερθουν απο Ταιβαν

Οι αθλιοι ουτε μια συγγνωμη δεν ζητουν ,ουτε καν το ποτε λενε ,μπορει σε 1,σε 2 μηνες και βλεπουμε

Δεν εχουν καταλαβει οτι μονο τα μικρομαγαζα συμπεριφερονται ετσι

Μακρια απο HTC

Υπαρχουν ενα σωρο εξαιρετικα τηλεφωνα με αξιοπιστα σερβις

Εγω προσωπικα εκανα εγγραφο στην προστασια του πολιτη και επαψα να πληρωνω τις δοσεις οπως με συμβουλεψαν

ΟΧΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ_ΟΧΙ ΛΕΦΤΑ

Link to comment
Share on other sites

η απολυτη ξεφτιλα αυτης της δηθεν προηγμενης εταιριας

Ειναι απιστευτο το οτι εχουν δεκαδες desire με ελλατωματικες πλακετες ,τα εχουν στιβαξει στα servise για μηνες ισως

[το δικο μου 35 μερες].Η απαντηση ειναι οτι δεν εχουν πλακετες και περιμενουν να ερθουν απο Ταιβαν

Οι αθλιοι ουτε μια συγγνωμη δεν ζητουν ,ουτε καν το ποτε λενε ,μπορει σε 1,σε 2 μηνες και βλεπουμε

Δεν εχουν καταλαβει οτι μονο τα μικρομαγαζα συμπεριφερονται ετσι

Μακρια απο HTC

Υπαρχουν ενα σωρο εξαιρετικα τηλεφωνα με αξιοπιστα σερβις

Εγω προσωπικα εκανα εγγραφο στην προστασια του πολιτη και επαψα να πληρωνω τις δοσεις οπως με συμβουλεψαν

ΟΧΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ_ΟΧΙ ΛΕΦΤΑ

 

Κοίτα και εγώ για αλλαγή πλακέτας το πήγα στην Ace Hellas και μου είχαν πει να περιμένω λόγω έλλειψης... μετά από 3 βδομάδες που μου το κράτησαν,σήμερα που τους πήρα τηλ. μου είπαν ότι είναι έτοιμο και θα αποσταλεί αύριο.Σε πιο κατάστημα το πήγες αν επιτρέπεται?Στης Αθήνας??

Edited by petros11

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω μια καινούρια rom.έβαλα πάνω την cool3d v2 και το κιν σέρνεται. δεν έχω ούτε ένα mb κενό. (hboot 6.93.1002)

γράφω τα βηματα που εκανα για να μου πείτε που εκανα λάθος. είχα την stock 2.3 και έκανα τα βήματα απο την σελίδα 202. είμαι πλέων s-off και root. μετά μέσα απο το recovery έκανα partition (είχε την ειλογή αυτήν) και έβαλα στην κάρτα την cool3d v2 και έκανα τα βήματα για εγκατάσταση απο την πρώτη σελίδα. έκανα reboot και μπήκε στην rom με δυσκολία και μου λέει οτι έχω 0.88 mb κενά. τι κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω μια καινούρια rom.έβαλα πάνω την cool3d v2 και το κιν σέρνεται. δεν έχω ούτε ένα mb κενό. (hboot 6.93.1002)

γράφω τα βηματα που εκανα για να μου πείτε που εκανα λάθος. είχα την stock 2.3 και έκανα τα βήματα απο την σελίδα 202. είμαι πλέων s-off και root. μετά μέσα απο το recovery έκανα partition (είχε την ειλογή αυτήν) και έβαλα στην κάρτα την cool3d v2 και έκανα τα βήματα για εγκατάσταση απο την πρώτη σελίδα. έκανα reboot και μπήκε στην rom με δυσκολία και μου λέει οτι έχω 0.88 mb κενά. τι κάνω???

 

Αν εννοεις αυτην [ROM][Cool3D Sense 3.5]21 Sep]Cool3D RunnyMede v2 |2.3.5|BETA|FAST|CM7/r2 τοτε πρεπει να ξερεις οτι ειναι BETA και ειναι λογικο να εχεις προβληματακια καθως και οτι υποθετω οτι εκανες full wipe πριν να την εγκαταστησεις....

Ακομη χρειαζεται CM7/r2 Hboot Version που αποτι καταλαβα εσυ δεν εχεις οποτε πρεπει να βαλεις αυτο που λεει ""Stock Hboot users flash Stock_Hboot.zip after installing the Rom.zip"".

Ακομη πρεπει να εγκαταστησεις αυτο su-3.0-beta4-efgh-Sense3.5.zip ¨που ειναι το superuser γιαυτη την ROM.

Αν εχεις μια γρηγορη καρτα(class 6+)θα σου συνιστουσα να εγκαταστησεις και το Dalvik.Cache To SD-EXT το οποιο θα σου δωσει αρκετο χωρο!Cool3D Runny v2 BETA (All Users Full Wipe Recommended)

Αν τα κανεις ολα αυτα και βλεπεις οτι κολλαει πολυ θα σου συνιστουσα να κανεις ενα full wipe και να ξεκινουσες απο την αρχη ή να βαλεις μια πιο stable ROM.

 

Ξεχασα να σε ρωτησω... το partition που εκανες να υποθεσω οτι ειναι ext2?

Τι class ειναι η καρτα σου?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μερικες ερωτησεις γιατι θελω να κανω αναβαθμιση στη επισημη 2.3 στο Desire της κοπελας μου.

Εχει την τελευταια επισημη 2.2

1.Που μπορω να κατεβασω την επισημη 2.3;

2.Πως μπορω να κανω root στην 2.2 για να κανω backup τις εφαρμογες;

3.Πως μπορω να κανω root στην 2.3 για να κανω restore τις εφαρμογες;

 

Δεν θα ηθελα να μπλέξω με s-on/off και τετοιες διαδικασιες, απλα θα ηθελα να κρατησω backup τις εφαρμογες με τις ρυθμησεις τους.

Αν υπαρχει καποια εφαρμογη που μπορει να κανει δουλεια κ χωρις root πειτε μου να την εχω υπ οψην.

Ευχαριστώ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μια κάρτα microSD έχει διαφορά από μια microSDHC; Αν ναι ποιά προτείνετε για να βάλω στο νέο μου rooted Desire; Και κάτι τελευταίο. Αν αργότερα βγουν custom ROMS με Sense 3.5 (από το Bliss) ή ακόμα νεότερο πιστεύετε ότι μια microSD class 6 θα θεωρείται αργή; Μήπως είναι καλύτερα να πάρω μια class 10 για παν ενδεχόμενο ή θα δώσω τσάμπα τα 30 ευρώ επιπλέον που έχει από την αντίστοιχη class 6;

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...